karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miwigos    3512

zwrot vatu to jest vat ze sprzedaży minus vat z zakupów i vatu z zakupów wychodzi zawsze wiecej skoro mam zwroty

Tak licząc zawsz będziesz do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Czy aby odliczyć VAT od paliwa do samochodu musi być on na mnie zarejestrowany czy mogę być tylko współwłaścicielem i to wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

zwrot vatu to jest vat ze sprzedaży minus vat z zakupów i vatu z zakupów wychodzi zawsze wiecej skoro mam zwroty

widzisz a ja całe życie myślałem że zwrot vat to jest vat zawarty w zakupach minus vat ze sprzedaży i nie zawsze wychodzi się wtedy na plusie 

 

kolego poosa21 gratuluje że mając 23ha potrafiłeś dokupić 20ha ziemi i dodatkowo masz 60 tys zwrot vat (wychodzi że kupujesz minimum za 300 tysięcy brutto przy zerowej sprzedaży) w moich rejonach jest to nierealne, pozostaje więc tylko pozazdrościć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

tak jak piszesz dobrze myślalem odwrotnie napisalem vat z zakupów minus vat ze sprzedazy i wychodze zawsze na plus inaczej sie tego liczyc nie da i tyle. sprzedajac dostaje wat kupujac place vat tak samo jak RR wiec tu różnicy nie ma a zwrot jednak mam a na RR bym nie miał i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Czy aby odliczyć VAT od paliwa do samochodu musi być on na mnie zarejestrowany czy mogę być tylko współwłaścicielem i to wystarczy?

było.

Możesz być jedynym właścicielem.

Możesz być współwłaścicielem.

Możesz mieć go w użyczeniu (umowa na kolanie spisana).

Mam wszystkie 3 rozwiązania i ani księgowa ani US nie widzi w tym problemu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3512

tak jak piszesz dobrze myślalem odwrotnie napisalem vat z zakupów minus vat ze sprzedazy i wychodze zawsze na plus inaczej sie tego liczyc nie da i tyle. sprzedajac dostaje wat kupujac place vat tak samo jak RR wiec tu różnicy nie ma a zwrot jednak mam a na RR bym nie miał i tyle

To policz dobrze jak bys był na RR,może lepiej nie bo sie zmartwisz że nie zyskujesz tyle co myslisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

tak jak piszesz dobrze myślalem odwrotnie napisalem vat z zakupów minus vat ze sprzedazy i wychodze zawsze na plus inaczej sie tego liczyc nie da i tyle. sprzedajac dostaje wat kupujac place vat tak samo jak RR wiec tu różnicy nie ma a zwrot jednak mam a na RR bym nie miał i tyle

 

sprzedając - ODPROWADZASZ VAT

kupując - "DOSTAJESZ"

 

jest różnica, w moim przypadku bez większych inwestycji przy 45ha produkcji roślinnej, nie wychodzi to już tak do przodu przy sprzedaży za ok 250tys, a nie bawiłem się w wyliczanki jakby było na rr, widzę to po tym co zyskuję a co oddaje a ile by zostawało na rr, bo będąc na rr są jednak w niektórych przypadkach możliwości przykombinowania czegoś, a jak jesteś na vacie i jesteś SAM, bez wujków, ojców, braci, sióstr na rr to matematyka jest prosta i nikt mi nie udowodni że jest inaczej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nemezis    19

tak jak piszesz dobrze myślalem odwrotnie napisalem vat z zakupów minus vat ze sprzedazy i wychodze zawsze na plus inaczej sie tego liczyc nie da i tyle. sprzedajac dostaje wat kupujac place vat tak samo jak RR wiec tu różnicy nie ma a zwrot jednak mam a na RR bym nie miał i tyle

musisz liczyć vat z zakupów minus VAT RR 7% ! i wtedy jeśli zostaje to jesteś na plusie

jeśli komuś z małymi inwestycjami opłaca się być na vat to ma albo mało rentowny kierunek produkcji albo prowadzi mocno "kreatywną" księgowość

Edytowano przez nemezis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jestem na etapie sprzedaży ŚT (ciągnik rolniczy) przy sprzedaży doliczam vat, wystawiam fakturę. I to wszystko, czy jeszcze jakieś dokumenty muszę organizować? Jakąś umowę KS czy coś w tym stylu.

Rozliczam się z vat-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli jesteś na vacie to nie masz prawa wystawić żadnej umowy kupna sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

Nemezis dotarles właśnie do sedna "kreatywność" tutaj też jest pole do popisu, oczywiście w granicach zdrowego rozsadku
Nikita a przy współwłasności czy umowie użyczenia nie wzrośnie składka oc?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Od marca jestem VAT'owcem , dużo już forum na temat vatu czytałem ale dalej nie wiem czy mogę odliczać sobie części do samochodu , oleje itp . Jedni piszą że tak drudzy że nie bo musi być jakiś specjalny z kratą. Ale przecież do prowadzenia działalności rolniczej potrzebny samochód chociażby by podjechać do banku ;) Może ktoś raz a konkretnie to wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

panowie jestem na vacie od lutego juz troche faktur uzbierałem, mam pytanie czy da sie coś wykombinować przy sprzedaży opasów ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Przy zwierzętach to za wiele Ci się nie uda bo arimr często kontaktuje się z US kto gdzie sprzedaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Ludzie jak sobie chcecie kombinować to piszcie PW do siebie a nie otwarcie w wątku. Myślicie że tylko rolnicy śledzą fora rolnicze? Jeden z drugim się na czyta glupkowatych wpisów a później każdego jednego przy kontroli traktują jak kombinatora i złodzieja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

Po co sobie komplikować? tak jak mowilem wczesniej Prosisz sprzedawcę żeby wypisał na oleje smary dentki opony łożyska szpilki uj wie co jeszcze multum opcji i nikt nie będzie miał obiekcji


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzepka    1

najlepiej i najbezpieczniej udac sie do ksiegowego  jest na bierzaco z prawem poniewaz ono sie zmienia szybciej od wiatru w polu ;-)  wiem bo jestem na vacie od pieciu lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Zamierzam przejść na VAT i mam takie pytanie czy od cielaków zakupionych od rolników na ryczałcie moge sobie odliczyć VAT płacąc gotówką?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

najlepiej i najbezpieczniej udac sie do ksiegowego  jest na bierzaco z prawem poniewaz ono sie zmienia szybciej od wiatru w polu ;-)  wiem bo jestem na vacie od pieciu lat

 

I jak oceniasz te 5 lat? Opłacało się czy nie? Ja za lada moment tez będę na vat i jednak bez księgowej ciężko to ogarnąć na 100% 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzepka    1

nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie ,- :(

   na moim przykładzie pomimo ze  jestem małym powierzchniowo rolnikiem w porównaniu do szanownych forumowiczów  mogę stwierdzić ze sie opłaca ,

jako rolnik kupując co kol wiek płace vat ,np,cement,farbe nakretke,nawozy,opał.energie,części do maszyn,koszty za usługi  itp......(niektóre wydatki moga byc ułamkowo liczone do kosztów) i oczywiscie wiaze sie to z posiadaniem faktury vat,

na Vacie opłaca sie byc w przypadku kiedy inwestujesz w gospodarstwo , uczestnicząc w programach prow.. kupujesz maszyny ..

,agencji nie interesuje czy ty odzyskasz vat czy nie ,oni  jedynie operuja kwotami brutto

oczywiście wiążę to sie w przypadku maszyn używanych  ze przy zakupie płacisz wyższa  stawkę czyli  plus vat,

kazdy musi sam sobie skalkulowac czy sie opłaca ,ponieważ jest potrzeba zrównoważonego zbilansowania sprzedażny i kupna w roku podatkowym  ,poniewaz czasami bywa jak ja miałem ze vat przepada  ...

 

Edytowano przez rzepka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Trzeba naprawdę chłodno i szczegółowo przekalkulować ile się rocznie kupuje a ile sprzedaje. Kilka lat temu jak były inne stawki to opłacalność była większa aktualnie nie wygląda to za ciekawie. Jeżeli ktoś planuje regularne inwestycjie i ciągły rozwoj to może i ma to jakiś sens, jeżeli natomiast ktoś chce kupić jedną maszynę czy dwie a potem nic lub raczej nic to wg mnie przechodzenie na vat mija się z celem. Bo powrócić nie jest już tak łatwo. Z samej produkcji ciężko jest wyjść na swoje, pomimo że jak ktoś słusznie zauważył vat jest na wszystkim(śrubce nakrętce itd) to sumy są niskie i ciężko jest naskrobać. Nawet jeżeli wyjdzie się na plus to kwoty są niskie. W moim przypadku było tak, że w sezonie wychodziło się do przodu nie raz całkiem sporo, a po sezonie trzeba było odliczać od tego co się nazbierało latem.

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jak rozumiesz przepadnięcie VATu?

 

Jak już napisałem przed przejściem przez ponad rok robiłem taką kalkulację w excelu jak wyjdę na Vacie bez inwestycji, uważam że tą decyzję trzeba podjąć mądrze a nie pod wpływem impulsu bo " wszystkim się opłaci to i ja przejdę na VAT".

 

Z tym Vatem na drobnych rzeczach jest Ok jak robi się samemu rozliczenia , znajomy nie bierze faktur do 10 zł VATu (przy 23% jest to zakup za 55 zł/brutto a takich też jest sporo) bo księgowa bierze 10 zł za jedną FV więc jest to bez sensu.

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj