karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jarekmalina    5

Witam.

 

Jestem rolnikiem ryczałtowym z produkcją roślinną. Rozważam przejcie na ogólne rozliczanie VAT i mam kilka pytań:

 

1. Czy jest jakiś limit zwrotu VATu z oleju napędowego? Tzn. czy jest jakis przelicznik litrów oleju napędowego do posiadanych hektarów? (posiadam 18ha gruntów ornych.

 

2. To samo pytanie tylko dotyczące nawozów i śródków ochrony roślin?

 

3. Czy muszę sprzedać wszystkie zboże jakie obsiałem na tych 18 ha? Czy jest może jakieś minimum, które muszę spełnić by US nie miał żadnych podstaw do stwierdzenia jakiś nieprawidłowowości?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Witam.

 

Jestem rolnikiem ryczałtowym z produkcją roślinną. Rozważam przejcie na ogólne rozliczanie VAT i mam kilka pytań:

 

1. Czy jest jakiś limit zwrotu VATu z oleju napędowego? Tzn. czy jest jakis przelicznik litrów oleju napędowego do posiadanych hektarów? (posiadam 18ha gruntów ornych.

 

2. To samo pytanie tylko dotyczące nawozów i śródków ochrony roślin?

 

3. Czy muszę sprzedać wszystkie zboże jakie obsiałem na tych 18 ha? Czy jest może jakieś minimum, które muszę spełnić by US nie miał żadnych podstaw do stwierdzenia jakiś nieprawidłowowości?

 

Pozdrawiam

 

W przypadku rozliczania VATu to nie spotkałem się z limitami ale:

1. w UG zwrotu akcyzy dostaniesz tyle ile jest zwrotu na 1ha UR,

2. kupując nawozy nie przesadź z ilością czystego azotu na 1ha (170kg o ile dobrze pamietam),

3. jeżeli była klęska czy gradobicie czy wypadek losowy (połamałeś nogi w żniwa i nic nie zebrałeś a masz kwity z leczenia) to jak mogą się czepić tego że nic nie sprzedałeś?

Ogólnie trzeba dobrze myśleć aby nie przesadzić :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

Mam takie pytanie, w obecnej chwili nie posiadam gospodarstwa, ale mam nadzieje żę za jakiś czas już tak(uzależnione jest od decyzji ojca), przyznano mi premie na MR a w styczniu zamiezrzam złożyć wniosek na MGR z ekonomicznego uzasadnienia opłaca mi sie przejść na Vat tylko kiedy? I jeszcze jedno czy US nie przyczepi się skąd wziołem pieniądze na inwestycje(środki własne)? a mój przychód w przyszłym roku wyniesie 5 razy mniejszy od zakupu, prosiłbym o jakąś odpowiedż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pauloo    0

witam,

ja dziś także usłyszałem plotkę że od nowego roku nie będzie można odliczyć vatu z paliwa... Czy ktoś wie o tym wiecej ???? na ile są te prawdziwe informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ogólnie jest zasada że VAT można odliczać od wszystkiego wykorzystywanego do produkcji, więc nie wiem skąd miałby się wziąć taki wyjątek dotyczący paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pauloo    0

no mi tez tak sie wydaje ale znając mądre głowy i ich pomysły w naszym pięknym rządzie to wszystko jest możliwe....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Nie jest tak źle, bo mój poczciwy stary ursus na słonecznikowym jeździ. Tylko trzeba będzie uzasadnić po co mi tyle oleju, żeby można było VAT odliczyć.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audi80b4    1

robie właśnie młodego rolnika i razem z przejęciem gospodarstwa chce przejść na vat mógł by mi ktoś wytłumaczyć czy się opłaca przechodzić na vat jakie są tego plusy i minusy na jakich zasadach się przechodzi i ile trzeba oddać bo jak coś kupuje to mi oddają vat ale jak sprzedaje np pszenice czy rzepak to musze chyba ja coś od tego oddać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

ludzie, czy Was pogięło,to ploty do n-tej potęgi.Zajmijmy się lepiej tematem ochrony naszych dochodów po 1 stycznia kiedy przywalą nas wzrostem vat-u na żywiec o blisko 300 procent. Bo przecież z 3 na 8% to tak wychodzi....


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

albo co miesiąc albo co kwartał (VAT7K)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale pamiętaj że jeśli co miesiąc to US (albo ty) ma 60 dni na wypłate (dopłate) VATu a jeżeli co kwartał to chyba 90

ja jestem na Vat-cie i rozliczam się co miesiąc i moim zdaniem ten sposób jest lepszy ponieważ jesteś nabieżąco z papierkami i szybciej dostaniesz zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

robie właśnie młodego rolnika i razem z przejęciem gospodarstwa chce przejść na vat mógł by mi ktoś wytłumaczyć czy się opłaca przechodzić na vat jakie są tego plusy i minusy na jakich zasadach się przechodzi i ile trzeba oddać bo jak coś kupuje to mi oddają vat ale jak sprzedaje np pszenice czy rzepak to musze chyba ja coś od tego oddać?

Na vat warto przejść jeśli się inwestuje.Jeśli chcesz przejść i nie inwestować to daj sobie spokój.Odliczasz vat od wszystkiego co kupiłeś do gospodarstwa(nie do domu) i masz na to fakturę.Oddajesz vat ze sprzedaży własnej(np.świnie,pszenica).Co miesiąc do 25 każdego miesiąca(lub co kwartał zanosisz do US deklarację vat7(vat7k).Jeśli masz zwrot z US to US ma na to 60 dni.Jeśli musisz wpłacić kasę do US to musisz to zrobić do 25 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.Zeby przejść na vat musisz mieć udokumentowaną sprzedaż za 20000pln za rok poprzedni.przejść możesz od początku każdego miesiąca.Musisz mieć za wcześniejsze trzy miesiące ewidencję sprzedaży,i musisz dokonać zgłoszenia w US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

dokładnie w tej chwili nie bedzie żadnych limitów. tylko teraz kto przejdzie na vat z produkcją żywca jeśli stawki wzrosną o 200%(z 3 do 8%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

ale na vat na środki do produkcji też wzrośnie ,a o już idzie zrobić tak żebyś nie był stratny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audi80b4    1

narazie chce kupić nowy traktor z czasem może jakiś opryskiwacz

 

jeśli się nawet nic nie inwestuje w gospodarstwo bycie na vacie i tak nie wychodzi na plus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
jeśli się nawet nic nie inwestuje w gospodarstwo bycie na vacie i tak nie wychodzi na plus

 

Nikt ci tego nie powie bo nie zna twojego gospodarstwa a szczególnie twoich obrotów pieniężnych... Weź usiądź sobie wieczorem przy herbacie i policz sobie ile kasy wydajesz na gospodarstwo w postaci zakupionego prądu, paliwa, nawozów, ś.o.r itd odlicz sobie od tych wartości podatek vat według stwek jakie obowiązywać będą od przyszłego roku i tóre dostaniesz od US, następnie policz sobie ile produkujesz zboża, buraki, świń, krów czy mleka (nie znam twojej produkcji) które sprzedajesz i odlicz od tych rzeczy vat który oddasz do US... Oblicz różnice z tych dwóch wyników vatu i zobacz czy się tobie opłaci czy nie jeśl nie będziesz inwestować... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

czy jest ktoś kyo jest wstanie mi odpowiedzieć na moje pytanie z dn. 17 listopad 2010 - 13:35?????

i ile bedzie wynosić stawka vat za ziemniaki od 1 stycznia 2011??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Mi bez żadnych inwestycji wychodzi miesięcznie +500zł. A każda dodatkowa inwestycja to dodatkowy zysk. Po nowym roku będzie się opłacało przejść na zasady ogólne tylko rolnikom z produkcją roślinną. W ostatnim top agrarze są ładnie opisane dwa gospodarstwa które przechodzą na VAT (produkcja roślinna i roślinno zwierzęcą).

 

czy jest ktoś kyo jest wstanie mi odpowiedzieć na moje pytanie z dn. 17 listopad 2010 - 13:35?????

i ile bedzie wynosić stawka vat za ziemniaki od 1 stycznia 2011??

 

5%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

dokładnie w tej chwili nie bedzie żadnych limitów. tylko teraz kto przejdzie na vat z produkcją żywca jeśli stawki wzrosną o 200%(z 3 do 8%)

Chwila a to nie jest czasem tak że teraz jest 6% i tyle dostają ryczałtowcy, a rolnicy na vacie tyle płacą ale te 3% im się kasuje vatem ze środków do produkcji? Więc po nowym roku realnie ten vat który us nam zabiera wzrośnie z 3 do 4%. Natomiast rosną stawki wielu środków do produkcji tak więc chyba nie będzie takiej wielkiej różnicy po nowym roku na niekorzyść rolników na zasadach ogólnych. Ja tak bardzo się tą tematyką nie interesuje ale jeśli miałbym zapłacić np 40 000 vatu z maszyn to napewno bym przeszedł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj