karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Peron    369

Z tym VAT od paliwa to nie wporwadzaj kolego ludzi w błąd!!! Będzie zakaz, ale od aut z kratką, od aut, które spełniają wzór Lisiaka i mają DMC 3,5t jak najbardziej będzie można. Nie siej popeliny. Słyszysz dzwony, tylko nie wiesz, w którym kościele biją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a nie wiesz jak będzie od takiego autka?

Homologacja ciężarowa.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Kolega dobrze pisze! Tego VAT-u nie będzie można odliczyć od samochodów, które w trakcie dodatkowych badań technicznych nie spełniają wymagań VAT-1, VAT-4 itp. a są to oczywiście samochody osobowe z homologacją ciężarową!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Panowie niestety żyjemy w chorym kraju, w który auto osobowe o DMC 3,5t, zalezy wg jakich przepisów, może byc:

osobowo - osobowo - osobowe

ciężarowo- osobowo - osobowe

ciężarowo- ciężarowo - osobowe

 

 

Przypadek nr 1

 

Auto jest osobowe wg przepisów VAT (nie ma kratki), jest osobowe wg przepisów o Podatku Dochowodym (wzór Lisiaka), jest osobowe wg przepisów o ruchu drogowym (DMC 3,5t)

 

Przypadek nr 2

 

Auto jest ciężarowe wg przepisów VAT (ma kratkę i homologację), jest osobowe wg przepisów o Podatku Dochodowym (wzór Lisiaka - czyli przestrzeń ładunkowa nie jest dłuzsza od przestrzeni pasażerskiej, tutaj homologacja z VAT nie jest uwzględniana, liczy się opinia rzeczoznawcy lub pracownika z Stacji Diagnostycznej, który powinien podbić pieczęć, że auto spełnia założenia z wzoru Lisiaka), jest osobowe wg przepisów o ruchu drogowym (DMC 3,5t)

 

Przypadek 3

 

Auto jest ciężarowe wg przepisów VAT, jest ciężarowe wg przepisów o Podatku Dochodowym, jest osobowe wg przepisów o ruchu drogowym

Do tej kategorii zalicza się wszelkiego rodzaju auta dostawcze o okreslonej długości przestrzeni ładunkowej, w tym auta typu pick-up.

 

Od tego typu aut można w dalszym ciagu będzie odliczyć Vat przy zakupie, VAT od paliwa, oraz w niektórych przypadkach zamortyzować jednorazowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARIAN1056    0

Mam pytanie chodzi mi o VAT od przyszłego roku, załóżmy że jestem watowcem sprzedaje świniaka za 400zł netto plus 8% vat czyli 32zł. Zasadnicze pytanie czy te 32zł ubojnia też mi wypłaca a ja do skarbówki je odprowadzam czy z własnej kieszeni musze wyłożyć te 32zł i do skarbówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Jeżeli jesteś na Vat, to w przyszłym roku będzie stawka nie 8 ale 5 procent. Ty sprzedajesz netto, plus vat. Zakład wypłaca Ci brutto. Ty musisz ten vat rozliczyć - vat należny i naliczony, robisz deklaracje i albo płacisz, albo ubiegasz się o zwrot, albo przenosisz na następny okres rozliczeniowy. Jak dużo kupujesz, albo masz możliwość załatwić faktury, to tak naprawę vatu nie zapłacisz prawie nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARIAN1056    0

Na żywiec 8% bedzie od przyszłego roku na mleko jaja bedzie 5% No właśnie oto mi chodziło czy jeśli będe vatowcem to zakład płaci mi brutto czy netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może wie ktoś czy nowe stawki Vat już zostały ustalone na 100 %? Byłbym wdzięczny za wypisanie jakie produkty i środki produkcji będą obłożone jaką stawką, jak to będzie wyglądało dla Vatowców, a jak dla ryczałtowców. Może ktoś ma jakiś link? Czy według Was w 2011 roku będzie śię bardziej opłacało wejść na vat niż w 2010 r?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

To w końcu będzie 5% czy 8% niech ktoś definitywnie rozwieje watpliwości :rolleyes: A powiedźcie mi jak wygląda sprawa kiedy jestem na vacie i ubijam sobie świnke na własne potrzeby(ubój gospodarczy)co wtedy z fakturą???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

No widzę kolego, że uparcie obstajesz przy swoim z tymi stawkami.... No ale niech Ci będzie...

 

Czy jesteś na vacie, czy nie, a chcesz sobie ubić świnkę sam, to oczywiście wiesz, ile z tym problemów i kłopotów. Najlepiej, to jak CI czasami coś padnie, przyjadą z utylizacji, to niech Ci wypiszą papier na jedną sztukę więcej i już masz szerokie pole manewru do działania :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Widzę, że się bardzo upieracie przy tych 8 procentach... No dobra. Nie zdziwcie się po nowym roku, jak wam nikt za świnie nie zapłaci ceny netto plus 8 procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

To w końcu będzie 5% czy 8% niech ktoś definitywnie rozwieje watpliwości ;) A powiedźcie mi jak wygląda sprawa kiedy jestem na vacie i ubijam sobie świnke na własne potrzeby(ubój gospodarczy)co wtedy z fakturą???

 

istnieje takie coś jak ubój gospodarczy.... i chyba logiczne jest w tym przypadku, że nie będziesz sam sobie wystawiał faktury :)

a po drugie, to skąd US będzie wiedział ile masz sztuk trzody??, przecież równie dobrze możesz przy urodzeniu zgłosić do ARiMR o jedna sztukę mniej.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Widzę, że się bardzo upieracie przy tych 8 procentach... No dobra. Nie zdziwcie się po nowym roku, jak wam nikt za świnie nie zapłaci ceny netto plus 8 procent.

 

klasyfikacja PKWiU z nowymi stawkami http://www.epodatnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=399:pkwiu-dzial-01&catid=106:pkwiu-sekcja-a-produkty-rolnictwa-lesnictwa-lowiectwa-rybactwa-oraz-uslugi-wspomagajaca&Itemid=301

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
istnieje takie coś jak ubój gospodarczy.... i chyba logiczne jest w tym przypadku, że nie będziesz sam sobie wystawiał faktury ;)

a po drugie, to skąd US będzie wiedział ile masz sztuk trzody?....

 

 

US obecnie może i nie wie ale jest bum na przechodzenie rolników na VAT. Napewno pojawi się przepis umożliwiający kontrolę krzyżową czyli pracownik ze skarbówki wraz z pracownikiem z ARiMR sprawdzą stan zwierząt (nie raz widzieliście policjanta i pogranicznika w jednej furze, krokodylka z pogranicznikiem lub policjantem). Skarbówka też ma swoją "policję".

Smutno będzie jak ktoś teraz wpisze kilka razy ubój gospodarczy a nie odprowadzi od tego podatku. Po 4 latach skarbówka się tego dopatrzy i zacznie drążyć temat i napewno znajdzie coś wiecej.

Poza tym nawet bez zmiany przepisów (tutaj dywaguję) US może zwrócić się do arimr i dowiedzieć się o obrót stada trzody.

 

A z innej beczki - ktoś uprawiał pewien kawałek ziemi. Nie gadam z gościem i jego znajomymi. Bez większych problemów ustaliłem numer jego stada i z niego miałem numer gospodarstwa, mając nr gospodarstwa oraz numery działek które wchodza w ten kawałek ziemi o którym wspomiałem oraz bazę ludzików którzy dostali dopłaty wyliczyłem, że jest to jedyna ziemia na którą bierze dopłaty (wiem że uprawia jej więcej). Idąc dalej ustaliłem ...

Zaczynając od zera ustaliłem baardzo wiele z ogólnie dostępnych informacji. Poskładałem i nie rozmawiając z gościem ani jego znajomymi wiem jak bardzo siadł na niego komornik i ile musiał sprzedać ziemi lub też ile nie podaje do dopłat.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

na jakiej podstawie masz odprowadzić podatek od sztuki ubitej w gospodarstwie skoro nie wprowadziłeś towaru na rynek, czyli nie sprzedałeś jej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ubitą sztukę przeznaczasz na cele gospodarstwa rolnego czy na użytek własny rodziny (gospodarstwo domowe)?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ale ubitą świnkę wyhodowałeś na premixach ,od zakupu których zwróciłeś se vat, czyli teoretycznie musisz odprowadzić od niej vat, aczkolwiek odradzam, bo na razie nikt tego nie zweryfikuje. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

masz rację, że ta sztuka idzie na potrzeby gospodarstwa domowego, ale idąc tym tokiem rozumowania nie moglibyśmy zjeść ziemniaków wyprodukowanych w gospodarstwie lub napić się mleka od własnych krów.... być może kiedyś ktoś zacznie się takimi szczegółami zajmować ale puki co nie jest jeszcze tak źle ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

istnieje takie coś jak ubój gospodarczy.... i chyba logiczne jest w tym przypadku, że nie będziesz sam sobie wystawiał faktury ;)

a po drugie, to skąd US będzie wiedział ile masz sztuk trzody??, przecież równie dobrze możesz przy urodzeniu zgłosić do ARiMR o jedna sztukę mniej.....

US będzie wiedział ile bo prosięta kupuje z fakturę na której wyszczególniona jest ilość sztuk a swoich zgłosić nie mogę bo nie mam na stanie macior

 

ubitą sztukę przeznaczasz na cele gospodarstwa rolnego czy na użytek własny rodziny (gospodarstwo domowe)?

A jak to będzie różnica wyjaśnij krótko jak możesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

@mlody2010

na ubitą sztukę teoretycznie kupiłeś jakieś premixy czy śrutę czyli odliczyłeś VAT, sprzedając tę sztukę powinieneś doliczyć VAT do ceny tejże sztuki a ty ją ubijasz więc teoretycznie też trzeba zapłacić VAT bo zdejmujesz ją ze stanu gospodarstwa i przeznaczasz na cele prywatne. Jeżeli ktoś sprzedaje 100 tuczników miesięcznie to 10 tuczników nie zrobi różnicy ale przy małej sprzedaży fakturowanej przy podobnej liczbie ubojów gospodarczych można się wkopać.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Nie panowie trochę popadacie w paranoje!!!

Miałem już nie raz kontrolę na miejscu jak to ktoś napisał "policji" skarbowej, czyli kontrolerów US. Nie taki diabeł straszny jak go malują.

A już to widzę jak pracownik ARiMR przyjeżdża wraz z pracownikiem US ;) Zresztą można łatwo powziąć kroki zapobiegające jakiejś wpadce, bo chyba nie zaczęliście gospodarzyć wczoraj?!

 

 

a tego to trochę nie kumam, że niby pszenica 5% i uchyla stawkę 8%? A od kiedy to my 8% VAT za pszenicę odprowadzaliśmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj