karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

mlody2010    0

to zależy jak będą wyglądały zakupy, niemniej jednak kilka % będziemy "do tyłu", więc planując przejście na VAT należy wszystko policzyć już na nowych stawkach

to jakie będą stawki na te podstawowe produkty do produkcji rolnej czyli paliwo, nawóz,środki ochrony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie cytuj poprzedniego posta

 

a stawki na paliwo takie jak do tej pory czyli 22%

 

nawozy i środki ochrony roślin również jak obecnie czyli 7%

 

stawka zmieni się tylko w przypadku Twojej sprzedaży z 3% do 7% (wypłata brutto większa a netto i tak zostaje to samo, przynajmniej teoretycznie) oraz na środki objęde obecnie stawką 3% czyli jak się nie mylę to pasze np.

 

niemniej jednak jestem ciekaw czy nie zmienią się stawki VAT ryczałt od 1.01.2011

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Czyli kiedy jestem na vacie mogę odliczyć część vatu od materiałów budowlanych użytych do budowy domu? A i jeszcze jedno: ile czasu muszę prowadzić gospodarstwo by przejść na vat? Słyszałem, że rok, ale jeśli np mój ojciec wcześniej prowadził to się liczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Do budowy domu mieszkalnego możesz odliczyć 15% z 22%[to ok 68% Vatu zapłaconego]ale to jest odliczenie nie związane z rolnictwem.Po wejściu Polski do Uni Vat wzrósł z 7% do 22% i o te 15% możesz postarać się o zwrot.

Cały Vat odliczysz jeśli kupisz materiały,części itp. związane ściśle z produkcją rolną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Mam pytanie czy US wymaga pozwoleń na budowę czy ich interesują tylko faktury Chodzi mi o zamontowanie zbiornika na gnojowicę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

u nas pozwoleń nie wymagali, wystarczyły same faktury, ale lepiej się zapytać w swoim US bo z nimi różnie może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

jestem na vacie od paru dni zamierzam kupić samochód(audi kombi 2006r) czy ktoś mi powie jakie korzyści bądź nie będę miał z tego tytułu jeżeli kupie samochód na gospodarstwo (czy mogę wogóle ) jak bedzie wyglądała sprzedaż ewentualnie za 3-4 lata Proszę o pomoc tych którzy temat już przerabiali.Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinzt323    1

Mój tata jest na vacie już 3 lata. Mam takie pytanie czy może przejsć na rente strukturalną? Gospodarstwo przejołbym ja i ja także chciałbym aby to gospodarstwo nadal było na vacie. Czy można tak zrobić czy mogą być z tym jakieś problemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychu18    6

Witam mam pytanie chciałbym złożyć wniosek na modernizacje i przy okazji przejść na VAT czy jak bym kupił ciągnik warty 100 tys zł brutto czy VAT czyli 22 % (22 tys zł) zostanie mi w całości zwrócony ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambeeras    0

Witam. Mam problemik. otóż pod koniec roku przejmę gospodarstwo rolne od rolnika ryczałtowego. ja chce przejść na vat, z tym że inwestować zamierzam już od nowego roku... czy istnieje możliwość, że ten rolnik przeszedł by teraz na vat, a ja przejmując to gospodarstwo za parę miesięcy bym to kontynuował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurt    0

Witam wszystkich serdecznie,

 

Mój pierwszy post ;[ chodź czytam was od kilku miesięcy ale do rzeczy.

 

Chodzi mi o projekt MR. Czy w ramach tych 52 tyś zł które należy wydać na określone cele, kwota jest liczona z podatkiem vat? czy może bez vat?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

. czy istnieje możliwość, że ten rolnik przeszedł by teraz na vat, a ja przejmując to gospodarstwo za parę miesięcy bym to kontynuował?

Nie ma takiej możliwości to nie gospodarstwo jest płatnikiem VAT a osoba fizyczna. Wraz ze zmianą właściciela gospodarstwa procedura przejścia na VAT musi być ponowiona/obszerny artykuł jest w Top Agrar/

 

Wielkie sory za wprowadzenie w błąd. No więc możesz tak próbować zrobić, posiłkując się przepisami o pod. dochodowym boustawa o VAT o tym milczy, wykorzystując fakt przejęcia gospod. jako zorganizowanej całości, wejść w prawa i obowiązki poprzednika i dokonać rejestracji, omijasz obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży. Pamiętać należy , że w przypadku nabycia gosp.korekta VAT jest dokonywana przez nabywcę, oznacza to , że będziesz miał obowiązek zapłaty kwot wynikających z wyliczonych korekt VAT. Z korektami musisz dowiedzieć się w swoim US, teoretycznie przy braku inwestycji dokonanych przez

poprzednika w środki trwałe, braku odliczeń VAT, korekty powinny być zerowe.

PAMIĘTAJ dokładnie dowiesz się w US albo u dobrego księgowego.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly43213    0

Mój tata jest na vacie już 4 lata. Mam takie pytanie czy może przejsć na rente strukturalną? Gospodarstwo przejołbym ja i ja także chciałbym aby to gospodarstwo nadal było na vacie. Czy można tak zrobić czy mogą być z tym jakieś problemy? prosze o szybka odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

witam mam taki problem maż chce kupić ciągnik Valtra N 92 przy tym chcieliśmy przejść na vat czy US zwróci nam cały podatek w 25 dni czy będzie kontrol i jak ona wygląda . Dodam że prowadzimy 26ha. gosp. z produkcją tucznika w cyklu otwartym 300 szt. w rzucie .Vat jak na razie to dla nas czarna magia nie chcielibyśmy się sparzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

zwróci w 25 dni, tylko trzeba napisać podanie o przyspieszony zwrot VAT, trzeba mieć też sprzedaż w miesiącu zakupu ciągnika ( tak było 1,5 roku temu, teraz mogło się coś pozmieniać) Co do kontroli, to przyjadą znienacka sprawdza faktury z zakupów i sprzedaży i czy ciagnik jest na miejscu a nie wirtualnie. Kontrola to pikuś... pan Pikuś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

o kontroli i tak muszą uprzedzić bo mogą przyjechać na próżno, tak było u nas przyjechali na kontrole nie uprzedzając i pojechali z niczym bo wszystkie faktury były w biurze rachunkowym, i tylko powiedzieli żeby dostarczyć im w najbliższym czasie faktury do sprawdzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

w zasadzie to powinni wiedzieć gdzie są faktury, bo US jest poinformowany o miejscu przechowywania faktur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

dzięki za odpowiedź .Mam jeszcze więcej pytań ,ale po kolei .Czy jak przechodziliście na vat to robiliście jakieś wstępne obliczenia z np. roku lub kilku miesięcy lub korzystaliście z rad doradcy podatkowego.Czy nie będzie to podejrzane że ,przechodzimy na vat przy zakupie ciągnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
w zasadzie to powinni wiedzieć gdzie są faktury, bo US jest poinformowany o miejscu przechowywania faktur

No i co z tego? U mnie wiedzieli gdzie są faktury że są w biurze rachunkowym-nawet mieli adres a jak przyjechali to chcieli faktury to im powiedziało się że są tam gdzie napisałem w formularzu który złożyłem przy przejsciu na VAT. Często przyjeżdzają nieprzygotowani - taka jest moja opinia.

 

....Czy nie będzie to podejrzane że ,przechodzimy na vat przy zakupie ciągnika

nie będzie bo cała Polska tak robi, oni dobrze wiedzą że rolnik przechodzi na VAT (dokładniej to rezygnuje ze zwolnienia) gdy robi większe zakupy (często z PROWu).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

witam ,mam jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki czy przy zakupie ciągnika używanego do 5 lat potrzebna jest wycena rzeczoznawcy ,chodzi mi o załatwienie kredytu w banku na młodego rolnika . Nie jestem vatowcem kredyt miałby obejmować sumę brutto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Jeżeli jesteś VATowcem to kredyty w cenach netto dostaniesz tylko a na VAT gotówkowy się załatwia lub kredyt w koncie to pokrywa.

Jeżeli nie jesteś VATowcem to kredyty załatwiasz na kwotę brutto.

 

Co do opinii rzeczoznawcy to nie wiem, inni niech sie wypowiedzą.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

jak dobrze rozumiem na cenę netto kredyt na młodego rolnika a na vat inny kredyt . Szczerze mówiąc nie wiedziałam że tak można że bank się na to zgadza , ile oprocentowany jest taki kredyt ok. 10 % ,czy spłaca się go po zwrocie z us?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj