karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

munia2b    0
przekręt napisał:

39 minut temu, poosa21 napisał:

Najpierw regon z urzędu statystycznego, później złożenie wniosku do urzędu skarbowego i to wszystko. 

kiedyś tak było, teraz wszystko załatwisz w US

Ooo super. Czyli powinna być łatwa sprawa do załatwienia. A jeszcze obiło mi się coś o uszy, że trzeba mieć kasę fiskalną... czy to potrzebne i konieczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Rolnik nie musi mieć kasy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
18 godzin temu, munia2b napisał:

Ooo super. Czyli powinna być łatwa sprawa do załatwienia. A jeszcze obiło mi się coś o uszy, że trzeba mieć kasę fiskalną... czy to potrzebne i konieczne?

jak wystawisz faktury to kasa fiskalna Ci nie potrzebna , dla firm i Vatowców w fakturze wpisujesz dane i NIP kupującego , a przy sprzedaży rolnikowi ryczłatowemu na fakturze wpisujesz jego dane i Pesel (nie NIP) 

Można też tylko nie wiem jak to dokładnie jest dla rolnika ryczałtowca nie wystawiać faktury tylko ... właśnie nie wiem co ale limit na rok jak dobrze pamiętam takiej sprzedaży 20000 zł a przy przekroczeniu paragony trzeba .

 

A przy sprzedaży detalicznej to niewiem jak tam jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17

Sebe a ten pesel jeśli faktura dla RR to koniecznie bo nigdy nie wpisywałem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Jak sprzedajesz ryczałtowcowi to wpisujesz sprzedaż w zeszyt a limit roczny to 12 lub 15k rocznie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17

Ok co do nipu ale czy pesel jest konieczny bo nigdy nie wpisywałem, czy tak po prostu dopisujesz

Edytowano przez luka24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

W zeszyt jak wpisujesz to tylko kwota netto brutto i bez rządnych danych kupującego US nie obchodzi komu sprzedałeś tylko za jaką cenę i ile 

Edytowano przez king12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

Sprzedaż rolnikowi ryczałtowemu nawet na fakture jest traktowana jako sprzedaż nierejestrowana. Można w ten sposób łatwo wpaść w kasę fiskalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli RR czy osoba prywatna będzie Ci płaciła na konto to jest to sprzedaż rejestrowana z której w 100% się rozliczasz. Co innego jak dostajesz gotówkę to limit 20tys powyżej kasa fiskalna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102
Dnia 7.01.2021 o 20:15, munia2b napisał:

jakie formalności muszę wykonać żeby przejść na VAT? prowadzę gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją roslinna

Wrócę do pytania z przed kilku dni.

Jeśli już obliczyliśmy że przejście na vat jest dla nas opłacalne to:

1.Załatwiamy regon chyba że ktoś już posiada 

2. składamy VAT-R  w skarbowym albo przez profil zaufany (rejestracja jest darmowa w obydwu przypadkach?). początek bycia vatowcem wybieramy najlepiej pierwszy dzień następnego miesiąca. potwierdzenia że jesteśmy vatowcem chyba nie musimy brać bo to kosztuje chyba 170zł

3. od pierwszego dnia bycia vatowcem wszystko co kupujemy i jest związane z gospodarstwem bierzemy fakturę. To co sprzedajemy wystawiamy sami fakturę.

4. Wszystkie zebrane faktury z danego miesiąca zanosimy do księgowej, albo sami za pomocą np Taxmachine wykonujemy "jakieś obliczenia, scalenia i tym podobne" aby wygenerować plik JPK i wysłać go do 25 dnia następnego miesiąca.

5.Czekamy na zwrot vatu ze skarbowego albo sami przelewamy im, zależy co nam wyszło w obliczeniach

5. wszystkie faktury przechowujemy 5 lat

Proszę o wyłapanie błędów i ewentualne uwagi.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 10.01.2021 o 12:49, sebe1033 napisał:

jak wystawisz faktury to kasa fiskalna Ci nie potrzebna , dla firm i Vatowców w fakturze wpisujesz dane i NIP kupującego , a przy sprzedaży rolnikowi ryczłatowemu na fakturze wpisujesz jego dane i Pesel (nie NIP) 

Można też tylko nie wiem jak to dokładnie jest dla rolnika ryczałtowca nie wystawiać faktury tylko ... właśnie nie wiem co ale limit na rok jak dobrze pamiętam takiej sprzedaży 20000 zł a przy przekroczeniu paragony trzeba .

 

A przy sprzedaży detalicznej to niewiem jak tam jest ?

Dostałem teraz najnowsze informacje i kasy nie trzeba jeśli bierze się płatności przelewem, albo nie przekracza 20tys rocznie sprzedaży.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Panowie jaki jest "limit" zwrotu vatu na budowlankę żebym nie musiał na kolejne 10lat wiązać się z US? Coś słyszałem, ale nie do końca wiem co 🤦 że powyżej 15 tys rocznie kwalifikuje do minimum 10lat na VAt (amortyzacja) Czy to chodzi o inwestycję 15tys brutto/netto? czy o sam zwrot VAT 15 tys? Mam zamiar zmieniać dach i sam materiał będzie ponad 15tys, nie mowa o robociźnie... Myślałem żeby w tym roku kupić część materiałów zeby zmieścić się w limicie, a na drugi rok robota z ew niższą fakturą. Tylko jaki jest limit?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tipik    7
5 godzin temu, kuba9449 napisał:

Dostałem teraz najnowsze informacje i kasy nie trzeba jeśli bierze się płatności przelewem, albo nie przekracza 20tys rocznie sprzedaży.

O proszę. To chyba się zmieniło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    517
47 minut temu, pedro2 napisał:

Panowie jaki jest "limit" zwrotu vatu na budowlankę żebym nie musiał na kolejne 10lat wiązać się z US? Coś słyszałem, ale nie do końca wiem co 🤦 że powyżej 15 tys rocznie kwalifikuje do minimum 10lat na VAt (amortyzacja) Czy to chodzi o inwestycję 15tys brutto/netto? czy o sam zwrot VAT 15 tys? Mam zamiar zmieniać dach i sam materiał będzie ponad 15tys, nie mowa o robociźnie... Myślałem żeby w tym roku kupić część materiałów zeby zmieścić się w limicie, a na drugi rok robota z ew niższą fakturą. Tylko jaki jest limit?

Faktury powyżej 15tys brutto. Nie zwrot, a nabycie towarów/usług. 5 maszyny lub 10 pełnych lat budowlanka jak piszesz. Lub potem korekta i częściowy zwrot odliczonego vatu jeśli wcześniej. Porozmawiaj z firmami jak zamierzasz kiedyś uciekać na ryczałt. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Dobra ale przecież można materiały rozbić na kilka faktur żeby powyżej 15 tyś nie było, jak do tego podejdą ? 

Jaka jest stawka vat na pasze objętościowe  ( kiszonki ) też 8 % ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205
2 godziny temu, Dodi napisał:

Faktury powyżej 15tys brutto. Nie zwrot, a nabycie towarów/usług. 5 maszyny lub 10 pełnych lat budowlanka jak piszesz. Lub potem korekta i częściowy zwrot odliczonego vatu jeśli wcześniej. Porozmawiaj z firmami jak zamierzasz kiedyś uciekać na ryczałt. 

Niby dobrze mi na VAt jak na razie, dopiero za 4 lata budowlanka mija, nie myślę uciekać. Ale różnie może być jak coś jaśnie panujący nam z vatem odwalą lepiej mieć furtkę otwartą... 

2 godziny temu, lamboEVO100 napisał:

Dobra ale przecież można materiały rozbić na kilka faktur żeby powyżej 15 tyś nie było, jak do tego podejdą ? 

Jaka jest stawka vat na pasze objętościowe  ( kiszonki ) też 8 % ?

Tu chodzi o roczne wydatki na budowlankę właśnie... Gdyby można było rozbić to nie było by problemu

  • Thanks 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97
jaki program do wystawiania faktur dla rolnika vatowca polecacie, darmowy?
jaki program do wystawiania faktur dla rolnika vatowca polecacie, darmowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
6 godzin temu, Bambi14 napisał:

jaki program do wystawiania faktur dla rolnika vatowca polecacie, darmowy?
jaki program do wystawiania faktur dla rolnika vatowca polecacie, darmowy?

Fakturka lub program gofin też jest darmowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498
Dnia 11.01.2021 o 18:30, pedro2 napisał:

Panowie jaki jest "limit" zwrotu vatu na budowlankę żebym nie musiał na kolejne 10lat wiązać się z US? Coś słyszałem, ale nie do końca wiem co 🤦 że powyżej 15 tys rocznie kwalifikuje do minimum 10lat na VAt (amortyzacja) Czy to chodzi o inwestycję 15tys brutto/netto? czy o sam zwrot VAT 15 tys? Mam zamiar zmieniać dach i sam materiał będzie ponad 15tys, nie mowa o robociźnie... Myślałem żeby w tym roku kupić część materiałów zeby zmieścić się w limicie, a na drugi rok robota z ew niższą fakturą. Tylko jaki jest limit?

Wszystko powyżej 10 tyś netto, za zakup czegoś co się nie zużywa w ciągu roku , liczy się do środków trwałych ,dzwoniłem do skarbówki i przeczytała mi dziennik ustaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale rolnik nie musi prowadzić ewidencji środków trwałych🤔.

Edytowano przez Sadek
Korekta
  • Like 2

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj