karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

farmermf    80

a jak to jest z zakupem ziemi mozna odliczyc vat? od tej ziemi lub od kredytu?

 

vat jest tylko przy działkach budowlanych czy siedliskach jak od gminy czy agencji to wtedy odliczysz.Przy gruntach ornych niema vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@lambogrand Us się nie czepia takich rzeczy, bo poza przychodami ze sprzedaży masz jeszcze dopłaty, i inne dotacje a poza tym przecież możesz mieć jakiś zapas środków finansowych z lat ubiegłych czy innych źródeł (oczywiście legalnych i opodatkowanych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

za dużego przypału nie można robić... że vatowiec będzie kupował setkami ton złoże i sprzedawał przykładowo 2 prosiaki... a ryczałtowiec bez kupna zboża będzie sprzedawał tysiące prosiaków... tak nie można ;)


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

dzieki qazi mam zamiar pozadna szope postawic na maszyny,zboze, warsztat itp. zima przejde na vat bo teraz inwestycji niebedzie duzych w styczniu bede wiecej kupowal niz sprzedawal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

@ RolnikSprzedawca to znaczy że tak jak na ryczałcie dostawałem 6 % , to na VAT dostane 3 % dla siebie a te pozostałe 3 % muszę do US odprowadzić ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

@ RolnikSprzedawca to znaczy że tak jak na ryczałcie dostawałem 6 % , to na VAT dostane 3 % dla siebie a te pozostałe 3 % muszę do US odprowadzić ??????

nic nie dostaniesz dla siebie cały VAT wpłacasz do US, chyba że więcej VAT-u zapłacisz kupując towary, wtedy nadwyżkę zwróci Ci US

@ szmergiel oj chyba jak Cię US skontroluje będziesz miał kłopoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tak

 

jako VATowiec najlepiej jest liczyć wszystko w kwotach netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

Czyli nie wiem czy mi się opłaca wchodzić na vat obliczyłem że od mojej sprzedaży dostaje rocznie ok 12 tys vatu to te 6% a z zakupów dostawał bym ok 9tys. Tak więc przy trzodzie lepiej zostać przy ryczałcie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to jak mało kupujesz i nie planujesz żadnych inwestycji to się nie opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

No ale mam coś w planach bo teraz czekam nad programem MR I MGR i planujemy z Ojcem podzielić nasze 40 ha na 2 gospodarstwa . i wtedy ja bym miał 20 i on swoje 20 by mi wydzierżawił żeby nie było problemu z 120 konnym ciągnikiem na PROW . A teraz pytanie do ciebie @gazi Czy jak ja będąc na VAT Sprzedając zboże ojcu i mieć obrót ok 100 tys a koszty ok 30 to US się do mnie nie doczepi o inwestycje ?? Czy lepiej jakbym wykazywał że zboże sam spotrzebuje ewentualnie coś tam ojcu sprzedam . A na tym zbożu będę trzymał lochy na prosiaki które później będę ojcu sprzedawał bo od 500 prosiąt dużo VAT do US nie będzie . a jak myślisz nie będą się czepiać bo mając jakąś hodowle bym mógł jakieś produkty do hodowli też kupować . Co ty na to ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie do końca Cię rozumiem

jeżeli masz hodowlę to możesz odliczać VAT od wszystkiego co jest ci potrzebne do tej hodowli, nie mając jej nie odliczysz np. paszy i innych

 

co do czepiania to US szczerze mówiąc mało obchodzi jakie masz koszty(bo jesteś tylko na rozliczeniu VAT a nie na podatku dochodowym) u nas koszty to ok 90% przychodów i nikt się nie czepia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

Razem z tatą chcemy podzielić gosp na 2 oddzielne żeby on mógł sprzedawać tuczniki i dostawać ten VAT na ryczałcie a ja wszedł bym na VAT bo chcę kupować maszyny na PROW a jednocześnie chcemy żeby ten VAT ze sprzedaży tuczników nie przepadał . A ja bym tylko od tych prosiąt rozliczał bym z US wiesz na prosiętach to mniejsze sumy są i VAT u będzie mniej . Jak myślisz może tak być ???????

Może ktoś jeszcze jest na takim rozwiązaniu ???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wszystko fajnie tylko żeby cokolwiek doradzić najlepiej byłoby znać trochę szczegółów

 

a po za tym coś takiego może przejść bo wiele osób tak robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

Może ktoś jeszcze się wypowie ;) I ciekawe kiedy to 75 tys na MR ruszy Bo narazie tylko to przeciągają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

chyba koledze @krzys8118 chodzi o to że on jako vatowiec produkuje wszystko a sprzedaż jest na ojca ryczałtowca... wtedy kosztu produkcji odliczy sobie + 6% ze sprzedaży... wszystko pięknie i ryzykowne... tak nie radze robić...


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

ja bym ojcu prosiaki sprzedawał i wystawiał mu faktury na nie i od tego VAT odprowadzał do US . a odnośnie kosztu do produkcji to ja bym kupował tylko śr sojową i premiks dla loch i prosiąt a resztę premiksy dla tuczników to już ojciec ja już nie żeby Us się nie czepiał . Czy myślicie żeby tylko roślinki mieć i tylko zboże sprzedać ojcu i od tego VAT odprowadzić i nie wchodzić w żadne środki do produkcji trzody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapitan1    0

Ale dlaczego tak nie radzisz ??? Rozwiń odp. według mnie kolega bardzo dobrze kombinuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Ja bym sobie odpuścił sprzedawanie trzody pierw ojcu a potem ojciec dalej. Jak Ci zrobią kontrolę mogą się czepiać, a nawet powiedzieć wprost że ich kantujesz. A zrobią na pewno jak kupisz jakąś większą maszynę (w każdym razie jak pierwszy raz poprosisz ich o zwrot VATu) Zboże możesz ojciec na siebie sprzedawać bo nikt CI nie udowodni ile tego zboża wyprodukował i może mieć zapasy z zeszłego roku, ale też wszystko ma swoje granice.

Weź też pod uwagę, że jak kupujesz np. maszyny to masz 22% VATu

a jak sprzedajesz zboże to 3%

 

Czyli, żeby zboże pokryło wartość maszyny o wartości 100tys zł to musisz go sprzedać za 700tys.

Dopłaty nie podlegają opodatkowaniu, więc w zasadzie czasem to można bez żadnej maszyny wyjśc do przodu na VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

Przy sprzedaży tuczników i kupowaniu kosztów do produkcji nie wyjdziesz na VAT cie na plus kolego @Bialy za dużo byś musiał odprowadzać . I to ja był bym na VAT cie a nie ojciec on miał by hodowle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

@ b0gdan na mleku tak bo masz większe zwroty 22% a przy trzodzie jest dużo śr do produkcji 7 i 3 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Trzeba przyznac dosyć karkołomna inzynierja finansowa i nie tylko. Ojciec hoduje świnie pomimo że nie ma ziemi bo wydzirżawił wszystko kupuje Ty mu sprzedajesz zboże i prosiaki, przecież jak ktos w US się za to zabierze to kłopoty murowane. Czy myślicie że tam pracują idioci oni w życiu nie takie numery widzieli dowolnosc interpretacji przepisów w polsce pozwoliła im nie takich puścic z torbami np Optimus. jak sprzedaż prosiaki i zboże to i tak vat musisz odliczyć a przeciez nie wykazesz że sprzedajesz prosiaka po 10 zł czy 100 kg zbboża na miesiąć. Pozatym w dalszym ciągu produkcji możesz odliczać inne środki do produkcji. Policz sobie dokładnie kożyśći jakie z tej kombinacji osiągniesz czy to się opłaca a potem dopiero kombinuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8118    0

@hubertuss ja bym sprzedawał tylko prosiaki ojcu a zboże że skarmiam lochami a kto mi udowodni ile mam ton z ha mogę mieć 5 a mogę 3 . ojcu tez nie udowodnią jak będzie na ryczałcie że produkuje świnie na tym zbożu przecież on nie będzie musiał wykazywać skąd kupuje , na czym produkuje świnie .

Na sprzedaży trzody przejście na VAT jest nie opłacalne Ja chyba będę tylko przy produkcji roślinnej i tylko zboże sprzedawał ojcu i od tego VAT odprowadzał . Tak będzie najprościej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj