karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość ZosiaSamosia   
Gość ZosiaSamosia

Artykuł jest z 2012r. a prawo często się zmienia. Nawet w tym roku weszły jakieś zmiany odnośnie powrotu na ryczałt

 

Nie koniecznie jest nieaktualny, rozmawiałam dziś z księgową i wychodzi na to, że można wyjść z vat min. po 3 latach, a jeżeli  są ŚT zakupione w tym czasie to, aby nie zwracać podatku można wyjść po 5 latach od zakupu. Jeżeli wyjdę wcześniej to muszę zwrócić podatek w wysokości 1/5 za rok. 2/5 za dwa lata itd. 

Edytowano przez ZosiaSamosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

Nie dodałaś że musisz zrobić inwentaryzacje i za produkty zakupione do gospodarstwa a nie zużyte ,zwrócić vat,oraz za produkty z gospodarstwa nie sprzedane,a znajdujące sie w magazynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

jak bede skladal wniosek o zwrot akcyzy za paliwo to moge jeszcze vat odliczyc od paliwa?czy jedno wyklucza drugie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Jedno nie wyklucza drugiego, niesiesz oryginały i kopie (ewentualnie jak dobra gmina to Ci zrobią na miejscu)do gminy, tam Ci poświadczają za zgodnością z oryginałem. Oryginały do Vatu.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Witam. Ktoś wie jak to jest w tej chwili z odwrotnym obciążeniem na stal? Chodzi mi o elektroniczne składanie deklaracji, czy jest taki obowiązek i o co biega z deklaracją VAT-27, czy składa ją tylko sprzedawca czy ja też. W tym roku to pierwszy zakup stali i muszę go rozliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madziik    0

Do osób rozliczających się samych.

Robicie coś takiego jak podsumowanie kwotowe rejestru zakupów i sprzedaży VAT za poprzedni rok (gdy kończy się rok), jeżeli tak to jak to wygląda? Może, ktoś podrzuciłby na priv? 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Nie.

Ja ostatnio kupowałem używaną przyczepę, płaciłem z pewnych względów przelewem, przelew poszedł rano, po południu po przyczepę się jechało.

Wystarczy dobrze sporządzić umowę sprzedaży (zadatek itp) która może być nawet przy sprzedaży na fakturę VAT (trochę zawiły temat ale ciekawy). Obie strony są związane umową i nikt się nie wywinie bez konsekwencji.

 

Byłem dzisiaj w urzędzie i powiedzieli, że niby 15 tyś na przelew rolników nie obowiązuje ale jak ktoś by chciał zwrot 25 dni za miesiąc, w którym coś kupił za ponad 15 płatne gotówką to nie przysługuje mu zwrot w 25 dni tylko 60.

 

 

 

Druga sprawa to od stycznia jest przepis, że jak mamy przeniesienie w poprzedniego miesiąca powyżej 3 tysi vatu to nie możemy się ubiegać się o zwrot w 25 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Przy sprzedaży siana w belach to na fakturze jaki ma być procent? 5 czy 8?

Nigdy nie sprzedawał em siana wiec nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

prowadzę pozarolniczą DG  i jednocześnie jestem na vacie. z DG płacę pit (kpir) i prowadzę EŚT na potrzeby amortyzacji, gdzie ujęte są tylko środki trwałe do DG. Zamierzam kupić maszyny do gospodarstwa i pytanie czy w związku z prowadzeniem pozarolniczej DG i obowiązkiem prowadzenia EŚT (dla DG) mam również prowadzić taką ewidencję dla gospodarstwa? Czy ktoś z Was prowadzi pozarolniczą DG i gospodarstwo jednocześnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

W której pozycji w deklaracji vat wpisujemy stal na odwrotne obciążenie,32 czy 34

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

Vat liczysz sam wpisujesz w 34 i 35 oraz 45 i 46 jeżeli środek trwały to 43 i 44 i to na tyle w zestawieniu wpisujesz w rubryce OO trzeba ją zrobić. To takie puste przepisywanie jakbyś wlał wodę do wiadra i ją wylał. Ale trzeba ja obowiązkowo ukazać i to w tym miesiącu w którym jest wystawiona (jeżeli się nie mylę).

 


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

prowadzę pozarolniczą DG  i jednocześnie jestem na vacie. z DG płacę pit (kpir) i prowadzę EŚT na potrzeby amortyzacji, gdzie ujęte są tylko środki trwałe do DG. Zamierzam kupić maszyny do gospodarstwa i pytanie czy w związku z prowadzeniem pozarolniczej DG i obowiązkiem prowadzenia EŚT (dla DG) mam również prowadzić taką ewidencję dla gospodarstwa? Czy ktoś z Was prowadzi pozarolniczą DG i gospodarstwo jednocześnie?

 

Ja mam tylko wpisane maszyny z DG.

Na potrzeby MGR prowadzę druga EŚT i tylko zakupione maszyny z mgr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Muszę wpłacić do us kilkanaście tysięcy. Rozważam napisanie prośby o rozłożenie na raty. Robił ktoś kiedyś takie coś?z jakim skutkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

witam

 Jak wglada sytuacja ryczaltowca ktory kupuje ciagnik z zagranicy placac tam vat a pozniej gdy chce sprzedac ciagnik np za 3 lata to sprzedaje go jako ryczaltowiec na umowe kupna sprzedazy ? czy inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Umowa sprzedaży, nie ma czegoś takiego jak umowa kupna-sprzedaży. Skoro jesteś ryczałtowcem to nie wystawiasz faktur. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

czyli tak jak osoba fizyczna przy zakupie place  vat a pozniej tylko  umowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Jeśli jesteś rolnikiem na ryczałcie to tak. Żeby odliczać i naliczać VAT trzeba być vatowcem.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Pytanie do VAT-owców.

Czy na Wniosku o zwrot akcyzy składanego do UG podajecie NIP?

W instrukcji/podpowiedzi jest napisane ze

"Podaję te podmioty które są zobowiązane posiadać NIP na podstawie przepisów z 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników"

Zastanawiam się czy ma to jakiekolwiek znaczenie czy podam PESEL czy NIP ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj