karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Sadek    1123

Ja zawsze po 20, w sumie tylko data numer faktury i kwota, kontrahent z pierwszych liter jak jest w bazie. 

Niekiedy dłużej ale to głównie jak trafi się kilka nowych kontrahentów. 

Aż sprawdzę z zegarkiem dokładnie jak będę sierpień robił. 

Ale uważam że szybciej z księgową by nie było.

I mała poprawka w lipcu było  29 faktur😀.

 

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 23.08.2021 o 23:00, Sadek napisał:

Wczoraj  39 fv  nie  dłużej  jak 40 minut. 

Po czym   twierdzisz że nie ma szans  zrobić  w godzinę? 

Z ewidencją środków trwałych itp?

 

Dnia 25.08.2021 o 07:59, poosa21 napisał:

Zima kombajnem też kosisz? 

Tak do połowy grudnia, poza tym to był przykład...

 

Teraz wchodzi nowy ład, ponad 200 stron samych zmian podatkowych, ile czasu poświęcicie na zapoznanie się z tym?

Ile czasu poświęcasz na szkolenia w skarbówce?

Liczyć trzeba wszystko...

 

Może teraz wywrócę niektórym świat do góry nogami, ale są ludzie którzy na księgowość wydają nie 200zł miesięcznie a 20 tys miesięcznie! Powiedzcie im że robią głupotę i lepiej jakby sami się tym zajęli to oszczędzą 240 tys rocznie :)

Edytowano przez kuba9449

Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39

Nie porównuj księgowości w firmie, do rozliczenia VAT w rolnictwie. A ewidencja środków trwałych nie jest obowiązkowa.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
30 minut temu, kuba9449 napisał:

Z ewidencją środków trwałych itp?

 

Tak do połowy grudnia, poza tym to był przykład...

 

Teraz wchodzi nowy ład, ponad 200 stron samych zmian podatkowych, ile czasu poświęcicie na zapoznanie się z tym?

Ile czasu poświęcasz na szkolenia w skarbówce?

Liczyć trzeba wszystko...

 

Może teraz wywrócę niektórym świat do góry nogami, ale są ludzie którzy na księgowość wydają nie 200zł miesięcznie a 20 tys miesięcznie! Powiedzcie im że robią głupotę i lepiej jakby sami się tym zajęli to oszczędzą 240 tys rocznie :)

Nie porównuj rolnictwa do firmy która ma obroty kilka milionów i rozlicza dochodowy, rozliczenie w rolnictwie jest najprostrze wklepujesz dane z faktury w program wysyłasz ewidencję i przez następny miesiąc zbierasz faktury. 

Pozatym jak będą jakieś zmiany to dowiesz się tego z agrofoto. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Rozliczenie Vat-u w rolnictwie jest banalnie proste to  zwykły bilans.

W firmach jest troszkę inaczej  i nie ma tu nawet czego  porównywać. 

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

Jak to jest ze zwrotem 60 dniowym, zwracają na styk czy wcześniej, jakie są wasze doświadczenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie na początku roku zwrot za styczeń dostałem szybciej niż za grudzień zeszłego roku, aż sprawdzałem czy nie zaznaczyłem 25dni (było na 60). Ostatni zwrot za maj dostałem po 53 dniach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7219

Ja za maj składałem o przyspieszony to od dostarczenia papierów do US do wypłaty minęło bodajże 5dni z weekendem, 3 dni robocze. A 60tki normalnie, praktycznie do końca czekają


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

czekają do konca. Z reguly jest to ok 50 dni. Najgorsze jest jak masz bład w deklaracji i dzwonia po 40 dniach od zlozenia ze musisz zrobisz korekte i cyk...kolejne 60 dni czekania.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

U mnie jest różnie ale po 40 dniach przeważnie. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Czy będzie nadużyciem, jeśli rolnik vatowiec kupi prosiaki/ cielaki/  na FV (odliczy sobie vat)  i za jakiś czas przekaże na umowę darowizny dla ojca na ryczałcie? Za jakiś czas ojciec sprzeda bez odprowadzania podatku.

Myślę, że to nie będzie zgodnie z prawem.  Czy jak była umowa darowizny na rolnika RR, to podatek już US nie interesuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Darować można ,ale vat musisz rozliczyć ,jak zabijasz do siebie świniaka czy bierzesz mleko tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 26.08.2021 o 08:35, poosa21 napisał:

Nie porównuj rolnictwa do firmy która ma obroty kilka milionów i rozlicza dochodowy, rozliczenie w rolnictwie jest najprostrze wklepujesz dane z faktury w program wysyłasz ewidencję i przez następny miesiąc zbierasz faktury. 

Pozatym jak będą jakieś zmiany to dowiesz się tego z agrofoto. 

No i wracamy do tego co pisałem na początku, jak ktoś ma kilka faktur miesięcznie i nie ma w planach zarabiania większych pieniędzy, ma dużo wolnego czasu to może sobie bawić się w rozliczanie samemu. Ja natomiast nie wyobrażam sobie marnowania wielu godzin miesięcznie na ogarnianie księgowości.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ile średnio masz faktur miesięcznie? 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 2.09.2021 o 11:15, Sadek napisał:

Ile średnio masz faktur miesięcznie? 

Zależy od miesiąca, z paragonami do 200.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

To faktycznie potrzebne z 4-5 godzin, to faktycznie jest troszkę pracy. Ale wątpię aby ktoś to zrobił za 200 zlotych🤔.  


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Ja miałem  w tym miesiącu 20 faktur, w tym 8 nowi kontrahenci, łącznie z wydrukowaniem ewidencji i potwierdzenia wysłania, oraz dokładnym sprawdzeniu ,czy niema błędu zajeło mi to 58 minut,  200 faktur , to masz firmę ,tyle to mam w rok do 250 szt.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
5 godzin temu, Sadek napisał:

To faktycznie potrzebne z 4-5 godzin, to faktycznie jest troszkę pracy. Ale wątpię aby ktoś to zrobił za 200 zlotych🤔.  

Tyle faktur mam kwartalnie i tak się rozliczam,księgowy bierze 200 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M-R    8
Cytat

Panowie vat na słomę 8 % ?

Tak. Polecam Nomenklaturę scaloną CN 2020 - to naprawdę fajna ściąga.

Edytowano przez M-R

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj