karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    314

Stąd moje pytanie. REGONu na gospodarstwo nie mam jeszcze ale wiem że składając dokumenty stowarzyszenia do US wymagali ode mnie REGONu.

Trochę te skarbówki dziwne są bo co jedna to inna a niby mamy to samo prawo :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

Składałem do US w Lublinie .Potwierdzenie przysłali , to pewnie wszystko było w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Ja też nie mam(a raczej nie znam) REGON-u .z tego co mi wiadomo to każdy rolnik ma takowy numer przypisany tylko musi wystąpić do urzędu o jego uwidocznienie/o ile się nie mylę/Mi w prowadzeniu gosp. do niczego na razie nie był potrzebny


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jesli zakład utyklizacjny odbiera padline to prosi o regon żeby wystawić fakture tak samo rejestracja w makro selgrosie zakład energetyczny komórka na firme potrzebny regon i vat-5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

strzymek a nie myli ci się NIP z REGONEM? :) co prawda ja też musialem przy przejściu na vat wyrobić REGON ale np.przy komórce do niczego mi nie byl potrzebny.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek21    0

Co ja wiem to regon jest obowiązkowy

na drukach do rejestracji jako vatowiec trzeba go bylo podać.

poza tym nigdy wiecej go nie używałem na dobrą sprawe

Regonu do komórki nie potrzeba na bank!!! jedyne do karty do makro to sie zgodze

do ubezpieczenia AC bierze sie kwoty netto bo vat za np ciągnik dostaniesz spowrotem czyli wartość ciągnika jest o niego pomniejszona.

gdyby ci sie spalil albo ci go ukradli nie musisz vatu oddać do urzędu tylko jakbyś go sprzedal do 5 lat.

a po drugie po co sobie skladke za ubezpieczenie niepotrzebnie podnosić!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Z tego co ja pamietam to przy rejestracji nie był wymagany REGON, i w sumie urzednicy w US sami nie wiedzieli do końca czy jest potzrebny. Jedni mowili tak inni nie i dla własnej spokojności polecili mi go wyrobić i dostarczyć na, o ile dobrze pamietam, druku NIP-1. Zasadniczo to kolejny raz przypominam, ze każdy US moze ustalac własne zasady. Oprócz tego przypominam, ze na stronie internetowej kazdego US są numery telefonow i najlepiej zadzwonic i spytac u źródeł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Tomek21-niedawno brałam komorke własnie na gospodarstwo i z dokumentami jezdzilam 3 razy!!! za pierwszym razem kazala mi przywiezc dokumenty z agencji o wpisie do ewidencji producentów,ale nie powiedziala ze regon tez mam miec.gdy juz jej go podalam okazalo sie ze numer nie wystarczy-musi byc ZASWIADCZENIE o jeego nadaniu i nipu tez.widac co punkt to inne kryteria:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wasylek73    0

ja przeszedłem na wat od 1 lut,regon był wymagany ale bardzo sprawnie nadają go w urzędzie statystycznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

to zależy czy zamierzasz inwestować w maszyny czy nie - wtedy się oplaca najbardziej. a tak poza tym to też parę groszy zostaje z takich normalnych rzeczy.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

mareknh-poczytaj od początku-naprawde wiele sie tu dowiedzialam .I to na przykładach z życia wziętych a nie z zagmatwanych przepisów :) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Mareknh musisz to sobie sam mniej wiecej policzyc. Jeżeli zamierzasz dużo inwestować w maszyny lub jeżeli kupujesz do gospodarstwa dużo prodoktów obłożonych 22% vat czyli paliwo, narzędzia, maszyny itp to prawdopodobnie coś tam zyskasz. Jeżeli natomiast inwestujesz głównie w środki produkcji czyli nawozy, opryski, pasze to raczej będzie to wątpliwy interes. Ostatnio temat vatu coraz modniejszy sie staje. w zlewni ludziska sobie rozmawiają że ten vat to taki dobry bo tylko trzeba faktury na wszystko zbierać i bedą zwracać :) jakie to proste....... U mnie wczoraj 200 zł mandatu poleciało. Ku przestrodze- kupiłem dostawczaka w grudniu i zrobiłem mu badania że spełnia wymogi jako ciężarowy, ale zaniosłem te zaświadczenie dopiero w lutym bo nie byłem pewien czy go nie sprzedam. Dostałem mandat bo za późno złożyłem zaświadczenie dotyczące samochodu a mam na to 14 dni. Mimo iż przed złożeniem nic nie odliczałem z samochodu. Na moją głowe to raczej powinni stwierdzić, że zaświadczenie jest nieważne bo ma już 2 miesiące, ale cóż z pewnymi urzędami za dużo sie nie dyskutuje bo można sie przejechać. BTW ktoś może mi streścić, jak rozliczać sie w programie "Mała księgowość Rzeczypospolitej?" Np co to jest konto księgowe przy wprowadzaniu nowego dokumentu. Podobno od nowego roku zmieniły sie zasady zwrotu podatku tz nie ma limitu 22 % sprzedaży, ale czy dotyczy to zwykłej procedury bez dodatkowych pism czy wymagany jest jakiś dodatkowy wniosek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

Mam taką sytuację, moi rodzice chcą inwestować budować, kupować maszyny. I korzystnie jest w takiej sytuacji przejść na Vat. Ale jeśli za kilka lat będą chcieli przekazać mi gospodarstwo to czy nie będzie problemów? Czy nie będzie trzeba zwracać tego vatu. Czy miał ktoś taką sytuację? Czy wtedy opłaca się przechodzić na ten Vat? Czy ktoś może zna ten temat?

Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

Mała ksiegowość konta księgowe z zasady zakładasz dwa kupno sprzedarz ja teraz załozyłem trzecie kupno środków trawałych przy księgowaniu fakturu zaliczasz do kupna lub sprzedaży i program wie jak wypełnić formularz vat 7 możesz później także wydrukować rejestry sprzedaży i kupna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

Jak to jest z tą amortyzacją w rolnictwie ?Czy aby sprzedać sprzęt po 5 latach i nie odprowadzać vat ,to trzeba odpisywać amortyzacje. Dopiero zaczynam z vatem i jeszcze jestem zielony, a księgowa która na poczatku ma Mnie rozliczać nie bardzo kapuje o amortyzacji w rolnictwie.Może ktoś to wyjasnic ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

jak sprzedajesz maszynę to zawsze zawsze odprowadzisz Vat od kwoty za jaką sprzedajesz bo wystawiasz fakturę z 22% vat według mojej księgowej . chyba że maszynę kopiłeś przed wejściem na vat to wtedy zwykłą umowa wystarczy

kolo 99 poszukaj w gazecie TOP AGARA chyba tak się nazywa, tam coś o tym było jakiś czas temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Z tego co ja pamietam a być może pamiętam dobrze, to w US mi mowili, że przy sprzedaży zwraca sie podatek vat jaki sie uzyskało zwrot ale pomniejszony o jakieś tam procenty do 5 lat, a po 5 już nic sie nie zwraca. Czyli krótko mowiąc sie amortyzuje i nie ma mowy żeby jakikolwiek podatek, po 5 latach dla maszyn a dla budynków po 10, zwrócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

Dzięki za odpowiedzi, teraz już trochę wyobrażam sobie jak to wygląda:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

okres 5 lat odnosi sie do przejścia zpowrotem na zasady ryczałtowego zwrotu vatu czy np sprzedając maszyne po 7 latach jesli jestes dalej na vacie to chyba wystawiasz fakture z 22% od sumy za którą sprzedajesz tak mi sie wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Nie wiem, nie bedę sie sprzeczał, chociaż mi sie obił oo uszy, że po 5 latach wystawia sie fakturę vat zw. Jeżeli jednak trzeba odprowadzić te 22 % to może warto napisać, że jeżeli ktoś chce przejść na vat tylko po to aby nakupić maszyn i dodatkowo ma duże obroty, według nowych rzepisów to chyba 50 tys euro to raczej jest to wątpliwy interes. Przy 50 tys euro nie można wrócić na ryczałt. Czy sie myle? Panowie przechodząc na vat tzreba sobie powiedzieć jasno, kupuje maszyny szybko po wejściu, dostaje zwrot vatu i po 5 latach , o ile bedzie możliwośc , wracamy na ryczałt ciesząc sie że vatu nie zwracamy. Opcja druga, przechodzimy na vat, powoli sie rozkręcamy, po jakimś czasie kupujemy maszyny i odzyskujemy 22%vat i cieszymy sie. Po kilku latach, będąc dalej na vacie chcemy maszyne sprzedać i wtedy płaczemy bo 22% od faktury oddajemy.Maszyny rolnicze tak szybko nie tanieją wiec bedzie to pokaźna kwota. Jedyne wyjście użytkowac maszyny dożywotnio. Na samych środkach produkcji, według mnie nie ma możliwości aby wyjść na plus w stosunku do ryczałtu, dlatego konieczne śa inwestycje w środki trwałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek21    0

Z tym dożywotnio nie przesadzaj bo środek trwaly po pieciu latach od zakupu możesz sprzedać z fakturą 0% czyli ZW bo maszyna po 5 latach traci obowiązek VAT z budynakmi jest chyba 10 lat budowanymi na vacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Własnie pisze o tym, że gro rozmówców jest zdania, iż sprzedaż z zerowym vatem po 5 latach jest możliwe przy rezygnacji z zasad ogolnych i powrocie na ryczałt. W przypadku pozostania na vat7 sprzedaż na każdym etapie występuje z vatem 22%. Będzie on oczywiście niższy od vatu jaki odzyskaliśmy przy zakupie, ale biorąc pod uwage fakt małej straty wartości maszyn, nie tak znacznie niższy. reasumując w tym układzie vat odzyskany przy zakupie można uznać jako forme pożyczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale sprzedając "stara" maszynę trzeba kupić nową i zapewne droższą więc ten vat ponownie odzyskujemy i tak wkoło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

No dokładnie w koło macieju a ryczał w tym czasie znika, jakby nie było to 6%. Jesteścioe tego absolutnie pewni,że po tych 5 latach dalej sprzedaje sie z 22% vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj