karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

agrarmrc    88

@Mikruss Dlaczego do du...py? Jeżeli w tej chwili rozliczasz się kwartalnie (jak ja) to JPK co miesiąc a deklaracja co kwartał. Jeżeli wszystko na jednym dokumencie elektronicznym i z programu to raczej na mniej roboty i pomyłek jeżeli wprowadzą jeszcze funkcjonalności i udogodnienia do programu emicrofirma MF z którego akurat ja korzystam. Dodatkowo wcześniejszy zwrot kasy. Teraz i tak wszystko wiedzą z JPK i programy (serwery) analizujące dane dużo wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
15 godzin temu, agrarmrc napisał:

@Mikruss Dlaczego do du...py? Jeżeli w tej chwili rozliczasz się kwartalnie (jak ja) to JPK co miesiąc a deklaracja co kwartał. Jeżeli wszystko na jednym dokumencie elektronicznym i z programu to raczej na mniej roboty i pomyłek jeżeli wprowadzą jeszcze funkcjonalności i udogodnienia do programu emicrofirma MF z którego akurat ja korzystam. Dodatkowo wcześniejszy zwrot kasy. Teraz i tak wszystko wiedzą z JPK i programy (serwery) analizujące dane dużo wiedzą.

do du***y jest nawet obecnie, co miesiąc muszę zanieść faktury księgowej a czasem po prostu ich potrzebuję, ba-przelewy puszczam nie od razu ale z terminem płatności faktury a czasem jest on 30dniowy  więc potem muszę pamiętać zanieść potwierdzenia.

Ogólnie VAT7K był super kiedyś w sytuacji gdzie nie robiło się bóg wie jakich zakupów (raz na rok jakaś maszyna/inwestycja) i jeden kwartał ze sprzedażą (plony), poza tym szło to łatwo i przyjemnie ogarnąć (przed oddaniem faktur księgowej patrzyłem ile ich mam i czy wszystko warto z nich odliczać a nieraz kupione do gospodarstwa ale faktura na kilka zł to wywalałem ją bo opłata u księgowej wychodzi jakoś tak że od rozliczenia jest 60-65 zł + każde rozpoczęte 30faktur to 60-65zł-ja tam przeliczam to na koszt rozliczenia 1 faktury). Teraz nie da rady bo trza korygować co miesiąc i tak i tak. Ogólnie jest gorzej niż było ale jeszcze się opłaca bo rząd jest durny wg mnie - tak gdybałem i zamiast 500+ i innych pierdół obniżyli stawkę VAT z 23 na 19-20 to nie wiem czy byłby sens z zabawą w VAT. Obecnie jeszcze jest ale trzeba myśleć.

Dnia 12.04.2020 o 10:01, sebe1033 napisał:

A jak masz "lewą " kasę odrazu sam się przyznajesz -dojdą w końcu .

Mieszkam z rodzicami (oni płacą za dom/ogrzewanie itp), miałem z 10 lat kasę z dopłat w skarpecie/banku ziemnym 😉, pracuję legalnie poza gospodarstwem i wszystko inwestuję czyli kasa z tego co sprzedałem + dopłaty - jak się nie wygłupi człowiek przy czynnościach sprawdzających lub kontroli to nie czepią się. Gorzej jak się przegnie z tą ilością wydanej kasy bo pralnie kasy zauważą od razu.

 

Dnia 12.04.2020 o 12:27, miwigos napisał:

Od lipca tylko miesięczne rozliczenie ,wchodzą nowe deklaracje

dla wszystkich czy tylko dla nowych?

14 godzin temu, wielkopolskibamber napisał:

Na tą chwile kwartalne rozliczanie już nic nie daje.

a coś więcej?

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja wole kwartal bo raz ze sprzedaz mam tylko kilka razy w roku, czasami trzeba sie dobrze wstrzelic z jakims grubszym zakupem w dany kwartal aby byl zwrot albo zeby w momencie sprzedazy (vatu do oddania powiedzmy z 8 tys) nazbierac zakupowych aby tego nie placic. Teraz jak bede mial co moesiac to doopa, bedzie trzeba jeszcze bardziej kombinowac.

Co do programu emiktofirma to dobrze by bylo aby go usprawnili bo w zakupach ilosc jest do 0,00 a czesto jest ilosc podana z dokladnoscua 0,000 i trzeba kombinowac z cena aby wyszlo to co na fv albo sam robi bledy w liczeniu i nie da sie poprawic. Moze nie duze bo o kilka groszy ale takie cos jest niedopuszczalne....

No i po 3cie  rak bazy kontrahentów z bazy gus czyli wpisuje NIP i sam pobiera dane a tu trzeba klepac recznie wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafikkisiel    3

Witam mam małe pytanie 

Czy jeżeli otrzymałem od mamy darowizne 9 tyś i od wuja ( brata mamy ) 7 tyś, to czy muszę obowiązkowo zgłosić to do US? Czy zgłaszamy tylko wartości kwoty powyżej 9 tyś w przypadku 1 grupy i kwoty powyżej 7 tyś w przypadku 2 grupy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Na zgłoszenie jest 6 miesięcy, zadzwoń na infolinię US i wszystkiego się dowiesz.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SzB    0

Ok, a jak jest z amortyzacja i sprzedażą sprzętu i innych rzeczy. Czy jest na początku jakiś spis środków trwałych czy coś? 

 Czy tylko to co kupimy już będąc na vacie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafikkisiel    3
Dnia 13.04.2020 o 19:09, Sadek napisał:

Na zgłoszenie jest 6 miesięcy, zadzwoń na infolinię US i wszystkiego się dowiesz.

Od 1 grupy do 9700 zł nie trzeba zglaszac wogole czyli mamy taty 

Od 2 grupy do 7200 nie trzeba zglaszac czyli wujka ciotki 

Powyżej tych kwot już trzeba 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Ludzie dlaczego tak sobie życie komplikujecie Jak ktoś z rodziny daję ci $$$ a zwłaszcza rodzic  to choć było by to 100 tys nie musisz tego zgłaszać do us Bo od tego się nie płaci podatku . Ale widzę że nasz naród robi sobie sam pod górkę .

Jedynie zgłasza się darowiznę typu ziemia maszyna ale to robi z reguły już kancelaria  A nie $$$ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Bzdury piszesz. Nie płacisz podatku od darowizny powyzej 9tys jesli ją zgłosisz

  • Like 1

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
8 godzin temu, Emil39 napisał:

Ludzie dlaczego tak sobie życie komplikujecie Jak ktoś z rodziny daję ci $$$ a zwłaszcza rodzic  to choć było by to 100 tys nie musisz tego zgłaszać do us Bo od tego się nie płaci podatku . Ale widzę że nasz naród robi sobie sam pod górkę .

bzdury do tych 9700 zł nic nie zgłaszasz , a powyżej tylko przelew którą darowizną zgłaszasz i nic nie płacisz -żadnego podatku .

A tak jak nic nie zgłosisz to potem będziesz się tłumaczył np ktoś dostanie dużą kasę i kupi mieszkanie zaraz mam pytanie z US skąd ma taką kasę 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
12 godzin temu, Emil39 napisał:

Ludzie dlaczego tak sobie życie komplikujecie Jak ktoś z rodziny daję ci $$$ a zwłaszcza rodzic  to choć było by to 100 tys nie musisz tego zgłaszać do us Bo od tego się nie płaci podatku . Ale widzę że nasz naród robi sobie sam pod górkę .

Jedynie zgłasza się darowiznę typu ziemia maszyna ale to robi z reguły już kancelaria  A nie $$$ .

darować dobrze opisanym przelewem, zgłosić i mieć z bani.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Po to zgłosić do US żeby w kpir nie wyszło że za więcej kupujesz niż sprzedajesz.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60
Dnia 17.04.2020 o 14:54, Sadek napisał:

Po to zgłosić do US żeby w kpir nie wyszło że za więcej kupujesz niż sprzedajesz.

Tak czy tak wyjdzie bo dopłaty np. nie są o podatkowane i odszkodowani również 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Teoretycznie tak, ale  dopłat, odszkodowań jak i zwrotu akcyzy nie musisz zgłaszać do US w razie kontroli masz decyzję (darowizny nie pokażesz bo nie zgłoszona), inaczej sytuacja ma się do darowizny którą trzeba zgłosić w przeciągu pół roku, po terminie może być podatek. 

 

Ktoś wcześniej pisał że zwrot z US wpływa na konto do płatności tylko VATu, u mnie wpłynęło na zwykłe konto.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60
1 godzinę temu, Sadek napisał:

Teoretycznie tak, ale  dopłat, odszkodowań jak i zwrotu akcyzy nie musisz zgłaszać do US w razie kontroli masz decyzję (darowizny nie pokażesz bo nie zgłoszona), inaczej sytuacja ma się do darowizny którą trzeba zgłosić w przeciągu pół roku, po terminie może być podatek. 

 

Ktoś wcześniej pisał że zwrot z US wpływa na konto do płatności tylko VATu, u mnie wpłynęło na zwykłe konto.

To jak dostaniesz na urodziny prezent 50 tys to też będziesz zgłasza ludzie są luki w przepisach Tylko trzeba je wykorzystać jak to robią nasi urzędnicy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ale jak przelewem pójdzie ta darowizna to nic nie płacisz żadnego podatku (ta powyżej 9700 zł ) no chyba że ta darowizna z lewego źródła to lepiej nie chwalić się 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Pewna sytuacja: dostałes na urodziny 50tys. nie zgłosiłeś do US, Kupiłeś np jakąś maszyne za 100tys a na koncie miałeś 50 tys, składasz deklaracje i zwrot vat a us zapyta skąd miałeś te 50tys? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj