karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jackowski11    4

witam,

czy odliczał ktoś z Was vat od kostki brukowej? Czy mozna przyjąć odliczenie 50% jesli teren jest użytkowany gospodarczo (garaże itp) i prywatnie (dom)

Jakie macie z tym doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4
2 minuty temu, miwigos napisał:

Położone 2 tyś m kostki na dom ujołem 100 m na chodniki wkoło domu

Kostka w jednym kawałku/placu? Jak to bys wytłumaczył w przypadku kontroli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

5 metrów od domu należy to do domu zrób inny kolor lub wzór ,reszta to plac manewrowy/podwórze 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Kolor kostki nie ma tu raczej znaczenia. Bardzie interesuje mnie w jaki sposób ustalacie podział % placu w związku z użytkowaniem w gospodarstwie a prywatnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

jak rozliczać energię elektryczną macie rachunek na gospodarstwo rolne czy rachunek na ,,dom,, imienny bez NIPu i od tego odliczacie powiedzmy 70%? bo w przypadku zmiany faktury z imiennej na gospodarstwo rolne jest też zmiana taryfy energetycznej


czy może posiadacie też dwa liczniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekkx    11
1 godzinę temu, adamn999 napisał:

jak rozliczać energię elektryczną macie rachunek na gospodarstwo rolne czy rachunek na ,,dom,, imienny bez NIPu i od tego odliczacie powiedzmy 70%? bo w przypadku zmiany faktury z imiennej na gospodarstwo rolne jest też zmiana taryfy energetycznej

 

czy może posiadacie też dwa liczniki

Możesz rozliczyć VAT z faktury imiennej bez NIPu. 

Edytowano przez Jacekkx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299

Odzyskiwał ktoś Vat z kosiarki samojezdnej tzw. traktorka?

Wiadomo kosi wokół domu, ale też i wokół obory, budynków gosp. Chociaż w sumie skoszoną trawę, nawet wokół domu, oddaję np. cielakom.  Może zwrot 50% vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3203
Dnia 22.09.2021 o 11:29, adamn999 napisał:

jak rozliczać energię elektryczną macie rachunek na gospodarstwo rolne czy rachunek na ,,dom,, imienny bez NIPu i od tego odliczacie powiedzmy 70%? bo w przypadku zmiany faktury z imiennej na gospodarstwo rolne jest też zmiana taryfy energetycznej

 

czy może posiadacie też dwa liczniki

 

Nie posiadam dwóch liczników bo drugi musiał by być na prąd przemysłowy a on drogi.

Księgowa jakoś to robi procentowo ze się liczy metry kwadratowe budynków i domu i tak to się rozlicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299
Dnia 22.09.2021 o 11:29, adamn999 napisał:

jak rozliczać energię elektryczną macie rachunek na gospodarstwo rolne czy rachunek na ,,dom,, imienny bez NIPu i od tego odliczacie powiedzmy 70%? bo w przypadku zmiany faktury z imiennej na gospodarstwo rolne jest też zmiana taryfy energetycznej

 

czy może posiadacie też dwa liczniki

 

Ja dostaję FV z nipem i taryfą G12 - dospodarstwo domowe. Odliczam 70% bez podlicznika. Także się da tylko trzeba iść do dostawcy energii

Edytowano przez vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299
1 godzinę temu, Strongman napisał:

Nie posiadam dwóch liczników bo drugi musiał by być na prąd przemysłowy a on drogi.

Księgowa jakoś to robi procentowo ze się liczy metry kwadratowe budynków i domu i tak to się rozlicza.

Raczej możnaby zrobić zestawienie jakie posiadasz urządzenia służące produkcji, ich moc i czas użytkowania w msc np. Silnik mieszalnika 7kW/4godz/msc co daje ok. 28 kWh/msc itd.

Bo metry kw raczej mają się nijak do zużycia energii ele.

Edytowano przez vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s17    15

Od jakiej kwoty zaliczacie składniki majątku do środków trwałych? Czy może od 10 tys. netto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
Dnia 25.09.2021 o 12:58, vat napisał:

Raczej możnaby zrobić zestawienie jakie posiadasz urządzenia służące produkcji, ich moc i czas użytkowania w msc np. Silnik mieszalnika 7kW/4godz/msc co daje ok. 28 kWh/msc itd.

Bo metry kw raczej mają się nijak do zużycia energii ele.

Może wewnętrzny podlicznik założyć. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M-R    8
4 godziny temu, s17 napisał:

Od jakiej kwoty zaliczacie składniki majątku do środków trwałych? Czy może od 10 tys. netto?

Ja tak robię

3 godziny temu, Sadek napisał:

Może wewnętrzny podlicznik założyć. 

To zdecydowanie najlepsze rozwiązani

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

chyba od 10 tyś brutto ,z 3-4 miesiące temu pisałem ,ale skleroza, niech ktoś młodszy odnajdzie mój wpis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M-R    8

Vatowiec przyjmuje środki trwałe w wartości netto, nievatowiec w wartości brutto. To oczywiście w dużym uproszczeniu.

Edytowano przez M-R

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M-R    8

Jest jeszcze pojęcie pozostałych środków trwałych. To właśnie środki trwałe poniżej 10 tys. W całej tej ewidencji chodzi o prawidłowość rozliczania amortyzacji dla potrzeb podatku dochodowego. Tylko że rolnika to nie obowiązuje. Oczywiście podatnik może w ramach własnej polityki rachunkowości zawrzeć zapis, że dla niego środki trwałe zaczynaja się od np. od 3 tys. Pytanie tylko po co... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Przy rozliczaniu się z ARimr wołają o książkę środków trwałych. Czy mają do tego prawo czy nie to już nie wnikam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj