karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

martinezo    41

w moim przypadku US był zainteresowany pochodzeniem środków finansowych z których była realizowana inwestycja :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

nie jestem do końca pewien, ale chyba musisz złożyć korektę deklaracji VAT do US za miesiąc wrzesień, w której będzie prawidłowo rozliczony podatek :D

Byłem w US i pytałem, muszę kwotę faktury korygującej wpisać ze znakiem minus i to wszystko :D

Ale dzięki za chęć udzielenia mi pomocy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

czy pożyczka to nie wiem ale darowizna tak, tylko trzeba jeszcze się liczyć z tym że może jakiś nadgorliwy urzędnik może dochodzić skąd ta rodzina kasę miała, a kredyt bierzesz i za dwa miesiące możesz spłacić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

A nie można powiedzieć, że skarpeta była pełna więc sprzęt kupiłem> :D


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

jeśli udokumentujesz, że przed realizacją inwestycji miałeś spore oszczędności (ale nie w skarpecie tylko np na lokatach bankowych) to jak najbardziej może być ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

istnieje jedynie konieczność udokumentowania pochodzenia środków, sposób "przechowywania" nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, pożyczki i darowizny wymagają zgłoszenia w US, dodatkowo należy zapłacić PCC (w szczególnych przypadkach przysługuje zwolnienie), najprostszą i najtańszą metodą transferu środków pieniężnych w rodzinie czy też poza nią są weksle (kosztują dokładnie tyle co papier i atrament zużyty do ich sporządzenia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

jeśli sposób "przechowywania" nie ma znaczenia to jak dowiedziesz w US że miałeś np. 200 tyś złotych w słoiku zakopanych w ogródku?? Urzędnicy będą podejrzewać, że posiadasz pieniądze z nielegalnego źródła i nie opodatkowane ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli sposób "przechowywania" nie ma znaczenia to jak dowiedziesz w US że miałeś np. 200 tyś złotych w słoiku zakopanych w ogródku?? Urzędnicy będą podejrzewać, że posiadasz pieniądze z nielegalnego źródła i nie opodatkowane ;)

 

jeśli nie mam stałych źródeł dochodu to istotnie może to być trudne, natomiast jeśli je posiadam - np. prowadzę działalność rolniczą (otrzymuję płatności bezpośrednie, za sprzedane produkty otrzymuję faktury bądź prowadzę też rozliczam się z vat na zasadach ogólnych) od 10 lat i jestem w stanie udokumentować przychody co najmniej tej wysokości to nie ma problemu, każdy przypadek jest inny, stąd jeśli macie wątpliwości to zawsze można wykonać telefon do US przez słuchawkę raczej nikogo nie zjedzą oraz nie nałożą obciążeń

 

natomiast weksel jest to papier wartościowy, w którym możemy zobowiązać się do zwrotu danej sumy x zł w przyszłości i w zamian za takie zobowiązanie otrzymujemy od osoby, której taki weksel wręczymy (może być imienny), sumę x zł i już, weksle obecnie nie są w żaden sposób ewidencjonowane oraz nie wiążą się z koniecznością zgłoszenia tego rodzaju transakcji w US, ponadto nie jest konieczne uiszczenie PCC, należy jedynie pamiętać o podstawowych elementach weksla, aby nikt nie miał wątpliwości, iż weksel to weksel (nie wystarczy sama nazwa dokumentu - polecam zapoznanie się z prawem wekslowym) oraz co najistotniejsze US nie może zakwalifikować takiej sprzedaży weksla jako umowy sprzedaży praw majątkowych, co US to obyczaj, więc i tutaj warto zasięgnąć języka w odpowiednim US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

miałem teraz dużą sprzedaż i szukuje się w zwiąku z tym spora(jak dla mnie) kwota zwrotu vatu. ok 4 tysi. sąsiad który jest już kupe lat na vacie mówił mi że bezpieczną granicą(uniknięcie kontroli) jest 3,5 tys. jak to jest u was? czy rzeczywiście jak jest duży zwrot to kontrol jest murowana? może rozbić to na dwie części, tylko jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Jeżeli dokonujesz sprzedaży to Ty jesteś zobowiązany do oddania VAT-u, a nie odliczania go sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

miałem teraz dużą sprzedaż i szukuje się w zwiąku z tym spora(jak dla mnie) kwota zwrotu vatu. ok 4 tysi. sąsiad który jest już kupe lat na vacie mówił mi że bezpieczną granicą(uniknięcie kontroli) jest 3,5 tys. jak to jest u was? czy rzeczywiście jak jest duży zwrot to kontrol jest murowana? może rozbić to na dwie części, tylko jak?

 

jeśli masz duże zakupy, wtedy masz prawo do zwrotu podatku. Co do bezpiecznej granicy to takowa nie istnieje, jeśli masz zwrot na poziomie 2 tyś czy 10 tyś to i w jednym przypadku i w drugim możesz mieć kontrolę. Oczywiście w przypadku większego zwrotu możliwość ta jest większa.

Ja miałem taką kontrolę, i dowiedziałem się, że przy zwrocie bodajże przekraczającym 10 tyś zł kontrola taka jest obligatoryjna :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

nie jest obligatoryjna żadna kontrola. Ja miałem zwrot ponad 40tys i kontroli nie miałem.

 

Kolejna sprawa to obawiać się kontroli muszą tylko Ci którzy mają coś na sumieniu.

Kontrola to nie kara, to sprawdzenie czy poprawnie i podstawnie księgujesz swoje zakupy i dochody.

Jeśli robisz coś źle to lepiej wiedzieć to wcześniej i nie narażać się na konsekwencje np zwrotów i/lub kar.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z poprzednich postów po części co nieco zrozumiałem ale zapytam dla jasności, mam zamiar złożyć wniosek na MGR na całą pulę czyli 300 tyś zwrotu, mam już odłożone 300 tyś, części w postaci lokaty, części zadatkowanie maszyn, mam zamiar przejść na VAT zaraz po złożeniu wniosku i na resztę kwoty wziąć kredyt pomostowy, który spłacę zaraz po zwrocie VAT i z UE, moje pytanie polega na tym czy nikt mi się nie przyczepi do tego skąd miałem pieniądze na zakup owych maszyn, części oczywiście będzie z kredytu pomostowego ale co z tymi 300 tyś. ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak zawsze mówięto zalezy od urzędnika ale raczej nie powinno być problemu bo pewnie już kilka lat prowadzisz gospodarstwo i mogłeś odłożyć taką kwotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

nie jest obligatoryjna żadna kontrola. Ja miałem zwrot ponad 40tys i kontroli nie miałem.

 

Kolejna sprawa to obawiać się kontroli muszą tylko Ci którzy mają coś na sumieniu.

Kontrola to nie kara, to sprawdzenie czy poprawnie i podstawnie księgujesz swoje zakupy i dochody.

Jeśli robisz coś źle to lepiej wiedzieć to wcześniej i nie narażać się na konsekwencje np zwrotów i/lub kar.

 

być może pani, która mnie kontrolowała wykazała się nadgorliwością ....... i dlatego powiedziała, że US ma obowiązek kontrolować podatnika w przypadku większych zwrotów. Możliwe, że dotyczy to początkowego okresu po przejściu na zasady ogólne rozliczania VAT-u :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy stawka vat od przyszłego roku zmienia się z 3% na 23% czy też będzie w dalszym ciągu jakaś taryfa ulgowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj