karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Lukaszjarm    4

to powiem ci ze masz nie za ciekawa sytuacje tu renta a tu 70 tys vatu ja bym wolal chyba tez zwrot vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to troche niewporzo ze strony US przeciesz i tak nic nie ulegnie zmianie w tym gospodarstwie poza zmianą właściciela przecież ty i tak zostaniesz na wacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polek1919    5

Masz też takie wyjście że tata zrezygnuje z modernizacji a ty w tym roku złożysz wniosek jeszcze raz na modernizację wtedy i dostanie tata rentę strukturalną a ty dostaniesz zwrot VAT-u. Tylko że zakup maszyn odciągnie się z rok a może i więcej. Ale coś za coś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romano    0

Z modernizacji na pewno nie zrezygnujemy bo za duzo czekania by było i pózniej moglibyśmy sie juz nie załapac . Dzwoniliśmy do informacji i pani powiedziała ze każdy US tzn w każdym oddziale moga potraktowac inaczej i ze sie juz z takim czymś spotykali i nie raz US przychylił sie do tego ale jak to bedzie to nie wiadomo .

 

A jeżeli tata by sprzedał mi te maszyny to musiałby oddać vat i potem ja bym go mógł spowrotem odliczyć ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tylko że chyba maszyny zakupione na PROW nie mogą być sprzedane przez 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Nie koniecznie :) :) :) :) Można wziąśc w leasing ( czy jak sie to pisze) a później odkupić taką maszyne jako używaną ale nadającą sie do zwrotu z Prow-a (sęk w tym taki że wyjdzie sie na minus w kasie)


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    118

Dzwoniłem do urzędu skarbowego zapytać się jak to jest gdy się chce wrócic z vatu na ryczałt.Pani powiedziała ze nie ma czegos takiego ze wracamy po 5 latach i nic nie zwracamy vatu.Róznice oddamy i po 7latach chcąc wrócic na ryczałt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Witam.

Mam takie pytanie do forumowiczów:

czy zakupując materiały budowlane przeznaczone do modernizacji budynku (nadmieniam, że jestem VAT-owcem), lub też budowy nowego obiektu, US wymaga dokumentów takich jak np. projekt budowlany, pozwolenie na budowę itp.??

 

Pozdrawiam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Dzwoniłem do urzędu skarbowego zapytać się jak to jest gdy się chce wrócic z vatu na ryczałt.Pani powiedziała ze nie ma czegos takiego ze wracamy po 5 latach i nic nie zwracamy vatu.Róznice oddamy i po 7latach chcąc wrócic na ryczałt.

 

A podała jakąś podstawę prawną? Tzn na podstawie czego tak twierdzi? Maszyny się przecież zużywają i po to w firmach robi się amortyzację a rolnik tego nie robi. No i przecież US musiałby zwrócić VAT który ja wpłaciłem do US. Zdaje mi się że pani się myli.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

ogólnie wiadomo że wracając na ryczałt nie zwracamy vatu za maszyny po 5 latach za budynki po 10 latach użytkowania i to jest jakby okres amortyzacji ale jeśli jesteśmy na vacie to sprzedając maszyne którą kupiliśmy 10 lat temu i odliczyliśmy vat to wystawiamy fakture chyba że na złom to wystawiają fakture nam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz80    11

Witam.

Mam takie pytanie do forumowiczów:

czy zakupując materiały budowlane przeznaczone do modernizacji budynku (nadmieniam, że jestem VAT-owcem), lub też budowy nowego obiektu, US wymaga dokumentów takich jak np. projekt budowlany, pozwolenie na budowę itp.??

 

Pozdrawiam :lol:

Tak wymagane są takie dokumenty :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

A np jak to jest z cementem na takie drobne naprawy jak tynki które odpadły ze starości itp.

 

Poza tym jak to jest z materiałami budowlanymi do podłączenia i rozprowadzenia wody po budynku?

Normalnie się to odlicza czy wymagają dokumentacji, projektu np modernizacji/adaptacji?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

No nie przesadzasz ? Projekt na załatanie odpadającego tynku ?? Budowa nowego lub modernizacja starego budynku w zakresie w którym wymagane są projekty, uzgodnienia i pozwolenia i wynikające z nich potrzeby zakupów materiałów i usług, to podstawa do ewentualnych wyjaśnień w razie kontroli US. Pozostałe zakupy wynikające z bieżącej eksploatacji budynków i innych obiektów wchodzących w skład gospodarstwa takich wymagań nie mają.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

a jak zapisać w ewidencji środków trwałych budowe budynku zapisujemy każdą fakture ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

@strzymek, budowa to nie zakup np. ciągnika na który jest jedna faktura. Faktury z zakupu materiałów budowlanych dadzą po ukończeniu inwestycji całość środka trwałego. Może być też tak że wynajmujesz firmę bud. i masz na koniec jedną fakturę.

Piszesz więc je kolejno do książki śr. trwałych tak oznaczone literą liczbą aby wiadomo było,że dana faktura odnosi się do konkretnej inwestycji.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

A jak wygląda ewidencja środków trwałych, bo mi powiedzieli, że wystarczy spis, tylko nie bardzo wiem jak on ma wyglądać, co ma być w nim zawarte. Rozumiem, że maszyny, czy budynki też? Wyrozumiałych proszę o wyjaśnienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

2,5 zł kosztuje książka środków trwałych w artykułach biurowych i wpisujesz to to kupiłaś po przejściu na vat :lol: chyba przynajmniej ja tak robie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Dzięki za odpowiedź, to znaczy, że na razie nic nie muszę wpisywać, bo dopiero jestem w trakcie budowy. Jednak, jeżeli odlliczam VAT od części do maszyn, które miałam przed przejściem na VAT, to czy nie powinny być -te maszyny- wpisane do książki środków trwałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris23    0

Witam. Czy wie ktoś może

Jak wygląda odliczenie VAT-u od motocykla przy zakupie na gospodarstwo??

Myślę ze jeśli chodzi o enduro to by nie było problemu bo można by to było łatwo uzasadnić, ale jak wygląda sytuacja np. z takim sportowo-turystycznym?

Czy ktoś może coś takiego przerabiał? Albo nie warto kombinować..

 

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

A jak wygląda ewidencja środków trwałych, bo mi powiedzieli, że wystarczy spis, tylko nie bardzo wiem jak on ma wyglądać, co ma być w nim zawarte. Rozumiem, że maszyny, czy budynki też? Wyrozumiałych proszę o wyjaśnienie?

 

W ewidencji środków trwałych powinny być wpisane budynki i maszyny jakie posiadałaś przed przejściem na vat, a po przejsciu zapisywane (zakupione maszyny i powstałe budowle) środki trwałe przekraczające wartość 3500 zł netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Ani ustawa o VAT, ani ust. o podatku dochodowym nie nakłada na nas obowiązku stworzenia ewidencji śr. trwałych , jest to dobra wola z naszej strony.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

dokładnie ak jak kolega wyżej pisze, niema obowiązku prowadzenia rejestru środków trwalych.Moja księgowa mnie oświeciła ale niestety dla potrzeb agencji musiałem zrobić taki rejestr ze względu na PROOW.Jak widac w Polsce jedno drugie wyklucza lub jedno zmusza do drugiego.Paranoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

witam, wie ktoś może jaki procent podatku vat muszę odliczyć przy sprzedaży gruntów rolnych będąc "vatowcem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj