karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

masfer5455    6

ja kupowałem gada i nie było problemów


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja chce kupić duże enduro też i się zastanawiam czy nie wziąć tego na farmę, akurat bedzie wykorzystywany do celów rolniczych.jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie moze mnie kotos oswiecic?? na srodki do produkcji jest niy 22% vatu wiec dlaczego na moim paragonie fiskalnym pisze 7%? oczywiscie jestem na ryczalcie nie na vacie jeszcze??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

kolego zalezy na co jest 22% np paliwo ,czesci , maszyny

na niektore rzeczy jest 7 % np na nawozy ,opryski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

kurcze a ja zawsze myslelem ze na nawozy opryski tez jest 22%...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

jakby bylo to nie oplacalo by sie nikomu byc ryczaltowcem

no chyba ze takiemu 0 oprysku i nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

Ten Vat jest dobry jak ktoś dużo inwestuje Bo np że sprzedanego zborza podatek Ci się nie nalezy i to jest najgorsze ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

masz stawki vatu na takim poziomie: 22%,7%,3%, i zwolnienie z vatu 0%, zapomniałem o czymś??


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

ja specjalne nie inwestuje kupie coś w roku gdzie jest z 3-4 tyś vat i jest super zwroty mam praktycznie co drugi miesiąc przechodcie na Vat opłaca się bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielm9    0

Posiadam 50h gospodarstwo zastanawiam się nad przejściem na VAT i mam kilka pytań do was jeżeli ja sprzedam zboże na 10000tys zł a zakupie maszyny na 20000 tys zł czy uzyskam całkowity Vat z zakupu maszyn i czy całkowity od razu. I jeszcze mam takie pytanie czy opłaca się waszym zdaniem przechodzić na Vat w takim rolnictwie Sprzedaje tylko zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

powtórzę jeszcze raz, czy opłaca się to musisz policzyć sobie sam na swoim gospodarstwie bo to sprawa indywidualna, nam się opłaca

 

co do zwrotu z inwestycji to jest od razu niezależnie od przychodu, pisząc od razu mam na myśli te 2 miesiące od zakupu które schodzi na papiery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

jak to jest z paliwem? czy oprócz 22% vatu odlicza sie też 80 gr akcyzy?

 

jeśli będąc na vacie, to ze sprzedanego produktu za 100 zł muszę odprowadzić 3 % podatku(np trzoda) więc zostaje mi tylko 97zł na rękę?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

co do paliwa to tak, odliczasz vat i akcyzę czyli jakieś 74gr VATu i 86gr akcyzy czyli 1.6zł

 

co do 2 to to tak ogólnie mówiąc to tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

dla ryczaltowca przy sprzedazy jest 6% -czy to swinia czy zboze

 

co do vatu od 100 zl to nie odejmuje sie 3% od ceny brutto ,tylko dodaje 3% do ceny netto ,

a wiec vatu w 100zl brutto<przy 3%stawce> jest 2,9126...zl

 

a zwrotu akcyzy od paliwa jest obecnie 0,85zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

tłumaczycie niezrozumiale...

jak sprzedejesz towar za 100zł netto, to jak nie jesteś na vacie to dostajesz 100zł+6% co daje 106zł

jak jesteś na vacie to dostajesz 100zł +3% co daje 103zł, ale te 3 % musisz oddać do US, tak wiec "wzbogacisz się o to co jest netto"


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Dobrze piszesz aadams7 z tym wyliczeniem, generalnie jest tak że VAT od faktur wystawionych (sprzedaż) płacisz do skarbówki a VAT od faktur otrzymanych (zakupy) masz do zwrotu. Jak suma VAT-u z faktur zakupowych jest wyższa od sumy VAT-u z faktur ze sprzedaży jest większa to masz VAT do zwrotu i nic w danym okresie rozliczeniowym nie płacisz jak jest na odwrót to wtedy masz VAT do zapłaty. Osobną sprawą jest policzenie sobie czy otrzymując ryczałt jest korzystniej dla gospodarstwa od tego czy jest się na Vacie. W przykładzie danielam9 o ile rozumiem sprzedaż jest na 100 tys złotych a zakupy na 20 tys. To krótko licząc na ryczałcie masz 6 tys zł. ze sprzedaży zboża i 4 400 zł płacisz VAT w zakupach, którego nie odzyskujesz więc bilans wynosi 6 tys - 4,4 tys = 1,6 tys Będąc na VAT z tytułu sprzedaży odprowadzasz 3 tys VAT, a tytułu zakupów masz 4 400 zł do zwrotu więc jesteś na plusie 4,4 -3 = 1,4 tys zł. Na ryczałcie jesteś 200 zł do przodu. Tak wygląda to w skrócie, ponieważ musisz policzyć wszystkie możliwe zakupy, od których odliczasz VAT, (paliwo, nawozy, maszyny, części, telefon, internet, energia elektryczna itd.) Jeśli wydajesz trochę więcej to już może być opłacalne przejście na Vat co moim zdaniem jest o wiele bardziej prawdopodobne bo w produkcji roślinnej nie ma takiej dochodowości jak podąłeś i koszty są znacznie wyższe niż 20% jak w twoim przypadku moim zdanie powyżej 50% więc wydatki też powyżej 50 tys i przy tej skali to już inne wyliczenia i opłaca się być na Vacie. Myślę, że da się to zrozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer2000    1

Witam poszukuje jakiegoś dobrgo,taniego i prostego programu do prowadzenia VATu.Szukam również nr PKWiU odnośnie rolnictwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

wpisz sobie w googlach program do rozliczania vatu i to samo z pkwiu. ja korzystam z "Ramzes", "Programer Faktura" lub "Invoicer"


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer2000    1

Programy sa i nawet na Allegro,chodziło mi o opinie.PKWiU to już szukałem nie moge znaleść tych nr odnośnie działalności rolniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

z pkwiu najlepiej zadzwoń do GUS i powiedz im co chcesz, oni cie skierują do US to powiedz tam w GUSie ze właśnie US cię tu odesłał, bądź grzeczny to ci da, albo wrzuc na forum czego potrzebujesz. może pomorzemy


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sela    0

Witam. Proszę o małą pomoc :lol:. Prowadzę firmę związaną z architekturą krajobrazu i oprócz tego mam młody 3 hektarowy sad. Mam odbiorcę na owoce, któremu muszę wystawić fakturę Vat. W jaki sposób mam ujawnić owoce w KPiR? Czy nie prowadząc typowego gospodarstwa rolnego, mogę wrzucać w koszty środki ochrony roślin i nawozy wykorzystane do tejże produkcji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj