karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

ale działalność gospodarcza jest rozumiana w taki sposób jak tu http://pl.wikipedia....%87_gospodarcza, i co w przypadku usług rolniczych wykonywanych sporadycznie nie w sposób ciągły? bo to chyba nie jest działalnością gospodarczą

 

 

Edit

 

po części sam już sobie odpowiedziałem na to pytanie poprzez zastosowanie kwoty wolnej od podatku wynoszącej w 2010r 3091zł, więc usługi wykonywane w rolnictwie do tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu PIT

 

i chyba już należy zakończyć ten temat bo robi się OT i zamiast o VAT zaczynamy pisać o PIT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1275

mam pytanie wystawiłem fakturę vat termin płatności 14 dni przelewem gość mi nie płaci co dalej ciążą na nim jakieś sankcje? proszę o odpowiedź

Wyślij mu wezwanie do zapłaty,jeśli to nic nie da ,to na pewno pomoże Sasza i Misza :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Jeśli podpisał ci fakturę to zleć realizację firmie windykacyjnej, w przeciwnym razie bedziesz musiał przed sądem udowodnić swoje racje i wtedy z tytułem wykonawczym możesz zwrócić sie do komornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Jakoś nie doszukałam się odpowiedzi, łączy się te zwroty ze sobą, czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź, jeżeli ktoś wie.

 

Jak wcześniej pisałem, połączyłem te podatki na jednej deklaracji ze zwrotem 25 dniowym. To przeszło przez US i kasa poszła na moje konto. Czyli tak można.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Walet    0

mam pytanie wystawiłem fakturę vat termin płatności 14 dni przelewem gość mi nie płaci co dalej ciążą na nim jakieś sankcje? proszę o odpowiedź

pierwszy krok wyślij wezwanie - list polecony, najlepiej ze zwrotką.

WEZWANIE DO ZAPŁATY

 

Na podstawie art. 476 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93, z późn. zmianami) wzywamy do natychmiastowego uregulowania należnej sumy, zgodnie z poniższym zestawieniem.

 

Nr faktury Data wystawienia Kwota netto Kwota brutto Data płatności Pozostało do zapłaty PLN

1/09 01.07.2009 xxxxxxxxx xxxxxxxx 20.12.2009 xxxxxxx

1/09 01.07.2009 xxxxxxxxx xxxxxxxx 20.01.2010 xxxxxxx

Razem xxxxxx

 

 

Słownie do zapłaty: sześć tysięcy siedemset trzydzieści trzy PLN 10/100 groszy.

Wymienioną sumę prosimy przekazać na nasz rachunek bankowy nr xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx w ciągu 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania.

 

W przypadku gdy dokonali już Państwo zapłaty, prosimy o przesłanie nam faksem, na numer xxxxxx, kopii polecenia przelewu.

 

Jak nie płaci na podstawie tego wezwania - to wezwanie to po prostu zwykła informacja - idziemy z przedsądowym wezwaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

Witam

Panowie, może wiecie gdzie jeszcze można dostać ewidencje V-15 i V-16. Nigdzie nie mogę ich dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Jeżeli mam faktury za nawozy na kwotę 30k, ale wysieję na pola które posiadam w rzeczywistości nawozy za połowę tej kwoty to czy US nie przyczepi się do tego.

Pozostałe nawozy sieję na gruntach które dzierżawię na tzw. "gębę" - żadnej umowy, dopłat też nie biorę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie przyczepi się bo wykorzystałeś je do produkcji, a poza tym skąd mają wiedzieć ile kg nawozu wysiałeś na hektar pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

jaki termin zwrotu wpisać w deklaracji vat 7; 25, 60 czy 180 dni, 25 chyba odpada bo nie kupiłem w tym miesiącu środków trwałych tylko środki do produkcji, czy nie??? Mógłby mi ktoś podesłac objaśnienia do wypełniania deklaracji Vat-7 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

nie przyczepi się bo wykorzystałeś je do produkcji, a poza tym skąd mają wiedzieć ile kg nawozu wysiałeś na hektar pola

Wiele osób przestrzega mnie przed US, a konkretnie przed jego działaniami lustrującymi, sprawdzającymi itp. Dlatego trochę się obawiam.

Jeżeli chodzi o to skąd mają wiedzieć ile nawozu wysiałem na ha to gdyby chcieli drążyć temat to jestem w programie rolnośrodowiskowym i muszę prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznym, a co za tym idzie wpisywać ile, kiedy i gdzie wysiałem nawozu.

Swoją drogą ciekawe czy nie wystarczy im wytłumaczenie, że uprawiam więcej ziemi aniżeli posiadam. Ale jak mówiłem nie biorę na tą ziemię dopłat , a jak wiadomo dopłaty należą sią temu kto jest rzeczywistym użytkownikiem ziemi.

Mam więc mały dylemat - co radzicie zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

jaki termin zwrotu wpisać w deklaracji vat 7; 25, 60 czy 180 dni, 25 chyba odpada bo nie kupiłem w tym miesiącu środków trwałych tylko środki do produkcji, czy nie??? Mógłby mi ktoś podesłac objaśnienia do wypełniania deklaracji Vat-7 :D

Dużo szukałam na ten temat, bo mam podobny problem. W wielu miejscach doszukałam się informacji, że można wystąpić o przyspieszony zwrot (25 dni), dołączając umotywowany wniosek, bez znaczenia jest jakich zakupów to dotyczy. Muszą być tylko zapłacone wszystkie faktury w dniu składania deklaracji. Ja mam inny problem, bo nie miałam sprzedaży, a był zakup materiałów budowlanych,(które zaliczam do środków trwałych) i środków do produkcji i nie wiem czy mogę wystąpić o zwrot VAT ze środka trwałego, czy też muszę przenieść tę nadwyżkę do następnej deklaracji?

Byłabym wdzięczna gdyby ktoś kto sam rozliczał budowę podzielił się swoimi doświadczeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Wiem, że można wystąpić o 25-dniowy zwrot vat tylko gdy w danym miesiącu była jakakolwiek sprzedaż np. za 1 PLN.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Jakie musi spełaniać warunki samochód aby zwrócić vat za samochód i paliwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Generalnie oby odliczyć VAT od zakupu samochodu i potem od zakupu paliwa , samochód musi mieć homologacje ciężarową. Więc kwalifikuje się większość tzw. " busów " z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą oddzielającą przestrzeń ładunkową np. Mercedes Sprinter . Mniejsze dostawcze z jednym rzędem siedzeń np. Peugeot Partner . Do pełnego odliczenia VAT uprawnia również zakup pickupa np. Nissan Navara. A od zeszłego roku również auta osobowe z homologacją ciężarową czyli z tzw. kratką dają prawo do odliczania VAT-U od zakupu i paliwa .Przykładem może być Skoda Octavia , Toyota Avensis kombi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Witam. Mam pytania dotyczące prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w wersji papierowej. Wpisuje się kwoty brutto czy netto? Jezeli sprzedałem auto zgłoszone w US do prowadzenia gospodarstwa to przychód wpisuje w kolumnie 8 czyli dodatkowe przychody czy w 7? Jeżeli kupuję coś przez internet to koszt dostawy wpisuje w kolumne 11 czyli uboczne koszty zakupu czy w 10? Czy rolnik za każdy rok musi zakładać nową ksiegę i jak wygląda zakończenie roku? Trzeba coś sumować czy normalnie wpisuje sie dalej. I ostatnie pytanie, jeżeli znajdę fakturę z ubiegłego miesiąca której nie uwzględniłem w vat7 ani kpir to czy mogę ją wprowadzic z następnym miesiącem czy muszę pisać korektę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Samochód osobowy też można odliczyć 60% vat z sumy 100% vat ale musisz udowodnić że samochód jest wykorzystywany tylko w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Witam, mam takie pytanie; zrobiłem plac manewrowy i drogę dojazdową do gospodarstwa i teraz zastanawiam się jaki symbol klasyfikacji rodzajowej środków trwałych wpisać w trzeciej kolumnie, w książce Ewidencji Środków Trwałych. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Samochód osobowy też można odliczyć 60% vat z sumy 100% vat ale musisz udowodnić że samochód jest wykorzystywany tylko w gospodarstwie.

A w jaki sposób trzeb to udowodnić ... myślę o jakimś SUVie i w gospodarstwie by się przydał ale to jego podrzędne zadanie ... A jak jest z vatem od paliwa z taki samochodem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RSM32    0

Wszystko z faktur gdy rozliczamy Vat służy tylko do prowadzenia działalności gospodarczej /prowadzenie gospodarstwa dla podatku Vat tym jest/. Zakupiony samochód musi być wprowadzony do ewidencji środków trwałych, kontrolerzy US na szczęście nie stoją na drogach.

Do Eweliny

Czy napewno twoje budynki są środkami trwałymi wpisanymi do ewidencji środków trwałych?

Jeżeli tak to można rozliczać kwoty powżej 3 500 zł w roku tylko bez sprzedaży trzeba udokumentować skąd kasa.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie definiują pojęcia „remontu”. Można w nich znaleźć jedynie pojęcie „ulepszenia” (modernizacji). Wynika z nich, że z ulepszeniem środków trwałych, mamy do czynienia, gdy spełnione są łącznie trzy warunki:

 

następuje przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja środków trwałych,

suma poniesionych wydatków przekracza w danym roku 3.500 zł,

następuje wzrost wartości użytkowej środków trwałych w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania określony w sposób jak wyżej.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, zawartymi w piśmie z dnia 13.03.1995 roku nr PO 3/722-160/94 do ulepszenia środków trwałych zalicza się wydatki na ich:

 

1.przebudowę, czyli zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,

2.rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.,

3.rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,

4.adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych,

5.modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

ursuss jeśli to będzie drugi lub trzeci samochód w gospodarce to się możesz tłumaczyć że jest on wykorzystywany TYLKO w gospodarce,do kościoła możesz nim pojechać żeby się pomodlić za plony.Jak to udowodnić to zależy od urzędniczki w US czy przyjmie uzasadnienie.

Co do paliwa to jest problem,szwagierka jest księgową w spółdzielni i mają jakieś Berlingo i nie odliczają paliwa bo się boją,[nie pamiętam o co tam chodziło]kupią raz w miesiącu na stacji i nie odliczają.

Ja kupiłem w lutym Forda z firmy za 15 tyś i vatu wyszło do zwrotu 1600 ale sobie odpuściłem bo to jest jeden samochód który mam i nie chce z US zaczynać,jeszcze z naszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

a skad us wie ze dana faktura byla na paliwo do samochodu a nie do ciagnika ja nawet jak tankuje do auta za 50 zl to fakture biore

na srodki do czyszczenia tapicerki pasty i mleczka do lakieru tez wszystko co sie tylko da . laptopa kupilem teraz za 2300 zl i vat tez odpisalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

W moim przypadku zrobiłem przedląd za, jak dobrzepamiętam, 50 zł i otrzymałem papierek że auto kwalifikuje się jako dostawcze. Z tym papierkiem do US plus odręczne pisemko i tyle tego było. Miałem jednak o tyle łatwo, że to był polonez truck czyli z definicji auto dostawcze nie było problemu z wystawieniem dokumentu. Odnośnie mojego wcześniejszego pytania dotyczącego księgi przychodów i rozchodów to naprawde nikt nic nie wie czy moje pytanie było zbyt oczywiste aby na nie odpowiadać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romano    0

Witam kolegów mam do was pytanie ponieważ czekamy z ojcem za renta strukturalna i MR , tata ma już 56 lat i mógłby przepisać mi gospodarstwo lecz ciągle musimy czekać . Mamy także do zrealizowania PROW gdzie vat-u będzie około 70 tys i dlatego jesteśmy w trakcie przechodzenia na rozliczanie vat-u . I tu moje pytanie ponieważ jak wiadomo maszyny muszą pozostać w gospodarstwie przez 5 lat ale mamy pisemna odpowiedz z agencji w której stwierdzili ze można przepisać gospodarstwo wraz z maszynami i nie będzie to stanowiło problemu ale pojawił się problem vat-u ponieważ tata musiałby pozostać na nim co najmniej 3 lata a chcemy przepisać gospodarstwo od razu gdy będą renty i czy będę musiał zwracać ten vat czy urząd nie będzie też miał problemu co do tego ??? Proszę o porady . Dodam ze wystosowaliśmy pismo aczkolwiek US ma 3 miesiące na odpowiedz a my tyle czasu nie mamy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polek1919    5

Jeżeli tata kupi maszyny to będzie musiał czekać 5 lat żeby nie oddawać VAT-u. Nie ma możliwości żeby przepisał na Ciebie te maszyny bez oddawania VAT-u do US. Więc albo kupi te maszyny i będzie musiał odczekać ten czas albo będzie musiał zrezygnować z modernizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj