karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

A czy przechodząc na vat i posiadając duże zabudowania będe płacił więcej za te budynki tak jak firma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

Do @b0gdan Taką klasyfikację kazała mi stosowac znajoma księgowa, i wszyscy co kupują bydło, mleko tak wpisują. Wpisałem i JA ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki91    7

Poczytałem troche ten temat, ale nie znalazłam odp na moje pyt.

1. Mianowicie, chciałbym się dowiedzieć czy bedąc na Vat na zasadach ogólnych można świadczyć usługi rolnicze i wystawiać faktury Vat?

2. Jaka jest stawka Vat na usługi rolnicze? 3, 7, 22%?

3. Jeśli ewentualnie można świadczyć usługi to czy można świadczyć je maszynami zakupionymi z np. PROW, SPO? Znaczy czy ARiMR nie bedzie sapać jeśli bedziemy wykonywać usługi np. traktorem i prasą zakupioną z PROW?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

3. co do prowu to chyba będzie można jak we wniosku wpiszesz że też maszyny będą wykorzystywane do usług, ale o to zapytaj się jeszcze w temacie o PROW bo ja mogę się ty mylić,

2. stawka to chyba taka jak na inne usługi czyli 7%

1. można świadczyć usługi i wystawiać F-VAT, tylko nie wiem jak to dokładnie jest w przepisach o podatku dochodowym od takich usług bo wydaje mi się że jest to działalność rolnicza inna i chyba są objęte podatkiem dochodowym ale też nie jestem pewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

aby swiadczyć usługe należy zarejestrować normalna działalność gospodarczą jako rolnik rozliczsz tylko vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturmen4    0

Witam,

Od tego miesiąca jestem płanikiem VAT, przejmując gospodarstwo w listpadzie 2008 dostałem również ciągnik rolniczy. Wszystko to jest zapisane w akcie notarialnym. Teraz chcisałbym sprzedać ten ciągnik. Jak to zrobić? Czy musze najpierw go przerejestrować na siebie? Czy obedzie sie bez tego i dalej co zrobic? Pisac umowe kupna-sprzedaży czy musze wystawić fakture i w rubryce Vat wpisac ze zwolniony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

na kogo ciągnik jest zarejestrowany?? kto jest jego właścicielem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a masz ten ciągnik na ewidencji środków trwałych?

kupowałeś coś do jego naparawy co może wynikać z faktur z których odliczyłeś VAT?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale masz go w akcie notarialnym wpisany jako twoja własność?? czy nadal Twój ojciec jest jego właścicielem, bo najlepiej by było jakby to Twój ojciec był właścicielem, bo w tedy to by on go bez problemu mógł sprzedać na umowę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturmen4    0

w akcie notarialnym jest zapisane ze jest moj... W sumie to zapisal mi 2 ciągniki, jednego chce teraz sprzedac bo kupuje nowy, a ten drugi jeszcze troche zostanie w gosp. Co radzicie? tego co zostaje lepiej przerejsetrowac na siebbie? Od remontow moglbym odliczac wtedy vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Vat i tak możesz odliczać, a z tymi ciągnikami to masz trochę zamieszane bo są twoją własnością a zarejestrowane na ojca, najlepiej jakbyś miał je na siebie zarejestrowane wtedy byś sprzedał na fakturę i wpisał zwolnione z vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
w akcie notarialnym jest zapisane ze jest moj... W sumie to zapisal mi 2 ciągniki, jednego chce teraz sprzedac bo kupuje nowy, a ten drugi jeszcze troche zostanie w gosp. Co radzicie? tego co zostaje lepiej przerejsetrowac na siebbie? Od remontow moglbym odliczac wtedy vat?

podejdź do notariusza i podpytaj bo skoro nie masz go na ewidencji środków trwałych no to jakbyś go nie miał dla US.

Nie ma Cię w DR więc nie jesteś jego właścicielem.

Natomiast prawnie Ci się należy aktem notarialnym, tylko nie wiem w jakim czasie powinieneś go przerejestrować na siebie od podpisania aktu notarialnego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SzaX    0

A jesli przejde na VAT i firma budowlana sama stawiajaca i wyposarzajaca budynki gospodarcze, postawi i wyposarzy mi nowa obore, to w jaki sposob wtedy rozliczyc sie z vatem? Ta firma wystawi mi za calosc fakture, od ktorej bede mogl odliczyc sobie vat, czy oddzielnie za materialy budowlane, za prace sprzetu budowlanego, itd beda fakturki? Jak to jest, bo jestem ciekaw...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

A jak sie dogadałeś z firmą/wykonawcą?

To jest kwestia dogadania wg mnie


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jeżeli firma wystawi ci fakturę na całość to najprawdopodobniej będzie w niej stawka 7%jak za usługę, ja bym chciał oddzielne fakturki za materiały a oddzielną za robociznę, ale jak @Nikita_Bennet napisał jest to kwestia dogadania, ale dla firmy jest korzystniej (zwłaszcza gdy ta firma prowadzi również sprzedaż materiałów budowlanych) wystawić fakturkę za usługę wybudowania obiektu, bo wtedy przejmuje na siebie znaczne korzyści z tytułu vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PGRdobrawola    21

Chyba że dajesz własne materiały to wtedy sklep wystawia fakture o materiałach czy teraz firmy załatwiają towar?


..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Witam

 

Pytanie do eksperta:

 

1. Sprzedaję zboże zawsze wiosna na kwote min. 20000 zł

2. Sprzedaję buraki cukrowe październik-listopad na kwotę min. 25000 zł

 

Czy mogę tak sprzedawać czy muszę mieć określoną sprzedaż co miesiąc? Zanaczam że kupuję środki ochrony roślin wiosną i latem a nawozy jesienią i wiosną. Czy mi się to opłaca?

 

Za odpowiedź z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

kolego ale co miesiąc cos kupujesz typu paliwo, cześci, odzież roboczą i inne rzeczy a sprzedasz troche zboża i gra muzyka. jak dużo inwestujesz w maszyny albo w budynki to pewnie że się opłaca jak juz zainwestowałeś a teraz planujesz tylko sprzedawać do weź kartke i długopis i sobie policz, ile taniej bedzie cię kosztowała uprawa zboża a ile taniej te zboże sprzedasz, na samym paliwie już sporo zyskujesz 22% dostaniesz zwrotu z gniny i od US też 22% to paliwo wychodzi troche wiecej niż 2 zł, jak masz dodatkowo hodowle to zawsze dostawałeś vat 7% chyba do ceny a teraz 3% oddasz do US


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Witam

 

Pytanie do eksperta:

 

1. Sprzedaję zboże zawsze wiosna na kwote min. 20000 zł

2. Sprzedaję buraki cukrowe październik-listopad na kwotę min. 25000 zł

 

Czy mogę tak sprzedawać czy muszę mieć określoną sprzedaż co miesiąc? Zanaczam że kupuję środki ochrony roślin wiosną i latem a nawozy jesienią i wiosną. Czy mi się to opłaca?

 

Za odpowiedź z góry dziękuję

 

 

ciekawe czy takiego znajdziesz :)

czy się opłaca to trzeba liczyć co najmniej na okresach rocznych a najlepiej na 5 letnich(amortyzacja VAT na maszyny)nie musisz mieć określonej sprzedaży co miesiąc, możesz mieć nawet tylko jednorazową sprzedaż(oczywiści w odpowiedniej wielkości)nie do końca pamiętam czy jest możliwość rozliczeń półroczny i rocznych, a rozliczanie w twoim przypadku na rozliczenia kwartalne mogłoby być już dobre( lepiej jakby było półroczne), składałbyś deklaracje kwartalnie a zwroty podatku miałbyś po tych kwartałach w których masz przychód, a zwroty maksymalnie mogły by być do 22% przychodu z tego kwartału, oczywiście z towarów obrotowych bo od inwestycyjnych należy się cały zwrot niezależnie od przychodu

 

@aadams7 gmina nie daje 22% zwrotu od paliw a 86 czy 89gr jak dobrze pamiętam od litra, i ten zwrot jest niezależnie czy jesteś na vat czy na ryczałcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj