karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tofik420    45

dzięki aadams7

czy ktoś wyszedł z vatu i po jakim czasiei z jakimi skutkami?

jest ktoś taki? prosze o pomoc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

na ryczałt możesz wrócić po 3 latach bodajże, ale w tedy musisz zwrócić część waty z tych maszyn dokładnie 0,4 tego co odzyskałeś od pierwszych zakupów, oraz nie należy zapominać o tym Vacie co odliczałeś sobie w późniejszych okresach, więc przejście na zasady ogólne z planowaniem powrotu według mnie jest nie opłacalne i nie warte zachodu, bo uważam że prędzej czy później i tak będzie vat obowiązkowy dla większych rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

gazik chyba 5 lat, przynajmniej mi się tak wydaje... a co do opłacalności to się zgadzam że raczej nie opłaca się wracać na ryczałt, przynajmniej w moim przypadku...


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

jeśli rocznie wychodziłbym na vacie 1000zł do tyłu a teraz kupił ciągnik i pare innych gratów, odliczył vat to jestem do przodu na pare lat, a po tych paru latach, nie kupuje maszyn i nie robie żadnych większych inwestycji to znowu wychodze do tyłu, i wtedy przechodząc na ryczałt musze wrucić część vatu ? czyli rozumiem że w moim wypadku to nie opłacalne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

mam pytanie z innej beczki, jak to jest w przypadku rolników ubezpieczonych w KRUS , prowadzących tylko rolniczą działalność z dodatkowymi dochodami np. z inwestycji w papiery wartościowe - akcji spółek giełdowych, fundusze inwestycyjne itp. Czy mają oni obowiązek rozliczać się co rocznie z US z tak uzyskanych dochodów i płacić "podatek belki" ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

gazi ma racje przejscie z watu na ryczalt jest nie oplacalne wat sie oplaca jak sie inwestuje wtedy korzysci sa odczuwalne a b0gdan zle policzyl bo nie ma zysku tylko strate bo na ryczatalcie mnialby 6% czyli7800 a na wacie 3900+1800= 5700 wiec strata 2100 zl ale jak zaznaczyl bez inwestycji i kombinowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

9600-7800= to ile jest? 1800zł i tyle mam zysku z przejścia na Vat. Oczywiście nie liczę zwrotu od środków trwałych w roku 2008 w kwocie 80tyś złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

gazi ma racje przejscie z watu na ryczalt jest nie oplacalne wat sie oplaca jak sie inwestuje wtedy korzysci sa odczuwalne a b0gdan zle policzyl bo nie ma zysku tylko strate bo na ryczatalcie mnialby 6% czyli7800 a na wacie 3900+1800= 5700 wiec strata 2100 zl ale jak zaznaczyl bez inwestycji i kombinowania

 

 

 

różnie to bywa z tym ryczałtem.ja w tym roku akurat całą produkcje sprzedałem rolniką prywatnym i nie dostałbym żadnych 6%, a tak z US przelewy są :D

 

w jakim stopniu sie opłaca bycie na vacie,zależy w każdym konkretnym przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

będąc na ryczałcie sprzedaje produkt za 100zł netto , brutto +6% czyli 106zł

a na vat 100zł netto i dostaje brutto 103 czy też 106zł a 3% odprowadzam do US ?

Jeśli 103zł to gdzie się podzieją reszta 3 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

będąc na ryczałcie sprzedaje produkt za 100zł netto , brutto +6% czyli 106zł

a na vat 100zł netto i dostaje brutto 103 czy też 106zł a 3% odprowadzam do US ?

Jeśli 103zł to gdzie się podzieją reszta 3 zł?

 

czytaj uważnie posty, ja to już pisałem ale napisze ci jeszcze raz.

 

ryczałtowiec: towar netto za 100zł + vat 6% daje to 106zł brutto

vatowiec: towar netto za 100zł + vat 3% daje nam to 103zł brutto, będąc na vacie interesują cię tylko stawki netto bo resztę odprowadzasz do US. czyli masz 100 zł dla siebie, te 3 złote o które się pytasz (106 - 103 = 3zł) biorą się z innych stawek podatku vat, dla ryczałtowca 6% dla vatowca 3%


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

z moich kalkulacji wychodzi:

będąc na ryczałcie

6% od sprzedaży daje mi 3683zł

nie odliczony vat 1341zł

czyli 2342zł w kieszeni

będąc na vat

3% od sprzedaży 1841.5zł do US

odliczony vat 1341zł

czyli 500.5zł musze oddać do US

przechodząc na vat rocznie trace 2842.5zł + obsługa biura rach.

( vat odliczałem od ropy, nawozy, opryski, usługi weter., sznurek do prasy, internet i telefon)

biorąc pod uwage to że planuje zakup ciągnika z vat 30,000zł to przez 10 lat będąc na vat jestem na plusie a na jedenastym zaczynam tracić!

dobrze to licze? a i co jeszcze moge odliczyć (nie chodzi mi o środki trwałe) z uprawy tytoniu i hodowli bydła mlecznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

po co Ci biuro rachunkowe, rozliczanie VAT w gospodarstwie, to max 30min na miesiąc bez żadnej filozofii.

Jak pisałem w postach wcześniejszych, ja bez inwestycji w środki trwałe, na krówkach mlecznych jestem 1800zł do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

b0gdan na zakup środków przy 22%vat to musiałeś wydać ok 53 tyś zł! co mianowicie odliczasz? ja u siebie nie wszystko co można odliczyć policzyłem ale to szczegóły(nie liczyłem też kombinowania bo niewolno) a do zera ryczałt-vat mi daleko!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@tofik420 przy wydaniu 50 tys brutto (przy vat 22%)to vat-u masz 9016zł,

 

czyli zwrotu z US dostaniesz 9016.

 

Przy ryczałcie dostaniesz 53 tys ale nie masz zwrotu czyli jesteś w plecy 4516zł.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

deer a skąd to wziołeś

"Przy ryczałcie dostaniesz 53 tys ale nie masz zwrotu czyli jesteś w plecy 4516zł."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

np paliwo na 17 tyś, troszkę części zamiennych, laptop, oleje, nawozy, nasiona, opryski, pasze itd, w sumie zakupy na 90000 brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romano    0

Witam chciałem się dowiedziec jak to jest po przejściu na Vat wygląda z zwrotami podatku ile sie czeka i jak to w ogóle wygląda ???? Czy te pieniądze wpływają na konto ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

zwrot podatku jest po 60 dniach, przelew na konto, chyba że piszesz podanie o zwrot ze środków trwałych wtedy chyba 28 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

jeszcze jedno

czy po przejściu na vat płace również np. podatek dochodowy, podwójny KRUS, itp. lub przysługują dodatkowo jakieś ulgi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jeśli jesteś typowym rolnikiem, bez działalności gospodarczej, to tylko i wyłącznie składasz deklaracje VAT7 i nic poza tym, żadnych bonusów czy utrudnień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

sprawa czy się opłaca czy nie jest sprawą bardzo indywidualną i każdy musi sobie sam policzyć, my się broniliśmy a teraz żałujemy że dopiero teraz się przeszło na vat...


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepino    0

Dziś mija dokładnie rok jak przeszliśmy nz VAT, i podobnie jak kolega aadams7 żałujemy że dopiero wtedy. Przez rok jesteśmy do przodu nie licząc zwrotu ze środków trwałych (42407zł) na plus 5641 zł.Gospodarstwo nastawione na produkcję mleka od 20 krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

W Tygodniku Rolniczym piszą , że Vat na produkty rolne ze stawką Vat 3% tylko do końca roku. Od 2011 stawka 7 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zgadza się tylko o końca roku jest taka stawka, tylko ciekaw jestem co zrobią ze stawką ryczałtową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj