karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

Najlepiej darowizna na kogoś z bliskiej rodziny, wtedy koszt to tylko koszt przerejestrowania(poniżej 100 bodajże jeśli blachy zostaną z tego samego powiatu), oczywiście jeśli mowa o maszynach

Samochodu nie musisz ruszać jeśli nie będziesz do niego odliczał paliwa i części, w innym przypadku też będziesz musiał fakturę przy sprzedaży wystawiać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
20 godzin temu, Dodi napisał:

Ewidencji środków trwałych w końcu US zarząda. 

Od kogo, od gospodarstwa? Na jakiej podstawie mam prowadzić ewidencję środków trwałych. To nie DG jeszcze.

Jak nie kupujesz maszyny na zwrot VAT to tego nikt nie wymaga.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47
2 godziny temu, damianzbr napisał:

Od kogo, od gospodarstwa? Na jakiej podstawie mam prowadzić ewidencję środków trwałych. To nie DG jeszcze.

Jak nie kupujesz maszyny na zwrot VAT to tego nikt nie wymaga.

Damian.  Chyba koledzy wyżej maja rację.  Nie musisz nic kupować ale jak wchodzisz na VAT i posiadasz maszyny nawet jak kupiłeś je z ,,  VAT-em,, wczesniej to i tak przy sprzedazy musisz sprzedając je później wystawić fakturę i ,,oddać,, VAT. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale jaki związek ma twoja odpowiedź z moim wpisem?

Ja o jednym ty o drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47

A jak nie kupiłeś maszyny np ciągnika na VAT a chcesz odliczyć od niego paliwo to nie musisz go miec w ewidencji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    517

W takim przypadku powinien być w ewidencji lub wypadałoby mieć pisemną umowę użyczenia właściciela jeśli nim nie jesteś. US pytał mnie i innych o ewidencję środków trwałych dopiero w momencie jak próbowaliśmy odliczyć VAT od faktur za np części do maszyn, których teoretycznie nie miałem bo nie było ich w ewidencji. Jak ojciec pisemnie "urzyczył" mi traktor US dociakał na jakich zasadach i czemu nie wystawia na to faktury. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

byłem dziś u księgowej, zadnej ewidencji srodkow trwałych nie trzeba prowadzic

  • Thanks 1

KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
1 godzinę temu, Dodi napisał:

W takim przypadku powinien być w ewidencji lub wypadałoby mieć pisemną umowę użyczenia właściciela jeśli nim nie jesteś. US pytał mnie i innych o ewidencję środków trwałych dopiero w momencie jak próbowaliśmy odliczyć VAT od faktur za np części do maszyn, których teoretycznie nie miałem bo nie było ich w ewidencji. Jak ojciec pisemnie "urzyczył" mi traktor US dociakał na jakich zasadach i czemu nie wystawia na to faktury. 

Trafiłeś na nadgorliwego i nieznającego przepisów pracownika US. Gospodarstwa rolne nie mają obowiązku prowadzenia EŚT i nikt nie ma prawa tego wymagać. Osobną kwestią jest arimr przy modernizacji ale to tez łatwo obejść albo i dla świętego spokoju zrobić tylko dla ich oczu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    517

Dobrze napisałeś. Dla świętego spokoju. Więcej zyskam niż stracę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale dla świętego spokoju z arimr bo oni tam czasem są gorsi niż urzędnicy US. Dla US nie trzeba ewidencji a jak ktoś będzie chciał to poproś o podstawę prawną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To przejdźmy do konkretów wat się opłaca nawet jak się nie kupuje nowych maszyn ale jak bym sprzedawał ogólnie mięso 8% to bym nie przeszedł a ze sprzedaje mleko i zboża ziemniaki to 5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702
1 godzinę temu, Matey napisał:

byłem dziś u księgowej, zadnej ewidencji srodkow trwałych nie trzeba prowadzic

A Widzisz

Przy kontroli jedza z US chciała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
12 minut temu, Arek napisał:

arimr bo oni tam czasem są gorsi niż urzędnicy US

Kiedyś tak było ale teraz, oni już zrozumieli ze gdyby nie my to by roboty nie mieli i już od tej dekady jest dobrze a na początku w latach 05 to była masakra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
18 minut temu, soltys48 napisał:

A Widzisz

Przy kontroli jedza z US chciała 

Grzecznie poproś o podstawę prawną wymagania EŚT w gospodarstwie rolnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

O nic nie będę jej prosił 

Miałem dałem,chociaż  z nimi chce mieć spokój 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Dnia 26.02.2019 o 17:59, Arek napisał:

 

@Nikita_Bennet

Nie masz karty do konta osobistego ale masz inne wiec na jedno wychodzi. Ja wole mieć i do konta osobistego niż 10 innych.

przeliczyłem i mi się nie opłaca ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Witam Zakupiłem w 2012 roku używany ciągnik na fakture odliczylem z niego VAT czy w tym roku mogę go sprzedać na umowę kupna sprzedaży bo słyszałem że przez 5 lat się amortyzuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
10 minut temu, Marcian1234 napisał:

Tak myślałem że to nie prawda że niby po 5 latach się amortyzuje.

niestety nie każdy sprzęt sprzedawany z  gospodarstwa VATowca  od chyba 2012 r jest obarczony 23% vat nawet ten kupiony bez vat np w 2000 r i to co podlega rejestracji niestety vat najlepiej po prosić skarbówkę o interpretację ja tak sprzedaję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3509

A co tu pytać ,wedle przepisów wszystko z vatem trzeba sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
2 godziny temu, Marcian1234 napisał:

Tak myślałem że to nie prawda że niby po 5 latach się amortyzuje.

po 5 latach to się możesz przejść z vatu na ryczałt i wtedy nie oddajesz VAtu , bo jak wcześniej niz 5 lat to musisz i tak vat oddawać może w jakimś % od sprzedaży nawet jak już będziesz na ryczałcie . W każdym razie coś w tym stylu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3509

Jak robicie będąc na vacie przekazuje następcy połowe gospodarstwa,on był by na RR ,jak rozpisać żeby skarbówka się nie przyczepiła ,że obrabiam  sprzetem zakupionym na vat  grunty syna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Jak robicie będąc na vacie przekazuje następcy połowe gospodarstwa,on był by na RR ,jak rozpisać żeby skarbówka się nie przyczepiła ,że obrabiam  sprzetem zakupionym na vat  grunty syna

jako ojciec możesz mu użyczyć bezpłatnie tylko zwracam uwagę skarbowy lubi sprawdzać i porównywać sprzedaż i plonowanie z takich gospodarstw

21 godzin temu, sebe1033 napisał:

po 5 latach to się możesz przejść z vatu na ryczałt i wtedy nie oddajesz VAtu , bo jak wcześniej niz 5 lat to musisz i tak vat oddawać może w jakimś % od sprzedaży nawet jak już będziesz na ryczałcie . W każdym razie coś w tym stylu 

a chyba procentowo obliczają vat odliczony proporcjonalnie do lat 20% za każdy rok części narzędzia  z paliwem nawozami i nasionami nie wiem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
2 godziny temu, RU68 napisał:

Jak robicie będąc na vacie przekazuje następcy połowe gospodarstwa,on był by na RR ,jak rozpisać żeby skarbówka się nie przyczepiła ,że obrabiam  sprzetem zakupionym na vat  grunty syna

co do sprzętu to nie musisz się chwalić co nim robisz 🤣 ,dopóki kasa sie zgadza nie ma problemu  , co innego z nawozami czy paliwem jakieś normy są 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj