karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Pawel156    31

Panowie czy okna na wymiane w starej oborze to zaksiągować jako środek trwały czy koszty pozostałe. Kwota nie przekracza 3000 zł.

Wogóle jak sie ma sprawa z remontami budynków np. zmiana pokrycia dachowego , nowa elewacja . Czy to traktować jako modernizacje (np. jak nowe budynki z okresem amortyzacji 10 lat.)

Czy rozliczac jako pozostałe koszyt (remont bieżący) .

 

Pozdrawiam,

Paweł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

czy przy zakupie komputera trzeba kupić jakiś specjalny program potrzebny w gosp, czy wystarczy sam komputer dobrze opisać???

 

 

odliczacie Vat od tel komórkowych???w jaki sposób??? abonament czy karta???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Wypadałoby zakupic jakiś program, no a koniecznie musi byc legalny system operacyjny. Bo na co Ci komp bez oprogramowania ? A jak bedziesz miał jakis pakiet office to np: do pisania pism urzędowych itp.

 

Od koma odliczam bo fakturę dostaje z moim nr NIP.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

ile miesięcznie masz na komórce vatu???

 

księgowa podsunęła mi taki pomysł.kupić nowy telefon na fakturę, a później kupować karty na fakturę.sa w stanie sprawdzieć za ile miesięcznie wydzwonię??? ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

Może by tak zacząć dokładnie wyliczać i pokazywac na wlasnym przykładzie czy sie opłaca i o ile się opłaca vat w rolnictwie

Ja zaczelem sam w excelu sobie liczyc i doszlem ze bylo by na " 0" w ostatnim roku , bo "spłata kredytu, kupno samochodu, naprawa samochodu, dosc wysokie koszty zycia rodziny" to te sprawy od ktorych bym nic vatu nie lyknał ... chyba ze ktos ma doswiadczenie ze jest inaczej

jak wyglada vat i kredyty, vat i zakup ziemi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8
Może by tak zacząć dokładnie wyliczać i pokazywac na wlasnym przykładzie czy sie opłaca i o ile się opłaca vat w rolnictwie

Ja zaczelem sam w excelu sobie liczyc i doszlem ze bylo by na " 0" w ostatnim roku , bo "spłata kredytu, kupno samochodu, naprawa samochodu, dosc wysokie koszty zycia rodziny" to te sprawy od ktorych bym nic vatu nie lyknał ... chyba ze ktos ma doswiadczenie ze jest inaczej

jak wyglada vat i kredyty, vat i zakup ziemi ?

 

grzegorz vat nic nie ma wspólnego z kredytami oraz zakupem ziemi, bank nie daje ci faktury na ratę kredytu plus vat, zakup ziemi rolnej jest też bez vatu, zrób zobie zestawienie tylko faktur za paliwo, nawozy, środki ochrony roślin, zakup materiału siewnego, po drugiej stronie faktury jakie byś wystawił sprzedając zboże, mleko, świnie, warzywa to co produkujesz i sprzedajesz. Jeśli vat zapłacony na fakturach paliwa itp jest większy od vatu z faktur za zboże itp to opłaca ci się przejść na vat. Tak to wyglada w skrócie. Policz sobie jeszcze opłatę za ksiegową około 50 zł miesięcznie. Jeżeli zrot vatu pokrywa ci opłaty za ksiegową i coś zostaje to się opłaca. Jak inwestujesz w gospodarstwo kupująć nowy sprzęt, remontując budynki gospodarcze to jak najbardziej się opłaca byc na vacie. W Top agrar było opisane dość szczegółowo różne rodzaje gospodarstw i czy opłaca się byc na vacie. Mi sie opłaca już tylko dla zwrotu vatu za paliwo o całej reszcie nie wspomnę. Rocznie mam kilka tysięcy do zwrotu na plusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoko11    0

w tym roku ojciec odpisal mi cale gospodarstwo ale nie przerejestrowal na mnie ciagnika.

Od nowego roku przechodze na vat i mam w zwiaku ztym pytanie.

CZy bede mogl odliczac paliwo jezeli nie mam na sobie zadnego ciagnika zarejestrowanego?

Czy moze wystarczy abym byl wspolwlscicielem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasterz    2

nie musisz być właścicielem ani współwłaścicielem wystarczy że spiszecie między sobą umowe o użyczenie u której będzie zawarte co jest przedmiotem umowy oraz w jakim stanie. A i jeszcze niech będzie zapis że sprzęt musisz zwracać w stanie nie gorszym niż był przed pożyczeniem no i że wszyskie napraw, kupno części będziesz pokrywać z własnej kieszeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90
grzegorz vat nic nie ma wspólnego z kredytami oraz zakupem ziemi, bank nie daje ci faktury na ratę kredytu plus vat, zakup ziemi rolnej jest też bez vatu, zrób zobie zestawienie tylko faktur za paliwo, nawozy, środki ochrony roślin, zakup materiału siewnego, po drugiej stronie faktury jakie byś wystawił sprzedając zboże, mleko, świnie, warzywa to co produkujesz i sprzedajesz. Jeśli vat zapłacony na fakturach paliwa itp jest większy od vatu z faktur za zboże itp to opłaca ci się przejść na vat.

tu się nie zgodzę, aby opłacało się przejść na vat wartość twoich faktur za zakupy musi byc dwa razy większa, niż faktur za sprzedaż, z tej przyczyny ze rolnik ryczałtowy swoje produkty sprzedaje z 6% vatem, a rozliczający się na zasadach ogólnych ma 3% vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@b0gdan - a skąd wexmiesz dwa razy więcej pieniędzy na kupno ? Tzn. nikomu nie moze się opłacać przejście na VAT ?

 

Nie no zajechałeś jak łysy grzywą o kant kuli :rolleyes:. Zacytuję swój post z tej dyskusji jak się komuś całego tematu nie chce przejrzeć:

 

Nie ważne jest jaka produkcje prowadzisz. Najważniejsze jest to kto ile w stosunku do obrotu kupuje rzeczy obłożonych 22% VAT.

 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli inwestujesz mało lub jest to jednorazowa inwestycja na 10 lat, to pozostań na ryczałcie. Jeednak jesłi zamierzasz inwestować regularnie przynajmniej 40% swego rocznego obrotu, to przechódź na vat i sie dłużej nie zastanawiaj bo tracisz.

 

Wyliczę to na przykładzie:

Gosp. A sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na ryczałcie, więc dostaje 106 tys ( + 6% vat)

Gosp. B sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na VAT na zasadach ogółnych, więc dostaje 103 tys (+3%vat)

 

Wariant I

Gospodarstwa wydają wszystkie pieniądze na sprawy nie związane z rolnictwem (nie kupują nawozów, nasion, śor, maszyn, ON), po prostu czysta konsumpcja.

W tym wariancie do przodu jest o 6 tys gosp. A bo gosp. B musi odprowadzić 3% VAT do skarbu państwa. Jest to jednak wariant praktycznie niemożliwy, bo jeśli nie kupimy nasion, śor, ON to nie produkujemy czyli nie zarabiamy i nie mamy nic do wydania.

 

 

Wariant II

Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (20 tys rocznie) za 60 tys kupują produkty obłożone 3% VAT, a za pozostałe pieniądze (gosp. A 25 tys, gosp. B 23 tys) produkty obłożone 22% VAT

 

Gospodarstwo A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.

Gospodarstwo B wydało całość ale ma vat naliczony w wysokości 5896 (3% vat z 60tys to 1748, 22% vat z 23 tys to 4148). Dostaję zwrotu z urzędu skarbowego w wysokości 2896 ( różnica podatku naliczonego tj tego który mi powinien zwrócić US 5896 a podatkiem należnym tj. tym który ja powinienm zapłacić US 3000).

 

 

Wariant III

Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (10 tys rocznie) za 40 tys kupują nawozy,sor, a za pozostałe pieniądze (gosp A 55 tys, gosp B 53 tys) produkty obłożone 22% vat tj. ON, maszyny, części maszyn, mat. bud.

 

Gosp A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.

Gosp. B wydało całość ale ma naliczony VAT w wysokości 10 722 ( 3% vat z 40 tys 1165 i 22% vat z 53 tys 9557). Dostaję zwrot z US w wysokości 7722 (różnica podatku naliczonego 10722 a podatkiem należnym 3000)

 

 

PODSUMOWANIE

 

W wariancie I na ryczałcie jest się do przodu o 6 tys.

 

W wariancie II wychodzi się lepiej o 896 zł na VAt na zasadach ogólnych, no ale w sumie skórka nie warta wyprawki. Wychodzi na to samo.

 

W wariancie III wychodzi sie lepiej o 5722 na VAT na zasadach ogólnych niż na ryczałcie. Czyli jak ktos inwestuje, kupuje ON, olej opałowy do suszarni(kupuje wyroby obłożone 22% vat) to trzeba być na vat, bo się opłaca.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

przepraszam, pomyliłem się, chodziło mi o to że wartość zwróconego vatu musi być dwa razy większa niż wartość vatu za sprzedaż , a nie wartość samych zakupów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

@deer wytłumacz mi dlaczego w wariancie I na ryczałcie jest się do przodu 8tyś a nie 5 tyś :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

bo 2 gospodarstwo jest 3 do tylu, a pierwsze 5 do przodu :rolleyes: a tak w ogóle teraz mamy stawkę vatu 6 % dla ryczałtowców

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@LowRider - faktycznie błąd i to taki prosty ze sam na niego nie wpadłem, a co lepsze nikt przed tobą go też nie zauważył :rolleyes: .

 

Już poprawiłem.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Najprościej rzecz ujmując policz sobie tak vat zwrócony od zakupów paliwa, nawozów itp minus vat zapłacony od sprzedanych zboż itp plus koszty ksiegowej jeżeli jest większy od vatu ryczałtowego to opłaca się przejś na vat. poniżej mój wzór

 

suma vat zwrócony - suma vat zapłacony + koszty księgowej > suma vat ryczałowy otrzymany = należy przejść na vat

 

 

suma vat zwrócony - suma vat zapłacony + koszty księgowej < suma vat ryczałowy otrzymany = nie należy przechodzić na vat

 

suma z całego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie na pewno jest parę osób znających się dobrze na Vacie.

 

Więc bardzo uproszczając na paliwo, opryski, nawozy i części wydajemy ok. 30 tys. no i suma będzie co roku wzrastać. A za płody rolne otrzymaliśmy 180 tys. zł.

 

No i jeszcze koszty księgowej, bierze 120zł za miesiąc, a jak nie ma faktur 60 zł. Inwestycji nie możemy przewidzieć, no ale w najbliższym roku jakieś maszyny uprawowe by były.

 

Czy opłacało by mi się przejście na Vat.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

coś mało tych kosztów a dużo dochodu przy tej sprzedaży dostajesz ok 10000zł zwrotu ryczałtu to nawet gdybyś kupował same produkty 22procentowym vatem to musiałbyś wydać ok 50000zł NIE OPŁACA SIE ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

funnkmaster odpowiem Ci też upraszczając do twoich danych zakładam że koszty i przychód podałeś netto, w twoim przypadku wygląda to tak:

 

30 tyś wydatki ( założę stawke 22% jak na paliwo i części choć nawozy mają mniejszą) to Vat wyniesie 30000 x22%= 6600

180 tys przychód ryczałt 6% to masz z tego dodatkowo 180 000 x 6% = 10 800

koszty księgowej 12 x 120 = 1440

podstawiamy to do mojego wzoru i wychodzi:

 

6600 - (10800+1440) = - 5640

na przejściu na vat byłbyś stratny 5640 zł . Musiałbyś mieć jeszcze wydatki powyżej 26 000 zł na stawce Vat 22% np na maszyny, paliwo itp żeby opłacało ci sie przejść na Vat. Im więcej inwestujesz (wydajesz) tym bardziej opłacalne przejście na Vat. Bardzo istotna jest też odpowiedź czy cała sprzedaż twojej produkcji jest fakturowana. A tak na marginesie masz super dochodową produkcję 150 tys rocznie pogratulować.

Prześledź odpowiedź deera parę postów niżej a powinno pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkie produkty sprzedany mam faktury. Adam ale chyba źle liczysz ponieważ na ryczałcie dostaje 6%, a na Vacie miał bym 3%. Ale myślę że wydatki mogą dojść do 40 tys. na te same paliwa, nawozy części i opryski. A w tym roku dobrze nam poszła malina.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

funkmaster rzeczywiście zapomniałem o 3% jakie ty zapłacisz, wie jeszcze raz

I sytuacja dziś 180 000 x 6% = 10 800 tyle masz dodatkowo vatu

40 000 x 22% = 8 800 a tyle płacisz (załozyłem max stawkę)

masz 2000 zł na plus dla ciebie.

 

Sytuacja II jesteś na vat:

180000 x 3% = 5400zł

koszt ksiegowej 12x 120 = 1440 zł razem kosztuje cię to 6840 zł

 

zwrotu vatu dostaniesz 40 000 x 22% = 8800

8800-6840 = 1960 zł

masz prawie tyle samo co na ryczałcie.

 

Gdybyś wiecej inwestował i miał na to faktury to wiecej byś miał do zwrotu i bardziej wówczas opłaca ię być na vacie, podobnie jak sprzedaż miałbyś bez faktur, od których ty płacisz vat. Dziś jak masz w sumie 40 tys kosztów w tym np są nawozy z mniejszą stawką to nie opłaca ci sie przechodzić na vat. W miesięczniku TopArar były kiedyś opisane artykuły z wyliczeniami dla róznych gospodarstw oraz jak wrócić z vatu na ryczałt spowrotem, po zakończeniu inwestycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najle[iej pojedziemy z ojcem do okolicznego WODR, i tam nam wytłumaczą. Ale przy kupowaniu ciągnika nam by się opłacało.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tez myślę przejść na vat.kupuje w tym roku maszyny na prawie 300tys zl.ale potem nic tak drogiego,trzeba potem normalnie żyć.wychodzi mi ze będę delikatnie dopłacać i tkzw spłacać powoli do us to co zwrócili powoli,bo ten zwrot to jak nieoprocentowana pożyczka.a żeby potem wyjść z vat trzeba być na 0.teraz słabo za mleko płacą i waham się czy przejść na vat czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

na vat sie oplaca przejść jak chcesz kupić coś do gospodarstwa. wtedy można dużo odzyskać. z takich normalnych rzeczy jak części nawozy paliwo też sporo zostaje. ja niedawno z takich pierdół kupilem nowy rozsiewacz nawozu za 12000zl. najlepiej jak jest gospodarstwo rodzinne ojciec z synem wtedy jeden jest na vacie i odzyskuje vat a drugi na ryczalcie i na niego sprzedaje sie zboże oczywiście nie wszystkie ale część.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj