karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

wildagro12    6

Konsekwencje błędów popełnionych przez księgowego i tak ponosi podatnik, później może jedynie starać się o zwrot kosztów wynikających z zapłaconych kar od księgowego. Zwrot kosztów nastąpi wtedy gdy podatnik UDOWODNI, że księgowy popełnił błąd lub zaniechał działań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tia gdy podatnik poniósł stratę w wyniku działania bądź zaniechania działania księgowego (p. umyślne i nieumyślne). Nie myślałem, że na forum rolniczym będą pojawiały się aspekty prawa :P


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

Większość biur księgowych posiada stosowne ubezpieczenie od tego typu pomyłek.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Powiem więcej: biura rachunkowe mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Chciałem tylko zauważyć, że dla US to rolnik jest odpowiedzialny za błędy w deklaracji. Rolnik oczywiście może dochodzić o zwrot zapłaconych kar u księgowego i to właśnie od tych roszczeń biura są ubezpieczone. Nie jest tak, jak mogłoby wynikać z niektórych wypowiedzi, że zlecam prowadzenie księgowości i już nic mnie nie obchodzi (oczywiście oprócz dostarczania faktur itp.). Dlatego zachęcam do samodzielnego rozliczania się z US, to wcale nie jest trudne i czasochłonne a zaoszczędzicie trochę kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Zdaje sobie sprawę, że w różnych rejonach kraju, różne są stawki za biuro księgowe ale ja płacę 40 zł za działalność rolniczą i 50 za usługi.

Wiem, że w moich okolicach też stawki powyżej 100 chodzą ale kwestia poszukiwań i rozmowy z innymi lokalnymi rolnikami dużo daje.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

wildagro12

Oczywiście masz 100% rację. Ja prowadzę księgowość sam- NIC TRUDNEGO.

 

Księgowa/y nie bierze odpowiedzialności za popełnione błędy !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Każdy kto kiedykolwiek korzystał z usług księgowych o tym wie :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

nieprawda ze księgowa nie bierze odpowiedzialności. wszystko zalezy od tego jaka to księgowa i jak to uzgodnimy. Oczywiście za 100 zł na miesiąc nikt nie bedzie brał odpowiedzialności. Wtedy trzeba by było zapłacić około 500 zł bynajmniej u nas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JACEKK1    0

Witam wszystkich. Mam pytanie posiadam gospodarstwo rolne o pow.20 h mam 30 krów mlecznych i 20 sztuk jałowizny zamierzam kupić nowy traktor na PROW. CZY opłacało by mi się przejść na WAT? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszMewa    0

Witam, biorę udział w programie MR na bierzący rok i czekam za decyzją w tej sprawie od agencji, najprawdapodobniej jeżeli wszystko pojdzie po mojej myśli i tata dostanie RS a ja MR to od nowego roku będę miał zapisane gosp, a być może jeszcze uda się to zrobić w tym roku. Chciałbym się dowiedzieć czy będę mogł zostać watowcem z dniem przejęcia gospodarstwa??? bo słyszałem ze trzeba mieć udokumentowane 3 miesiace na 20 tyś, a przecież dopiero co dostanę gosp, i podobno te 20 tyś. musi być z roku poprzedniego udokumentowane. a czy liczą się faktóry moich rodziców czy sam muszę mieć rachunki na tą kwotę??? no i czy zmieniają się jakoś przepisy w zwiąku z wchodzeniem na vat od nowego roku??? liczę na odp. pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie będzie już tych limitów, wszystko było już kilka razy opisywane na poprzednich stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JACEKK1    0

gazi od czego zależy czy będę inwestował i jeszcze jedno pytanie o co chodzi z tymi 20 tysiącami z ostatnich trzech miesięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zależy od sytuacji w Twoim gospodarstwie, od struktury sprzedaż i zakupów oraz od planów na przyszłość, najlepiej policzyć wszystko i zobaczyć ile będziesz na + bez żadnej inwestycji bo jak bez inwestycji nie będziesz na + to nie radziłbym się w to bawić bo będziesz narzekał potem że ktoś Ci źle doradził, i pamiętaj ze jak będziesz liczył to licz już po nowych stawkach które będą obowiązywały po nowym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

No dobrze to wytłumaczcie mi jak jest teraz z tym vatem od kapitału obrotowego - czy jest stawka 3% na żywiec czy 6%?

 

stawka 3% obowiązuje do końca 2010 roku dla rolników rozliczających się na zasadach ogólnych, natomiast 6% to stawka zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Mam pytanie czy rolnik który jest czynnym podatnikiem Vat może z powrotem wrócić na ryczałt? Chodzi o mojego ojca, który jest już starszy wiekiem i zamierza przepisać na mnie gospodarstwo. Zaznaczę, że przepisanie gospodarstwo nie jest obecnie dla nas konieczne, po prostu ojciec chciałby zrezygnować z vat a ja z kolei mam zamiar zostać vatowcem. Trochę obawiam się bo coś mówią o obłożeniu rolników vatowców podatkiem dochodowym i w sumie nikt nie wie jak to będzie za kilka lat z tym vatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

kolego, jest taki przepis mówiący o dziedziczeniu gospodarstwa i jest to nawiązanie dotyczące przejęcia zobowiązań podatkowych na rzecz osoby kontynuującej działalność rolniczą.

Dowiadywałem się w US i dostałem ustawę i podstawę prawna mówiącą o ciągłości działalności rolniczej.

Jak znajdę to pisemko to przepisze na forum.

Wynika z niego że kożystniej jest dziedziczyć niż zamykać i otwierać działalnośc rolniczą.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@ktom jak obłożą VATowców dochodowym to ryczałtowców również

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Leonor jak byś mógł to podrzuć to pismo . z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

a kto wie jak to jest w sytuacji jak ktos jaest na vacie i sprzedaje detalicznie np. jaja na rynku.Dodam że tylko to sprzedaje i w 90% w ten sposób.Jak rozliczaćvat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Leonor jak byś mógł to podrzuć to pismo . z góry dziękuje

wyślij mi ades e-mail w pryw rozmowie


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

a kto wie jak to jest w sytuacji jak ktos jaest na vacie i sprzedaje detalicznie np. jaja na rynku.Dodam że tylko to sprzedaje i w 90% w ten sposób.Jak rozliczaćvat?

 

Jest coś takiego jak sprzedaż niefakturowana, na którą robisz miesięczne zestawienie. Do wartości dokładasz vat i rozliczasz to w deklaracji.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

witam, a moze ktos wie co w przypadku, gdy przypuscmy w trzech miesiacach po sobie nie przedstawie zadnej faktury ani na sprzedaz ani na zakup co w takiej sytuacji zrobi US? chodzi o to, ze np w okresie zimowym zaprzestaje hodowli tucznikow, aby ponownie na wiosne ruszyc z hodowla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

@jaro86 - z tego co się orientuję to deklaracje miesięczne lub kwartalne ( wybór zależy od ciebie) musisz składać regularnie, po prostu w odpowiednich rubrykach będą wpisane kwoty 0, a US nic nie ma do takiej sytuacji.

 

Ja z kolei mam pytanie: po jakim okresie od zakupu zamortyzuje mi się ciągnik tak abym po jego sprzedaży nie musiał zwracać vatu do US ? Coś słyszałem że po 2,5 roku od zakupu ale wolałbym mieć pewność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj