karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Taurus83    889

powiem ci że to różnie bywa z tymi zakładami. nieraz w gazetach rolniczych opisują przypadki zupełnie inne niz w twoim przypadku. u mnie jest ok i nie trzeba mieć przemysłówki

 

a czy ktos mi odpowie, czy kupując cement, piasek, wapno, rury stalowe itp itd do emontu obory można je wpisać do środków trwałych???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

znaczy się budynki? Tak. Później kupując to co wymieniłeś remontujesz te budynki i odliczasz VAT.

 

Mnie ciekawi natomiast jak rozegrać następującą sytuację -> zakupy maszy z PROWu.

Rolnik - vatowiec rozliczający się kwartalnie.

Zakup maszyn pierwszy kwartał 2010 roku.

W jakim miesiącu najlepiej kupić maszyny aby najszybciej odzyskać VAT? Myślę że kupując między 20-30 marca 2010. Dobrze myślę?

Znaczy się przygotować umowy kredytowe pod PROW + pod komercyjny na VAT na 10-15 marca tak żeby kredyt móc uruchomić najpóźniej 15 marca 2010.

Z dealerami dogadać się że sprzęt będzie do odbioru między 15-25 marca 2010.

Umowę PROW aneksowac aby zakończenie było powiedzmy 20 kwietnia 2010.

I teraz zobaczcie czy to wypali.

Umowa podpisana, maszyny są u dealera, dealer wystawia fakturę, uruchamiam oba kredyty i opłacam faktury, rejestruję w międzyczasie ciągnik, odbieram sprzęt i mamy coś po 25 marca 2010.

Do księgowej z fakturami do 25 kwietnia i wcześniejszy zwrot VATu.

W międzyczasie wniosek o płatność do ARiMR.

Czy to ma ręce i nogi?

Jak szybko mogę liczyć na zwrot VATu o ile to wypali? Chodzi mi głównie o ten zwrot VATu bo niby nie ma go tak wiele ale to kredyt komercyjny który chciałbym jak najszybciej spłacić. Jak szybko bym go otrzymał?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

@Nikita

Odnośnie faktury na zakup sprzętu to diler wystawia ją na 31 marca robisz przelew tego samego dnia ,a 1 kwietnia możesz składać wniosek o wcześniejszy zwrot VAT (bo 25 kwiecień to jest termin ostateczny na złożenie deklaracji ,a po co tak długo czekać skoro można to zrobić już 1 kwietnia) Do wniosku dołączasz kopie faktur i kopie zapłaty za fakturę i US ma 25 dni na zwrot VAT-u i przeprowadzenie kontroli na miejscu (o ile będzie bo ja jak dołączyłem kopie to nie miałem).Czyli najpóźniej 26 kwietnia pieniążki z nadpłaconego VAT-u masz na koncie.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dlaczego 1 lutego 2010 skoro zakup jest 31 marca 2010?

rolnik VATowiec rozliczający się kwartalnie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

miało być 1 kwietnia -już poprawiłem ,sorry za pomyłkę


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
miało być 1 kwietnia -już poprawiłem ,sorry za pomyłkę

sprawdź jeszcze raz :D

....Czyli najpóźniej 26 lutego pieniążki z nadpłaconego VAT-u masz na koncie.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucas29    42

wszystko ok tylko jest jeden mały problem: poręczenie jakiego wymaga US przy zwrocie w terminie 25dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tzn?

Więcej szczegółów poproszę bo jeszcze umowy z PROWu nie podpisałem a chce uniknąć ewentualnych problemów. Kredyt na VAT jest kredytem komercyjnym i trochę to kłopotliwe.

Co to za poręczenia?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

u nas przy zwrocie VATu z budowy wszystko było szybko i sprawnie bez żadnych poręczeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

o jakich poręczeniach piszesz lukas@

@Nikita ,chyba miałem wczoraj kiepski dzień że te miesiące poprzestawiałem zamiast kwiecień wpisałem luty,

u mnie żadnych poręczeń nie chcieli interesowały ich wyłącznie faktury i czy są zapłacone, sprzętu nie chcieli nawet zobaczyć


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Z tego co wiem to US nie wymaga żadnego poręczenia, tak było przynajmniej w moim przypadku, a Vat- owcem jestem od marca tego roku. Rozliczam się kwartalnie i za I kwartał miałem 23000 zł zwrotu, za II 25000zł a za III 18000zł. Kontrolę na miejscu miałem tylko w I-szym kwartale i jak do tej pory spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie wiem dlaczego wszyscy tak się tej kontroli obawiają, jeżeli wszystko jest robione legalnie, imamy wszystkie faktury to nie ma czego się bać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

no właśnie, jeśli faktury są w porządku i prowadzisz na bieżąco wpisy do książek "ewidencja zakupów" i "ewidencja sprzedaży" to nie ma się czego obawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inseminator    0

witam!!!mam zamiar zakupić ciągnik na prow. I zastanawiam się nad przejściem na Vat. zajmuje się produkcją mleka.Doradzi ktoś jak jest z tym odliczaniem energii telefonu i internetu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

energię a raczej vat z faktury odliczamy w pewnym stopniu, za to vat z tel i internetu jest odliczany w całości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inseminator    0

czytając wcześniejsze posty na tym forum pisaliście że trzeba założyć osobny licznik żeby odliczać vat za energie.Jak to się ma do tego że jednak licznik jest na cały budynek mieszkalny i oborę i resztę pomieszczeń typu garaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

my mamy jeden licznk na wszystko i US nic nie ma przeciwko aby odliczać cześć(większą część) VAT za energię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a na fakturze masz NIP?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturmen4    0

Panowie potrzbuję pomocy. Od tego miesiąca jestem na Vat. Właśnie kupiłem nowy traktor. Na fakturze mam Gospodarstwo Rolne imie i nazwisko i resztę danych. Jak bede go rejestrował to tylko na imie i nazwisko czy musze we wniosku o rejestrację wpisac rowniez Gospodarswo Rolne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Jak Ciągnik rejestrujesz To wpisuje się tylko imię i nazwisko. Tez ostatnio rejestrowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

przecież można wziąć fakturę na imię nazwisko i NIP.

NIP na fakturze oznacza zakup do celów gospodarczych a rejestruje sie na imię i nazwisko.

 

Dobrze gadam?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Jak w US masz zgłoszone "Gosp.Rol. Imię Nazwisko"to lepiej tak brać faktury żeby się nie czepiali a w Wydz.Kom. rejestrujesz na Imię i Nazwisko ,Ja też mam zarejestrowane na Imię i Nazwisko


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj