karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

szycam    0

jestem na vacie od marca i teraz chce sprzedać stary ciągnik to musze wystawić fakture 22% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Nie. Z tego co sie orientuję to US różnie to traktują. Niektóre nie wymagają żadnych faktur tylko umowe kupna sprzedaży, w przypadku mojego polecili mi wystawiać fakture VAT zw. Bogusia co masz do dodania??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Do SZYCAM-sprzedając stary ciągnik wystawiasz fakture vat ale zw rubryce podatek piszesz ZW.no i opłaca sie wystawic fakturke bo masz udokumentowany przychód kasy a podatku nie odprowadzasz :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

Mam dwa pytania.

1. Załóżmy że od jutra załatwiam formalności US, GUS itp. to po kilku dniach mogę przejśc na Vat czy musi byc 3 miesięczny okres poprzedzający czy jakoś tak słyszałem?

2. Zamierzam Składac Wniosek na MGR 21 IV 09r. Samego zwroty VATu miał bym ok 36 000zł i jest mowa że po 3 latach można wrócic na ryczały. Ale zakładając z moich wyliczeń że w ciągu 3 lat zapłacę ok 15 000 Vatu to wracając do starego systemu nie będę musiał zwrócic Różnicy ??? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

na 1. pyt. - złóż deklaracją przed miesiącem w którym będziesz dokonywał zakupu

na 2. pyt. - korzystniej chyba będzie wrócić na ryczałt po 5 latach


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

1. Czyli nie ma 3-miesięcznego okresu przejściowego? Przechodzi się na Pierwszy Pełny Miesiąc rozliczeniowy?

2. A po 5 latach nie wymogu zwracania różnicy oddanego VATu do zapłaconego VATu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

1 jest wymagane gromadzenie faktur z 3 miesięcy poprzedzających przejście na VAT

 

2 jeżeli dobrze pamiętam to po 5 latach od zakupienia maszyn i w przypadku przejścia ponownie na ryczałt nie ma obowiązku oddawania tego zwróconego VAT-u z tej maszyny,

 

Tylko nie wiem dlaczego z góry zakładasz że wrócisz na ryczałt, my już jesteśmy ok 2 lata na VAT i nie zamierzamy wracać na ryczałt z prostego powodu- nie opłaca nam się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

Rozważam powrót na ryczałt ponieważ mam w planach sporo dokupic ziemi a na nią nie ma VATu. Od maszyn ważniejsza jest ziemia bo to z niej bezpośrednio czerpiemy dochód, no i ze zwierząt które są pośrednio z tym związane. A z samych maszyn to co najwyżej możemy miec drobne oszczędności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Masz przycisk delete i możesz sam usunąć posta którego jestes autorem - prawy dolny róg posta.

A dokładnie j to delete edit quote reply.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
Z tym dożywotnio nie przesadzaj bo środek trwaly po pieciu latach od zakupu możesz sprzedać z fakturą 0% czyli ZW bo maszyna po 5 latach traci obowiązek VAT z budynakmi jest chyba 10 lat budowanymi na vacie

Nie myl stawki 0% ze zwolnieniem VAT. To zupełnie coś innego. Sprzedając ze stawką 0% dokonujesz sprzedaży opodatkowanej, "zw" już nie. Jest to ważne ze względu na możliwość odliczenia VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam77    0

Hedonity, czyli jak jest w praktyce...

Czy ustalony okres amortyzacji maszyn (5 lat) ma jakikolwiek wpływ na wysokość podatku VAT? Jeśli tak, to co jeśli maszyna ma np. 4 lata, w jakim stopniu została zamortyzowana i jaki będzie VAT. Ponadto, jeżeli po 5 latach maszyna traci obowiązek VAT, i ktoś sprzeda mi maszynę z fakturą 0%, ta znaczy, że ja nie będę mógł ubiegać się o zwrot VAT-U od faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Wszyscy piszą że przejście na vat jest opłacalne. Nie wiem czy wszyscy wiedzą co mówią. Instytut Ekonomiki Rolnictwa prowadzi analizę zaszłości w moim gospodarstwie i.....bycie na vat nie musi być wcale opłacalne. Czytam posty; nic nie zwracam fiskusowi, jeszcze coś tam zostaje. Co zostaje ?

Pewnie chodzi o różnicę między podatkiem naliczonym i należnym, tylko że ten oscyluje wokół 3-ech %. Jestem na ryczałcie i miesięcznie mam 6% vat ponad

dwa tys. zł. Od lat wszystkie wpływy i wydatki są zapisywane i prosto licząc bez ogromnych zakupów maszyn oraz wszelkich towarów z 22% vat, które można

odliczyć, przebywanie na vat to porażka. Nie kupuję maszyn itp. ? Kupiłem nowe maszyny za środki z SAPARD-u wtedy vat wchodził do kosztu kwalifikowanego.

Dzisiaj wcale nie muszę jeździć nowym ciągnikiem z folią na siedzeniu, mogę kupić z drugiej ręki bez vat.

Dodam jeszcze, że za 2008 rok wg wyliczeń Instytutu gdybym był na vat dopłaciłbym do interesu. Ale to tylko moje zdanie i Instytutu poparte dokładnymi wyliczeniami.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

i tu masz racje, tylko jest jedno ale, to tyczy się twojego gospodarstwa a u kogoś innego może być zupełnie inaczej, dlatego każdy powinien dobrze przemyśleć przejście na VAT, w naszym przypadku jest on opłacalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

kolego już się mówi o rezygnacji z podatku rolnego,ma on być zastompiony podatkiem dochodowym, nie znam profilu twojej produkcji, ale jeśli chodzi o produkcje roślinną to się opłaci być tzw vatowcem,ja też się bałem, i miałem obawy, wiem jedno że przy obr siegających kilku set tysiecy zł to zapłaciłem 150zł podatku a odzyskałem ponad 60 tys, tak to porażka dla US.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturmen    3

Panowie, a jak jest przy leasingu? Wpłacam np 20% czyli netto + VAT i pozniej co miesiąc rata netto + VAT , wtedy co miesiąc składam wniosek o zwrot vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dokładnie nie pamiętam ale chyba tak, bo rata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodu w miesiącu w którym została zapłacona

ale zaznaczam że mogę się mylić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
Hedonity, czyli jak jest w praktyce...

Czy ustalony okres amortyzacji maszyn (5 lat) ma jakikolwiek wpływ na wysokość podatku VAT? Jeśli tak, to co jeśli maszyna ma np. 4 lata, w jakim stopniu została zamortyzowana i jaki będzie VAT. Ponadto, jeżeli po 5 latach maszyna traci obowiązek VAT, i ktoś sprzeda mi maszynę z fakturą 0%, ta znaczy, że ja nie będę mógł ubiegać się o zwrot VAT-U od faktury?

Nikt nie ma prawa sprzedać ci maszyny ze stawką 0%. Albo 22 albo "zw". Najlepiej i najłatwiej ustalić, że ta maszyna - po 4 latach kosztuje jedną piatą tego co kosztowała nowa i wystawić fakturę na tą wartość. Dla kupującego to pryszcz bo sobie odliczy. Sprzedający jednak będzie musiał zapłacić. Sporo zamieszania wprowadziła ustawa o VAT którą wyprodukowali nasi posłowie w związku z wejściem do Unii. Kiedyś było prościej- kupiłeś maszynę i odliczyłeś VAT - sprzedajesz z VAT (przy użytkowaniu mniej niż 5 lat), kupiłeś stary złom który był wyprodukowany przed wejściem Polski w VAT (1993r.) sprzedawałeś jako zwolniony. Teraz kombinują z fakturami VAT marża - ale to tylko handlarze ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Czy jak będę miał fakturę za ciągnik wystawioną w kwietniu a zapłaty dokonam np. 15 maja to czy składając deklaracje za kwiecień będę mógł wnioskować o zwrot VAT w ciągu 25 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

należy wpisać środki trwałe jakie zakupiłeś


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

A wiecie że od 1 stycznia 2011 będzie obowiązywac stawka 7% a nie jak dotychczas 3% VAT-u na nieprzetworzone produkty rolne?

Ciekawe czy Rolnikom Ryczałtowym zmniejszą stawkę zwrotu z 6% B)

Wniosek na MGR już złożony, jeden problem z głowy a teraz Czy przejśc na VAT czy nie? Przy stawce 3% to jeszcze bym nie był stratny a co będzie po 2011r. Tego chyba najstarsi Górale nie wiedzą B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

z tym jest właśnie niewiadoma, bo jakby np mleczarnia płacąc za mleko pozostawiła cenę netto beż zmian to by nie było tak strasznie jeszcze, gorzej jak np pozostawi cenę brutto na starym poziomie a wyliczy tylko nową cenę netto, ale co tu rozmyślać pożyjemy zobaczymy, najwyżej nadwyżki vatu tyle nie będzie zalegało w US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

stawka podatku VAT ma znaczenie tylko dla ostatecznego odbiorcy, gdyż to on w rzeczywistości ponosi obciążenie, wyjątkiem są wszelakiej maści ryczałtowcy (ale stawka w przypadku rolników pozostanie raczej bez zmian o ile nie zmienią się stawki podatku VAT na środki produkcji), podobnie wygląda kwestia cen raczej nikt nie obniży cen netto, gdyż wpłynęło by to bezpośrednio na zyskowność rolników, lecz w wyniku obniżenia popytu spowodowanego wzrostem cen pewna korekta może nastąpić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj