karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

helmut    0

Witam wszystkich. Chciałbym sie dowiedzieć po przejściu na vat ogólny trzeba prowadzić książkę przychodów i rochodów oraz ewidencję zakupów i sprzedaży czy tylko jedną z tych pozycj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

te tematy to w kółko lecą


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mam takie pytanie :

" podliczam dochody i wydatki i dla przykładu podam ze z różnicy vatu uzyskanego z sprzedazy m.in mleko liczone jako 6 % oraz wydatków wychodzil bym na + 2000 zl do zwrotu od US za rok(nie wspominam o maszynie na prow ktora ma byc hehe) ale zastanawia mnie fakt co z tym nie udokumentowanym dochodem ... np 25000 zl na który sie składaja utrzymanie domu, rodziny, samochodu, itd"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

mylisz pojęcia dochodu z przychodem, przychód to to co dostajesz za sprzedane towary , a dochód to to co zostaje ci w kieszeni czyli przychód - koszty= dochód, i nikogo nie obchodzi ile wydajesz na utrzymanie siebie i swojej rodziny czy nawet prywatnego samochodu, a te 25000zł to nie dochód tylko wydatki, bo chyba nie osiągasz dochodu z tego tytułu(chyba że wynajmujesz komuś dom lub samochód albo dorabiasz jako taksówkarz ;))

 

 

EDIT

a jaki to ten nie udokumentowany dochód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mam na mysli ze tak samo jak z pradu ponoc jest 80% vatu do odliczenia tak z towarow przeznaczonych dla nie gospodarstwa nic nie odliczę, kalkuluje i mi sie wydaje ze w ostatnim roku zalozmy 25000 zostaje bez pokrycia faktur ... takie jak najem pracownika na czarno, kasa wydana na dojazdy i nauke rodziny , usluga sciecia,siania kuku przez kolesia ktory nie jest na vacie, ogrzewanie domu, jakies pozarolnicze wydatki, bycmoze sa to tez paragony ktorych z ostatniego roku nie pozbieralismy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Ty chcesz od nauki, ogrzewania domy i pozarolniczych wydatków VAT odliczać - nie da się, a jeżeli chcesz odliczyć VAT o ścięcia QQ to poszukaj usługodawcy który wystawia faktury(tylko nie wiem czy Ci to się opłaci)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

nie zrozumiales mnie podstawowe pyatnie brzmi co z pozostała kwota kasy ktora jest niby pozarolnictwem wydana a czesc ma potwiierdzenie np faktura na zakup opalu do domu a czesc bez potwierdzenia np 8000 na kuku usluge bez faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

no to jest wydana i tyle, nie masz jej już, bo co z tego że masz fakturę za zakup opału do domu jak ta faktura jest tylko dla ciebie bo Vatu z niej nie odliczysz, a jak nie masz potwierdzenia to też nie odliczysz bo nie masz podstawy do odliczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Nikogo nie obchodzi gzie ulokowałeś nadwyżki kasy,przecież masz też nieopodatkowane zródła dochodu takie jak dopłaty i inne zwroty za akcyze lub vat.Ja mam faktór na sprzedaż na 100 procent a na zakup czyli wydatki na 140 procent i nikt sie nie czepi bo możesz naściemniać że masz właśnie np kase z tych dopłat i tyle.

Trzeba też pamientać że US jest poto by z niego wyciągać kase anie zostawiać ;)

Trzeba mocno sie zastanowić bo błędna decyzja o przejściu na Vat może być zgóbna.Zakup jednego ciągnika na 10lat i odliczenie z niego vatu wcale nie oznacza że sie zaoszczędziło kilkadziesiąt tysiency.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

mam takie pytanko. w pazdzierniku miałem ok 5000 podatku naliczonego a vatu do odliczenia ok 2000.

 

co z pozostalą kwotą? w listopadzie miałem troche kosztów i mógłbym smiało wykorzystać tą pozostałą kwote ale nie wiem w której rubryce deklaracji ją wpisać?

 

pomocy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

Filantrop:znaczy miałeś 5000 podatku naliczonego a 2000 należnego? Na moje powinni Ci przelać na konto 3000zł. Chyba jednak nie to miałeś na myśli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

W deklaracji ktorą składasz do US jest takie pole z nr 62 w ktorym określasz kase przechodzącą na kolejny miesiąc rozliczeniowy. to pole jest włąśnie w tym celu jak ty mówisz, że w tym niesącu masz dużo zwrotu a za miesiąc bedziewz miał dużą sprzedaż to żeby było w miare równo przesuwasz kase na kolejny miesiąc


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

w poprzednie deklaracji nie zaznaczyłem nic w polu 62. a powinienem wpisać kwote ok 3000

 

można to poprwić przez korekte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

Ty chcesz od nauki, ogrzewania domy i pozarolniczych wydatków VAT odliczać - nie da się

 

jak sie nie da, jak sie da... jak można opału do domu nie odliczac ?:blink: niewyobrażam sobie tego

da si o wiele wiecej niz sie wydaje tym co sie sami rozliczają lub mają o kant 4 liter biura rozbic. W zasadzie ciężko odliczyć żywność, ale znam takich co i to potrafią odchudzic z Vatu, że o odzieży itp nie wspomne. I to nie jest kwestia kombinatorstwa tylko tzw interpretacji przepisów. Bo kto mi zabroni w moim biurze przyjąć gościa i poczestować go "czymś" :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

no chyba że masz jakieś biuro w domu, to może i się da, ale u mnie to raczej by nie przeszło przy kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

przeszłoby przeszło :blink:

tylko musiałbyś twardo gadać z pracownikiem z US.

Koszta reprezentacyjne w firmie farmaceutycznej to podstawa a w działalności rolniczej to już nie?

Przyjechał mi przedstawiciel CNH bo chcę kupić ich ciągnik. Poczęstunek jak najbardziej jest kosztem. Tylko nie może to być alkohol jeżeli przedstawiciel był jednocześnie kierowcą.

 

Problemem jest to że każdy boi się skarbówki.

Sytuacja sprzed kilku dni.

Dzwoni gość z US i pyta czemu skoro zacząłem prowadzić działalność nie złożyłem oświadczenia.

Ja mu tak: ale jaką działalność? Rolniczą prowadzę od dawien dawna a faktycznie od tego dnia o którym pan mówi to przeszedłem na rozliczanie samego VATu w trybie kwartalnym na drukach VAT7K w gospodarstwie rolnym. Pierwszym terminem złożenia będzie najpóźniej 25 stycznia 2010. Czyż nie tak?

Gość się zmieszał i coś mówi że faktycznie mam rację. A ja dalej ciągnę rozmowę telefoniczną (skoro państwo dzwoni do mnie to czemu by ich nie naciągnąć na koszta :unsure: ).

Jeślimógłby pan od razu sprawdzić to proszę zobaczyć że rozlicza mnie biuro rachunkowe i nie bardzo wiem czemu do mnie pan dzwoni gdyż powinien się pan kontaktować z miejscem gdzie znajduje się cała dokumentacja czyli z biurem które podałem w dokumentach przechodząc na VAT.

Gość się zmieszał i jak najszybciej chciał się rozłączyć a ja jeszcze.

Oczywiście byłbym rad jakby pan sprawdził wszystko bo nie chciałbym mieć problemów z US i jeśli faktycznie coś zrobiłem źle prosiłbym jeszcze dziś o telefon.

W efekcie gość nie zadzwonił tego dnia ani następnego, po prostu chciał się kogoś czepić i tyle.

 

A co do księgowych - faktycznie czasem jak nie poda się wyroku sądu to nie chcą wierzyć że coś da się odliczyć a czegoś nie da.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Koledzy mam pytanie jeżeli kupie maszyne np. W niemczech i cena netto wynosi 10 tyś euro plus vat najczęściej 19% czy czy będąc rolnikiem ryczałtowym zapłace cenne netto czy musze zapłacić brutto?? Jak to jest??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Zawsze musisz zapłacić cenę brutto. Nie wiem jak jest teraz, ale przed wejściem do strefy Schengen, to na granicy dostawałeś zwrot Vat niemieckiego, a musiałeś zapłacić nasz, bo inaczej nie można było zarejestrować maszyny, dlatego tez nikt nie chciał zwrot Vat niemieckiego bo nasz był wyższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemas    0

Czy odliczacie VAT od telefonów komórkowych, jeśli tak to od ilu sztuk? I czy odliczacie VAT od rachunków za internet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tak odliczamy za internet, z telefony również ale mamy 3 na kartę więc tylko od kart wat odliczmy, a jak na abonament to pewnie tyle sztuk ile jest pracujących w gospodarstwie można bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ja odliczam 2 komórki a domowego i internetu nie , wsumie to wychodzi że odliczam 50% ze wszystkich tel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANEK09    0

Witam , prowadzę produkcję roślinną, od stycznia 2010 r. chcę przejść na VAT, interesuje mnie jakie ewidencje będę musiał prowadzić, czy muszą być one oplombowane, jeżeli tak to w jakim terminie powinienem dostarczyć je do US.

będę wdzięczny za podpowiedź

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj