karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

@deer ze sprzedażą prawie trafiłeś bo jest tego ok 100tys tylko, zwrotu za rok ubiegły (2009) mieliśmy ok 13000zł (ok 1000zł miesięcznie czasem mniej czasem więcej)

czyli na + byliśmy 6000zł( 13000-6000(utracony ryczałt)-1200zł(koszt księgowej)= ok 6000zł) i to wszystko bez większych inwestycji obarczonych podatkiem VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jak to jest z watem gdy kupuje się drobne maszyny, bo jako majątek trwały liczą się pewne inwestycje powyżej 4 tyś chyba, gdybym tak (teoretycznie :) ) miał znajomego vat-owca i chciałbym na niego kupić maszyny typu rozsiewacz, opryskiwacz czy jakiś osprzęt do tura i inne takie tam duperele, to nie będzie podstaw żeby ktoś się tego czepił? jak to jest kontrolowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak coś dla urzędnika z us odbije i będzie chciał zobaczyć maszyny na które były faktury złożone do deklaracji to może być problem, np u nas przy kontroli (pierwszej i jedynej jak na razie ) pytali się do czego nam folia(chodziło o tą do bel),

 

majątek trwały to jest pow 3500zli o okresie użytkowania pow 1 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Dobra ale olejii filtrów i drobnych części do ciągników żadna kontrola nie sprawdzi :)

No i jak to jest gdy vatowiec sprzedaje maszyny używane, kiedy może sprzedać i po jakiej cenie, dużo się słyszy że od watowca warto kupić używane maszyny, jak to wygląda, watowiec wystawia fakturę na to co sprzedał, kiedy może sprzedać, bo może np. zaniżyć wartość sprzedawanej maszyny na papierze, jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Sprzedaje za cenę rynkową maszyny które ma w ewidencji środków trwałych i wystawia fakturę z 22% vat. Jeśli zaniży a US zakwestionuje cenę to będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające albo karno-skarbowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

no dobra, ale taki vatowiec bierze do ręki kase netto czy brutto za to co sprzeda tzn z tego co brutto zapłaci kupujący ryczałtowiec te 22% ma oddać dla US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Za wszystko płacisz i uzyskujesz cenę brutto, a vat rozliczasz miesięcznie lub kwartalnie. Ryczałtowiec vatu nie odzyska więc nie wiem czemu szczególnie miałoby mu się to opłacać. Co do zaniżanie ceny jest to ryzyko tego co wypisuje fakturę i ocena tego kto ją będzie później sprawdzał. Powyżej 10 tys. euro zwrotu zawsze jest kontrola i wtedy może coś wyjść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

zawsze brutto dostajesz za sprzedane towary

kolega uprzedził... :)

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    119

Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to jest z przejściem z powrotem na ryczałt? Czytam u różnych źródeł i podobno po trzech latach można wrócić na ryczałt bez żadnych konsekwencji i zwrotów VAT. Wiec taka teoretyczna sytuacja:będąc na vacie odzyskałem z zakupu ciągnika 20tys vatu.Przez te 3 lata z racji sprzedaży płodów rolnych odprowadziłem do US 5tys zł.Wracam na ryczałt i nie zwracam żadnej różnicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zwracasz 8 tys Vatu z ciągnika, czyli 2/5, bo okres amortyzacji i użytkowania wg us maszyn to 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Guzik prawda.

 

Amortyzacja nie ma tu nic do rzeczy. Widzę że muszę wytłumaczyć o co chodzi z tą amortyzacją. Amortyzacja jest rozłożonym w czasie kosztem zużywania się srodka trwałego, ktory to koszt pomniejsza dochód z działalności gospodarczej, a tym samym obniża podatek od tej działalności. Na maszyny rolnicze wynosi 14%, więc 7 lat można po 14% wartości maszyny rocznie zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Maszynę użytkujesz dalej ale już nie odliczasz od dochodu nic . Możesz też sprzedać, ale za cenę rynkową po wystawieniu faktury i zaliczasz wtedy tą kwotę jako przechód. Tak jest przy prowadzeniu opodatkowanej działalności gospodarczej.

 

Rolnik nie płaci i tak podatku więc nie bieże pod uwagę amortyzacji. Natomiast musi prowadzić ewidencję środków trwałych, po to aby te srodki skreślić w momencie ich sprzedaży.

 

Po trzech latach rozliczania się z vat na zasadach ogólnych, może przejść na ryczałt pod warunkiem przeprowadzenia spisu z natury i rozliczenia vatu.

 

Czyli likwiduje wszystkie środki trwałe przenosząc je na siebie jako osobę fizyczną i wystawiając faktury wewnętrzne (na siebie) po cenach rynkowych za te środki (łącznie z vatem). Następnie oblicza vat należny i wpłaca do US. Biada tym co zechcą rażąco zaniżać wartość srodków trwałych bo będzie to zapewne gratka dla urzędników skarbowych, aby błyskotliwie te przypadki obnażać i zaliczać premię (ale dla siebie a nie młodego rolnika).

 

Uff... Jeśli nic nie pomieszałem

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    119

Czyli po 5 latach nie zwracam nic bo ciągnik się zamortyzował?to ma w ogóle jakieś znaczenie to ile ja odprowadziłem pieniędzy do US z tytułu sprzedaży?np przez te 5 lat będę np obrabiał 2hektary wiec niskie koszty,mała sprzedaż i niski podatek do US.I co po 5 latach wracam na ryczałt i jestem do przodu 20tys vatu które odzyskałem za ciągnik minus tam jakiś mizerny podatek z tytułu malutkiej sprzedaży i to wszystko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tylko jak upłynie więcej jak 5 lat od zakupu maszyny i zwrotu vat to wracając na ryczałt nic nie trzeba "zwracać" vatu

 

amortyzacja może i nie ma tu nic do rzeczy, może się źle wyraziłem, ale okres użytkowania ma

 

ale tak czy inaczej wchodzenie na vat z zamiarem z niego rezygnacji jest moim zdaniem bezsensowne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Sam musisz obliczyć, ale pięcioletni traktor to jeszcze nie złom i swoją wartość ma.

 

Nawet dla 20 tys. to głowy bym sobie tym nie zawracał na Twoim miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    119

Te 20tys to tylko taki przykład.Chodzi mi tylko o procedurę przejścia z vatu na ryczałt.To co napisałeś ma sens i jest logiczne bo to ze po 5 latach nie zwraca się żadnej różnicy to jest zbyt piękne żeby było prawdziwe.Wiec jeszcze na tym moim przykładzie nowy ciagnik kosztował 100tys netto odzyskałem 22tys vatu po 5 latach wracam na ryczałt wystawiam fakturę wewnetrzną na sumę 50tys netto plus 11tys vatu.Zwracam róznicę czyli oddaje z powrotem do US 11tys. Dobrze zrozumiałem czy sie mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

Te 20tys to tylko taki przykład.Chodzi mi tylko o procedurę przejścia z vatu na ryczałt.To co napisałeś ma sens i jest logiczne bo to ze po 5 latach nie zwraca się żadnej różnicy to jest zbyt piękne żeby było prawdziwe.Wiec jeszcze na tym moim przykładzie nowy ciagnik kosztował 100tys netto odzyskałem 22tys vatu po 5 latach wracam na ryczałt wystawiam fakturę wewnetrzną na sumę 50tys netto plus 11tys vatu.Zwracam róznicę czyli oddaje z powrotem do US 11tys. Dobrze zrozumiałem czy sie mylę?

Mario81 ręce opadają!!! jankris tłumaczy nam jak krowie na miedzy , tak że trudno jaśniej (wielki szacun dla jankris) a Ty jeszcze nie łapiesz o co w tym chodzi ?

Przeczytaj posty dwa albo i trzy razy (tak jak ja) to może zajażysz. :)

Pozdro dla jankris

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Witam wszystkich

Jest tu tyle podstron, że ciężko jest się doczytać wszystkiego.

Myślę nad przejściem z ryczałtu na VAT na zasadach ogólnych i mam pytanie: posiadam dwa samochody osobowe benzynowe i czy będę mógł sobie odliczać VAT od kupowanego paliwa? I czy można łączyć zwrot podatku akcyzowego oleju napędowego z odliczaniem VATu.

I już ostatnie pytanie - jak to jest procentem VATu należnego który musimy oddać do US?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

po raz kolejny

jak najbardziej można a nawet trzeba łączyć zwrot podatku akcyzowego ze zwrotem vatu

stawki jakie musimy oddać do us to na dzień dzisiejszy 3% a od nowego roku 7%

a z tym paliwem od samochodów to raczej się nie da, ale jakbyś to dobrze uzasadnił to może by przeszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

raczej pewna bo UE raczej nie przedłuży nam i tak już przedłużonego okresu przejściowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

W takim razie muszę dokładnie policzyć, czy będzie mi się opłacało przejść na VAT..

Dziękuję za odpowiedzi

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

A ja mam pytanko tym co przeszli na VAT po ile im wychodzi cena za 1 litr ON (tak średnio bo są różne ceny). Od ceny paliwa z CPN-u można odliczyć akcyzę oraz VAT ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

po raz kolejny

jak najbardziej można a nawet trzeba łączyć zwrot podatku akcyzowego ze zwrotem vatu

 

 

paliwo pod koniec lutego kupiliśmy ze stacji orlen, w ilości ok 1500l(powinno na cały rok wystarczyć) po cenie 3.72 z dowozem do domu,

3.72- vat =3,05

3.05 - akcyza (85gr) = 2,20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

qazi

Stawka VAT na paliwa wynosi 22 % ??? Jak tak to rzeczywiście nie opłaca się kupować na lewo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj