karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

roni9411    30

1 . Zdecydowanie tak , tylko musisz być na vacie. 2 ojciec normalnie przelewa ci na konto pieniądze a ty zgłaszasz to w urzędzie skarbowym (wypełniasz takie zgloszenie). Tylko musi być przelew nie pod stolem

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72

Zakup nowego traktora  nie podlega podzielnej płatności?

 

Edytowano przez ralf3635

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
11 godzin temu, ralf3635 napisał:

Zakup nowego traktora  nie podlega podzielnej płatności?

 

A jak masz na FV?

Bo maszyny miałem z podzieloną płatnością.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sharma1910    16

Witam kolegów. Rodzice przekazali mi połowę gospodarstwa 8h. Przyznano I premie młody rolnik planuje przejść na vat.Zajmujemy się produkcją ziemniaka, pszenicy i bydła opasowego i mam parę pytań co do tego tematu. 1. Czy mogę odliczyć VAT od budowy hali na działce rodziców? 2. Co z odliczeniem vat na części do maszyn kupionych przez rodziców? 3. Co gdy wydatki będą większe niż przychód ( wystarczy darowizna od rodziców oczywiście przelewem na konto?) 4. Czy co miesiąc muszę mieć jakiś dochód z gospodarstwa? 5. Jaka fakturę będę musiał wystawić przy sprzedaży ziemniaka pośrednikowi? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

1. Nie możesz. 2. Robisz umowe użyczenia maszyn i odliczasz normalnie vat. 3. Wystarczy darowizna ale musi być przez przelew i potwierdzona w US. 4. Nie musisz. 5.normalna FV vat badzi jeśli bd mieć kasę fiskalna to paragon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sharma1910    16

A co by rodzice musieli zrobić oprócz darowinicy żeby mógł odliczyć ten vat od tej budowy? Oczywiście plan budowy oraz wszystkie koszta budowy podnosił bym ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Nie dostaniesz pozwolenia na budowę jeśli działka nie jest twoja ,najprościej przepisać na ciebie tą działkę albo geodezyjnie wyznaczyć część pod budowę ,ale to dodatkowe koszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
20 godzin temu, Sharma1910 napisał:

A co by rodzice musieli zrobić oprócz darowinicy żeby mógł odliczyć ten vat od tej budowy? Oczywiście plan budowy oraz wszystkie koszta budowy podnosił bym ja.

Jeśli chcesz mieć czyste sumienie i spać spokojnie (a widać że tak chcesz :D ) to zasada jest taka:

Jeśli rozliczasz VAT na zasadach ogólnych (jesteś płatnikiem VAT) to możesz odliczyć VAT od wszystkiego co wykorzystujesz do działalności ale równocześnie masz obowiązek odprowadzić podatek VAT od wszystkiego co sprzedasz z tej działalności. 

Jeśli budowa w papierach będzie na Ciebie i będzie służyła TYLKO do prowadzonej działalności to wszystko będzie OK 

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cześć może ktoś konkretnie odpowie mi na moje pyt . chcę przejść na vat ( będę brał MR i tam ciąg planowanych inwestycji będzie zakup sprzętu itp )

Mam gospodarstwo roślinne i "wypłate mam dosłownie 2 razy do roku ( po żniwach odrazu zboże wyjeżdża ) i na jesień jakieś ziemniaki marchew i maliny - są ludzie którzy próbują mi wmówić , że na vacie niby muszę mieć przychód co miesiąc bądź co kwartał w zależności jaki system wybierzemy .

Pieniądze z vatu wracają normalnie na konto bankowe czy zostają na pokrycie vatu z zakupów - jak to jest ? 

Jaki program używacie do rozliczeń - chciałbym to sam prowadzić myślę że nie ma wielkiej filozofii 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Dochód co miesiąc nie jest konieczny, ale od powiedzmy listopada do sierpnia brak przychodu na pewno nie przejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
59 minut temu, jacek1296 napisał:

Dochód co miesiąc nie jest konieczny, ale od powiedzmy listopada do sierpnia brak przychodu na pewno nie przejdzie.

nie no wrzesien pazdziernik wychodzą mi ziemniaki plus można coś sprzedać za przysłowiowe grosze w styczniu . Z tego co się orientuję , żeby dostać jakikolwiek zwrot vatu muszę wykazać sprzedaż czegokolwiek ... jak się rozliczacie co mies czy co 3 miesiące ? no i oni te pieniądze zwracaja normalnie na konto bankowe czy na poczet przyszłych zakupów na pokrycie vatu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Nie o to mi chodziło. Jeżeli się nie mylę nie możesz mieć przerwy w sprzedaży dłuższej jak pół roku, bo wylecisz z vat.

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Raz na rok mam sprzedaż i nie ma problemu. Wylecisz z VAT ale doj**ałeś do pieca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17

Jeśli masz sprzedaż i występujesz o zwrot VATu to 60 dni lub wcześniej( można na 25 dni, nigdy nie praktykowalem) ale jak nie masz sprzedaży w danym miesiącu to zwrot VATu po 180 dniach. Jeśli się mylę proszę poprawić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
10 godzin temu, Palmiszon napisał:

nie no wrzesien pazdziernik wychodzą mi ziemniaki plus można coś sprzedać za przysłowiowe grosze w styczniu . Z tego co się orientuję , żeby dostać jakikolwiek zwrot vatu muszę wykazać sprzedaż czegokolwiek ... jak się rozliczacie co mies czy co 3 miesiące ? no i oni te pieniądze zwracaja normalnie na konto bankowe czy na poczet przyszłych zakupów na pokrycie vatu ? 

Dobrze zakładasz, sprzedajesz komuś 10 kg czegokolwiek, najlepiej na fakturę imienną bo nie ma określone czy masz sprzedać osobie prywatnej/rolnikowi indywidualnemu czy podmiotowi będącemu przedsiębiorcą. 


Obecnie chyba nie masz wyboru i lądujesz na VAT miesięcznym a po roku możesz przejść kwartalny - może mnie ktoś poprawić?


Brak sprzedaży może powodować to że zostaniesz skreślony z listy VATowców ale to chyba teoria, gdzieś pisali ale zawsze jest coś do sprzedania - ja nie mając sprzedaży a wiedząc, że nie będę zmieniał np opryskiwacz to w tym okresie gdzie nie miałem sprzedaży wystawiłem fakturę na tatę że mu opryskiwacz sprzedałem. Ktoś powie głupota? Myślę że nie bo ja muszę i tak w 24 miesiące ogarnąć nowy a jak się na stary znajdzie jakiś kupiec to mnie nie będzie w domu żeby wystawić fakturę a tato sprzeda go sobie od tak bo vatowcem nie jest;)

Tylko tam trzeba teraz jeszcze patrzeć na kody GTU i czy sprzedaż nie jest dla podmiotów powiązanych.

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
12 godzin temu, Palmiszon napisał:

Pieniądze z vatu wracają normalnie na konto bankowe czy zostają na pokrycie vatu z zakupów - jak to jest ? 

Wracają normalnie na konto w przeciągu 60 dni.

Ale od kiedy wprowadzili split payment chcąc nie chcąc możesz mieć taką sytuację, że będziesz miał wartość VAT ze sprzedaży 'zamrożoną' - jeśli kupujący zapłaci właśnie podzieloną płatnością. VAT trafia na subkonto (w Twoim koncie firmowym) i możesz te środki przeznaczyć tylko na zapłacenie VATu z faktury zakupowej. I z tego subkonta tak łatwo pieniążków już nie da się wypłacić ani przelać na zwykły rachunek. Macki vateusza sięgają coraz dalej... :/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
14 godzin temu, karolr2 napisał:

Raz na rok mam sprzedaż i nie ma problemu. Wylecisz z VAT ale doj**ałeś do pieca 

Nie "doj**ałem do pieca" tylko tak twierdzi mój us.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Bo do pół roku może być faktura nie wystawiona ,czy wywali ,czy nie  , ale ma takie prawo

3 godziny temu, Mikosz napisał:

Wracają normalnie na konto w przeciągu 60 dni.

Ale od kiedy wprowadzili split payment chcąc nie chcąc możesz mieć taką sytuację, że będziesz miał wartość VAT ze sprzedaży 'zamrożoną' - jeśli kupujący zapłaci właśnie podzieloną płatnością. VAT trafia na subkonto (w Twoim koncie firmowym) i możesz te środki przeznaczyć tylko na zapłacenie VATu z faktury zakupowej. I z tego subkonta tak łatwo pieniążków już nie da się wypłacić ani przelać na zwykły rachunek. Macki vateusza sięgają coraz dalej... :/ 

Mateusz ci tych pieniędzy nie zabiera nie przesadzaj, płacisz nimi każdy vat z faktury i niema problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, jacek1296 napisał:

Nie "doj**ałem do pieca" tylko tak twierdzi mój us.

Jak robią problemy to raz na jakiś czas napisz fakturę na somsiada na mlecz czy trawę z ogrodu.

Edytowano przez toooomaszewski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
Napisano (edytowany)
5 godzin temu, miwigos napisał:

Mateusz ci tych pieniędzy nie zabiera nie przesadzaj

Ale dobrze je pilnuje, żebym przypadkiem na cukierki  nie wydał :D

Edytowano przez Mikosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj