karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tomastm    2

czy moge wystawic fakturze osobie nie posiadajacej NIP i nie prowadzacej dzialalnosc rolnicza??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a dlaczego nie?

Ja czasem biorę fakturę jak widzę że mam dostać paragon z kasy fiskalnej który po 4 miesiącach jest nieczytelny. Nikt mi problemów nie robił.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Co do zasady cytat z ustawy:  

 

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

Nikita: wtedy jak widzisz że ktoś chcę ci dać paragon a ty chcesz fv,  to się co do natury rzeczy nazywa faktura do paragonu. Ty dostajesz FV a sprzedawca paragon trzyma ze swoją kopią FV w dodatkowej dokumentacji. 

 

Sprzedawca nie może wystawić Ci FV bez wystawienia paragonu. Jest kilka odstępstw np. sprzedaż na odległość, gdzie można wystawić od razu FV bez paragonu (do momentu aż ktoś tej kasy nie kupi) jednak musi być wysyłka i płatność na konto.

 

 

Także co do pytania @tomastm ja bym odpowiedział że nie może wystawić faktury np. dla sąsiada który nie ma DG?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

A czy można wystawić fakturę bez NIPu nabywcy.? Sprzedałem starą maszynę do której kupowałem części na fv i żeby spać spokojnie wstawiłem fakturę vat na kupującego, który nie posiada nr NIP. Czy zamiast Nipu wpisać pesel?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Nikita: wtedy jak widzisz że ktoś chcę ci dać paragon a ty chcesz fv,  to się co do natury rzeczy nazywa faktura do paragonu. Ty dostajesz FV a sprzedawca paragon trzyma ze swoją kopią FV w dodatkowej dokumentacji....

Faktura vat? A to określenie nie wyszło z obiegu? Bo teraz nie musi być dopisku VAT na fakturze VATowskiej.

Co do samej sprzedaży - jak będzie to 1-2 faktury aby wykazać sprzedaż to nikt się nie przyczepi choć faktycznie w tym roku jak nie w zeszłym pojawiła się w programie fakturującym opcja wystawienia paragonu (taki prosty/darmowy którego używam). Jakoś nie wnikałem po co ;)

 

Co do faktury do rachunku/paragonu to  czasem jak kupuję coś przez neta i dla mnie (vatowca) jest wystawiana faktura do rachunku - np z firmy mizzar i którejś od ŚOR.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

A jak sprzedajecie os. Fizycznym i nie macie kasy to prowadzicie coś w rodzaju ewidencji bezrachunkowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Jak wygląda odliczenie Vat i środkami trwałymi przy zakupie laptopa za 4999 zł brutto?


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markoz92    0

Czy rolnik na vacie może nie otrzymywać faktur za utylizacje zwierząt? Jestem na vacie od czerwca, wczesniej jako ryczałtowiec nie płacilem za utylizacje, a jako vatoviec powinienem przy każdorazowym odbiorze padliny zapłacić vat i dostać fakture za usługe, problem w tym że w firmie utylizacyjnej nadal wszystko funkcjonuje tak jakby był na ryczałcie i nie potrafią mi udzielić sensownej odpowiedzi. Pytałem się o to w agencji to stwierdzili że skoro nie muszę nic płacić, to nie ma się o co martwić itd. Na razie w ogóle pomijam to w ewidencji vat bo nie mam na to żadnego dokumentu poza kwitkiem odbioru i przewozowym, ale nie wiem czy to co przechodzi w agencji przejdzie tez w urzędzie skarbowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Ja tych faktur nie oddaję do rozliczenia, firmie utylizacyjnej też nic nie płacę, dlaczego ty miałbyś zapłacić VAT jak to oni wystawiają tobie fakturę i to im ty płacisz(agencja za ciebie), Urzędu skarbowego nie interesuje to że ty sobie vatu nie odliczyłeś, dla nich najważniejsze jest to że firma odbierająca która wystawia ci fakturę za usługę go zapłaci do US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mindel24    4

ot  i POLSKA nasza.A do faktur sprzedaje sąsiadom mleko i nie mam nip  ani pesel niema takiego obowiązku jak bedą chcieli  z us to sie przejdą do sąsiadów.ale jak obcej osobie to warto wpisać  pesel dla bezpieczeństwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Ja tych faktur nie oddaję do rozliczenia, firmie utylizacyjnej też nic nie płacę, dlaczego ty miałbyś zapłacić VAT jak to oni wystawiają tobie fakturę i to im ty płacisz(agencja za ciebie), Urzędu skarbowego nie interesuje to że ty sobie vatu nie odliczyłeś, dla nich najważniejsze jest to że firma odbierająca która wystawia ci fakturę za usługę go zapłaci do US

 

Mi firma wystawia fakturę bo przy odbiorze "płacę" jakieś grosze, a kwota za załą usługę (transport i utylizacja) nie jest mała. Firmi ARiMR zwraca całość za utylizację i 80% za transport, oczywiście netto czyli vat i 20% netto za transport płacę ja. Zatem na fakturze odliczam cały vat bo cały "zapłaciłem".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Widać zależy od firmy utylizacyjnej, u mnie nic nie każą sobie dopłacać, pewnie muszą że swojego zysku odejmować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

co do firmy utylizacyjnej tez tak miałem , ale to chodzi o cos innego pewnie z ARIMR przysługuje 80 % dofinansowania ( czy cos koło tego) to firma musi dać że my placimy 20% i dostanie zapłatę z ARiMR a nasze 20 % im nie potrzebne ale bez tej fikcji nie dostali by kasy z ARiMR ,

 

Też się z tego nie rozliczam chociarz raz jak przysłali mi fakturę z nr konta do zapłaty a wiedziałem że nie zapłaciłem to dzwoniłem a tam zapłacone :blink: .

 

A właśnie jak to jest z maszynami nabytymi przed "VAtem"  i kupowanymi do nich częściami jak chcę sprzedać to mam fakturować czy nie i na jaka wartość :huh: :huh: :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

Ja sprzedawalam juz jakiś czas temu ale chyba nic się nie zmieniło. Jeśli sprzęt jest w ewidencji środków trwałych to wystawia się fakturę ale ze zwolnieniem z podatku VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no ale mi chodzi czy w ogóle fakturować te maszynę sprzed Vatu co do niej zakupiłem części już jako vatowiec ???

 

Bo jak sprzedaje stare graty co do nich nic nie kupowałem części to wiadomo że żadnej faktury nie wypisuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5288

jak zapłace za fakture z e-konta  i sobie wydrukuje potwierdzenie przelewu to mi to wystarczy czy musi być jakas pieczątka banku czy coś w tym rodzaju??


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja wszystkie faktury płacę przez internet i drukuję potwierdzenia. Nikt jeszcze się do tego nie przyczepił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj