karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

mlody1919    1

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak proszę jeszcze o jej usystematyzowanie, z tego co zrozumiałem to płacę w Niemczech za dane dobro cenę netto a podatek VAT naliczam i odliczam wirtualnie (tylko w deklaracji)?

 

Dokładnie

W Niemczech oni nic nie płacą. Ty tylko naliczasz i odliczasz sobie ten podatek.

Jest tak na podstawie unijnej dyrektywy (jeśli dobrze pamiętam to Dyrektywa VI), że opodatkowanie następuje w kraju ostatecznej dostawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

jestem pierwszy miesiąc na vacie (jeszcze nie składałem deklaracji) i mam kilka pytań:

 

1. czy remontując budynki które nie należa do mnie(rodziców) ale w których prowadzę działalność rolniczą(przerabiam stodołe do trzymania bydła) mogę od materiałów odzyskać vat?

 

2. był u mnie kolo co chce kupić bydło na rzeź i ja mu mówie że jestem na vacie, a on na to że i tak mi zapłaci cene netto plus vat. czegoś tu nie rozumię???to co on mi zapłaci te 5% wiecej a ja później z tej kwoty dajmy na to 40000 + 5% czyli 42000 odprowadzam 3% vatu do US czyli 1260???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

czyli suma sumarum zostaje mi 40000 a co z tym vatem od remontów? może trzeba bedzie jakąś umowe dzierżawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

najlepiej by było mieć jakiś papierek dzierżawy jak dzierżawy ale chociaż umowę o przekazaniu w użytkowanie, u nas tak jest z ciągnikami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

najlepiej zrobić umowę użyczenia bo dzierżawa to mogą się przyczepić w US


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

Dokładnie, użyczenie to taka dzierżawa bez czynszu i nie można jej opodatkować :) Sam mam takie umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

1. VAT za buty robocze, gumofilce - da się to odliczyć jesli w gospodarstwie nie zatrudnia się nikogo na umowę (stosunek o pracę), pytam bo gdzieś w tym wątku ktoś się chwalił że można.

2. Telefon stacjonarny w tpsa/netii + internet - jest sens? Pytam bo miesięcznie płacę 100 PLN za obie usługi. Poza tym powiedzmy że pracuję (podatek dochodowy i ulga za internet będzie). Po mojemu skoro płacę 1200PLN rocznie za telefon+internet to zwrot VATu wyjdzie 264PLN. W przypadku gdybym skorzystał z ulgi w podatku dochodowym (praca inna niż gospodarstwo) to patrząc po miesięcznym wydatku 60PLN na internet daje to 720 PLN brutto rocznie z czego całość można odzyskać.

Sumując - odliczając sam VAT jako rolnik odzyskam 264PLN a odliczając przy dodatkowej pracy ponad 700PLN.

No chyba że coś pomyliłem (na dniach i tak podpytam księgową co by tak zrobić aby więcej fiskus mi oddał).

3. rezygnacja z bycia VATowcem była możliwa po 3 latach bycia na tzw vacie, kilka dni temu słyszałem że można zrezygnować po 12 miesiącach od przejscia na VAT. Prawda to?

4. a i ostatnia sprawa - autko jest na tatę i nie chcę być wbity w DR. Jak zrobić abym faktury za naprawę auta, wymianę oleju, zakup opon mógł odliczyć? Umowa użyczenia wystarczy? Jeśli tak to ma ktoś gotowy wzór?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Odp.1 ja odliczam

Odp. 4 mam na taką umowę wzięty ciągnik (od teścia) i odliczam od niego wszystko nawet zamontowałem nową kabinę ,nie licząc pozostałych wydatków związanych z codzienną obsługa smary,części,paliwo i takie tam.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cez4R    1

Pytanko do vatowców(jako że jestem początkującym): w tym miesiącu kwota podatku naliczonego przekracza 22% wartości sprzedaży, zdaje się że w terminie 60 dni mogę odliczyć max 22% wartości sprzedaży. Co zrobić z nadwyżką? Wpisać do zwrotu w terminie 180 dni, czy przenieść na następny miesiąc?

 

 

Już się wyjaśniło, ten przepis już nie obowiązuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Zapraszam do kiosków. Dziś z rzeczpospolitą jest mała księgowość rzeczpospolitej i drugi cd na którym jest kilka ciekawych rzeczy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

witam prosze o pomoc jestem w trakcie przejmowania od rodzicow gospodarstwa o powierzchni 15 ha z dzierzawa bede mial ponad 30ha zamierzam zlozyc wniosek na PROW na okolo 450tys brutto moze mi ktos zorietowany w tych sprawach powiedziec czy oplaci mi sie przejsc na vat. wiem ze dostane nie cale 100tys zwrotu z tej inwestycji ale jak ma sie pozniejsze prosperowanie gospodarstwa dodam ze rodzice beda produkowac tuczniki a na mnie bedzie tylko pole. powiedzcie w jaki sposob ja bede mogl utrzymywac comiesieczne zwroty z US np za paliwo nawozy czy srodki ochrony roslin. bardzo prosze o pomoc osoby ktora orietuje sie troche w tej sprawie.


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zwroty będziesz otrzymywał za to co będziesz kupował do produkcji, rodzice będą mieli drugie gospodarstwo z ziemią?? i będą prowadzić oddzielne gospodarstwo?? jeżeli Ty nie będziesz "produkował" tuczników to od rzeczy typowych do tej produkcji nie będziesz mógł nic odliczyć bo US może się przyczepić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

a czy masz udokumentowane na siebie przychody za ubiegły rok na bodajże 20tyś zł, bo jeśli nie to nie przejdziesz na Vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

rodzice maja tylko 1,5 ha ziemi fakture bede mial bo znajomy rolnik wystawi mi fakture ze zakupil ode mnie ziarno za 20tys tylko jak potem bedzie jak juz bede na vacie i bede chcial n z paliwa i nawozow odliczyc to co musze zrobic?? moge np wystawic rodzica fakture ze sprzedalem im ziarno??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

ale mozna tak ze ja nie bede nigdzie sprzedawal ziarna tylko fikcyjnie rodzica bo to i tak wszystko pojdzie dla swin...?? myslalem o tym kwartalnie ale to znowu trzeba czakac tyle samo na pieniadze...a jak to jest czy zeby odbic vat z paliwa i nawozu to musze w tym samym miesiacu sprzedac ziarno??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

fikcyjna sprzedaż jest niezgodna z prawem, jednak prowadząc całą produkcję roślinną i sprzedając ziarno rodzicom i tak powinieneś zyskać, gdyż stawka podatku VAT na środki produkcji jest przeciętnie znacznie wyższa niż na płody rolne, miesięczne okresy rozliczeniowe niewiele przyspieszą proces zwrotu podatku, gdyż w gospodarstwach rolnych nakłady nie są ponoszone w sposób ciągły lecz raczej okresowy, podobnie jak sprzedaż, stąd wybór stosownego okresu rozliczeniowego nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na kosztach finansowych opóźnionego zwrotu, aby otrzymać zwrot zgodnie ze znowelizowanymi rozwiązaniami nie jest konieczna sprzedaż w danym miesiącu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

a mozesz dokladniej napisac jak to wyglada od kupna np paliwa poprzez wystawienie faktury do zwrotu pieniedzy w US??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Zapraszam do kiosków. Dziś z rzeczpospolitą jest mała księgowość rzeczpospolitej i drugi cd na którym jest kilka ciekawych rzeczy.

 

Kupiłem gazete i jest tylko jedna płytka "Kadry i Płace 2009"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

a jesli podatek zwrotu bedzie wyzszy niz ten ktory odprowadzilem od np nawozu to ta roznica bedzie mi zwrocona??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Tak :) Ja mam miesięcznie wystawione faktury od których mam zapłacić vat na jakieś 300zł, a z zakupów do zwrotu od 400 do 1000zł.

W Twojej sytuacji przejście na "zasady ogólne" opłaci się w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj