karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

RU68    1113

Przy sporadycznej sprzedaży nikt się nie przyczepi zawsze możesz powiedzieć że zmieniłeś koncepcję  i sprzedajesz nadwyżkę  .Zaś najbezpieczniej założyć działalność zapłacić troszkę podatku i po problemie (około 300 / miesiąc ) w takim przypadku wykorzystanie maszyny  z gospodarstwa nie ma znaczenia .Natomiast z uzasadnieniem zakupu plazmy to już może być różnie .oczywiście że można próbować odliczyć vat od wszystkiego ale przekonać skarbowy niekiedy sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3513

Miała byc zmiana deklaracji od lipca,na jednej deklaracji wszystko ,to znaczy deklaracja i JPK,coś słyszeliście kiedy zmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrekstok    37

Panowie, czy siłownik hydrauliczny do przyczepy  oraz materiały typu ceowniki i profile są zaliczane jako środek trwały ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

Chce sprzedać cebule na obieranie koledze na rr. Moje pytanie brzmi: czy on może kupić jej dowolna ilość i potem od sprzedawać obrana do zakładów opierając się tylko na fakturach zakupu ode mnie bo sam nie ma zasianej ara? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321 napisał:

czy mogę odliczyć vat z nowego motoru romet 125?

Możesz spokojnie połowę vatu odliczyć, ja na wiosnę tez kupiłem motor 125 i połowę vatu odliczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
Dnia 7.07.2020 o 21:43, piotrekstok napisał:

Panowie, czy siłownik hydrauliczny do przyczepy  oraz materiały typu ceowniki i profile są zaliczane jako środek trwały ??? 

A po co ci środek trwały w gospodarstwie?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrekstok    37
6 godzin temu, Sadek napisał:

A po co ci środek trwały w gospodarstwie?

pytam po prostu czy to się zalicza o to mi chodzi, nie jest mi to potrzebne ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

W gospodarstwie nie musisz prowadzić ewidencji środków trwałych.

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misiaczek57    5

Witam jaka stawkę VAT zastosować na sprzedaż siana na fakturę. Zarówno ja jak i kupujący jest na VAcie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
20 godzin temu, Misiaczek57 napisał:

Witam jaka stawkę VAT zastosować na sprzedaż siana na fakturę. Zarówno ja jak i kupujący jest na VAcie. Pozdrawiam

Jak dowiadywałem się w urzędzie to stwierdzili, że 8% i tak też stosuję od lat.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Od 1 lipca stosujemy symbol CN zamiast PKWiU
rzepak CN 12051010, stawka VAT 8% poz.9 załącznik nr 3 do ustawy (rzepak z  wyłączeniem do spożycia dla ludzi)
rzepak CN 12051090, stawka VAT 5% poz.9 załącznik nr 10 do ustawy (rzepak wyłącznie do spożycia dla ludzi)
pszenica CN 10011100 i 10011900, stawka VAT 5% poz.7 zał.nr 10 do ustawy (zboża)
jęczmień CN 10031000 i 10039000, stawka VAT 5% poz.7 zał.nr 10 do ustawy (zboża)
pszenżyto CN 10086000, stawka VAT 5% poz. 7 zał. nr 10 do ustawy

Prawda to? Bo dziś takie info dostałem od księgowej?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

też ale jak ktoś pisze to niech uważa ;)

No i coś w stawce VAT na rzepak się zmieniło?

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Cześć 

Trochę tu nowy jestem z VAT, ale od  kilku lat rozkręcam swoje gospodarstwo rolne. To moje marzenie, więc je spełniam. Mam inną dochodową pracę, więc dużo dokładam. 

Obecnie mam 5 ha, koszty ok. 15 000 zł, większość nawozy, środki, paliwo. 

Sprzedaję za 20 000zł - zboża, strączkowe 

W tym roku planuję zakup nowego ciągnika i trochę słabo zapłacić 30  tys. Vatu. Za rok kolejne inwestycje. 

Obliczyłem, że uda mi się wykazywać mniej więcej 0 czasem ze zwrotem np. po zakupie maszyn, których mi jeszcze brakuje. 

Uda mi się ogarnąć VAT pod warunkiem, że sam będę prowadził księgowość (nie ma tego dużo - 50 faktur rocznie) 

Jaki program wybrać, na czym sami pracujecie? czy jestem skazany na usługę? 

Będe Mocno wdzięczny za podpowiedź. 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

Ja bym jednak polecał księgową, koszt mały a spokojna głowa.

  • Like 1
  • Confused 1

Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

VAT w rolnictwie to żadna filozofia, godzina roboty na spokojnie.

Robiąc w wersji papierowej było więcej pracy ale w elektronicznej to już żadna trudność.

  • Like 1
  • Thanks 2

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3203

Jak masz dodatkowy dochód z pracy i wszystko pakujesz w gospodarstwo to na pewno na tym nie stracisz i zamierzasz wszystko nowe kupować.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Żałuję, że wcześniej nie przeszedłem na VAT, bo na chwilę obecną więcej dokładam a mam już kilka sprzętów nowych. Ogarnę księgowość sam, w nogach nie śpię, tylko pytam o program, czy ktoś z Was pracuje na jakimś dobrym darmowym albo online o taniej subskrypcji.  Program do wysyłania jpk-ów ogarnąłem, jest darmowy na stronie MF. VAT-7 też ogarnę przez e-deklaracje, tylko trzeba mi coś do księgowania co będzie liczyło co trzeba i generowało rejestr zakupów i sprzedaży. 

Pozdrawiam. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj