karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

adamj24    8

vdan a dlaczego nie całość, jakąś bzdurę ci księgowy podpowiedział, Ja biorę np laptopa z wniosku na modernizacje i odliczam cały vat, nich mi US udowodni, że nie wykorzystuję go tylko w gospodarstwie. Po za tym ich takie pierdoły nie interesują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepino    0

Od lutego przeszedłem na Vat , i mam do Was pytanie . Czy prowadzicie Książkę Ewidencji Środków Trwałych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

adam, zdziwisz sie jak jest w rzeczywistości. Przy kontroli z US nawet takie pierdoły są ważne. Wiem o tym doskonale bo sie dowiadywałem jak rodzice kupywali kompa dla siebie, odliczyli 50% VAT. Poza tym jak nie wierzysz to zadzwoń do US i sie dowiedz. A nie piszesz że mi ktoś bzdur naopowiadał, co z rachunkami za energię elektryczną też odliczasz wszystko?, co z telefonem też odliczasz wszystko? nie wprowadzaj ludzi w błąd bo w rzeczywistości trzeba na to uważać. przyjdzie kontrola to się doczepią do wszystkiego nawet do tego.

Sam miałem z swoim sklepie kontrolę to potrafili sie doczepić do Vat-u od paliwa,że nie pisałem ile km wykorzystuje na cele firmy, a ile na domowe no i była kara za to - na szczęście tylko 800zł.

dowiedz sie więcej żebyś dalej nie pisał i nie podważał kogoś zdania jak nie jesteś pewien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a mnie dziś znajomy pocieszył i powiedział że każdy zakup na kwote powyżej 10 tys PLN sprowadza u nas kontrolę.

 

@vdan - z tym telefonem to u mnie porobili tak ze komorka jest na gospodarstwo a do celów prywatnych stacjonarka lub odwrotnie. Ja jestem ciekaw czy dałbym rade odliczyć vat od stacjonarnego i neostrady bo w sumie ostatnie miesiące to tylko sprawy "rolnicze" przez to zalatwiam :)

 

ta kara o której piszesz - jest to widziane jako przestępstwo skarbowe?

 

Tak wiem - przejrzeć ustawę o VAT ale jakoś czasu mi brakuje ostatnio ;(


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

telefon to 100% odliczam - jak chcę wykonaćjeden telefon miesięcznie to abonament i tak musisz zapłacić, jak korzystasz z internetu to też abonament musisz zapłacić - więc jakby nie patrzył VAT odliczasz w 100%

ja nawet raz na jakiś czas środki czystości, proszek do prania, wodę do picia, ubranie robocze odliczam i nikt do tej pory się nie przyczepił


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

ja też odliczam 100% telefonu i do tego jeszcze internet. tak jak pisane było wcześniej można odliczyć dużo pod warunkiem że ma to sensowne wytłumaczenie.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

vdan - na vacie jestem juz 4 lata, odliczam 100% za komórki szt. 2, za stacjonarny i neostradę, za prąd i wodę akurat mam osobne liczniki na gospodarstwo wiec tam też odliczam całość. Telefon jest mi potrzebny do kontakótw z kontrahentami, na internecie sprawdzam raz dziennie notowania zboża, jak US twierdzi, że jest inaczej to powodzenia z udowadnianiu. Jeszcze nigdy nie miałem do tego uwag, paliwo odliczam tez w stu procentach - Dla US ON jest wykorzystywany w ciągnikach, kombajnie, benzyna w pilarce, agregacie prądotwórczym, kosiarce do trawy i co tam jeszcze mam na benzynę, Po za tym odliczam w 100% zakupy narzędzi, farb itp. rzeczy które mogę zużyć w gospodarstwie, nikt Ci nie udowodni, że farba zamiast na bramę poszła do remontu domu, cement zużyłeś w remoncie domu zamiast stodoły itd. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku nie wybudujesz sobie nowej chaty i powiesz że remontowałeś stodołę jak widać że stodoła wali się ze starości. Jak byś pogadał z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą to u nich cała rodzina ma komórki na firmę, co się tylko da jest kupowane na firmę i odliczany vat a faktury w koszty wrzucane. O zakupie maszyn, środków ochrony roślin, nawozów, ubrań ochronnych itp nie bede wpominał bo to oczywiste. Masz prawo odliczyć vat od wszystkiego co jest Ci niezbędne do prowadzenia gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Słyszeliście , że będzie można odliczać Vat od samochodów osobowych o ładowności powyżej 500 kg i od paliwa do nich. Był dziś artykuł o tym w Pulsie Biznesu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

właśnie ciekaw jestem jak to wyjdzie z tymi samochodami bo zbierałem się w zeszłym roku do zakupu jakiegoś trupa do wożenia mego tyłka a to byłby zawsze jakiś bodzieć do zakupu :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Właśnie jestem po lekturze pisma Ministra Finansów i na mój gust będzie można odliczyć cały Vat od zakupu auta o ładowności powyżej 500 kg i z przestrzenią ładunkową oddzieloną od przestrzeni pasażerskiej czyli z tzw. "Kratką" , tak jak było do 30 kwietnia 2004 roku.

 

Jak u dilerów pojawią się osobówki z krata to chyba się skusze i wezmę coś na raty :)

 

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i...ycia_paliwa.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

thx poczytam sobie.

czyli dacia pickup przejdzie? ogólnie interesuje mnie coś co ma otwartą skrzynie ładunkową a jest tanie (nissan navara by mi się przydał)

Edytowano przez krolikNH
Sory, ale zacytowałeś poprzedniego posta, więc stąd moja edycja ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

mam pytanie do płatników VAT. ile procent VAT od sprzedanego towaru muszę odprowadzić do US. (pytam bo nie jestem VAT-owcem i chciałbym się coś o nim dowiedzieć)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@nikita najtańszy pickup to chyba teraz będzie Tata Xenon, ale dołoży do niego wyposażenie i mamy cenę np. Forda Rangera...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
mam pytanie do płatników VAT. ile procent VAT od sprzedanego towaru muszę odprowadzić do US. (pytam bo nie jestem VAT-owcem i chciałbym się coś o nim dowiedzieć)

3 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

@adamj24 - czy można odliczyć vat od zakupu używanych maszyn rolniczych czy tylko od nowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

pytanie nie do mnie ale postaram się odpowiedzieć,

VAT możemy odliczać w zasadzie id wszystkiego co zostało zakupione do gospodarstwa i posiadamy na to fakturę VAT i nie a znaczenia czy maszyna jest nowa czy używana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

filantrop vat odliczasz od każdego zakupu potrzebnego w gospodarstwie, na który masz wystawiona fakturę vat. nie ma znaczenia czy maszyna nowa czy używana.

 

gazi dobrze mówi, czego nie doczytałem pisząc posta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Angelo    0

Czy można odliczyć VAT od zakupu tel. komórkowego na karte a później odliczać VAT od zakupionych doładowań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

fakture niech ci wypiszą na gospodarstwo i wtedy tak,a z doładowaniem to ie wiem,ale jak ci wystawi ktoś fakture za doladowanie to czemu nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Parę dni temu kupiłem laptopa i dziś pytałem się jak będzie z odliczeniem Vat, w US powiedziano mi że jeśli komputer służy jako narzędzie pracy w gospodarstwie, to nie ma żadnego problemu, ja np prowadzę rachunkowość, przelewam kaskę z konta, rejestruje bydlaki i siedzę na AF i to ostatnie jest najważniejsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartlid    0
vdan - na vacie jestem juz 4 lata, odliczam 100% za komórki szt. 2, za stacjonarny i neostradę, za prąd i wodę akurat mam osobne liczniki na gospodarstwo wiec tam też odliczam całość. Telefon jest mi potrzebny do kontakótw z kontrahentami, na internecie sprawdzam raz dziennie notowania zboża, jak US twierdzi, że jest inaczej to powodzenia z udowadnianiu. Jeszcze nigdy nie miałem do tego uwag, paliwo odliczam tez w stu procentach - Dla US ON jest wykorzystywany w ciągnikach, kombajnie, benzyna w pilarce, agregacie prądotwórczym, kosiarce do trawy i co tam jeszcze mam na benzynę, Po za tym odliczam w 100% zakupy narzędzi, farb itp. rzeczy które mogę zużyć w gospodarstwie, nikt Ci nie udowodni, że farba zamiast na bramę poszła do remontu domu, cement zużyłeś w remoncie domu zamiast stodoły itd. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku nie wybudujesz sobie nowej chaty i powiesz że remontowałeś stodołę jak widać że stodoła wali się ze starości. Jak byś pogadał z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą to u nich cała rodzina ma komórki na firmę, co się tylko da jest kupowane na firmę i odliczany vat a faktury w koszty wrzucane. O zakupie maszyn, środków ochrony roślin, nawozów, ubrań ochronnych itp nie bede wpominał bo to oczywiste. Masz prawo odliczyć vat od wszystkiego co jest Ci niezbędne do prowadzenia gospodarstwa.

 

mam, pytanko czy oplaca sie przejsc z ryczaltu na wat?chce zakupic nowe maszyny rolnicze

 

Posta piszmy tylko w oknie "białym"!

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Vat z maszyn rolniczych US zwróci Ci w całości bodajże jak dobrze pamiętam w przeciągu 3 miesięcy od złożenia deklaracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

@Bartlid - przejrzyj ten wątek od początku, jest też o ile dobrze pamiętam wątek na forum ppr ale tam się zle czyta bo posty są głupio ułożone.

Czy Ci się opłaci? Ja od 1,5 roku spisuje sobie wszelkie wydatki na gospodarstwo w zeszyciku i mam zamiar niedługo przysiąść do tego i policzyć czy warte to zachodu czy nie choć w moim przypadku może się okazać że wyjdę parę PLN na plusie jeśli zrezygnuję z ryczałtu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rushlee    0

Bartlid przeczytaj wszystkie posty w tym temacie (wiem trochę tego jest)wiele ciekawych rzeczy. Mi to dużo pomogło. Dzisiaj byłem w skarbówce, wziąłem dokumenty do wypełnienia i przechodzę na VAT

 

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj