karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

majkel207    21
3 godziny temu, MDSikor napisał:

Można bez problemu

A żeby odliczyć 100% trzeba by spisywać dokładnie przebieg i pisać po co gdzie się jechało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Tak, dlatego łatwiej odliczyć 50%


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojcik1207    16

Panowie przejąłem gospodarstwo po rodzicach. Na co dzień pracuje, opłacam składki ZUS. I co teraz? Oznacza to że już na starcie nie jestem rolnikiem ryczałtowym tylko VAT-owcem? KRUS nie jest obowiązkowy prawda? Czy rolnik nieopłacający KRUS ma możliwość starania się o dotację lub wystartowania w przetargu wystawionym przez KOWR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
Dnia 13.11.2017 o 00:58, onczyono napisał:

Wiecie coś może o programie z Ministerstwa Finansów do rozlczania "VAT"? Otrzymałem odpowiedź, że pod koniec 2017r. MF planuje wprowadzić program do celów VAT z możliwością JPK. Zbliża się koniec 2017r. i cisza... .

U mnie US dzwonił do mikro przedsiębiorców i zapraszał na szkolenia związane z wysyłaniem JPK.

Jest program do wysyłania JPK oraz plik exel do tworzenia jpk. W tym pliku robimy ewidencje zakupów i kosztów, i taka ewidencja wystarczy na potrzeby vat7. Ale nei jest to zbyt wygodne rozwiązanie bo wszystko trzeba ręcznie wpisywać. A byle jaki najprostszy i dawmowy program księgowy ma choćby możliwość wyboru kontrahentów z listy a nie wpisywanie całości danych za każdym razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31
4 godziny temu, wojcik1207 napisał:

Panowie przejąłem gospodarstwo po rodzicach. Na co dzień pracuje, opłacam składki ZUS. I co teraz? Oznacza to że już na starcie nie jestem rolnikiem ryczałtowym tylko VAT-owcem? KRUS nie jest obowiązkowy prawda? Czy rolnik nieopłacający KRUS ma możliwość starania się o dotację lub wystartowania w przetargu wystawionym przez KOWR?

Bedziesz caly czas na zusie, nie można byc na zusie i krusie jednoczesnie. Po przejeciu gosp jestes rolnikiem ryczaltowym. Na reszte pytan nie odpowiem

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Części, paliwo wszytko 50%


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

Jaki polecacie program dla rolnika vatowca do prowadzenia ewidencji i generowania pliku JPK?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia
2 godziny temu, danielhaker napisał:

Wrócę jeszcze do samochodu. A części, można bez obaw 50% odliczać?

Na fakturach musi być nr rejestracyjny. Moja księgowa zawsze mnie upila, żeby było bez wątpliwości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863
Dnia 20.11.2017 o 13:29, ZosiaSamosia napisał:

Na fakturach musi być nr rejestracyjny. Moja księgowa zawsze mnie upila, żeby było bez wątpliwości. 

No tak najbezpieczniej. 

 

Z racji tygodnia darmowej dostawy na allegro zamówiłem sobie parę części. Otrzymałem fakturę na części + wysyłka, ale zapłaciłem za same części. Przejdzie taka faktura mając potwierdzenie przelewu na niższą kwotę niż na fakturze? Teoretycznie wygląda na niezapłaconą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

@danielhaker na fakturze masz pozycję pozostało do zapłaty i tam jest kwota 0.00 więc nic nikt tego nie będzie drążył. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

Zapłacono przelewem czyli w czasie przeszłym. Nie ma notatki że musisz coś dopłacić. Zresztą przy zakupach internetowych masz potwierdzenie zamówienia i tam też jest ujęta kwota jaką musisz uiścić aby otrzymać towar. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
15 godzin temu, danielhaker napisał:

No tak najbezpieczniej. 

 

Z racji tygodnia darmowej dostawy na allegro zamówiłem sobie parę części. Otrzymałem fakturę na części + wysyłka, ale zapłaciłem za same części. Przejdzie taka faktura mając potwierdzenie przelewu na niższą kwotę niż na fakturze? Teoretycznie wygląda na niezapłaconą?

Nie koniecznie przyjdzie o dopłatę bo nie zawsze dostawa jest płatna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia
3 godziny temu, danielhaker napisał:

Części 100, wysyłka 10

Razem do zapłaty 110

Zapłacono przelewem 110

Teraz zatrybiłam. Czyli w rzeczywistości zapłaciles 100 a fv masz na 110?  Szkło mam zbite w telefonie i myślałam że za części 110. Ale nie ważne. :) Do takiej faktury nie potrzeba jest potwierdzenia przelewu. Bo już kwota wymagana została zapłacona. To tak jak zaplacono gotówką. 

Edytowano przez ZosiaSamosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dla mojego US zapis zapłacono jest czasem niewystarczający. Mleczarnia dowozi rolnikom paliwo a na fakturze jak wielka pieczęć zapłacono i druga potrącenie skup. To nie wystarczyło i trzeba było jeszcze dostarczać szczegółowe rozliczenie do faktury. Z kolczykami podobnie. Płacone jest za pobraniem i chcą potwierdzenia, że zapłaciłem. 

Co do części to też radzę uważać i nie kombinować. W biurze rachunkowym księgowa zajmuje się rozliczeniami pewnego rolnika który też prowadzi działalność gospodarczą. Zrobili mu kontrolę i US dzwonił do sklepu motoryzacyjnego pytając czy dany olej z faktury jest przeznaczony do używanego przez niego samochodu. To dopiero nadgorliwość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

Różnie można zinterpretować fakturę. Jeśli coś jest nie jasne dociekają. Tutaj sama faktura jest już potwierdzeniem przelewu który nastąpił, przed wydaniem towaru. Co do potrąceń z faktury za mleko to na takich powinno byc napisane że zapłacone jako kompensata z faktury i nikt nie ma wątpliwości. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551
Dnia 23.11.2017 o 21:38, Niki20 napisał:

Podpowiedzcie mi czy do przejścia na vat muszę mieć nadany numer regon?

tak

10 godzin temu, Thomas2135 napisał:

Dla mojego US zapis zapłacono jest czasem niewystarczający. Mleczarnia dowozi rolnikom paliwo a na fakturze jak wielka pieczęć zapłacono i druga potrącenie skup. To nie wystarczyło i trzeba było jeszcze dostarczać szczegółowe rozliczenie do faktury. Z kolczykami podobnie. Płacone jest za pobraniem i chcą potwierdzenia, że zapłaciłem. 

Co do części to też radzę uważać i nie kombinować. W biurze rachunkowym księgowa zajmuje się rozliczeniami pewnego rolnika który też prowadzi działalność gospodarczą. Zrobili mu kontrolę i US dzwonił do sklepu motoryzacyjnego pytając czy dany olej z faktury jest przeznaczony do używanego przez niego samochodu. To dopiero nadgorliwość.

To też masz niezłych URZĘDASÓW.........

Mnie Pani z US zapytała po co mi laptop w gospodarstwie?¬¬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Do tego samego co w US trzeba było powiedzieć.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

1.Nie ma przeciwwskazań, aby wystawić fakturę korygującą do nr faktury :) 

2. Jeżeli auto będzie wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej i celów osobistych to 50% od wszystkich faktur związanych z autem

3. Pamiętajcie, że od stycznia 2018 JKP VAT obowiązkowo, oraz JPK Faktura - jeżeli wystawiacie faktury ręcznie, a rejestry VAT prowadzicie w excelu to nie będziecie mogli wygenerować JPK faktura z automatu :)

 

PZDR

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Ale grudzień jeszcze rozliczamy tradycyjnie?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Dnia 20.11.2017 o 13:29, ZosiaSamosia napisał:

Na fakturach musi być nr rejestracyjny. Moja księgowa zawsze mnie upila, żeby było bez wątpliwości. 

Nie musi być, to znaczy ewentualnie można samemu opisać, by nie zapomnieć co i po co i uniknąć zbędnych pytań urzędu. Nr rejestracyjny to przy tankowaniu raczej a nie przy zakupie części. Ja jak tankuję auto to nie wpisuję nic i sobie sam długopisem potem opisuję fakturę. A jako sprzedawca w motoryzacyjnym sklepie w życiu bym nie wpisał nr rej. auta, bo jaką mam pewność że te części właśnie wylądują w tym konkretnym aucie i a nie u sąsiada, bo ma takie samo, a na fakturę taniej. No i praktyka urzędnika jak dzwoni do sklepu by sprawdzić czy dany olej do tego służy czy nie...żenada.  Jakim to sprzedawca jest ekspertem w tym temacie? Każdy z nas może założyć działalność otworzyć sklep motoryzacyjny i nie mieć o tym zielonego pojęcia, bo powiedzmy, że taka jest koniunktura, więc się części same będą sprzedawać :) 

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Takie sprawdzanie ma się nijako do rzeczywistości, ktoś kiedyś pisał że klamka od MTZ-ta pasuje do innej marki a jest dużo tańsza i co w takiej sytuacji US zakwestionuje FV?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj