karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

karolu    3

No dobrze to wytłumaczcie mi jak jest teraz z tym vatem od kapitału obrotowego - czy jest stawka 3% na żywiec czy 6%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mllodyyy    1

Witam mam takie pytanie odnośnie tego vatu na żywiec gdyż jestem producentem świnek,

1---- czyli jak od 1 stycznia wzrośnie podatek z 3% na 8% to np jak sprzedam świnki za kwotę

100 zł to będe musiał oddać 8 zł państwu ?????

2----jeśli oddam te 8 zł to np. jak kupię paliwo i vatu będe miał 10 zł to będe mógł

sobie odliczyć8 zł czy całe 10 zł ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

No właśnie trzeba pamiętać że stawki vatu na środki do produkcji też rosną...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Witam mam takie pytanie odnośnie tego vatu na żywiec gdyż jestem producentem świnek,

1---- czyli jak od 1 stycznia wzrośnie podatek z 3% na 8% to np jak sprzedam świnki za kwotę

100 zł to będe musiał oddać 8 zł państwu ?????

2----jeśli oddam te 8 zł to np. jak kupię paliwo i vatu będe miał 10 zł to będe mógł

sobie odliczyć8 zł czy całe 10 zł ????

 

1. dokładnie tak

2. to są zupełnie dwie sprawy.. jeśli bedziesz miał z paliwa 10zł vatu to US zwraca Ci 10zł (cały vat).

 

a tak P.S.

Jak mało inwestujesz to nie ma sensu przechodzić po nowym roku na zasady ogólne jak chowasz świnki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mllodyyy    1

Zamierzam przejść na vat gdyż w przyszłym roku zamierzam zakupić ciągnik oraz kilka maszyn do niego a później czeka mnie rozbudowa gospodarstwa i w każdym roku bym miał spore inwestycje więc dlatego zamierzam przejść na na vat na zasadach ogólnych (: gdyby nie te plany to jak mówisz "jarekmalina" bym nawet nie myślał o przechodzeniu na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

pamiętaj że jeśli dokupujesz rzeczy które zawierają w sobie VAT to warto przejść, natomiast jeśli będziesz kupował np ziemię i zakupy maszyn się przeciągną za parę lat to może to nie być takie super bo przestaniesz kupować środki obarczone podatkiem VAT aby starczyło na raty za ziemię i wtedy będziesz więcej oddawał niż odzyskiwał.

 

Powiem z własnego doświadczenia aczkolwiek krótkiego bo od roku jestem płatnikiem VAT czynnym (VAT7K). Ani razu nie dopłaciłem (najniższy zwrot to było ok 500 czy 700PLN w okresie żniwnym), fakt jest że sporo wywalam kasy na naprawy sprzętu, narzędzie itp. Zresztą wiecie - jak się dba tak się ma. Aż się znajomi dziwią że w nic innego nie inwestuję. Dziwią się też że zawsze mam smar, paliwo itp, jak połażę po wsi coś załatwić i widzę jak niektórzy coś naprawiają i mówię - zrób to tak, wymień na nowe, nie pchaj starego smaru, daj nowe łożysko to tylko stękanie że nie ma za co.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

księgowa, ja pracuje jeszcze więc nie mogę ryzykować konieczności bycia w pracy i konieczności złożenia zeznania.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

aha, a dużo to jest zachodu z tymi zeznaniami? bo zastanawiam się czy dałbym radę sam to prowadzić. Przypomnę że mam tylko produkcję roślinną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

wypelnic deklaracje to jest bajka 20 minut troszke policzyc tu dodac tam odjac i gotowe

faktury pokolei wpisywac do ewidencji i kilka stowek zostaje na imprezki a nie ksiegowemu dawac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

co zajmuje nawet jesli masz b duzo faktor to jest godzina pisania w niedzielne popoludnie i stowka w kieszeni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Ale wszystkich tricków i zakamarków prawnych nie znasz..

 

Poskie prawo co chwile sie zmienia i przy dużych inwestycjach księgowa/y jest bardzo potrzebny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dokładnie, u nas to zanosi się tylko faktury do księgowej i nas więcej nic nie obchodzi ona wszystko załatwia i jak narazie chwale sobie taka współpracę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

no właśnie u mnie faktur dużo by nie było. a księgowa zachciała 140zł miesięcznie. I zastanawiam się czy sam bym podołał to rozliczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

co zajmuje nawet jesli masz b duzo faktor to jest godzina pisania w niedzielne popoludnie i stowka w kieszeni

Jak rocznie się odlicza kilkadziesiąt tysięcy vatu to odżałować 200zł za kwartał to jest nic, a zawsze księgowa jest na bieżąco.Sam jak narobisz bałaganu w papierach to może to cie pozniej drogo kosztować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

Jak rocznie się odlicza kilkadziesiąt tysięcy vatu to odżałować 200zł za kwartał to jest nic, a zawsze księgowa jest na bieżąco.Sam jak narobisz bałaganu w papierach to może to cie pozniej drogo kosztować.

 

zgadza sie na duzym gospodarstwie to nie problem ale na takie jak ja mam to wychodzi mi okolo 10 tys bez maszyn

to samemu mozna sobie radzic a jak cos nie wiem to ide do znajomej ksiegowej ktora mnie uczyla przez rok wszystkiego co i jak wpisywac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Powiem tak, w tym roku zaliczyłem zakupy z PROW/MGR a teraz kupuję autko na gospodarstwo i nie chcę mieć błędów, poprawek, wyjaśnień. Stąd zlecam to księgowej.

Mam więc rok sporych inwestycji w drogie rzeczy a następny to rok remontów (robimy bark do bron, przyczepę D35 prawie od podstaw, poprawki w D46, poza tym na wiosnę będę robił garaż na samochód i pewnie coś do przejrzenie wyjdzie w bioznie a do Zetorka też chciałbym zajrzeć).

Jak też pisałem pracuję i z pracy mam więcej kasy niż z gospodarstwa po odjęciu inwestycji i remontów więc baaardzo zależy mi aby w pracy być i nie nawalić martwiąc się czy dobrze zaksięgowałem fakturę nr 125/88/10 oraz czy wpisałem dobrą kwotę w pozycji XYZ zeznania oraz czy zdążę oddać zeznanie na czas.

 

Natomiast za jakiś rok troszeczkę się u mnie uspokoi i na 90% będę się starał zacząć sam rozliczać bo nie jest tego wiele i każdy kto umie czytać ze zrozumieniem jest w stanie to sam prowadzić. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie takiej usługi na 6-18 miesięcy księgowej a później robienie tego samemu bo i tak księgowa przekaże nam całą dokumentację (a nawet na jej podstawie idzie się nauczyć co i jak ma być).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomalok    2

Jestem na vacie od kwietnia tego roku, rozliczam się poprzez biuro rachunkowe i jeśli mogę doradzić to proponowałbym na początek rozliczać się poprzez biuro, prawo nieustannie się zmienia i czasami można zrobić niezłego babola. Kolega rozlicza się sam, wypisał fakturę sprzedaży i pomylił się dosłownie o grosz, akurat tak się stało że podczas kontroli zostało to wychwycone i miał niezły zamęt z US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonek56    0

Ja też wchodze na VAT.Będę kupował nowe maszyny i remontował wszystko a potem paliwo nawozy opłaci się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj