karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

michalk    22

aha wobec tego bardzo Ci dziekuje Bogdanie:) tak wlasnie myslelem ze tak to bedzie wygladac tylko czy to wystawianie faktur rodzica bedzie takie latwe czy nie bedzie z tym problemu??:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zależy co na to US ale nie powinno być problemu bo przecież "sprzedajesz" im to zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

@michalk

to będziesz miał podobną sytuacje jak u mnie. Tzn.całą produkcję roślinną jaką moja żona wyprodukuje w swoim gospodarstwie(ma tylko ziemie bez prod. zwierzęcej) sprzedaje Mi ,a rozlicza się z US miesięcznie. Natomiast ja jako że korzystniej jest dla mnie pozostaję na ryczałcie (mam prod.roślinną i zwierzęcą).


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

a mozesz w przyblizeniu podac jak to wyglada u Ciebie kazdego miesiaca?? i ile zona ma na siebie ha na jaka kwote z hektara sprzedaje Ci ziarno w ciagu roku??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@ferdek czyli MF'a kupiła sobie żona??? :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

@michalk

Żona ma obecnie z dzierżawami (na siebie) 20 ha.Nie każdego miesiąca jest sprzedaż, ale co roku wystawiane są faktury na kwotę przeszło 20 tyś zł ,Zwrot podatku VAT z US z samych nadpłat wynosi ok.4 tyś zł nie wliczając zwrotu za zakupione maszyny.

@pioter

Faktycznie to wszystkie maszyny i wspomniany MF są kupowane na gospodarstwo żony (aby odzyskać VAT,lecz ja to finansuję) gdyż jak ja bym wszedł na zasady ogólne VAT to bym musiał fiskusowi za dużo oddać ,a poza tym to moje gospodarstwo nie spełniało jeszcze wszystkich wymogów z dobrostanem włącznie- w momencie jak były składane wnioski na do finansowanie.Obecnie wszystko już mam wyprostowane więc jak będzie nowy nabór to trzeba będzie złożyć wniosek.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

ale np gdy w ktoryms miesiacu zona nie wystawia Ci faktury na sprzedaz ziarna to jak jest ze zwrotem w tym konkretnym miesiacu gdy nie miala sprzedazy??i powiedz jeszcze kredytowales zakupy maszyn tzn Twoja zona??jak us zapatruje sie na to ze masz rate musi zona jakos to okazac czy nie ma takiej potrzeby??chyba ze brales za gotowke sprzet??jesli tak to powiedz jak wedlug Ciebie by to wygladalo??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Jak nie ma sprzedaży a kwota zwrotu jest mała to przenosi na następny miesiąc a jak jest większa to wnioskuje o zwrot nadpłaconej sumy. Kiedyś było tak że jak nie było sprzedaży w danym miesiącu to nie mogłeś wnioskować o zwrot obecnie to się zmieniło.Maszyny były kupowane ze gotówkę i nie był zaciągnięty żaden kredyt.Z tego co mi wiadomo to raty nie maja nic wspólnego do rozliczania sie z Vatem


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

aha czyli nawet jak nie sprzedam ziarna przez dwa miesiace a w tych dwoch miesiacach bede mial np zwrot z nawozow i paliwa na kwote4 tys vatu to nie ma problemu tak normalnie mi przelewaja pieniadze tak ja sprzedawac nie musze??a chodzilo mi o to z tymi ratami ze np mam 200tys kredytu a faktury rocznie na powiedzmy skrajnie tylko 5tys zl to czy US nie przyczepi sie z czego splacam jak nie mam sprzedazy?? przepraszam ze tyle pytan ale bardzo dokladnie mi odpisujesz i chcialbym sie dowiedziec wszystkiego:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rushlee    0

Te 5 tyś to lekkie przegięcie. Na logikę, musisz sprzedawać za więcej niż kupować (netto). 5 tys- odlicz od tego środki produkcji, to musisz dołożyć, a pozostają jeszcze podatki, ubezpieczenia ogólnie życie. Można lekko kręcić, ale w granicach rozsądku.

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Kombinować trzeba :). Byle nie przekombinować, wystarczy życzliwy sąsiad itp. lub rutynowa kontrola. A podatek od niezalegalizowanych dochodów to... 75% ...


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Ja jestem świeżo po kontroli VAT. Na szczęście nic na mnie nie znaleźli. Prześwietlili mi maj bo miałem większy zwrot za maszyny. Oczywiście musiałem pisać oświadczenie skąd miałem środki na zakupy. Ja pracuję dodatkowo na etacie więc nie miałem problemu z wytłumaczeniem .Temat uciąłem krótko. Nikt mi nie zabroni kupić środki trwałe do gospodarstwa za pieniądze z innych legalnych źródeł.

 

Tak więc podejrzewam jak ktoś liczy, że będzie wykazywał małą sprzedaż przy jednocześnie dużych kosztach produkcji to na 100% będzie musiał się " spowiadać " w skarbówce.

 

Ja osobiście uważam , że sprzedaży nie warto specjalnie zaniżać bo te 3% to nie majątek , a potem spokojnie odlicza się 7% lub 22 % z kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Składając pismo o wcześniejszy zwrot VAT-u zawsze jest kontrola na miejscu (chyba że do wniosku dołączysz kopie faktur i dowodów zapłaty)z racji tego aby sprawdzić czy został zapłacony już podatek który chcemy odzyskać.Ja niekiedy robię małe błędy w wyliczeniach składając deklarację aby wezwali do poprawki ,wtedy mają odnotowane że byłem i poprawili i nie czepiają się, no i oczywiście trzeba niekiedy zapłacić trochę podatku ,aby później to odzyskać.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Ja jestem świeżo po kontroli VAT. Na szczęście nic na mnie nie znaleźli. Prześwietlili mi maj bo miałem większy zwrot za maszyny. Oczywiście musiałem pisać oświadczenie skąd miałem środki na zakupy. Ja pracuję dodatkowo na etacie więc nie miałem problemu z wytłumaczeniem .Temat uciąłem krótko. Nikt mi nie zabroni kupić środki trwałe do gospodarstwa za pieniądze z innych legalnych źródeł.

I ja też tak zrobię bo właśnie przeszedłem na VAT i mam prawie zero sprzedaży i zero będę miał pewnie do żniw 2010 a wydatków pełno ale dodatkowe źródło utrzymania mnie ratuje bo i tak po żniwach nadrobię sprzedażą. Nikt nie zabroni mi inwestować legalnie zarobionych pieniędzy a że w US się może nie podobać że mam siłę ciągnąć dwie roboty no to problem paniusi że jej się ledwo chce jedną robotę wykonywać :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie no oczywiscie ze tak napisalem ze te 5 tys to tak skrajnie ale chyba jak wezme kredyt to sie nie beda czepiac przynajmniej tak mi sie wydaj:) a w sytuacji gdy np wystawiam rodzica fakture ze kupuja miesiecznie ode mnie ziarno za 5tys zl to musza mi przelac pieniadze na konto czy moga dac do reki z vatem??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wystawiasz normalnie fakturkę i gotówka do ręki bądź na konto jak wolisz, ale US tego nie wymaga(przynajmniej nasz)podobnie jak masz kredyt to US tez się nie czepia skąd miałeś pieniądze na dany zakup nawet jak ten kredyt spłacisz po 2 miesiącach,

równie dobrze możesz mieć "zapasy gotówki (np w materacu) z poprzednich lat US też nie jest w stanie tego do końca sprawdzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlodiw    2

U mnie gospodarstwo jest na VAT od dwóch lat i powiem tak , jeśli dużo kupujesz, inwestujesz jest to świetna sprawa, bo raz że korzystając z funduszy Unijnych masz jakieś tam zwroty typu 40, czy 50% to dwa odliczasz sobie Vat i zakupiony nowy sprzęt wychodzi praktycznie w cenie jak byś kupował używany... Do tego odliczanie Vatu z paliwa, nawozów, oprysków czyli wszelkich nakładów jakie płacisz do uzyskania produkcji. Odliczać można tez prąd pod warunkiem,że jest oddzielny licznik na gospodarstwo. Jeżeli w danym miesiącu nie masz żadnej sprzedaży(przychodu) wtedy odliczasz w następnym, lub do 180dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

gazi bardzo Ci dziekuje czyli nie musze miec jakiegos konkretnego obrotu majac np 200tys kredytu tak??? aha i przeciez teraz sie zmienilo cos i mozna sie rozliczyc i otrzymac zwrot nawet jesli nie ma sie przychodu w danym miesiacu czy cos pomieszalem??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

niby tak, ale też nie wolno przesadzać z tym, bo jak masz kredyt na np 15 lat to powinieneś mieć przychodu przynajmniej na te raty roczne, my tego problemu nie mamy bo przychody są co miesiąc, choć i tak wg zestawień rocznych jesteśmy ciagle na minusie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

tak tak i o to chodzi:):) nie no pewnie mysle ze tak 3 razy wiekszy bede mial przychod niz rata wiec nie powinni sie czepiac:) bardzo dziekuje za pomoc:)pozdrawiam


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj