karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukasz27    10

ja bym dyskutowal na ten temat ponieważ wszyscy których znam i którzy przeszli na vat na zasadach ogólnych mają w nazwie gospodarstwo rolne ponieważ możesz wystąpić do us jako osoba prywatna czyli Jan Kowalski albo osoba bedąca na vacie czyli g r j k. jakby nie bylo tego naglówka to skąd by urząd wiedzial czy ty to ty czy gospodarstwo rolne?


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

w moim urządzie na temat nazwy powiedzieli że im to bez rużnicy czy na fakturze widnieje gospodarstwo rolne czy samo imę i nazwisko gorzej jest jak właścicielami są małżonkowie wtedy musi widnieć na fakturze gospodarstwo rolne imiona małżonkuw i nazwisko wtedy tzreba trzymać się tej samej nazwy,,,,,,a co do energi to trzeba zmienić taryfe na firme bo na fakturze musi widnieć numer nip ,,a biuro rachunkowe które mi to wszystko prowadzi doradziło mi żebym 30% energi zużywam na cele domowe a reszta w celach gospodarczych i mój urząd skarbowy powiedział mi to samo że w ten sposub mogę się z enargi rozliczać i ztelefonami podobnie powinnem się rozliczać ileś % przeznaczyć na cele towarzyskie a reszte w celach gospodarczych............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

jak widać co us to inne przepisy:) ja bez problemu odpisuje 100% tel i nigdy mnie w us niepytali czy to cele towarzyskie czy prywatne.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Lukasz mi się wydaje, że większość osób ma w nazwie Gospodarstwo Rolne bo Urząd Statystyczny wydając REGON wpisuje taką nazwę z automatu, ale można nazwać inaczej ja spotkałem się z nazwami : Gospodarstwo Rolno-Hodowlane , Specjalistyczne Gosp Rolne, Gosp. Rolne - Produkcja Mleka, to tylko niektóre. Mam często kontakt z innymi rolnikami bo pracuję dodatkowo w firmie z branży rolnej.

 

Masz racje w tym , że urząd skarbowy łatwiej identyfikuje podatnika po nazwie Gospodarstwo Rolne. Ale w innych sprawach i na innych formularzach zwracasz się do US jako osoba osoba prywatna a w innych jako Gospodarstwo . A z drugiej strony jakbyś zakładał firmę to mógłbyś ją nazwać tylko swoim Imieniem i Nazwiskiem i też US musi rozróżnić Firmę od osoby prywatnej.

 

Niech tak bardzo US sobie nie ułatwia pracy bo przez to Nam komplikuje rozliczenia.

 

Ja bynajmniej w ustawie o Vat nie znalazłem wytycznych na temat nazwy dla gospodarstwa ani zapisu , że obowiązkiem jest posiadanie przez gospodarstwo Regonu. A kryteria związane ze zmianą statusu są określone. W obowiązkach rolnika nie ma tez mowy o prowadzeniu książki środków trwałych (tylko ewidencja zakupów i sprzedaży , wystawianie faktur i składanie deklaracji no i oczywiście przechowywanie dokumentacji a z tego co tu czytam niektóre US t wymagają m.in książki środków trwałych.

 

Tak czy inaczej jak mam przejść na droższą taryfę za energię (w imię czego mam płacić drożej nadal wykorzystuje prąd tak samo jak będąc na ryczałcie np. do dojenia krów, itp.) i jeszcze instalować nowy liczniki żeby odliczać Vat to mi się przestaje kalkulować.

 

Podsumowując: w skarbówce jak i w innych urzędach wiele zależy od interpretacji urzędników , widać to po wypowiedziach na tym Forum.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

apropo urzedników w us.ostatnio mialem kontrole i gość się mnie pyta co to jest pasek klinowy? :P


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Tak czytam i czuje sie niejednokrotnie zaskoczony. Według niektórych tutaj to z odliczeniami to jest tak, że hulaj dusza piekła nie ma. Wszystko przejdzie. Nie miałem kontroli jeszcze, ale na każdym kroku w US przy jakimś pytaniu o odliczenia odpowiadają , że musze umieć udowodnić, że wykorzystałem to do produkcji. Czyli tłumacząc na polski to ich w US mało obchodzi co odliczam ponieważ to bedzie moj problem jeżeli podczas ewentualnej kontroli urzednik zakwestionuje wydatek, a ja nie bede umiał wiarygodnie udowodnić celowości zakupu. Im to w sumie na reke bo kary są wysokie chyba. Co chodzi o nazwe to US nie stawiał mi warunków. Wymog ten pojawił sie dopiero w urzedzie statystycznym przy wniosku o regon. Z energetyką to jest numer tego typu, że wcześniej był wymagany nip na fakturze, a taki był wpisywany tylko przy taryfach przemysłowych, ale z tego co ja sie dowiadywałem to od niedawna jest można wystawiać faktury imienne bez nipu i US też akceptuje w tym przypadku. Co chodzi o wykorzystanie prądu to po prostu trzeba policzyć moc i czas pracy urządzeń wykorzystywanych w produkcji i na tej podstawie określić wykorzystanie prądu. Księgowa nawet zaproponowała abym liste i czas pracy tych urządzeń miał zapisane do wglądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Może niektórzy zbyt odważnie kwalifikują wydatki do odliczenia Vat. Ja by nie ryzykował odliczenia Vat od telewizora i dvd jak tu ktoś napisał. Ale komputer drukarka jakieś wyposażenie biura jak najbardziej uważam się należy to z reguły pierwszy zakup w każdej firmie. Do tego telefony i internet podstawa. U mnie to tak prawie tylko sam abonament. A poza tym to jak każda Firma odliczamy Vat od tego co jest związane bezpośrednio z naszą produkcja którą sprzedajemy. Wiadomo bez przeginania.

 

 

Ale ubranie robocze czemu nie, musi być czyste więc rachunek z pralni albo pralka i proszek , środki czystości oczywiście , dystrybutor do wody i woda , (wszystko związane z BHP) i tak można wiele by wyliczać... bez żadnego naciągania .

 

I tak często się kupuje jakieś drobne rzeczy do gospodarstw a na fakturę macha ręką bo obciach prosić FV jak jest mała suma. Czasem nie można też czegoś odliczyć bo FV zakupu nie taka jak trzeba (np. z tym prądem)

 

Ale chyba warto przejść póki jeszcze stawka 3% na sprzedaż pozostała. A i przepisy podatkowe można w praktyce poznać przy okazji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosharks    0

czesc moi rodzice sa ryczaltowcami,aby przejsc na Vat jakie trzeba kroki podjac , z czym to sie wiaze i ile czasu to zajmie???za info bede bardzo wdzieczny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jeszcze do nazwy gospodarstwa w GUS wszyscy otrzymują gosp. rol. imie nazwisko jak chciałem zmienić na same imie nazwisko to powiedzieli że nie mogą gdybym miał firme to można

każdy po zarejestrowaniu dostał z US nip-5 u kogo pisze na nim gospodarstwo rolne? bo umnie nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

co prawda nie pamiętam co bylo na nip 5 ale na pieczątce i w nazwie mam gospodarstwo rolne. każdą fakturę też mam wystawianą na gosp. rol.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Ja też mam "gospodarstwo rolne" a potem nazwisko i imię i z tego co wiem to wszyscy znajomi watowcy też tak mają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Żeby być na Vat nie trzeba się rejestrować w GUS-ie. Bynajmniej tak jest w moim Urzędzie Skarbowym. W nazwie mam tylko imię i nazwisko bez "gospodarstwo rolne". Dla US to przecież bez różnicy - to tylko nazwa podatnika. Samemu decydujemy o nazwie podczas rejestracji w US, nie mogą nam nic narzucić - w ustawie o Vat nie ma nic o nazwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

odwiedziny w GUSie są konieczne bo jest wymagany regon ale każdy US to jak państwo w państwie więc wszystko możliwe każdy podatnik w US ma status złodzieja i to on musi udowadniać że tak niejest :P taka jest polska rzeczywistość

z innej beczki jeśli sprzedaje mleko np cały miesiąc grudzień fakture wystawiam z data 07 styczeń 2009 a data sprzedarzy to grudzień 2008 to do którego roku zaliczyć sprzedaż do tej pory zaliczałem do miesiąca sprzedaży a teraz mleczarnia przysłata kartkę że faktura z numeracją na rok 2009 jak z tym jest poradźcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Do tego roku zaliczasz w którym fakturujesz i kasę bierzesz,tak myślę.

 

A jak masz wątpliwości to zapytaj jakąś wytrawną księgową.

 

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji EDIT!

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a ja mam takie pytanie, jak ktos jest na wacie to moze bedzie wiedzial

jak to jest z vatem od zakupu ziemi, spłata kredytu ...

chodzi mi o to czy jest jakas stawka na to czy to poprostu jest jako wydatek

załóżmy kupuje 3ha ziemi za 90000 z tego 60 000 na kredyt ,pominmy odsetki , i te 60000 na 5 lat na kredyt, jaka bedzie stawka vat w roku zakupu a jaka pozniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 9 Ustawy o Vat zwalnia się z podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych i innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Więc jeśli nabywasz ziemię rolną w żaden sposób nie przeznaczoną pod zabudowę (w planie zagospodarowania przestrzennego) żadnego vatu nie uiszczasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Angelo    0

Czy może właściwie ktoś dokładnie wyjaśnić jak to jest z tym wystawianiem faktur będąc na vacie?

 

Np. jeżeli sprzedaję bydło to zawożę je na ubój, ważą mi sztukę, podają cenę za kg którą mogą mi zapłacić a następnie ja im wystawiam fakturę +3%VAT czy jak to jest?

 

Do tej pory to ubojnia wystawiała mi faktury...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

wystawianie faktur jest proste. jak ci zważą sztuke bydla i podadzą cenę netto to mnożysz kg przez cenę netto i potem dodajesz podatek vat 3% który zresztą musisz oddać do US ;)


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ole23    0

bedac platnikiem pod vat chcialem nabyc od mieszalni pasz śrutę rzepakową

sprzedawca mowi ze sruta przychodzi do nich z22% vatem

dla rolnikow rr po podpisie oswiadczenia ze na wlasny uzytek odsprzedaja z 7% vatem

PYTANKO a vatowiec skarmiajac pasze we wlasnym gosp musi zaplacic z 22% czy podobie

jak rr na oswiadczenie moze k uic z 7% vatem

prośba o podpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waltra    0

Do nich przychodzi z 22% stawką jako komponent ,natomiast on paszę sprzedaje już jako mieszankę z 7% vat.A jak podpisujesz oświadczenie ,że na potrzeby gospodarstwa a nie do dalszego obrotu to powinien ći sprzedać z 7%.A tak swoją drogą to po co to gadanie ,że on z taką stawką kupuje ,przecież to są jego koszty,vat jest transparentny,odbierze sobie go i dalej weżmie 7% ,które z kolei odda do US.Co ten sprzedawca za problem widzi?Chyba tylko tak gada dla uzasadnienia wysokiej ceny.To tak jak sól potasowa kupowana przez firmy jako komponent do nawozów wieloskładnikowych była też obłożona22%(nie wiem czy dalej tak jest) to jak gadali ,ze to przez ten vat.Jak się wszystko dobrze robi bez kombinatorstwa to ten vat sobie odzyskujemy i ntak naprawdę on nas nie obciąża ,fakt wykładamy kasę brutto ale potem to odzyskujemy ,jak już się wpadnie w tę "machinę" to jest OK naprawdę do przodu.A zwłaszcza jak się inwestuje .Pozdrawiam

 

Będac na vacie to w sumie zadna różnica czy Ci obkładają stawką 7%.15% czy inną i tak ten vat odbierasz dla rr to już jest problem.

 

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji EDIT!

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Angelo    0

Chcę się jeszcze upewnić, czy faktem jest, że jeżeli za dany miesiąc wykażę zakup środków produkcji, a nie będzie sprzedaży bo powiedzmy w moim gospodarstwie występuje sezonowość produkcji (sprzędaję w odstępach np. 5-6 m-cy). To czy mogę w deklaracji VAT-7 zamiast przeniesienia kwoty zwrotu na następny okres rozliczeniowy, wpisać żeby zwrócili mi w terminie 180dni? I ważne! Czy wówczas zwrócą mi całą kwotę VAT-u czy tylko 22% od sprzedaży... Jak to właściwie z tym jest??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

od nowego roku vat można odzyskac w ciągu 60 dni. a sprzedaż to zawsze możesz jakąś wykazać fikcyjną. np. że sprzedaleś zboże sąsiadowi.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Po nowelizacji ustawy o vat w grudniu 2008r przy braku sprzedaży mamy zwrot całej nadwyżki vat naliczonego w terminie 180 dni. Aktualnie podstawowy termin do zwrotu vat to 60 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy w US jest już dostępny poradnik dla osób rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych? jak jest zatytułowana ta pozycja i czy jest dostępna w wersji elektronicznej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Witam.Mam 20 ha i 15 dzierżawie nieoficjalnie w sumie 35 ha mam.Czy mogę odliczać opryski ,nawozy odrzywki itd. z tych 35 ha i nikt mi sie to tego nie przyczepi czy lepiej powiedziec że daje duże dawki na 20 ha ?Jak panowie u was to wygląda ,jak to rozwiązujecie?Proszę poradzcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj