karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

aro321    103

Panowie potrzebuję porady. W 2011r kupiłem nowy ciągnik z ładowaczem, na VAT przeszedłem w 2013r od tego ciągnika nie odliczyłem vatu i teraz chcę go sprzedać. czy muszę wystawiać fakturę czy umowa wystarczy? dodam że od przyszłego roku przechodzę na RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39

Jeżeli cokolwiek odliczałeś na niego (części,oleje ,paliwo itp.) to niestety musisz wystawić fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
37 minut temu, jondir989 napisał:

Jestem na vacie kupuje krowę od ryczałtowca .. Ile % vatu mogę odliczyć?

Tak. Warunek kasa przelew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Dlatego żeby był dowód transakcji. ( jesteś potencjalnym oszustem wg us)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5016

Łatwo byłoby zawyżyć faktury i wyłudzać VAT z takim handlem z ryczałtowcem  ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Zakup blachy za kwotę 5 tys brutto na remont magazynu zboża zaksięgować jako środki trwałe czy pozostałe wydatki?

Ps ostatnio na szkoleniu MODR mówili żeby w pozostałe wydatki bo kwota poniżej 15 tys, a przy wychodzeniu z vatu po 5 latach nie trzeba korekty robić.

Warunek musi być wykorzystana blacha do remontu a nie modernizacji budynku.

Jakie wasze zdanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Ja bym dał w pozostałe, co za różnica remont czy modernizacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Znalazłem kilka informacji w necie, interpretacji US

remont czyli odtworzenie istniejącego obiektu, ściany, dachu itp.  można jako pozostałe wydatki zaksięgować 

modernizacja czyli przebudowa, doposażenie, unowocześnienie, . Taka inwestycja to środek trwały (amortyzacja 10letnia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Dle mnie jedno od drugiego prawie niczym się nie różni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346
Dnia 15.05.2022 o 11:56, karino25 napisał:

Zakup blachy za kwotę 5 tys brutto na remont magazynu zboża zaksięgować jako środki trwałe czy pozostałe wydatki?

Ps ostatnio na szkoleniu MODR mówili żeby w pozostałe wydatki bo kwota poniżej 15 tys, a przy wychodzeniu z vatu po 5 latach nie trzeba korekty robić.

Warunek musi być wykorzystana blacha do remontu a nie modernizacji budynku.

Jakie wasze zdanie?

Mam podobne pytanie. Zmieniam poszycie dachu na stodole, garażu, łącznie koszt blachy itd ok. 75 tys. I też pytanie czy księgować jako środki trwałe czy wydatki pozostałe? W innym budynku wymieniam tylko okna na 2,5 tys. Czy środek trwały czy nie? 

Dodam, że w us mój rejon obsługuje młody gniewny. Bardzo się czepia przy kontroli. Już miałem z nim nieprzyjemności. Np. piszecie o komputerach, telefonach i odpisywaniu 100% vat na nowo zakupiony, gdy jest drugi. I niby ok, tylko że mi przy kontroli zagroził kontrolami u dostarczyciela internetu, kontrolami bilingów itd. 

Przy wymianie dachu jestem przekonany, że na pewno będzie sprawdzał czy mam wszelkie pozwolenia budowlane, zgłoszenia, legalne certyfikowane zdjęcie eternitu .... Jest tu wielu co mocno szarżuje z odpisami i ok, tylko, że jak traficie na takiego na kontroli to nie jest to takie łatwe. Stąd pytanie do osób, które naprawdę orientują się w temacie: jak kwalifikować wydatki na remont budynków gospodarczych? Wymiana dachu: materiały ok. 80 tys, robocizna ok. 50 tys? Wymiana okien za 2,5 tys w innym budynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pane    77

Panowie,  jaki vat jest na groch siewny obecnie bo trudno znaleźć w necie info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Wymiana okien ja bym zrobił jako pozostałe wydatki. W ciągniku jak wymienisz szybę to też część zamienna.

Co do drugiego kosztowniejszego remontu nie chce wprowadzać w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522
Napisano (edytowany)

Okna pozostałe , dach trwałe, kiedyś pisałem w tym wątku , tylko mam skleroze może ktoś pamięta , powyżej 10 albo 12 tyś w środki trwałe

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
17 godzin temu, pane napisał:

Panowie,  jaki vat jest na groch siewny obecnie bo trudno znaleźć w necie info.

Sprzedawałem tydzień temu gorczycę do centrali niby kwalifikat ale kazali doliczyć 8% a w nazwie produktu dopisać surowiec


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029
Napisano (edytowany)
16 minut temu, przemol87 napisał:

Sprzedawałem tydzień temu gorczycę do centrali niby kwalifikat ale kazali doliczyć 8% a w nazwie produktu dopisać surowiec

w noweli cowidowej zerowa stawka jest dla produktów rolnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, ty sprzedałeś m. siewny, więc naliczasz 8 %

Tam o ile mnie pamięć nie zawodzi jest zwrot " do bezpośredniego spożycia" więc przy gorczycy i większości produktów rolnych stawka 8%

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

Panowie i Panie, potrzebuję szybkiej pomocy. Zakupiłem ciągnik rolniczy na umowę kupna sprzedaży, jest czynnym płatnikiem podatku VAT . Czy muszę opłacić podatek 2% w US czy jestem zwolniony z tego podatku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190
jacek1296 napisał:

Jeżeli kupiłeś od rr to nie płacisz.

jesteś pewien?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Szwagier z rok temu przerabiał temat, jakieś oświadczenie sprzedającego chyba było potrzebne. Szczegółów  nie znam, ale na bank nie płacił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj