karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jacek1296    1682
3 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

Czyli nie kumasz...🤔

 

A co tu kumać? Sam napisałeś, że vatowcy są dymani. Twój syn jest, jak piszesz, vatowcem, czyli jest dymany. Tyle. Zaraz będziesz tłumaczył, że nie, bo ty jesteś cwany i masz dwa gospodarstwa itd. Nic z tego, jest vatowcem-jest dymany. Ciekawe, czy o tym wie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
9 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

Tobie odda a ja już mam na koncie te 7% od sprzedaży i nie muszę nigdzie latać... Niestety nie rozumiesz że niczego nie zyskujesz względem ryczałtu i tyle... Właśnie tak dyma się vatowcow i oni  są jeszce zadowoleni że są dymani... 😁 Jeszcze płacą mi połowę vatu za zakup na ich faktury... Toć to raj jak dla mnie... 😁😁😁😁😁

Myślałem że już ten proceder nie istnieje a tu jednak. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

 Bo tego żaden vatowiec nie przyzna że kombinuje faktury i oszukuje żeby parę złotych odliczyć.... 😋

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Izyth0r    30
3 godziny temu, stach12 napisał:

ryczałtowiec zyska podwójnie bo zryczałtowany wat dostanie 7 % a nawóz kupi w cenie netto bo watu na nawóz 0

Wytłumacz mi proszę, co to znaczy że zyska "podwójnie". Czemu liczysz vat podwójnie? Przecież jak na vacie, sprzedasz z vatem to go oddasz i jesteś na zero, masz cene netto, nikt ci od tej ceny drugie tyle podatku nie zabiera.
Znowu punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia, z twojej perspektywy ryczałtowiec zyska podwójnie, no to do tej pory tracił też podwójnie względem vatowca.
Takie porównania są bez sensu, w każdym okresie rozliczeniowym każde gosp ma inny stosunek vatu w zakupach i sprzedaży. Jedno jest pewne, że po zmianie: Vatowiec będzie na 0, a ryczałtowiec lekko na + w stosunku do swoich poprzednich sytuacji.
Natomiast wyimaginowane porównania po zmianach między ryczałtem, a vatem sa bez sensu. Możliwe, że po zmianach niektórym bycie na vacie będzie się mniej opłacało w stosunku do ryczałtu, ale tym samym do tej pory wychodzili na tym lepiej. Tak samo jak ryczałtowiec sprzedaje i odkłada pieniądze ze zryczałtowanym zwrotem, aby po czasie się wykosztować na maszynę z 23%, i może wyjdzie na tym lepiej, a może gorzej (no jak duża maszyna to raczej gorzej xd).
Czasami widzę to tak, że ryczałtowcy wiedzą, że w jednym miesiącu zyskuje, a w innym traci na tym vacie i jakoś są w stanie to sobie uzmysłowić. Natomiast jak ktoś jest na vacie, to jak nie dostanie zwrotu to wali mu się świat i czuje się oszukany. Ale teraz nawóz ma być tańszy właśnie o ten podatek, jedyna różnica, że on tej kwoty nie zapłaci sprzedawcy, tylko w us. Nie wychodzi na tym po rozrachunku gorzej niż wcześniej, ale może czuć się oszukany (bo ewentualnie wyłoży te pieniądze w innym miejscu) i teraz na każdym możliwym forum wylewa się lament.
Żeby nie było ja nic do nikogo nie mam, jedni są na vacie inni na ryczałcie i tyle. Nie możemy pozwolić, aby skłócili ze sobą kolejną grupę.
 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 godziny temu, Izyth0r napisał:

Haha, kompletnie nie zrozumiałeś postu. Ja nie napisałem, co myślę, ale co powinienem myśleć, gdybym myślał tak samo jak ty. I okazało się to prawdą.
Vatowcowi nie robi różnicy ten vat w nawozie, nie odliczy go, ale go nie zapłaci, było to dziesiątki razy powtarzane. Dla vatowca ta zmiana jest na zero, dla ryczałtowca na plus. Ale gdyby zrobić tak jak ty mówisz, no to vatowiec też byłby na zero, bo nie dopłaci w urzędzie podatku, którego i tak nie pobrał przy sprzedaży. Jesteś na Vacie i wiesz że masz dostać zwrot podatku z urzędu, ale nie wiesz, że jeżeli przy transakcji kupna tego podatku nie zapłacisz, to tak jakbyś z automatu dostał ten zwrot. Ty nie zarabiasz vatu, ale otrzymujesz jego zwrot, czyli jakbyś jego nie płacił.
pZa to widzę, że chciałbyś ostro przydupić takim czymś ryczałtowców, nawozów kupować nie trzeba, bo i tak są drogie, ale łody tak czy siak trzeba będzie sprzedać, tym samym źle im życzysz. Nie możesz wytrzymać faktu, że to oni lekko zyskają na tej zmianie.
Na szczęście na taką zmianę się nie zanosi, bo ryczałtowcy nie dostają 5% vatu, ale 7% zryczałtowanego zwrotu podatku, a to jest co innego.

To po co pier**lą na prawo i lewo że pomagają wszystkim , skoro tak nie jest , i w tym przypadku wspierają tylko ryczałtowców . Nie prościej by dać zniżkę 8% przy zakupie nawozu ? I w tedy nie było by zamieszania bo i jeden i drugi miałby taki sam upust .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Dokładnie , teraz VATowcy powinni się dobrze zastanowić czy nie powinni uciekać na ryczałt. 😃

Niestety patrząc po wiedzy znacznej części VATowców , oni teraz nawet nie wiedzą czy sa na plus. Mają myślenie "jak nie muszę nic oddawać nic do US to jestem na plus"

Kogo nie trzymają zakupy środków trwałych = czyli 5lat dla maszyn , 10 dla budowlanki ten powinien z dniem 1lutego rozważyć na poważnie stanie się RR .

 

 

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
4 minuty temu, strzechu napisał:

. 😃

Kogo nie trzymają zakupy środków trwałych = czyli 5lat dla maszyn , 10 dla budowlanki ten powinien z dniem 1lutego rozważyć na poważnie stanie się RR .

 

 

Poczekaj aż wymyślą obniżkę VAT dla rr......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Izyth0r    30
11 minut temu, mysza103 napisał:

To po co pier**lą na prawo i lewo że pomagają wszystkim , skoro tak nie jest , i w tym przypadku wspierają tylko ryczałtowców . Nie prościej by dać zniżkę 8% przy zakupie nawozu ? I w tedy nie było by zamieszania bo i jeden i drugi miałby taki sam upust .

Ja myślę, że każdy zdroworozsądkowy człowiek widzi, że oni pier**lą na okrągło. Niestety na tej ziemi jest więcej głupich niż mądrych, i oni to łykają jak pelikany. Zaraz podstawią we wiadomościach jakiegoś typa co ma 1ha i będzie wychwalał Vateusza i prawdziwym rolnikom, tym co się utrzymują faktycznie z rolnictwa, pęknie żyłka. Ta żyłka pęka już po kolei kolejnym grupom zawodowym czy społecznym, ale nic się nie zmieni, bo elektorat jedynej słusznej partyji jest usatysfakcjonowany, dostał socjal w postaci pustego pieniądza, za co klasa średnia m.in. my będziemy płacić.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
4 godziny temu, stach12 napisał:

ryczałtowiec nie dostaje watu do pszenicy tylko ten wat na fakturze ma jako zryczaltowany zwrot watu [ już rozliczony ]

ryczałtowiec zyska podwójnie bo zryczałtowany wat dostanie 7 % a nawóz kupi w cenie netto bo watu na nawóz 0

dokładnie

2 godziny temu, witejus napisał:

Mam się śmiać czy płakać?jeśli tak to wyliczyłeś ,to rozumiem że przechodzisz na ryczałt?🥴

Mam rozpoczętą inwestycję i niestety nie mogę.
Państwo powinno zapewnić stabilny system podatkowy aby firmy mogły  sie rozwijać a tego brakuje ostatnio.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rogas71    308

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/ekonomista-wyjasnia-co-oznacza-dla-rolnikow-0-proc-vat-na-nawozy,114909.html


VAT zerowy jest dobry dla konsumentów nic poza tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
26 minut temu, soltys48 napisał:

Poczekaj aż wymyślą obniżkę VAT dla rr......

😁 😁 A jak ? 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
2 godziny temu, Izyth0r napisał:

... Dla vatowca ta zmiana jest na zero, dla ryczałtowca na plus....

czyli ryczałtowiec jest teraz ma lepiej bo kupuje coś z vatem zerowym a raczej netto i dostaje zryczałtowany zwrot.
Naruszona została pewna zależność której ty nie rozumiesz. Ryczałtowiec ma w rozliczeniu ogólnym tańszy nawóz i droższe zboże. Żeby było sprawiedliwie (czyli jakiś system wypracowany przez lata) to ryczałtowiec i vatowiec powinien teraz sprzedawać zboże ze stawką 0% i jest OK.

Tym co mają zwierzęta i sa na VAT to już współczuję bo tam się bałagan robi a ostatnio sam się zdziwiłem jak dostałem kilka faktur gdzie z 5 lat temu było coś na 8% a teraz jest na 23.

1 minutę temu, Bogdan_ja napisał:

😁 😁 A jak ? 

 

niech wymyślają, będzie ujowo ale jednakowo.

 

I skończy się pseudo naukowe wywody myślących podobnie jak księgowi obecnie rządzących (przeglądam trochę ten ład od strony zwykłego pracownika i tam też parę rzeczy przeczy logice itp). 

Edytowano przez Nikita_Bennet
  • Like 2

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
2 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

😁 😁 A jak ? 

 

Pytasz jakbyś mało poznał władze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
51 minut temu, Izyth0r napisał:

....Natomiast jak ktoś jest na vacie, to jak nie dostanie zwrotu to wali mu się świat i czuje się oszukany. Ale teraz nawóz ma być tańszy właśnie o ten podatek, jedyna różnica, że on tej kwoty nie zapłaci sprzedawcy, tylko w us. Nie wychodzi na tym po rozrachunku gorzej niż wcześniej, ale może czuć się oszukany (bo ewentualnie wyłoży te pieniądze w innym miejscu) i teraz na każdym możliwym forum wylewa się lament.
Żeby nie było ja nic do nikogo nie mam, jedni są na vacie inni na ryczałcie i tyle. Nie możemy pozwolić, aby skłócili ze sobą kolejną grupę.
 

różnica jest i to taka że jak policzysz dobrze kasę to ryczałtowiec kupuje nawóz w cenie netto a za towar dostaje netto +zryczałtowany który zostaje u niego a vatowiec kupi w netto i vat odda i o ten vat jest teraz stratny a kiedyś ten vat odzyskiwał a ryczałtowiec musiał go zostawić w cenie brutto więc opłacalność miał niższą.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin441    342
7 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

Ja wim że ty nie odróżniasz gruntow ornych od tuzów itp..... Ale to nie moja bieda... 😁

Poproś ładnie to utrę ci noska i wstawię zara fotę z decyzji do dopłat gdzie mam tera ponad 44 ha do dopłat po opisaniu synowi 10 ha z kawałkiem... 

Syn mieszka u przyszłych teściów i nikt do mnie niczego nie przyniósł robaczku. 

Mamy 3 odrębne gospodarstwa do dopłat i tyle... 

To że syn jest na vat a ja na RR to chyba tyz nie powinno nikogo dziwić i tyle bo wiadomo poco.... 😜

Syn mieszka u przyszłych teściów bo nie może z tobą wytrzymać? Czemu teraz gnębisz forumowiczów swoją logiką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
3 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

To by było zbyt logiczne aby mogło nastąpić....😁

Powiedzmy że masz rację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Mieszka tam bo tam mieszka kobita z która śpi... Toć nie będzie że mną spał... Nie wpadles na to syneczku... Czym cię gnebie? 

4 minuty temu, Marcin441 napisał:

Syn mieszka u przyszłych teściów bo nie może z tobą wytrzymać? Czemu teraz gnębisz forumowiczów swoją logiką?

 

4 minuty temu, soltys48 napisał:

Powiedzmy że masz rację

Wisz... ja tyz bym chciał żeby to było sprawiedliwe i jakoś miało rynce i nogi.... Ale co ja mogę... 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
Dnia 13.01.2022 o 21:44, Marcin441 napisał:

 

Edytowano przez poosa21
  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Izyth0r    30
4 godziny temu, Nikita_Bennet napisał:

różnica jest i to taka że jak policzysz dobrze kasę to ryczałtowiec kupuje nawóz w cenie netto a za towar dostaje netto +zryczałtowany który zostaje u niego a vatowiec kupi w netto i vat odda i o ten vat jest teraz stratny a kiedyś ten vat odzyskiwał a ryczałtowiec musiał go zostawić w cenie brutto więc opłacalność miał niższą.

Dalej to samo, dalej lament. Serio, Twoje jedyne koszta to nawozy z 0% vat na pół roku czy tam ile? Innych nie masz? Jeżeli sam piszesz, że wcześniej ryczałtowiec miał niższą opłacalność, no to teraz będzie miał na nawozie większą, no i co? Nie możesz tego przeżyć? Kupiliśmy w tym roku m.in tura z osprzętem i komplet opon i normalnie mieliśmy niższą opłacalność niż jakbyśmy byli na vacie, ale jakoś możemy z tym żyć.

 

4 godziny temu, Nikita_Bennet napisał:

czyli ryczałtowiec jest teraz ma lepiej bo kupuje coś z vatem zerowym a raczej netto i dostaje zryczałtowany zwrot.
Naruszona została pewna zależność której ty nie rozumiesz. Ryczałtowiec ma w rozliczeniu ogólnym tańszy nawóz i droższe zboże. Żeby było sprawiedliwie (czyli jakiś system wypracowany przez lata) to ryczałtowiec i vatowiec powinien teraz sprzedawać zboże ze stawką 0% i jest OK.

Tym co mają zwierzęta i sa na VAT to już współczuję bo tam się bałagan robi a ostatnio sam się zdziwiłem jak dostałem kilka faktur gdzie z 5 lat temu było coś na 8% a teraz jest na 23.

niech wymyślają, będzie ujowo ale jednakowo.

Czego ja nie rozumiem? Przecież nasz nie-rząd cały czas narusza zależności, na okrągło jednym daje a innym zabiera. Powiedz mi w jaki sposób w tym momencie ryczałtowiec ma droższe zboże, tańszy nawóz o vat, to rozumiem, ale zboże w jaki sposób mu zdrożało? Nie ma droższego, ma takie jakie miał. Chyba, że droższe o 2% w stosunku do vatowca, no to w takim razie nawozu nie ma tańszego od vatowca, tylko taki sam, ze stawką 0% vat. Raz piszesz względem stanu poprzedniego, a raz względem vatowca w zależności jak ci pasuje.

Co rozumiesz poprzez to,  że i vatowiec i ryczałtowiec ma sprzedawać zboże ze stawką 0%vat?
Przecież jeżeli na zboże masz vat, to go odliczasz do urzędu i masz cenę netto, a jeżeli będzie z vat 0% to go nie dostajesz i tym samym nie odliczasz. Pozornie wydaje ci się, że zarabiasz, bo dostałeś pieniądze w kwocie będącej różnicą podatku zapłaconego do otrzymanego, ale to nie jest twój zarobek, tylko zwrot podatku który dopłaciłeś. Po zmianach, vatu z nawozu nie dostaniesz od urzędu w zwrocie, tylko będziesz o niego bogatszy kupując nawóz po stawce 0%. Natomiast płacenie do urzędu nadwyżki vatu otrzymanego też jest wpisane w tą formę rozliczenia, teoretycznie można wysnuć wniosek, że jeżeli ktoś nigdy tego nie robił, to okrada skarb państwa (bo najprawdopodobniej sztucznie generuje koszta, albo sztucznie ogranicz swój przychód, poprzez kogos np z rodziny). Przecież vatowiec może przez ileś okresów rozliczeniowych płacić nadwyżkę vatu do us, a w rozliczeniu rocznym być na plus w stosunku do rr. Jego interesują kwoty netto.

No chyba, że liczysz na zabranie rr zryczałtowanego zwrotu podatku, żeby ci po zmianie nie byli w tym aspekcie na plus względem vatowców. W takim wypadku mam nadzieje, że nie wiesz co piszesz. Taka zmiana zaorałaby wszystkich rr bez wyjątku.

Szczerze, wątpię, aby złamanie zależności w postaci obniżki vat na nawozy z 8 do 0 i na paliwo z 23 do 8 na kilka miesięcy w skali kilu lat powodowało duży spadek opłacalności bycia płatnikiem vat w stosunku do rr przy ogólnym rozrachunku, jeżeli jakakolwiek inwestycja była zrealizowana bądź jest planowana.

Ostatniego zdania nie skomentuję.
 

Edytowano przez Izyth0r
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
10 godzin temu, poosa21 napisał:

Ma możliwość kombinacji i jeszcze skamle, albo jest tak zamotany że kupuje maszyny na siebie a plony sprzedaje na syna. 

Ja tylko udawadniam jak dobrze być na rr... 

A kto skamle o faktury to pisałem 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
41 minut temu, Bogdan_ja napisał:

 

A kto skamle o faktury to pisałem 😁

Twój syn-dymany vatowiec.

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Jak to mówią bogatemu to i  byk się ocieli.... 😁

Fajnie jak kaska zostaje w rodzinie i tyle....

 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Ja prdle co się tu wprawia. Boje się czytać zaległe posty.

Pytanie mam. Czy jako vatowiec mogę odliczyć podatek od fotowoltaiki? Mam jeden licznik, umowa na mnie. To jeden patyk bo i tak odliczę od dochodu za rok jak rozlicze PIT, tylko jako vatowiec zwrot będę miał za miesiąc a przez PIT 37  za rok za te same pieniądze kupię połowę tego co dziś. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj