karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

nie ma określonego czasu na amortyzację maszyn, wiele czynników ekonomicznych ma na to wpływ, budynki inwentarskie mają przyjęty współczynnik 2,5% na rok tak że po 10 latach 25% wartości spada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

@jaro86 - z tego co się orientuję to deklaracje miesięczne lub kwartalne ( wybór zależy od ciebie) musisz składać regularnie, po prostu w odpowiednich rubrykach będą wpisane kwoty 0, a US nic nie ma do takiej sytuacji.

 

Ja z kolei mam pytanie: po jakim okresie od zakupu zamortyzuje mi się ciągnik tak abym po jego sprzedaży nie musiał zwracać vatu do US ? Coś słyszałem że po 2,5 roku od zakupu ale wolałbym mieć pewność.

 

zgodnie z klasyfikacja środków trwałych ciągniki rolnicze (grupa 7, podgrupa 74, rodzaj 746) obłożone są 14% stawką amortyzacji, w związku z tym wychodzi, że po 7 latach ciągnik jest całkowicie zamortyzowany (100/14 = 7,14 roku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

no nie wiem,ja kupiłem ciągnik 11 letni z fakturą vatowską.Zawsze jak będziesz sprzedawał ciągnik kupiony z vat musisz wystawić fakturę i odprowadzić vat od kwoty z faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

witam panowie jesli fakture na 20tys oraz nr regon zaniose do biora rachunkowego 2stycznia to juz od3 bede na wacie czy powinienem zaniesc jeszcze w grudniu :(


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No sobie wszedłem tu, i widzę koledzy, że średnio się orientujecie w VAT ;)

1) Nie rozróżniacie chyba za bardzo podatku od towarów i usług, od podatku dochodowego.

Przy rozliczaniu podatku od towarów i usług amortyzacja nie jest do niczego potrzebna (praktycznie) w teorii wpisujesz maszynę do książki środków trwałych, drugi zapis to jej wycofanie(sprzedaż, kasacja) i tyle.

Amortyzacja potrzebna do rozliczania podatku dochodowego. jeśli chodzi o ciągnik, to sugerowany współczynnik jest 14%/rok lecz można przyjąć sobie własną. i tu wrzucamy amortyzację w koszty.

 

2) Jak jest nawet ciągnik 40-letni wystawia się na niego fakturę, bo podatek płacicie od towaru (nie ważne czy to cena złomu czy złom wyceniany jak złoto :) ) płaci się wartość towaru a nie co to jest.

 

3) @michalk nie ważne, że zaniosłeś papiery do biura rachunkowego, ważne kiedy one trafią do urzędu skarbowego ;) Zasada jest taka przy przejściu, że musisz się wykazać 20 tyś sprzedażą za 3 poprzednie miesiące. A na wacie nie jesteś do puki nie dostaniesz decyzji z US. I mnie musisz nic donosić jeśli przedłuża się czas decyzji skarbówki. Liczy się data złożenia wniosku. Jak nie masz hodowli, to polecam rozliczenie kwartalne (VAT 7K), z tym ,że jak się nie trafi w pełny kwartał, to miesiąc lub dwa trzeba się rozliczać miesięcznie (VAT 7).

 

4) Nie wiem o co chodzi wam panowie z tymi 20 tyś. w ostatnich postach. Domniemam, że o to o czym wspomniałem powyżej, czyli wymagany przychód przy przechodzeniu na VAT. Ale ten wymóg jest już od hohoho, a nie od nowego roku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Darolee dobrze to wyjaśniłes z tym podatkiem , mi nie chciało się rozpisywać.Niestety jesteś w błędzie co do tych 20tyś obrotu przed przystąpieniem ,bo ten wymóg będzie zniesiony od 1 stycznia 2011.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

dorolee@ dzięki za wyjaśnienie z tą amortyzacją, faktycznie tak jest Vat to vat i zawsze muszę odprowadzić od faktury sprzedaży.

 

Potwierdźcie mi czy faktycznie od 2011 nie ma już obowiązku wykazania 20 tyś obrotu przy rejestracji, to dla mnie dość ważna kwestia, tzn czy dobrze rozumiem że teraz nie trzeba będzie wogóle wykazywać sprzedaży ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mllodyyy    1

Może mi ktoś wytłumaczyć sprawę vatu na maszyny rolnicze bo słyszałem że US zwraca cały ten vat ale w jaki sposób? czy kupując nawy ciagnik za 100 tyś netto to te 22tyś vatu US zwróci mi jak złożę podanie o zwrot nadpłaconego vatu czy muszę najpierw sprzedać tyle produktów aby vatu się uzbierało 22 tys i dopiero dostanę zwrot tych 22 tyś ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

możesz sprzedać za 1zł a zwrócisz 22tyś,czyli oby była jakaś sprzedaż w danym kwartale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mllodyyy    1

to czyli jak sprzedaje ciągle to zwrot tych 22 tych vatu ze sprzętu rolniczego spokojnie w całości odzyskam w ciągu jednego kwartału ?? bez względu na ile sprzedam ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tak.

Najlepsze jest to że możesz sam sobie sprzedać świnkę na ubicie (tzw ubój gospodarczy) lub nawet sąsiadowi i będzie git.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

chcialbym wiedziec czy mozna odliczyc wat od kosztow na agroturystyke np. korzystajac ze zroznicowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam troche inne pytanie.Zaklepujac ciągnik którego biore na modernizacje zapłaciłem zaliczke.Odbiór będzie w marcu ale diler chce mi wystawić fakture już w styczniu zaraz po przejściu na Vat.Czy US może przyczepić się do tej faktury podczas kontroli a dokładnie do daty wystawienia jej?Bo akurat na miesiąc styczen bede w stanie udowodnic fakturami 140 tys a ciągnik kosztuje 2 razy tyle.Czy moga wystawic fakturę z terminem platności w marcu,akurat wtedy gdy bede bral kredyt pomostowy na ten ciągnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

witam. Może wydaa się wam moje pytanie za głupie i mnie wyśmiejecie ale trudno:) piszecie ze ciągnik amortyzuje sie jakąś stawką (z tego co tu wyczytałem to 14 % chyba) czyli jakie mam z tego profity? co dostaje od tej amortyzacji jakieś złotówki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale chyba o rozliczenie VAT na zasadach ogólnych? czy też dochodowy( w co wątpię)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Ja mam troche inne pytanie.Zaklepujac ciągnik którego biore na modernizacje zapłaciłem zaliczke.Odbiór będzie w marcu ale diler chce mi wystawić fakture już w styczniu zaraz po przejściu na Vat.Czy US może przyczepić się do tej faktury podczas kontroli a dokładnie do daty wystawienia jej?Bo akurat na miesiąc styczen bede w stanie udowodnic fakturami 140 tys a ciągnik kosztuje 2 razy tyle.Czy moga wystawic fakturę z terminem platności w marcu,akurat wtedy gdy bede bral kredyt pomostowy na ten ciągnik?

 

 

Z tego co się orientuję to przy modernizacji nie możesz kupić ciągnika w styczniu, faktura może być wystawiona dopiero po ogłoszeniu listy rankingowej po zakończeniu naboru, kiedy dokładnie nie wiadomo ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Wow wczoraj dopiero zajrzałem sobie w temat, a tu ruch w interesie, że hoho :rolleyes:

 

EE no kolega @sauter umowę już w ARiMR podpisał jak mniemam. Chodzi tylko o termin wystawienia faktury i jej zapłatę.

Jeśli jest tak jak mniemam, to będzie kwestia w jaki sposób rozliczasz się - czy kwartalnie czy miesięcznie. Generalnie przy składaniu o zwrot muszą być uregulowane wszystkie ujawnione w ewidencji faktury zakupu. Jak się rozliczasz kwartalnie to nie ma żadnego problemu, bo deklarację składasz w kwietniu za 1 kwartał. Jak miesięcznie , to musisz przenosić zwrot do momentu uregulowania faktury za traktor, czyli i tak możesz pisać o zwrot po marcu. Jeśli chodzi o wysokość zwrotu to nie ważne (tak było kiedyś). Teraz pisząc o zwrot możesz mieć (tu zacytuję urzędniczkę US) "jakąś sprzedaż", jaką nie jest określone. Ciągnąłem za język ale nie otrzymałem odp. ile to jest jakaś sprzedaż. Ja brałem ciągnik za 400 tyś. i powiedziała, że sprzedaż 10 tyś PLN już nie będzie podpadająca :P

 

A kolego @marcos coś tam wyczytałeś ale nie przyjąłeś do wiadomości :P wróć do mojego ostatniego postu bo pisałem o amortyzacji. Przy rozliczaniu podatku VAT na zasadach ogólnych możesz zapomnieć o pojęciu amortyzacja!

 

Co do tych 20 tyś. przy przechodzeniu, to źle zrozumiałem - myślałem, że przepis niby ma się zmienić, że ma wejść, a przecież jest ....mea culpa :P

 

chcialbym wiedziec czy mozna odliczyc wat od kosztow na agroturystyke np. korzystajac ze zroznicowania

 

A tego pytania to nie kumam. Zróżnicowanie rozumiem ze chodzi o program. Czy tak? Bo w takim przypadku to co ma ma piernik do wiatraka. Odliczasz wszystko, co jesteś w stanie udowodnić, że związane jest to z działalnością. Nie będę tu przytaczał skrajnie perfidnych przykładów, które stosuje, bo nie wiadomo kto to czyta, ale wszystkie chwyty dozwolone :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Wow wczoraj dopiero zajrzałem sobie w temat, a tu ruch w interesie, że hoho :rolleyes:

"Generalnie przy składaniu o zwrot muszą być uregulowane wszystkie ujawnione w ewidencji faktury zakupu."

 

"Co do tych 20 tyś. przy przechodzeniu, to źle zrozumiałem - myślałem, że przepis niby ma się zmienić, że ma wejść, a przecież jest ....mea culpa :P"

 

Kolega darolee@ widzę obeznany w temacie. Dorzucę jeszcze moje wątpliwości.

Jak kupuję np. traktor i połowa sumy jest w kredycie na 5-10 lat a połowę wpłacam przy zakupie, to czy od razu mogę wnioskować o zwrot 100 % vatu z faktury? A jak wogóle zapatruje się Agencja przy modernizacji na planowane zakupy które w części mają być finalizowane w kredycie, obchodzi ich to w praktyce i jeżeli tak to ma to wpływ na plus czy minus dla mnie ?

 

Drugie pytanie o te 20 tyś sprzedaży - proszę o jasną odpowiedź , czy od 2011 r. jest konieczność wykazania się w/w kwotą sprzedaży jeśli chcemy stać się czynnym podatnikiem vat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj