karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Pawel156    31

A kto powiedział ,że rolnik nie może odliczyć 22 % Vat od samochodu. Mi się wydaje,że można odliczyć cały Vat od auta ciężarowego. A teraz znów są dostępne fajne ciężarówki np. Toyota Avensis Kombi z kratką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

czy ktos moze wie lub zna link od jakich zeczy typu nawozy opryski ropa czesci maszyny odlicza sie jaki vat??

bo musze sobie to wyliczyc czy sie opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
A kto powiedział ,że rolnik nie może odliczyć 22 % Vat od samochodu. Mi się wydaje,że można odliczyć cały Vat od auta ciężarowego. A teraz znów są dostępne fajne ciężarówki np. Toyota Avensis Kombi z kratką.

 

Ha, ze od cięzarowego moze to ja wiem, ale dlaczego nie od osobowego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

żeby za samochód odliczyć Vat w całości to przestrzeń ładunkowa musi być dłuższa niż osobowa, nie dotyczy pick-up'a tam może podróżować 5 osób.

jezeli przestrzeń ładunkowa nie jest dłuższa to mozna max 6 tys zł Vatu odliczyć, czyli nie dużo...

 

tak było na początku roku, nie wiem czy się nie pozmieniało...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja sam sobie to rozliczam(mam 18ha), od marca jestem na "vacie" i co miesiąc mam około 300zł zwrotu z bieżących codziennych operacji. Było by więcej ale rachunki za prąd i wodę są na ojca więc tego nie odliczam. Raz miałem zwrot 25000zł z tytułu zakupu ciągnika. Miałem też kontrolę skarbową-nic strasznego. Z papierami nie ma dużo roboty, wypełnić deklarację vat-7 to kilka minut, z resztą są gotowe arkusze do excela i samo się policzy. Z drugiej strony 100zł na księgową to też nie tak dużo.

 

my mamy swojego pola 8ha posiadamy takze 12ha dzierzawy to czy bede mógł przejsc na vat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

aby przejść na VAT nie ważne ile pola posiadasz wystarczy nawet 1 ha, US wymaga tylko udokumentowania sprzedaży na 20 tys zł, w niektórych US trzeba mieć faktury w innych mogą też być umowy kupna-sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danka    0

Pod koniec zeszłego roku ojciec przepisał na mnie gospodarstwo, więc suma faktur wystawionych na mnie wynosi ok. 17tyś. Czy w przypadku przejścia na VAT wymagane 20tyś. może być sumą faktur wystawionych na mnie i ojca? Czy też muszą to być faktury wypisane tylko na mnie?

Bardzo proszę o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

o takie sprawy to najlepiej pytać się we własnym US bo to w dużej mierze od nich zależy, a co do tych brakujących 3 tys to może "sprzedać" coś na jakąś umowę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ustawa nie określa w jaki sposób sprzedaż w określonej wielkości należy udokumentować, więc niezależnie od US można poświadczyć to nawet własnymi notatkami sporządzonymi na wodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem , ze ktos kto chce przejsc na vat musi co miesiąc cos sprzedawac, czy to prawda??

Gdyz mam małe gospodarstwo i niemam kazdego miesiąca cos na sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozliczasz się na zasadach ogólnych od kolejnego miesiąca po dniu złożeniu deklaracji, zatem czas oczekiwania wynosi od 31 dni do kilkunastu godzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buchaj007    3
Pod koniec zeszłego roku ojciec przepisał na mnie gospodarstwo, więc suma faktur wystawionych na mnie wynosi ok. 17tyś. Czy w przypadku przejścia na VAT wymagane 20tyś. może być sumą faktur wystawionych na mnie i ojca? Czy też muszą to być faktury wypisane tylko na mnie?

Bardzo proszę o odpowiedz.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rolnikiem to najpierw mósisz być przez 3 lata na ryczałcie...

następnie obrót twojego gospodarstwa musi przekraczać 20 tyś... i te faktury muszą być na ciebie....

o szczegóły pytaj w US.

 

Słyszałem , ze ktos kto chce przejsc na vat musi co miesiąc cos sprzedawac, czy to prawda??

Gdyz mam małe gospodarstwo i niemam kazdego miesiąca cos na sprzedaż.

nikt nie zmusi cie żebyś coś sprzedawał...

jednak jeżeli US winny jest ci kasę to aby ci wypłacił w danym miesiac to musisz mieć jakąś sprzedaż czy cos takiego....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

chyba nie ma takiego obowiązku aby być najpierw 3 lata na ryczałcie, (jak już to 3 miesiące raczej) bo mój brat od przejęcia gospodarstwa do przejścia na VAT był może 9 miesięcy rolnikiem ryczałtowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osbób które same sie rozliczaja z US. Jak to jest datą powstania obowiązku podatkowego i z datą nabycia prawa do odliczania podatku? Bo załóżmy że mamy taka syt. - 30 czerwca kupujemy np. sprzęt czy pasze za kjtóre płacimy przelewem, na przelew mamy 30 dni i płacimy np. któregoś tam lipca to teraz która data jest datą nabycia prawa do odliczenia podatku?Data z dnia zakupu (30 czerwiec) czy data dokonania zapłaty (lipiec)? Bo nie wiem w który miesiąc trzeba by to wciągnąć na deklaracji. Jesli ktos wie to prosze o odp i z góry dzieki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

data na fakturze jest z dnia zakupu, ale jesli płatność jest przelewem to do faktury trzeba dołączyć przekaz (polecenie przelewu z banku) a na przekazie bedzie juz data inna z innego miesiąca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

do zaksięgowania do wypłaty - musisz mieć zapłacone faktury - czyli data zakupu to data zapłaty a data wystawienia to data wystawienia - data z przelewu tu się liczy

np. bierzesz coś na termin 3 miesięcy faktura wystawiona dzisiaj a płacisz za 3 miesiące i to ta data jest datą zakupu


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli data nabycia prawa do odliczenia podatku to data zapłaty i odliczam to w tym miesiacu kiedy place mimo ze faktura byla wystawiona w poprzednim miesiacu tak? Tak to zrozumialem ale zawsze lepiej dopytac do konca :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@lukotek chyba cos źle piszesz :D. Z tego co mi wiadomo obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a nie z chwilą zapłaty.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

Liczy się data zakupu, jednak gdy ktoś występuje do naczelnika US z prośbą o wcześniejszy zwrot podatku VAT od środków trwałych to faktury muszą być od razu zapłacone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj