karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Lukaszjarm    4

a chyba ze tak ja kupilem nowy traktor i dalem im kopie faktury z pieczatkami wydzialu komunikacji i nie mam zadnej kontroli . bez za 2 tygodnie ksa bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Kupiłem ciągnik, tura, agregat uprawowy i pług za niecałe 200tys. i mam spory zwrot z US, może dlatego mogę miec kontrole. :D

 

Dodatkowo do wniosku dołączyłem jeszcze podanie o przyspieszony zwrot do 25 dni, moze niepotrzebnie. To ich moze skłania do jeszcze większej chęci odwiedzenia mnie ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

w 90% przy dużych zwrotach są kontrole. Jak nic nie oszukałeś to nie ma się czego obawiać ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szmergiel    1053

A ja sie zapytam was koledzy o cos takiego,mianowicie zdecydowalem cie przejsc na vat i czy musze to zrobic jak najszybciej bo tez jezeli bedzie nabor na prow w kwitniu to skladam wniosek i czy juz w momencie zlozeni trzeba byc na vat zeby w koncowym rozliczeniu dostac zwrot i vat i prow.myslale o przejsciu jesinia przed zakupem maszyni przyszloroczna budowa przechowalni ale akoro moze bedze nabor to na ciagnik byl napisal wiosna bo i tak do jesien bede go kupowal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Vat musisz przejść przed wystawieniem Faktury przez sprzedawcę, teoretycznie może to być dzień przed:) ale nie zawadzi zrobić to po bożemu czyli od końca miesiąca poprzedzającego zakupy. hej


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szmergiel    1053

Dzieki ^^ to dam sobie teraz z tym spokoj a wole sie zajac wnioskiem a vat bedzie w lecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PGRdobrawola    21

Mam pytanie w sprawie Vatu. A mianowicie czy od wszystkiego co się kupi można odliczyć podatek bo że od paliwa i maszyn można to wiem a czy od silosa na zboże lub pasze także można odliczyć podatek albo nawet od takich głupich spraw jak płyn do mycia dojarki i zbiornika za pasze i takie wszystki duperele :D potrzebne do gospodarowania. Bo o silos warto zkładać chyba rozliczenie bo zostaje nam jakieś 1000-2000zł w kieszeni ale o tamte rzeczy może nie warto bo zadużo roboty papierkowej a zamało kasy?


..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego na razie obowiązuje nas uproszczona procedura czyli raz że można składać o zwrot Vat od wszelkich środków i urządzeń do produkcji a dwa że nie trzeba rozkładać tego w czasie a zwrot otrzymuje się jednorazowo. Jeżeli chodzi Ci o Vat to mało tej roboty ja składam na dosłownie wszystko co jest użyte doi produkcji rolnej.


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale o tym że stracisz połowę ryczałtu od sprzedawanych produktów to wiesz mam nadzieję?


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

A jeśli sprzedaje się zboże to ile się na tym traci (jaka jest wysokość VAT- 7%?????)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

tracisz 3%, na ryczałcie masz cene netto + 6%, na ogólnych netto + 3%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jeśli sprzedasz zboże to te 3% i tak oddajesz do US.Ale nie licz ile oddasz licz ile odzyskasz.Ja odliczam wszystko każdą śrubkę,kluczyk ,cement,farbę, wszystko co jest potrzebne do gospodarki.Ja bym już przechodził na VAT,zaraz będzie si kupować środki,paliwo,niektórzy nawozy,i już jest odliczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

Witam! Bogdan ,jeśli rolnik rozlicza się z VAT na zasadach ogólnych to do ceny netto ma tylko 3% dodane ale może odliczyć 22% VAT przy zakupach " środków związanych bezpośrednio ze sprzedażą opodatkowaną" a to jednak jak by nie liczyć jest więcej niż 6%VAT dla rolnika " ryczałtowego".

Fakt ,jest trochę papierkowej roboty ale to tylko prosta matematyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

ja to wiem, kolega pytał ile traci, więc mu napisałem. Przy dużej udokumentowanej sprzedaży może się zdarzyć że w przypadku braku inwestycji przejście na zasady ogólne będzie nieopłacalne, szczególnie po nowym roku, kiedy zniknie stawka 3% VAT-u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TO co pisze bOgdan to prawda, KAŻDY musi sam przeliczyć zyski i straty i dopiero podjąć decyzję czy przejść.


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ja mam pytanie do tych co ostatnio przeszli na Vat , jakie deklaracje składaliście w US?Czy nip1 też?Sam jestem na vacie 6rok ale kolega chce przejść aja niepamientam jakie to były papiery.Zgóry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

ja składałem deklaracje; NIP-1, VAT-R i oświadczenie ze obrót prowadzonej działalności przekroczył 20000 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Witam, zastanawiam się nad przejściem na vat i chciałbym zapytać czy moje rozumowanie jest prawidłowe.

Zajmuję się produkcją mleka i przykładowo miesięcznie sprzedaję mleko za 10 tys. zł netto

- jako rolnik ryczałtowy dostaję (wpływa mi na konto) 10k + 6% = 10 600 zł.

- gdy będę na zasadach ogólnych dostanę 10k + 3% = 10 300 zł. Jeżeli nic nie kupię wtedy ja wpłacam do US 300 zł. Ale gdy w danym miesiącu kupię nawozy za 5 tys. brutto - co zawiera 327 zł. vatu (7% vat) to US zwraca mi jeszcze 27 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szmergiel    1053

Czy jak sie jest na vat to mozna odliczyc podatek od materjalow uzytych na budowe ogrodzena przed domem{wszystko na dzialce na ktorej znajduje sie gospodarstwo} i czy nie bedzie problemu bo ma to byc z klinkieru wiec koszty duze razem z przeslami a co za tym idzie zwrotu tez sie by uzbieralo.prosze o info i z gory dziekuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

na ogrodzenie domu możesz nie dostać, ale jak ogrodzisz kawałek gospodarstwa i przy okazji dom to spoko


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szmergiel    1053

JA nie ogradzam samego domu tylko razem z sadem co stanowi cala szerokosc dzialki na ktorej jest gospodarstwo a dom to tulko 10m .Najprosciej rzecz ujmujac to chce ogrodzic cala szerokosc dziaki lacznie z brama od drogi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

koledzy chce przejść na wat i nie wiem czy bede mógł odliczać wat z pasz itp do produkcji trzody jeżeli nie posiadam budynków na siebie czy wystarczy że ojciec mi użyczy budynki na piśmie wiadomo świnki bede sprzedawał na siebie co za tym idzie zabiorą mi 3%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

gazik dobrze mówi będziesz mógł odliczyć sobie wszystko co wiąże się z produkcją świń, nawet jak sobie kupisz nowy kombinezon i buty żebyś w chlewni ładnie wyglądał to też odliczysz sobie vat ;[


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj