karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

strzymek    28

od nowego roku sprzedaży chyba nie musi być zwrot w ciągu 60 dni jest to termin podstawowy można wnioskowac o skrócony 25 dni warunek wszystkie faktury musza byc opłacone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartez1221    0

aha, ale mam rozumieć że zwracają od maszyn rolniczych cały Vat : 22 %?? bo to dla mnie teraz bardzo ważne. Wyatrczy sprzedaż z tego miesiąca co sie występuje o vat czy jednak musi być ona z całego roku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

odzyskasz cały vat 22% a sprzedaż to z w miesiącu w którym kupisz maszynę dobrze jest jak masz sprzedaż i wszystkie potwierdzenia zapłaty za inne faktury . piszesz wniosek o przyspieszenie wypłaty vatu i gotowe 25 dni i kasa na koncie :(


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Odnośnie zabierania faktur w gminach to chodzi o to, żeby rolnicy którzy mają możliwość nie ubiegali sie o zwrot w kilku gminach. W naszej nie zabierają ale na każdej fakturze oryginalnej stawiają pieczątke, że przyjęto do zwrotu podatku akcyzowego, a sobie zabierają ksero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

Vatowcy to w końcu jak to jest z tym rozliczaniem energii elektrycznej, bo jeśli chcę mieć na fakturze gosp. rolne to muszę przejść w elektrowni na taryfę przemysłową, a wtedy cena energii jest większa od tego vatu jaki teraz płacę jako indyw. klient, a księgowa nie chce imiennych faktur rozliczać i straszy , że jak będzie kontrola skarbowa to będę musiał zwracać, a może jej po prostu nie chce sie obliczać procentów na dom i na gosp. od tych faktur. dodam, że mam 2 liczniki. poradźcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

No z energią elektryczną jest mały problem ale można założyć podlicznik i wtedy rozlicza się na podstawie wskazań podlicznika i w razie kontroli łatwo to zweryfikować,udowodnić i obronić. A takie rozliczanie "mniej więcej" to zawsze budzi podejrzenie .Natomiast na "'gospodarstwo rolne "to wiadomo inna taryfa i "skórka za wyprawkę"Ja już podlicznik mam kupiony ale jeszcze nie zamontowany ,czeka do żniw...bo u nas wtedy największe zużycie energii ale jak ktoś ma hodowlę to niestety licznik bije i warto to zrobić.O właśnie doczytałam ,ze masz 2 liczniki to więc co stoi na przeszkodzie?Może trzeba innej księgowej poszukać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

ja jak przechodziłem na VAT to PANI w US powiedziała że energię mogę odliczać na oko - a wygląda to tak że należy przyjąć wartość jaką zużywa podobnej wielkości dom i nie powinno być z tym problemu - na fakturze nie musi być GOSPODARSTWO ROLNE - bynajmniej mi tak powiedziała i tego się trzymam - jak dotąd 3 kontrole i żadnych uwag - oby tak dalej -

sądzę że wszystko zależy od kontrolera


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Kurcze, produkowałem sie z ładnym długim, wyczerpującym postem ale mi sie skasowało no to w skrócie: teoria według księgowej i US- Zmienione przepisy, faktura może być imienna czyli nie potrzeba przechodzić na taryfe przemysłową, licznik 3 fazowy można odliczać całość bo chyba rzadko posiada sie w domu urządzenia na 3 fazy, licznik ogolny- obliczamy moc i wykorzystanie urządzeń używanych w produkcji i na tej podstawie obliczamy zużycie energi. Dobrze mieć te obliczenia na papierze do wglądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

może być imienna faktura ale co miesięczna a nie1 na pół roku anipu nie chcą wpisywać na fakturze jak nie zmienisz taryfy na przemysłową.JA 5 lat na vat i ksiegowa powiedziała stop fakturom półrocznym ,ate dziady z energetyki niechcą wystawić co miesiąc.Zycze dużych zwrotów i jak najmniej kontroli-ja jeszcze niemiałem żadnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

ok. to po kolei: mam 2 liczniki jedno i trójfazowy czyli trójfazowy mogę cały odliczyć a mogę część jednofazowego odliczyć??? jak??? mam policzyć wszystkie żarówki w gosp. ile ciągną?? mam faktury co 2 miesiące mogą być??? ja mam NIP na fakturach ale sa imienne. a co z księgową mam jej nakazać odliczanie??? czy ją zmienić a tak wogóle to po ile od was biorą księgowi bo u mnie 122 zł to dużo??? gigix a potrafisz powiedzieć który to przepis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Jak widać każde biuro rachunkowe ma swoją teorię na ten temat,podobnie jak US .Tylko my,rolnicy,jak coś chcemy się dowiedzieć i zrobić tak,żeby prawa nie łamać i konsekwencji nie ponosić, to musimy się wykazać anielską cierpliwością i detektywistyczną ciekawoscią.Dobrze,ze jest takie forum i można powymieniac spostrzeżenia .U nas podobnie od 122 do 200 biorą z tego co słyszałam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

ja rozliczam się miesięcznie i płace księgowemu 122 zł brutto i od tego odliczam sobie 22% vatu bo wystawia mi fakture za usługe czyli 100 na miesiąc netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

myślę że wielu z nas Vatowców mogliby prowadzić sami rachunkowość - i ponad 1000PLN w roku do przodu

ja sam robię zeznania raz w miesiącu a zajmuje mi to od 1 do 2 godzin miesięcznie za pomocą tabelek w arkuszu kalkulacyjnym


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

u mnie żona się w prowadzenie ksiąg bawi, jak są jakieś wątpliwości to pytamy się znajomych co maja większe doświadczenie, ale tych wątpliwości to za wiele nie ma ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

polecam Małą księgowość rzeczpospolitej wszystko wyliczy i PIT wydrukuje zero problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

no a kasę za prowadzenie żona też bierze na swoje potrzeby czy nie???


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@lukotek a nie słyszałeś o wacikowym ;) .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

ze wsi jesteście, a nie wiecie, że w takich przypadkach to się płaci w "naturze" ;)

Edycja: odpowiedz na post poniżej: Stawka VAT 0% :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Witam wszystkich forumowiczów B) Jestem podatnikiem Vat od tygodnia i kilka spraw mnie nurtuje.Prowadze gospodarstwo rolno-ogrodnicze.Hoduje bydło mleczne i prowadze dzialy specjalne tzn.uprawe warzyw pod osłonami. Moje pytania to:

-czy jezeli sprzedam krowe to tez wystawiam fakturke? bo na mleko i cielaki to rozumiem bo to w pewnym sensie wyprodukowałam,B) ;)

-a jeśli kupie krowe od rolnika ,ktory nie jest podatnikiem Vat? faktury mi nie wystawi i zwrotu Vat nie dostane.

-a co w przypadku zakupu kwoty mlecznej? czy jest ona opodatkowana?

Z góry dziekuje za pomocne wskazówki.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Jezeli sprzedasz krowę, nawet musowo, bo krowę wyrejestrowywujesz w arimr i jest slad zdarzenia.

Jeśli kupisz krowę od rolnika RR to Ty mu wystawiasz f-e RR.

A co do kwoty mlecznej to sie nie orientuję czy jest ona obłożona Vat.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Dzięki wielkie:) Właśnie o to mi chodziło.A co do tej kwoty mlecznej to w sumie tez jest ślad zdarzenia bo to idzie do agencji ale sporządza sie umowe kupna-sprzedaży.moze ktoś wie coś na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

bogusia odnośnie faktur rr żeby odliczyć soobie 6 % to płatność tej faktury musisz dokonywać przelewem ,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

A dlaczego przelewem? A jeśli rolnik sie nie zgodzi na przelew?Każdy woli jednak pieniądze do ręki.Czyli musze zakupic sobie druczki faktur RR. A w kwesti tych nieszczęsnych kwot ktos cos wie? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj