karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

dani221    1

jeśli chce się odliczyć vat z faktury rr to faktura musi być opłacona przelwem tak wymaga urząd skarbowy bo taka faktura jest wiarygodna ,,,a jeśli by nie było przelewuw tylko gotówka to rolnicy robili by sobie przekręty by wystawiali lewe faktury i odliczli vat a tak z przelewem to już troche zachodu żeby zrobić przekręt jak się ma kogoś zufanego to wszystko da się ominąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

ja jak pierwszy raz kupowałem od rolnika na f-re RR to dałem mu kase do ręki a jak zrobiłem przelew to mi oddał - teraz już mi ufa i nie ma problemu tylko mówię kiedy zrobię przelew

 

druga sytuacja to jak rolnik nie chce zgodzić się na przelew tylko kasa do ręki to płacę ale bez 6% VATU - czyli kwotę netto


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartez1221    0

hej, mam jeszcze jedno pytanie:

czy osoba pracująca (w tym przypadku nauczyciel) może byc rolnikiem vatowcem?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

panowie mam pytanie-jestem na vacie i choduje trzode chlewną i przy sprzedazy tych swin trace całe 6% vatu czy tylko 3% ? prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

dopiero bede vatowcem ale z tego co obiło mi sie o uszy to rolnik na vacie otrzymuje 3% a nie 6% jak na ryczalcie, dodatkowo gdy sprzedaz (czyli bilans bedzie na +) to bedziesz musiał płacic do US. mam nadzieje ze decyzja o przejsciu na vat bedzie dobra.


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

musisz oddać do US 3% vatu bo stawka dla tych co przeszli na vat zmieia się z 6% na 3% i jeszcze trzeba go oddać.ale za to odliczysz sobie vat z części do maszyn z nowych maszyn i ze wszystkich środków do produkcji rolnej i zwierzęcej.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

biorąc jednak wszystkie za i przeciw to chyba jednak się opłaca przejść na VAT kiedy środki do produkcji są wysokie


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No tak

Oplaca sie wtedy gdy ktos wiecej KUPUJE niz sprzedaje tak jak to robie ja ;P i wtedy mozna dobrze wyjsc na swoje.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

opłaca się napewno jak kupuje się maszyny nowe i inne sprzęty do gospodarstwa. a co do samych środków do produkcji to zawszę troszke zostanie na piwo:)


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

w zasadzie tak bo jak przechodzisz na vat to uz masz 3% a nie 6% i te 3% musisz oddać do US. mówiąc krótko twój przychód ze sprzedaży to jest cena netto.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maco27    1

dlateko ja uwazam ze srednio sie oplaca przejscie na vat a zlaszcza przy chodowli gdzi traci sie 6% a na pasze jest 3%vat i ciezko sprzedac na znajomego bo potem problem swiadectemzdrwia dlateko ja nie przeszlem choc bralem nowy sprzet na PROW.Jeszcze przy produkcji roslinnej mozna sie zastonowic bo tam vat jest wyzszy przy srodkach produkcji a zboze czesto sprzedaje sie bez faktury.Ludzie czesto sie lakomia na ten vat z nowych maszyn a potem trzeba niezle sie na glowic zeby wyjsc na swoje.Kazdy powinnien sam sobie to przeliczyc czy sie to jemu oplaca a nie dac sie na mowic roznym dziwnym doracta

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

mozna prosto policzyc np: gospodarstwo o powierzchni 50 ha sprzedaje z 30ha X 8 ton pszenicy po cenie np 600zł to vatu dostaje 8640zł

i np z 20 ha sprzedaje 100ton rzepaku przy cenie 1000zł daje to 6000zł vatu czyli razem 14640 vatu. teraz takie gospodarstwo kupuje ok 30ton saletry dajmy na to po 1tys daje ok 2100zl dodajac inne nawozy i srodki ochrony mozna przyjać ze znowu wychodzi ok 40 tys to daje znowu ok 2800zł. dodatkowo paliwa dajmy nato ok 4 tys litrów x 4 zł daje 3520zł. mozna dodac nastepne ok 2000 vatu na cześci itd daje to ok 10420 zł vatu. to takie pobiezne wyliczenia wiadomo plony róane ceny różne itd. ogolnie jesli nie inwestuje sie nic tylko prowadzi gospodarstwo np pr roslinnej to przy dobrych wydajnosciach mozna byc lekko na -. ale jezeli juz kupimy dajmy nato maszyne lub zinwestujemy w gospodarstwo 20tys to watu mamy 4400 i juz nie jest tak zle. a wiemy ze przy prowie inwestycje sa durze i zwroty watu też nie małe. nalezy wspomniec ze stawki na produkty rolne mogą wzrosnoć do 10% !!!!!!!! bodajze odroczenie do 2013 roku (nie jestem pewien) wyjście z vatu tez nie jest takie super łatwe us wie jak wyjsć na swoje. ja osobiście na 98% zdecydowany jestem na vat.


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ja jestem na vacie 4 lata iniewyobrażam sobie prowadzenia gospodarstwa na ryczałcie .Co roku inwestuje zwroty mam co kwartał i jeszcze nigdy złotówki nie wpłaciłem doUS,apozatym gospodarstwo które tylko konsumuje zyski a nie inwestuje to w dzisiejszych realiach długo niepociągnie na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

szybkie pytanko o faktury za wodę.

musza być na gospodarstwo rolne, imię i nazwisko, adres?

i czy musza być miesięczne czy np półroczne?

jeśli jest na gospodarstwo rolne a wpięty jest dom i reszta gospodarstwa to jak to rozliczać (oddzielne liczniki)??

tak czytam ostatnio tematykę VAT'u w rolnictwie i to mnie zastanawia - wiem że z prądem nie warto się bawić bo ponoć ląduje się na taryfie przemysłowej a to nie jest opłacalne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@nikita poczytaj wcześniejsze posty bo było już o prądzie :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

z tym prądem to jest różnie zależy od US ja na ten przykład kilka dni temu specjalnie pytałem w swoim US o te faktury za energię i powiedzieli że można odliczać Vat od części energię ze zwykłej faktury imiennej. A to jaki procent zużywasz w domu a jaki w gospodarstwie trzeba samemu określić. Mi pasuje ale na piśmie tego nie mam . Pasowało by wystąpić pisemnie o interpretacje bo jak na kontroli powiedzą ze jednak nie można to kicha bedzię .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jesli znasz nazwisko osoby która udzieliła ci informacji kichy nie będzie mi powiedzieli że musze udowodnić że zużywam 70% gospodarstwo reszta dom to wolałem załozyc dwa liczniki US to państwo w panstwie i nic nie poradzisz ale jak mówią że mozna to można :) nie trzeba na pismie nikt w swojego kamieniem nie rzuci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
@nikita poczytaj wcześniejsze posty bo było już o prądzie :)

a ja pytam o prąd?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5
jesli znasz nazwisko osoby która udzieliła ci informacji kichy nie będzie mi powiedzieli że musze udowodnić że zużywam 70% gospodarstwo reszta dom to wolałem załozyc dwa liczniki US to państwo w panstwie i nic nie poradzisz ale jak mówią że mozna to można :) nie trzeba na pismie nikt w swojego kamieniem nie rzuci

zakładając podlicznik na własne życzenie zostaje kłopot z jego zaplombowaniem(przecież można kraść prąd od siebie-z np.obory do domu)nie ma podstaw do zaplombowania jego bo wiąże się to z wykupem przydziału mocy,przejściem na przemysłówkę co napewno się nie opłaci.Skladam papierki na VAT ,może jakoś dam radę nie dokładać do tego interesu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

ja miałem trzy kontrole i do prądu się nie przyczepili, odliczam 80-90% na gospodarstwo i nikt pretensji nie miał a podlicznik to tylko na swoją niekorzyść - najlepszy sposób to zapytać się kogoś kto ma podobny dom do twojego ile płaci za prąd - 40% i US nie powinien się przyczepić

 

jesli chodzi o wodę to nie ma znaczenia czy masz jedną fakturę na rok czy co dwa tygodnie - np. masz pole oddalone o 10km od domu i jadąc pryskać lejesz wodę z hydrantu - zarządca wodociągu może ci wystawić fakturę na tą wodę osobno - i na gospodarstwo też będziesz miał osobno - US żąda abyś udowodnił że to co odliczasz zużywasz do prowadzenia działalności rolniczej a w jaki sposób ty to wytłumaczysz to już twoja sprawa byle wyszło na TWOJE

 

przykładowo modernizujesz jakiś budynek i zużyłeś już większość materiału a tu wpada kontrola i chcą zobaczyć czy aby ten materiał został wykorzystany do modernizacji - no i teraz masz pokazać że stal którą kupiłeś dałeś w beton - z punktu widzenia jest to oczywiste i wystarczy że powiesz że tak zrobiłeś no chyba że urzędasy są tak dociekliwi i zaczną kuć aby sprawdzić :) :) :) :)


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
jesli chodzi o wodę to nie ma znaczenia czy masz jedną fakturę na rok czy co dwa tygodnie - np. masz pole oddalone o 10km od domu i jadąc pryskać lejesz wodę z hydrantu - zarządca wodociągu może ci wystawić fakturę na tą wodę osobno - i na gospodarstwo też będziesz miał osobno - US żąda abyś udowodnił że to co odliczasz zużywasz do prowadzenia działalności rolniczej a w jaki sposób ty to wytłumaczysz to już twoja sprawa byle wyszło na TWOJE

 

dzięki.

na razie mam troche roboty ale jak zrobi się sucho to będę kopał podwórko i kładł sączki oraz nowe podłączenie wody (rozdzielam dom od reszty gospodarstwa).

kierownik zakladu nie robi mi problemow, jedynie sami przyjadą wpiąć mnie w główną niktę + liczniki założyć ale fakturkę będę dostawał jedną (łączną za dom + gospodarstwo) 2 razy w roku.

na razie VATowcem nie jestem ale jesli mam kupić te zabawki co chcę to będąc na ryczałcie mogę o nich zapomnieć, stąd moje pytania o VAT. IMHO jest to jedyne wyjscie jeśli dalej chce inwestować.

 

PS: co do poboru wody z hydrantów - u nas zaklad jest napiętnowany i jeśli komuś na to pozwoli to kilka osób poleci ze stołków - ogólnie jest to urządzenie ochrony przeciwpożarowej i służy w sytuacjach kryzysowych (pożary i z.m.). czyli jak widzę że ktoś wode bierze z hydrantu to telefon do kierownika zakladu i na 997 ze doszło do kradzieży wody oraz prawdopodobnie do uszkodzenia hydrantu który jest własnością samorządu terytorialnego -> UG bo oni odpowiadają za ochronę p. poż.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

panowie moj tata jest na vacie i chciał by mi odpisac pare hektarow ale nie wszystki -moze to zrobic bez jakis konsekwencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simargl    0

Witam

Czy mogę odliczyć VAT od zakupionego komputera? Będzie to laptop wykorzystywany przez syna na studiach min. do pisania pracy inż z rolnictwa. Oczywiście jestem rolnikiem rozliczającym się z VATu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

możesz ale nie całość VAT-u tylko część, z reguły to można sobie odliczyć 50% VAT, tylko że oficjalnie ten lap powienien być w 50% wykorzystywany w gospodarstwie, jak tak zrobiłem - księgowy tak mi podpowiedział, ale sprzęt mam cąły czas w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj