karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

czy jeśli zakupiłem prenumeratę (na 2009 rok) gazety (dziennika) i posiadam fakturę (zapłaciłem gotówką) to mogę złożyć wniosek o zwrot podatku VAT już w pierwszym kwartale 2009 (rozliczam się kwartalnie) czy też mam rozliczać się z tego tytułu proporcjonalnie w 4 kolejnych kwartałach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
libra24    0

Witajcie

Mam pytanie jak wykazać sprzedaż na 20 tys przed przejściem na VAT - czymuszą być faktury RR, czymożliwe jest inne udokumentowanie sprzedaży np: dowód wew.lub zwykła umowa sprzedaży (chodzi o kwotę 5 tys. bo na pozostałe 15 tys. mam faktury VAT RR).

Edytowano przez deer
Pisanie duzymi literami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

u mnie w urzędzie nikt o nic nie pytał kazali wypełnić dokumenty troche pogrymasili że muszą mi pomóc i powiedzieli do widzenia po tygodniu przyszedł vat -5 (chyba ) i po sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
libra24    0

A co w przypadku kontroli? Trzeba się czymś wykazać?

Edytowano przez krolikNH
Pisanie duzymi literami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

"Kochanie zróbmy to na urząd skarbowy----- na urząd skarbowy? to znaczy jak?---- no ty masz związane ręce a ja ci sie dobieram do du...y". Przy każdym praktycznie pytaniu u pani w US na temat czy moge odliczyc to lub tamto słyszałem odpowiedź, że tak jeżeli bede w stanie udowodnić, że było to wykorzystane do produkcji. Nie miałem kontroli ale sądze, że US nie stosuje praktyki domniemania niewinności a raczej domniemania kary. Sądze, że trzeba mieć istone dowody na wykorzystanie prodoktów na które sie odliczyło vat, a nie lecieć po łebkach na zasadzie, że jest okazja wypisać dodatkową fakture to biore i zadowolony odliczam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
WITAJCIE

MAM PYTANIE JAK WYKAZAC SPRZEDAŻ NA 20 TYS PRZED PRZEJŚCIEM NA VAT - CZY MUSZĄ BYC FAKTURY VAT RR CZY MOŻLIWE JEST INNE UDOKUMENTOWANIE SPRZEDAŻY NP. DOWÓD WEWN. LUB ZWYKŁA UMOWA SPRZEDAŻY ( CHODZI O KWOTĘ OK. 5 TYS. BO NA POZOSTAŁE 15 TYS. MAM FAKTURY VAT RR)

 

 

 

robisz umowy kupna-spżedarzy z jakimś dobrym znajomym (fikcyjne). tylko, że chyba połowe to musisz mieć faktur prawdziwych, a połowe tych umów...czy jakoś tak ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

znajoma miała kontrole z US to niechcieli oglądac faktur tylko sprawdzili książke środków trwałych i rejestry kupna i sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Książka środkó trwałych nie każdy US wymaga a w księdze przychodow i rozchodow masz wszystkie faktury wpisane i dociekliwy urzednik wyciągnie odpowiednie wnioski jeżeli są lewe faktury. Wszystko z umiarem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

mam pytanie jak odliczacie vat od telefonów komurkowych czy od internetu odliczacie cały vat czy ileś % tego vatu ,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

tylko że internet i komorke w całości się nie wykorzystuje do celow gospodarczych podobnie z energią w gospodarstwie mam jeden licznik i vat z energi to 70 % odliczam w celach gospodarczych a 30 % na potrzeby domowe i pewnie z telefonami jest podobnie

 

Błędy!

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba można komórkę wziąć na firmę czyli w naszym wypadku gospodarstwo. I wtedy masz na lepszych warunkach umowę.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

dokladnie tak birzesz komórke na firmei odliczasz calość vatu a czy rozmawiasz przez nią w sprawach prywatnych czy slużbowych to nie ma żadnego znaczenia no i jako firma możesz zawsze lepszą ofertę dostać minutową. ja odliczam calość vatu bez problemu.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

można też aparat kupic na fakturę i póżniej karty kupowac na fakturę.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

można wszystko kupić co sie da sensownie wyjaśnić w us:) ja kupilem tv i dvd i też przeszlo


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

można też aparat kupic na fakturę i póżniej karty kupowac na fakturę.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31
tylko że internet i komurke w całości się nie wykożystuje do celuw gospodarczych podobnie z energią w gospodarstwie mam jeden licznik i vat z energi to 70 % odliczam w celach gospodarczych a 30 % na potrzeby domowe i pewnie z telefonami jest podobnie ........

 

Dani a US nie czepia Ci się do rozliczania Vatu od energii elektrycznej takiej proporcji 70 do 30 . Bo niektórzy tu pisali o osobnych podlicznikach do energii elektrycznej. Ja nie mam biura i sam rozliczam, a w styczniu składam pierwsza deklaracje i tak się zastanawiam czy odliczać Vat za energie elektryczną i wodę. FV za energię elektryczną i wodę mam imienne a nie na gospodarstwo rolne czy to nie przeszkadza. Na razie ostrożnie podchodzę do tematu wolę się dwa razy zapytać niż zrobić coś nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

żeby rozliczyć fv musisz mieć na niej napisane Gospodarstwo Rolne Imię i Nazwisko a nie samo imie i nazwisko więc to nie przejdzie. bedą ci kazali zrobić korekte faktury a to w energetyce będzie ciężko zalatwic jak nie masz podlicznika.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś w skrócie opisać na czym polega Vat tylko chodzi mi tak przejrzyście z góry dzięki ;)


Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

zasada jest prosta jest to różnica między vatem należnym a naliczonym czyli różnica miedzy vatem jaki jest zawarty np. paliwo części nawozy środki ochrony roślin itp. a vatem który jest za sprzedaż produktów rolnych np. zboża mleko świnie itp.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

wcale na FV nie musi pisać GOSPODARSTWO ROLNE (choć dopisanie tego nie uczyni faktury błędną i można dopisywać) chyba że po zajerestrowaniu się w US i otrzymaniu nip-5 tak w nim zostało napisane jeśli w nip-5 masz zapisane tylko imie nazwisko to WSZYSTKIE faktury podpisane imieniem i nazwiskiem będą prawidłowe można także dopisać gospodarstwo rolne ale nie koniecznie US nie interesuje czy faktura została wystawiona na imie nazwisko lub gospodarstwo rolne imie nazwisko tylko gdzie zostały zurzyte środki z faktury jeśli masz tel komórkowy i odliczasz vat to TY masz obowiązek udowodnić że używałeś go w związku z prowadzeniem gospodarstwa a nie wysyłałeś sms-y do audio-tele a odnośnie prądu jeśli chcesz FV na firme to musisz zmienić taryfe na przemysłową i tam będzie pisało gospodarstwo rolne imie nazwisko ale tylko dlatego że na regonie masz tak zarejestrowane gospodarstwo a oni biorą z tego dane

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

to ciekawe co piszesz . bo ja mam od ponad roku rozliczane faktury z nazwą gospodarstwo rolne a jak mialem wystawione imiennie to musialem robić korekty. a jeżeli chodzi o telefon to też jeszcze ani razu nie musialem się tlumaczyć w us czy ja dzwonie wprywatnie czy slużbowo. ich to nie interesuje byle na fakturze bylo napisane gospodarstwo rolne.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Kilka dni temu byłem w energetyce i mi powiedzieli Zeby wystawić fakture na gospodarstwo to musze wykupić moc na 25 A za 1600 zł a na 32 A za 2100 i wynająć elektryka żeby to zrobił a licznik oni dadzą. Energia koło 10 gr droższa za kw a do tego opłata stała na miesiąc 60 zł .Stary licznik został by na dom tak jak do tej pory Mam co miesiąc jakieś 300-400 zł za energie za wszystko .Biorąc pod uwage te 60 zł. to już mi się nie opłaci nie wspominając o reszcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

tak jest z pradem ja nie zwracam dlatego energi na vat bo mi sie to nie kalkuluje.

A tak jestem bardzo zadowolony z przejscia na VAT i jak narazie mam same zyski hehe

  • Like 1

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Czyli podsumowując nie trzeba było nazywać gospodarstwa "Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski" tylko samo "Jan Kowalski" i wtedy by było bez problemu z Fakturami za prąd i telefon.( Swoją drogą to chyba można tak zrobić bo nazwę firmy wybiera się samemu. ) A wiadomo, że każdy ma telefon domowy, energie elektryczna i wodę na swoje nazwisko ale używa tych dobrodziejstw również w gospodarstwie. Więc odliczenie części Vatu nie jest jakimś naciąganiem i się należy jak psu buda.

 

J np. mam telefon zarejestrowany jeszcze na ojca a dodatkowo umowę na neostrade w promocji więc nie można (bez kary) jeszcze przez 1,5 roku rozwiązać umowy i zawrzeć nowej na Gosp. Rolne. Ale wysłałem pismo do TP o ustalenie płatnika zastępczego. Płatnikiem zastępczym ma być moje Gospodarstwo Rolne. Czekam na następna fakturę - zobaczę co na Napiszą w nagłówku.

 

A ta energetyka to dobrze kombinuje jeszcze jakieś 7 lat temu mieliśmy 2 liczniki energii (gospodarstwo przyłącze siłowe a dom osobne przyłącze 220v ) ale chyba pan inkasent miał za dużo spisywania i kazali zlikwidować licznik w domu i podpiąć się pod licznik dla gospodarstwa ( kosztowało słono bo elektryk musiał mieć znajomości w energetyce żeby nie było problemów z odbiorem) Teraz 2 liczniki by było jak znalazł ale na powrót ZE pieniążki by chciał za nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj