karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Chce przejść na VAT z powodu kupna ładowarki teleskopowej i rozrzutnika, ale podobno zmieniły się przepisy i gospodarstwa o dochodzie wyższym niż 100 tysięcy nie mogą wrócić na ryczałt. Czy słyszeliście o tym??


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie słyszałem, ale dlaczego zakładasz powrót na ryczałt? moim zdaniem przechodzenie na vat z myślą powrotu jest bezsensowne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo z wyliczenia aby odzyskać wat muszę zainwestować rocznie około 80 tysięcy a nie mam tyle wydatków żeby to uzyskać bo w gospodarstwie mam wszystkie potrzebne maszyny a nie będę tylko po to brać kredytów aby go odzyskać.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jeśli wrócisz na ryczałt oddajesz odzyskany VAT, chyba że poczekasz aż Ci się sprzęt zamortyzuje.

Ja ze środków obrotowych spokojnie wychodzę na swoje w VAT na zasadach ogólnych. No chyba że kupujesz OO, środki ochrony roślin z Ukrainy, itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ty na jakim rozliczeniu aktualnie jesteś??


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

na zasadach ogólnych, czyli wypełniam co miesiąc VAT7.

Jeśli nie uzbierasz 80tyś wydatków rocznie to nie wydaje mi się abyś miał ponad 100tyś dochodu ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany tez dlatego ze rząd już długo planuje nałożyć podatek od dochodu na rolnictwo jeszcze tego nie ma bo wiedza ze nie wszystkie gospodarstwa znają swój kompletny dochód. Gdyby do tego doszło to na pewno zaczną od tych na Wacie.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Więc dlatego trzeba korzystać puki się da. Podatek dochodowy będzie w końcu tak czy siak i nie tylko dla Vatowców tylko dla wszystkich którzy przekroczą jakiś tam obrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale jak mowie o dochodzie to mam na myśli kwotę która przechodzi mi przez ręce w ciągu całego roku


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

dochód to nadwyżka przychodów nad kosztami, ty myślisz o przychodzie ;[ Jak mówię jakiemuś mieszczuchowi o moim przychodzie to otwiera gębę, ale jak mu wyjaśniam jaki mam dochód, to się pojawia szyderczy uśmieszek ulgi na twarzy ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

@bogdan a jak liczysz ten dochód to w kosztach liczysz sobie koszty twojej pracy? Bo np u mnie po odliceniu kosztów bezpośrednich od przychodu zostaje cos tam kasy ale jak bym policzyl sobie jeszcze moja robocizne to wowczas jestem na minusie. Tak sobie mysle ze jakby byl podatek dochodowy to wówczas zaczne doliczać robocizne i wtedy bede na minusie i po podatku:)

Nie wiem czy tak można przykombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

pracy własnej nie liczę, ale rzeczywiście gdybym ją policzył, to podatku dochodowego bym zapewne nie płacił ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

zna ktoś ile % rocznie się amortyzuje ciągnik, i inne sprzęty rolnicze, jak i budynki?

na jaką kwote rolnik ryczałtowy może wykonać usługi (kombajnowanie, prasowanie) aby można mu było wystawić fakture RR i on nic nie odprowadzał do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

maszyny to przeważnie amortyzują się w 5 lat, chociaż można przyjąć chyba większy okres użytkowania np 7 lat, budynki 15 lat chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

maszyny to przeważnie amortyzują się w 5 lat, chociaż można przyjąć chyba większy okres użytkowania np 7 lat, budynki 15 lat chyba

Maszyny 5 lat, a budynki 10, przynajmniej tak mi mówił księgowy jak go pytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy powrocie na ryczałt z WATU po najkrótszym okresie czyli 3 lata ile trzeba zwrócić procent watu który się otrzymało na nowy sprzęt do gospodarstwa??


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

20% bodajże + % od innych zakupów od których odliczałeś Vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To żeby być na plusie to trzeba być na WACIE co najmniej 5 lat aż sprzęt się zamortyzuje w moim wypadku jak chce wrócić z powrotem na ryczałt.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

od ropy i nawozów nie jestem pewien ale chyba nie bo nie są to środki trwałe

 

niby tak że trzeba być te 5 lat, ale nie chce mi się wierzyć że nic ze sprzętu przez te 5 lat nie kupisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

a jak z tym kombajnowaniem? będąc na vat za to też można odliczyć vat tylko jaśli wynajme rolnika ryczałtowego to czy on mi podpisze fakture?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówisz ze jest to prawie nie możliwe ze nie będzie inwestycji przez 5 lat bo kupuje się prawie co rok tylko nie zawsze w tak wielkich kwotach.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

a jak ja jestem młodym rolnikiem i zamierzam składać na modernizacje i zakupić sprzęt w którym będzie 60 tys watu jak przejdę na wat to ile lat będę musiał być na nim i czy jak się jest na wat to się płaci większy krus czy normalnie tak jak teraz?/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tylko rozliczasz się z podatku Vat żadne inne rzeczy się nie zmieniają

 

będziesz musiał być przynajmniej 3 lata, a dla twojego dobra 5 lat, a jak będziesz na wszystko brał faktury to pewnie po tych 3-5 latach nie będziesz już chciał na ryczałt wracać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

mówisz że jak posmakuje wat to już na ryczałt nie bede chciał wracać może i tak zobaczymy a żeby przejść to musze okazać sie dochodami za ostatno rok tak czy obrotem przez ostatni rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj