karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

black08    4

ja wysytawiłem juz pare faktur i nie pisałem symbolów, tylko nazwa czasami ilość , cena netto,stawka vat, a program sam podliczał i wystawiał fakture, zobaczymy co US na to. :)


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

my już 2 lata jak jesteśmy na vat to na wystawianych fakturach nie był wpisywany nr PKWiU i nic z tego problemów nie było, może to zależy też od określonego US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z rozliczaniem u was? Sami się rozliczacie z US czy biura rachunkowe robią to za was? Ja narazie próbuję sam bo u mnie śpiewają sobie po 150zł/m-ąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Ja też rozliczam się US sam, godzina pracy raz w miesiącu . Jeśli chodzi o symbol PKWIU to ja go wpisuje na fakturach . Jeśli się nie mylę to trzeba go wpisywać jeśli stawka Vat na dany towar jest niższa jest niższa niż 22 % , no ale może coś się zmieniło w przepisach.

 

Mam do was takie pytanie może ktoś to już przerabiał u siebie.

Planuje teraz zakup samochodu osobowego z homologacją ciężarową (np. Octavie kombi z kratką) na gospodarstwo rolne jak myślicie US nie będzie robił problemów z odliczeniem Vat od ceny auta i później vat od paliwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Dobre pytanie. Też o tym myślę i jedno mnie ciekawi - odliczenie vatu w używanych autkach, paliwa też oraz kto ma być w wbity w dowodzie jako właściciel - ma być gosp rolne imie i nazwisko czy wystarczy imie i nazwisko. Tylko prosze nie piszcie że zależy to od lokalnego US.

Zamiast octavii myslę o fiacie Doblo, dacii pickup czy czymś podobnym.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

@kasia79 a po co Soież życie komplikujesz, z podatku dochodowego się nie rozliczasz chyba ? Wystarczy zwykły zeszyt w którym zapisujesz po koleii wszystkie faktury (oddzielnie zakupy i oddzielnie sprzedaż ). Wystarczy 7 rubrk: 1liczba porządkowa;data;nr faktury;opis;wartość netto;vat;wartość brutto.

 

@pino93 pofatyguj się i przeczytaj Sobie powoli cały temat, masz tam bardzo dokładne odpowiedzi na twe pytania :).

[/qu

 

No cóż nasze US tego wymaga,co do tego kupna w następnych postach to moge podać przykład znajomego fakturę miał wystawioną imienną,choć normalnie to bierze na gosp.rol......więc przyczepili mu się do tego musiał oprócz faktur zakupu okazać dowód rejestracyjny,samochód choć nowy musiał przejśc dodatkowe badania w wyznaczonym do tego serwisie,nie wiem czy to procedura normalna raczej chcieli się do czegoś przyczepić,

black08 a jakiego programu uzywasz do tych faktur?póki co kupiłam bloczek ale jak się mi skończy.....?

 

EDIT:oj coś nie tak zrobiłam z tą odpowiedzią,chciałam tylko napisać że w moim US zeszyt nie przejdzie i powiedzieli że takie coś mam sobie kupić lub jakiś program może być pisane nawet w exelu,co do zakupu samochodów to znajomy kupił do gospodarstwa ale fakturę miał imienną a nie na gosp.rol.....i czepiali się a może to normalna procedura oceńcie sami:musiał przedstawić dowód rejestracyjny i samochód choć z salonu nowy dodatkowy przegląd w wyznaczonej przez nich stacji diagnostycznej...?mam jeszcze pytanie do black08 jaki program masz do pisania faktur?póki co kupiłam bloczek ale gdy się skonczy.....W czercu kupuję nowy traktor czy jakieś odpisy amortyzacyjne też mogę zrobić czy tylko vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

co do przeglądu to zgaduję ale auto pewnie bez kratki wyjechało a jak na firmę/g. rolen to kratka i przegląd i zmiana w DR.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

to auto to takie z przestrzenią ładunkową taki pickap,przed zakupem sprawdził czy maja w tym swoim wykazie i mieli ten model to czemu się czepiali on sam nie wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli właścicielem auta jest rolnik będący osobą fizyczną to nikt mu nie wystawi faktury na gospodarstwo, gdyż taki podmiot nie istnieje (no chyba, że jest to spółka będąca osobą prawną) podobnie nikt nie wbije gospodarstwa do dowodu rejestracyjnego, a co do samochodu to proponuję porównać dacie pickup z tata xenon (1100kg ładowności), gdyż cena jest bardzo zbliżona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0
Napisano (edytowany)

Ale faktury na produkty rolnicze np:koncentrat mogą wystawić na Gos.Rol. Jan Kowalski? a samochodu nie? nie rozumiem bo jak kupowałam ciagnik to bez problemu było na Gos.Roln. bla bla bla itd.Jest zawarty tam mój NIP więc zgłaszając rezygnacje z ryczałtu podawałam swoje dane i nazwę czyli Gosp.Rol.Bla bla bla itd.Jestem zielona więc mi to wyjaśnijcie

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

exspres faktury 5,94 program darmowy.

 

apropo auta ja bym tam rzadnej taty nie kupował.


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

trzeba sobie pomagać US pomaga sporadycznie :)


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

To podsumowując jak jest z tym autem i odliczeniem Vat. Bo nie padła jednoznaczna odpowiedz.

 

 

Jak firma kupuje w salonie nowe auto osobowe z homologacją ciężarową (N1 czyli czteromiejscowy z ładownością powyżej 500 kg) z tzw. kratką to odlicza Vat od zakupu auta + vat od paliwa .

 

Czy jeśli rozliczam Vat na zasadach ogólnych i kupię takie auto na gospodarstwo rolne to czy również mi przysługuje odliczenie Vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ja jestem 5 lat na vacie Jacek i ci mówie że d**y se niezawracaj kodami.A od stycznia niema obowiazku wpisywania kodów tak jak pisałem wczesniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

dzis poruszyłem temat aut i wyszło ze:

- jesli posiadasz normalne auto to jest mozliwość odliczenia częsci do niego.

- jesli posadasz auto ktore ma conajmniej 50% pow ładunkowej to odliczasz paliwo itd


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odświeżam temat bo nikt nie odpisał. Chce sie poradzić kogoś kto sam prowadzi ewidencję, jesli ktos taki jest to prosilbym o kontakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

a o co chcesz pytać


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
lukotek prowadzisz ewidencje vu-11?Chodzi mi o to ktore pola sie tam wypelnia

- Nikt ci łaski nie robi żeby ci wystawić fakturę na GR - możesz mu pokazać np. REGON

Ewidencja może być w zeszycie - tylko zgodnie z przepisami "musi zawierać dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklracji VAT-7". Wiem bo siedzę w tym kilkanaście lat. Oczywiście nie tylko w rolnictwie bo wcześniej tego nie było ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4
lukotek prowadzisz ewidencje vu-11?Chodzi mi o to ktore pola sie tam wypelnia

 

stworzyłem sobie ewidencję w excelu i tam wpisuję wszystkie dane: nr faktury - data wystawienia/sprzedaży - NIP - nazwa - adres - cena netto - VAT - cena brutto - środek trwały


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masfer5455    6

czy świadcząc usługi bedąc na vacie np koszenie kombajnem wystawiam faktury z 7% stawką vatu jak to sie robi w typowych firmach usługowych czy 22% ?


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj