karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

hubertuss    4653

To wszystko jest troche naciagane jesli zboże będzie lezało w jednym spichlezu świnie od urodzenia w jednej zagrodzie a wy tylko faktury bedzieice wymieniali to może sie źle skończyc. Generalnie ojcu sprzedawac możesz ale jak będziesz chciał odliczac wat za maszyny nie małe pieniadze możesz liczyc się z kontrolami z US.juz chyba lepszy ten wariant ty zboze ojciec świnie. A najlepiej zajdź do biura które zajmuie się rozliczaniem podatków dla firm czy ludzi prywatnych przedstaw swój plan tam często gędsto pracują byli pracownicy US i oni ci powiedzą czy tak można i czym to ewentualni grozi. Z praktyki wiem że dobrze jest zlecic prowadzenie księgowości jeśli juz ktos musi byłemu pracownkowi US wtedy wszystko gra i nikt się nie czepia niekoniecznie chodzi tu o jakies nadużycia czy znajomośc oniwiedzą jak zrobic aby wszystko było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

@ b0gdan na mleku tak bo masz większe zwroty 22% a przy trzodzie jest dużo śr do produkcji 7 i 3 %

przy mleku na 22% są tylko środki czystości i folie, a jest tego raptem 10% wydatków. Robiłeś kalkulacje że nie wyjdziesz na VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

@b0gdan mam dużą sprzedaż tuczników i na tym nie wyjdę plus ale jak będę produkował tylko zboże i kupował środki do produkcji roślin to będzie ok .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Czy rolnik będący na vat musi prowadzić książkę środków trwałych? Znajomy księgowy twierdzi że nie musi.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Moja księgowa też twierdzi że rejestr środków trwałych nas nieobowiązuje choć jak wchodziłem na vat prawie 6 lat temu to kazali prowadzić.Także dla bespieczeństwa kup se książke i wpiszesz maszyny powyżej3.5tyś i tyle.Co US to inne widzimisie.Może ktoś sie wypowie co miał kontrole bo ja jakoś jeszcze nie zasłużyłem za te lata :):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

W US w Chełmie rejestr środków trwałych również rolników nie obowiązuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1

Mam pytanie i proszę o odpowiedź.Kupiłem nowy ciągnik będąc na vacie,ale fakturę zaliczkową mam z datą kiedy byłem jeszcze na ryczałcie co zrobić żeby odliczyć cała kwotę za ten ciągnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Idziesz do dilera i ten kasuje faktóre zaliczkową(korekta) i wystawia f z datą jak już byłeś na vacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

ja na mleku wyszedłem bez inwestycji w maszyny na plus 1800zł

 

 

@bogdan mógłbys mi to wyliczyć ? i w jakim okresie ? Bo nie bardzo łapię jak przy mleku bez inwestycji wyszedłeś 1800 zł do przodu :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

za rok 2009, tak pokrótce np paliwo na 17 tyś, troszkę części zamiennych, laptop, oleje, nawozy, nasiona, opryski, pasze, folie itd, w sumie zakupy na 90000 brutto.Do urzędu skarbowego wpłaciłem (teoretycznie) 3900zł. a zwrotu miałem 9600 zł. Czyli zysk z przejścia na Vat 1800zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Czyli zwrotu ile miałeś ? 1800zł czy ok 4 tys ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

na konto fizycznie wpłynęło 5700zł. 9600-3900. 1800 zł to różnica 9600 - 7800 czyli 6% VAT gdybym był na ryczałcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie chwalmy tam Tego przejścia na VAT bo wszyscy po przechodzą i nie będzie już tak fajnie :)


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Czyli wpływ brutto 133,9 tys :).

 

Wcale nie jest tak fajnie na tym Vat @RolnikSprzedawca w 2007r byłem prawie 14 tys w plecy na vat ogólnym w stosunku do ryczałtu (jedyny raz od 2004)fakt że rok wczesniej byłem 50 do przodu :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jak by nie liczył jak się coś na farmie robi to jest się na plus. Przez "coś" rozumiem różne typy działań :)


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

gdyby być w 100% rzetelnym to by tak świetnie nie było, trochę z tego zysku to zapasy na rok 2010. Jak wejdzie 7% VAT to już tak słodko nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Na vacie racje bytu maja tylko prężne gospodarstwa, które co roku inwestują anie jak kupi se ciągnik za 100000zł na prow i biegnie odrazu do US i przechodzi by zwrócić kilkanaście tyś a potem 5 lat tylko lemiesze do pługa. Trzeba se przeanalizowac plan rozwoju do przodu na kilka lat i wtedy przejść albo nie. Ja za 6 lat złotówki do US niewpłaciłem i jeszcze przez pare lat niemam zamiaru wpłacać , no chyba że jakoś ze stawkami zakombinują . Takie moje zdanie.Ja mam tylko produkcje roślinną a jeśli chodzi o mleko to niewiem jak to wychodzi. Moze być tez tak że jeden rok sie wezmie duży zwrot a drugi rok cos trzeba będzie wpłacić. Niema gotowych schematów. Ale można se policzyc co i ile sie kupuje coroku. Znam takich co na vat przeszli a paliwo kupują z przemytu.To głupota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

"Znam takich co na vat przeszli a paliwo kupują z przemytu.To głupota."

 

A jeśli mowa o paliwie, to czy można paliwo lane do samochodu również odliczyć ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalipso156    2

mam pytanie prowadzę gospodarstwo a dokładniej chodowlę trzody odstawiam rocznie ok 150-200szt obydwoje z żoną jesteśmy zatrudnieni w firmach w najbliższym czasie planuje rozwój gospodarstwa tzn wymiana maszyn dokupienie gruntów i budowa obory jak uważacie opłaca się przejść w mojej sytacji na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

"Znam takich co na vat przeszli a paliwo kupują z przemytu.To głupota."

 

A jeśli mowa o paliwie, to czy można paliwo lane do samochodu również odliczyć ????

takiego typowego osobowego nie, ale przecież i tak tankujesz do kanistra, a jak Ci zostanie i nie wiesz co z tym zrobić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

uściślając od benzyny Vat-u nie odpiszesz a co zrobisz z dieslem to już kwestia Twojego sumienia :) a co do kolegi powyżej nikt Ci tego nie powie... usiądź i policz ile stracisz(3% ryczałtu zamiast 6% ) a ile zyskasz i przemyśl sprawę- myślą zmienić stawki VAT a wtedy jeszcze mniej będzie się to opłacać.


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Na vacie racje bytu maja tylko prężne gospodarstwa, które co roku inwestują anie jak kupi se ciągnik za 100000zł na prow i biegnie odrazu do US i przechodzi by zwrócić kilkanaście tyś a potem 5 lat tylko lemiesze do pługa. ...

Hmm - na VAT przeszedłem właśnie dla zakupów z PROWu, serio :)

Ale masz rację, trzeba poprzedzić to dobrą analizą - ja za 2 lata wstecz każdą złotówkę nawet za 1kg gwoździ spisywałem sumiennie, policzyłem i wyszło mi że nie będę stratny przy przejsciu na VAT. Żałowałem, że wcześniej nie przeszedłem bo miałem naprawdę sporo inwestycji drobnych (wyposażenie gospodarstwa czyli poniżej 3500PLN).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Na vacie racje bytu maja tylko prężne gospodarstwa, które co roku inwestują anie jak kupi se ciągnik za 100000zł na prow i biegnie odrazu do US i przechodzi by zwrócić kilkanaście tyś a potem 5 lat tylko lemiesze do pługa.

 

trochę przesadzasz z tym stwierdzeniem, my na 20 ha po przejściu na VAT mamy ciągle zwroty(nie licząc zwrotu z budowy obory) inwestycji poważnych nie było, bo ciągniki kupione używane bez vat, tak samo inny sprzęt w ostatnich latach i ciągle jesteśmy na +, liczyłem ostatnio to trochę się zmieni to w 2011 po zmienieniu stawki na 7%, ale i tak jeszcze na +

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ale to że masz zwrot, nie oznacza automatycznie że jestes do przodu z kasą :), np: zwrot 3tys zł przy sprzedaży za 100tys zł oznacza że wyszedłeś dopiero na zero nie licząc kosztów administracji.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj