karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

b0gdan    90

takie coś znalazłem : "W przypadku składników majątkowych o wartości początkowej nie przekraczającej 3500zł podatnik ma prawo nie zaliczyć ich do środków trwałych albo też zaliczyć i amortyzować (w tym jednorazowo 100%). Jeżeli podatnik nie zaliczy takich składników majątku do środków trwałych, wówczas będzie to wyposażenie. W drugim wypadku - pomimo tego samego efektu podatkowego - składnik majątku stanowić będzie środek trwały (np. zamortyzowany w 100%)."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer2000    1

teraz tez poszukalem czesciowo masz racje ze do 3500zl jesli uzytkowanie nie przekroczy roku w przeciwnym razie jest srodkiem trwalym.Wyczytalem tez ze inwentaz to srodek trwaly tylko jak tu zaliczyc"swinie'Ani wartosc zni tez roku nie bedzie miala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie jak jest z zakupem samochodu na gospodarstwo normalnego auto typu np kia sorento tylko osobowa z homologacja na ciezarowy czy moge od niej odliczyc caly vat czy tylko do 6 tys w zaleznosci od kwoty??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jeśli paka jest krótsza niz kabina całego vatu nie odliczysz tak miśe wydaje ale te przepisy sie zmieniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

to w ten sposob to tyle moge odliczyc od kazdego saomochodu byle by mial homologacje ciezarowa...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

panowie a jak jest z przyczepa uzywana kupilem za 5 tys od rolnika tez vatowca i wystawil mi faktore na nia

jest ona zwolniona z vatu bo jest z przed 2004 roku. gdzie ja wpisac do śr trwalych czy do zwolnionych z vatu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz80    11

A to nie lepiej mieć księgową która jest za wszystko odpowiedzialna, wtedy człowiek się niczym nie przejmuje i śpi spokojnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ja mam takie pytanie może ktoś będzie znał odpowiedz. Moj tata ma gospodarstwo chce przejść na vat bo ma zamiar budować przechowalnie pasz koszt budowy to jakieś 200tyś czyli jakieś 40 tyś vatu i tu moje pytanie co by było jak po wybudowaniu przechowalni i odliczeniu podatku gospodarstwo przepisał na mnie i ja bym tę działalność prowadził dalej czy mósiał by zwracać podatek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam takie pytanie może ktoś będzie znał odpowiedz. Moj tata ma gospodarstwo chce przejść na vat bo ma zamiar budować przechowalnie pasz koszt budowy to jakieś 200tyś czyli jakieś 40 tyś vatu i tu moje pytanie co by było jak po wybudowaniu przechowalni i odliczeniu podatku gospodarstwo przepisał na mnie i ja bym tę działalność prowadził dalej czy mósiał by zwracać podatek?

 

Nie musiał byś zwracać podatku jeśli przepisał by na ciebie całe gospodarstwo. A tak wogole oblicz sobie czy bedzie ci sie to oplacać bo od nowego roku stawka podatku od sprzedanych płodów rolnych wzrasta z 3 do 5% o ile się nie myle????A przy takiej inwestycji jak budowa musisz zostac na VAT 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to i tak lepiej się opłaca jak przed zmiana ustawy o wat, bo wg starej stawka od nowego roku miała wzrosnąć z 3% do 7%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

dzięki za szybką odpowiedz. no ale jak by odpowiednio fakturami zarządzać to by zawsze coś zostało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam, planuje kupic jakis mały kombajn zbożowy z wnioskiem o różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej bo na Modernizację mam zamało ha, i mam pytanie czy można wtedy odliczyć Vat, bo niby nie kupie tego kombajnu do goospodarstwa tylko na działalność usłgową. prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Nawet wskazane jest doliczenie vatu po pierwsze dofinansowanie ue dotycz tylko cen netto. Po drugie jesli założysz działalnośc gospodarczą zostajesz vatowcem i rozliczasz się .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Witam!

Mam taki problem, przyszła mi korekta faktury VAT za internet, tzn faktura była wystawiona na wyższą kwotę a korekta jest na niższą, nie wiem jak to rozliczyć żeby było poprawnie, do tego jeszcze korekta faktury przyszła miesiąc po fakturze, którą już rozliczyłem we wrześniu, a teraz nie wiem jak sie rozliczyć z tej korekty w październiku. Proszę o pomoc i podpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

może komuś z Was się przyda:

 

Rolnik ryczałtowy bez limitu

 

Obecnie, jak wynika z art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, rolnik ryczałtowy, aby "przejść" na system rozliczania według zasad ogólnych musi m.in. prowadzić ewidencję obrotów oraz dokonać dostaw na poziomie przekraczającym 20.000 zł. Od nowego roku przepisy te mają zostać uchylone. Tak więc, aby rolnik ryczałtowy mógł rozliczać VAT na zasadach ogólnych, będzie musiał wyłącznie dokonać zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Przy czym nie ulegają zmianie zasady ponownego powrotu rolnika (podatnika) do szczególnej procedury dla rolników ryczałtowych.

 

Ponadto zostanie podwyższona stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych z 6% do 6,5%

 

więcej na stronie: http://gospodarka.gazeta.pl/firma/1,31560,8448085,Co_sie_zmieni_w_rozliczaniu_VAT_w_2011_r__.html


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Witam!

Mam taki problem, przyszła mi korekta faktury VAT za internet, tzn faktura była wystawiona na wyższą kwotę a korekta jest na niższą, nie wiem jak to rozliczyć żeby było poprawnie, do tego jeszcze korekta faktury przyszła miesiąc po fakturze, którą już rozliczyłem we wrześniu, a teraz nie wiem jak sie rozliczyć z tej korekty w październiku. Proszę o pomoc i podpowiedź.

 

nie jestem do końca pewien, ale chyba musisz złożyć korektę deklaracji VAT do US za miesiąc wrzesień, w której będzie prawidłowo rozliczony podatek B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie, bo rozliczam sie kwartalnie sam z podatku vat i nie mam pewności co do jednej rzeczy, czy jeśli księguję sobie faktury z zakupów i sprzedaży na komputerze w programie księgowym to czy muszę dodatkowo prowadzić księgowośc ręcznie w księdze ewidencyjnej ze sprzedaży i zakupów czy mogę zrobić tylko wydruki z tego programu komuterowego. Bo chodzi o to, że bede miał kontrolę na bank w listopadzie i Urzad skarbowy zechce faktury i ewidencję. W kwietniu miałem kontrolę ale wtedy nie księgowałem jeszcze programem tylko ręcznie długopisem i US nie miał zastrzeżeń, wiec teraz nie chciałbym narobić sobie problemów. Proszę o odpowiedź kogos kto jest dobry w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Jeśli wszystko sobie drukujesz to nie ma żadnego problemu. US chce tylko by wszystko było już "na papierze", a nie w komputerze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

z US nie ma problemu w przypadku kontroli jeśli się z nimi grzecznie rozmawia.

Miałem dość specyficzną kontrolę, bujaliśmy się z dokumentami blisko miesiąc, pani z US, księgowa i ja.

nie mniej wszystko wyszło OK


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

pani sprawdzała ile sprzedaję na allegro i czy wszystko sprzedane na allegro jest wciagniete w dokumenty firmy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj