karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Sadek    1123

Bo nie jesteś czynnym podatnikiem VAT.

Faktury na osobę fizyczną bez NIP i można to wliczyć (bynajmniej było tak 4 lata temu).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Czyli mając faktury bez nipu teraz mogę to rozliczyć już od 1 czerwca?


A druga sprawa jak kupuje paliwo od x lat to każdy dostawca wystawia mi fakturę VAT z nip i jest ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Co w przypadku jeśli rolnik vatowiec sprzedaje towar lub usługe dla innego rolnika nie vatowca? Może wystawić normalna fakture vat jak ma wszystkie dane kupującego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
13 godzin temu, kris148a napisał:

Witam, przechodze na vat od 1 czerwca, księgowa mówi mi że mogę sobie kupować ma fakturę środki do produkcji czy tam maszyny, części. Kupowałem siłowniki do tura i gość nie wystawił mi faktury bo ja jeszcze nie jestem na vat, nie ma mnie w jakimś spisie i nie może mieć wystawić? Jak to w końcu jest?

 

NIP mam już z 15 lat i jak biorę fakturę na paliwo dodaj odliczenia akcyzy to nie ma problemu z wypisaniem faktury a tu w dwóch sklepach na części nie wystawili.

 

 

12 godzin temu, Sadek napisał:

Bo nie jesteś czynnym podatnikiem VAT.

Faktury na osobę fizyczną bez NIP i można to wliczyć (bynajmniej było tak 4 lata temu).

Mam podobny zamiar z przejściem na VAT od czerwca. Ciekawe czy uznają mi faktury z jesieni na nawozy i opryski na rzepak który teraz rośnie. Chyba nie powinno być problemu bo można do roku wstecz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodman    23
7 godzin temu, kris148a napisał:

Czyli mając faktury bez nipu teraz mogę to rozliczyć już od 1 czerwca?

 

A druga sprawa jak kupuje paliwo od x lat to każdy dostawca wystawia mi fakturę VAT z nip i jest ok?

 

faktura bez nipu jest dla us (dla księgowej) NIE WAŻNA!

A jeżeli chodzi o firmy które nie mogą znaleśc w swoich programach rolników po nipie,to nic dziwnego bo są programy,które widzą tylko firmy prow. działalność gosp..

W twoim przypadku musisz dociskać ,że żądasz fa vat i mają obowiązek Ci za sprzedany towar czy usługę ją wystawić.

Ale niektórym się nie chce po prostu zakładać nowj karty klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

Jestem na vat-cie i chce kupić nowe auto i księgowy mówi mi że rolnicy nie mogą odliczyć vat-u.Jak to jest z tym vat-em?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid2115    0

Witam, zastanawiam się czy opłaca mi się przejść na vat przy 12 hektarach ziemi. Bydła mam 7 sztuk, trzody około 30 sztuk. Pytam dlatego, że złożyłem wniosek na młodego rolnika i zastanawiam się się jeszcze nad programem modernizacja gospodarstwa do 200 tyś. Wyjaśni mi ktoś jak jest z tym podatkiem teraz i czy wgl mogę przejść? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39
popo73 napisał:

Jestem na vat-cie i chce kupić nowe auto i księgowy mówi mi że rolnicy nie mogą odliczyć vat-u.Jak to jest z tym vat-em?

Możesz odliczyć 50%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
Napisano (edytowany)
Dnia 14.05.2020 o 21:55, popo73 napisał:

Jestem na vat-cie i chce kupić nowe auto i księgowy mówi mi że rolnicy nie mogą odliczyć vat-u.Jak to jest z tym vat-em?

poszukaj w przepisach albo poszukaj drugiego księgowego 😃

Dobrze sam nie wiem ale jakbyś kupił samochód typowo "rolniczy" to 100  % odliczysz , albo odliczasz 50% VATu i używasz jak chcesz auto , tak mam kupiony laptop 

Edytowano przez sebe1033

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dokładnie-zmiana księgowego, zresztą o osobówkach i pickupach już pisano tutaj parę razy a nic się nie zmieniło.
Da się nawet 100 od osobowego odliczyć prowadząc kilometrówkę (pracochłonne i nudne i nie warte kasy). 

 

 

 

21 godzin temu, Dawid2115 napisał:

Witam, zastanawiam się czy opłaca mi się przejść na vat przy 12 hektarach ziemi. Bydła mam 7 sztuk, trzody około 30 sztuk. Pytam dlatego, że złożyłem wniosek na młodego rolnika i zastanawiam się się jeszcze nad programem modernizacja gospodarstwa do 200 tyś. Wyjaśni mi ktoś jak jest z tym podatkiem teraz i czy wgl mogę przejść? 

dla samego MR nie wiem czy warto, to trzeba siąść z kartką papieru a najlepiej arkuszem excela i policzyć np na 4-5lat. Jak masz kasę w skarpecie i chcesz MR+MGR to jak najbardziej się opłaca o ile chcesz gospodarzyć to raz a dwa jak zdrowie wydoli bo różnie z tym wychodzi.
VAT to nie jest zabawa na 2-3 lata, nie przechodzi sie bo się kupuje ciągnik i przyczepy a potem długo długo nic.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    891

Zakup opon do samochodu osobowego - mogę odliczyć na legalu 50% vatu? 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    891

Księgowa coś mi biadoli że nie bo nie mam samochodu w ewidencji środków trwałych? Czy coś takiego


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Ludzie radzę zmienić księgowe bo tylko kasę na nie tracicie A one wam głupoty wciskają Opony Zawsze mogą być do czegoś innego jak i każda ina rzecz .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

A niby w jakim celu prowadzicie ewidencję środków trwałych?

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Od kiedy ewidencja środków trwałych jest o obowiązkowa? Bo z tego co wiem to nie jest 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodman    23

no,jeżeli będzie współpracował z arimr to oni tego wymagają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39

Nie wymagają, piszesz oświadczenie,że nie prowadzisz.

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1680

Agencja to se może.... Piszesz oświadczenie, że rolnik nie ma obowiązku prowadzenia EŚT i w związku z tym takowej nie prowadzisz. Koniec, kropka. Agencja może Cię cmoknąć.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Agencja sobie może to szybciej ja mogę jej zaszkodzić . Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji dla rolnika 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodman    23

zobaczymy co powicie jak agencja przy wypłacie kasy np. z modernizacji poprosi was o eśt

ta Ty jej możesz zaszkodzić, dobre haha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Na etapie uzupełnienia wniosku padło pytanie czy prowadzę ewidencję środków trwałych, powiedziałem że nie mam obowiązku, prowadzący kazał napisać oświadczenie o nie prowadzeniu ewidencji środków trwałych.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
    • Przez asaledr
      Witam,

      Mam działkę przy której przy ulicy jest rów dosyć szeroki jest tak od stu lat, wjazd mam normalnie na przepuście betonowym itp.
      Dowiedziałem się natomiast że mają zasypywać rowy i wkladać tam rury. Niby wszystko fajnie, ładniej będzie. Ale zastanawia mnie jedna rzecz. Bo teraz mam działkę wyżej i ten rów chyba służy do tego że woda spływająca z mojej działki nie zalewała ulicy, ale skoro się zasypuje taki rów i wprowadza tam rury to jak ta woda z mojej działki ma się niby dostać do tych zasypanych rur i nie zalewać ulicy? Nie znam się ale mnie to bardzo intryguje jak to ma działać właściwie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj