karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

mareknh    40

Panowie, potrzebuje Waszej pomocy. Czy ktos z Was rozlicza sie sam i ujmowal fakture Vat RR w deklaracji? Pierwszy raz mam taka sytuacje i nie wiem, jak to ugryzc. Gdzie to w ogole wpisac? Normalnie do pozycji 45 i 46 dodaje wartosc netto i wartosc vat rr?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid2115    0

Witam serdecznie, pytanie odnośnie przejścia z ryczałtu na VAT na 10ha gospodarstwie. W tym roku złożyłem wniosek na młodego rolnika, planuje zakupić maszyny (pług, agregat, przyczepę, siewnik, rozsiewacz oraz opryskiwacz) i tutaj zastanawiam się czy opłacało by mi się przejść na VAT? Choduje trzode chlewną oraz bydło w ilościach niedużych bo bydła 7 sztuk a trzody ok. 30sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520
Dnia 18.07.2019 o 09:50, Nikita_Bennet napisał:

w sensie?
Pracuję poza rolnictwem, ciężko, daleko od domu i zmianowo czyli nockami. 4tysia co miesiąc jest. I z tego robię sporo zakupów do gospodarstwa od paliwa poprzez leasing auta po drobne naprawy. Nawozy z reguły 4 kwartał. Środki ochrony roślin 1 albo 2, 3 to żniwa wiec jak w 2 nie kupię czegość do naprawy w kombajnie czy np lemieszy (zakup sprzed kilku dni) bo będą potrzebne w sierpniu to kupuję w 3kwartale. No i sporo paliwa kupuję w 3 kwartale bo żniwa i uprawki.
Kwartały 1,2 i 4 zawsze mam zwrot z 1,5-3 tysia. W 3 kwaratale nie mam zwrotu ale nie dokładałem dotychczas do US choć rok temu myślałem że będe musiał wpłacić podatek. Z reguły jest tylko parę stówek zwrotu. Tutaj mam 90% sprzedaży, reszta kwartałów to sprzedaż drobna na małe faktury aby wykazać sprzedaż.
Średnio połowa wypłaty idzie w rzeczy do gospodarstwa (ostatnio trochę halogenów, sciągacz hydrauliczny łożysk i przyczepkę d46 bez papierów której remont będzie kosztował a kupować będę na fakturę no i paliwo bo jednak sporo jeżdżę). Rzeczy będą mi służyć wiele lat, staram się aby większość była na f.vat 23
Dopłaty spłacają ziemię (ostatni kredyt) i idą w nawozy/ŚOR.
Poza tym co miesiąc jest faktura za telefon,prąd, leasing auta.
Jeżeli nie miałbym zwrotu na poziomie 2tysia za kwartał przy tym co sprzedaję ze zbóż to będę stratny na byciu vatowcem.

Czyli nie wszystko sprzedajesz na siebie ,lub masz niskie plony,ja przy wysokich plonach,jestem na zero,czyli defakto dokładam,ale drogi nowy sprzet iest kupowny to jest zysk spory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

sprzedaję tylko na siebie. Nie biorę od ludzi faktur. Nawet czasem jak mam wziąć coś za grosze z fakturą 8% to odpuszczam. Unikam odliczania 50/50% przy fakturach z niewielkimi kwotami. Rzepak 3,2-3,4 gdzieś wyszedł w tym roku z ha ale potrącili za wilgotność. Pierwsza pszenica która poszła do cięcia dała ponad 6ton więc nie jest źle na to co było na polu (od wiosny problemy bo za gęsta, bo za dużo N bo ją w końcu położyło).
Przy plonach powyżej 8t pszenicy wychodzi się tak jak mówisz na zero i zastanawiający jest sens bycia VATowcem to po co płacić księgowej skoro na ryczałcie jest tyle samo a zero papierologii. 
Ogólnie kupuję rzeczy które po wyjściu z VATu przydadzą mi się też prywatnie - samochód, sporo narzędzi, teraz garaż itp. Zresztą na VAT przeszedłem ze względu na zakupy z MGR i świadomość budowy garażu i może potem wiaty/zadaszenia na maszyny a to są drogie inwestycje. 
 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Ja nigdy nie odejde ,bo strace na zwrocie za kupione maszyny,u mnie w III kwartale nic nie sprzedaje bo najtańsze jest,księgowość sam prowadze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

bez komplikacji można odejść z VAT-u 5 lat od zakupu pow. 15 000 zł netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diwad8900    8

czy będąc płatnikiem podatku vat mogę sobie odliczyć vat od ciągnika używanego na którego dostałem fakturę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Możesz, zobacz czy to nie faktura VAT marża, od takiej nie odliczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W split payment tak. Póki co jak zwracają Ci na podstawowe konto pieniądze wydajesz na dowolny cel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na razie jest i założyli każdemu konto, ale gdzieś czytałem, że w końcu będzie to działać. Póki co księgowa nic nie mówi o zmianach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diwad8900    8

jeszcze koledzy mam jedno pytanko,jak przejdę na vat to muszę być co najmniej 5lat na tym,a mogę w tym czasie iść do pracy i być normalnie ubezpieczony w ZUS ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5
Dnia 7.08.2019 o 08:40, agrarmrc napisał:

Sp będzie obowiązkowe chyba pow. 15 tys. i na wybrane branże ...

SP wchodzi od pazdziernika pow. 15tys , a od stycznia chyba wszystkie. do tego żeby było weselej to będzie od wrzesnia weryfikacja nr konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

wchodzi ale tylko w niektórych branżach, rolnictwa to nie dotyczy, na razie brak wzmianki o tym aby sp było ogólne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Księgowa tak mówiła, bazę z numerami kont jeszcze tworzą, ma być dostępna od września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli jak z prowu bd mieć zwrotu vat ok 50 tys to nie bd mógł zwrócić na nr konto i spłacić kredyt? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sumik    80

panowie a jak jest ze sprzedażą za gotówke ? limit 15 tyś to jest  roczny czy jednorazowo można do  tylu ?


"na nogach gumofilce ale jestem kozakiem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj