karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

LukaszBRO    197

czy liczac tak czy tak, dopóki zwroty są to i tak jestem na plusie w porównaniu do RR bo sprzedaje teoretycznie po cenach netto ale kupujac tez place netto i co kwartał dochodzi mi do tego kasa z US za biuro płace nie całe 800 zł na rok więc mi się to opłaca. Około 30tyś rocznie zwrotu minus te 800zł na biuro wiec mam to co na RR+29000 proste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Zle liczysz


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Orientuje się ktoś jak wygląda sprzedaż od vatowca dla nie vatowca? Chodzi o limit 20 tyś.

W zeszłym roku podobno wszedł przepis, że jak kupujący płaci przelewem to limit nie obowiązuje. Ktoś potwierdzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

czy liczac tak czy tak, dopóki zwroty są to i tak jestem na plusie w porównaniu do RR bo sprzedaje teoretycznie po cenach netto ale kupujac tez place netto i co kwartał dochodzi mi do tego kasa z US za biuro płace nie całe 800 zł na rok więc mi się to opłaca. Około 30tyś rocznie zwrotu minus te 800zł na biuro wiec mam to co na RR+29000 proste

 

Źle liczysz. Możesz mieć zwroty co kwartał z US i będąc na Vacie będziesz stratny względem RR.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

czy liczac tak czy tak, dopóki zwroty są to i tak jestem na plusie w porównaniu do RR bo sprzedaje teoretycznie po cenach netto ale kupujac tez place netto i co kwartał dochodzi mi do tego kasa z US za biuro płace nie całe 800 zł na rok więc mi się to opłaca. Około 30tyś rocznie zwrotu minus te 800zł na biuro wiec mam to co na RR+29000 proste

Sprzedajesz po cenach netto ale na RR dostawałbyś 2% więcej że sprzedaży niż na vacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

mój ojciec jest na rr ma za sprzedaż świń 7%vatu ja mam 8% ja teoretycznie musze go oddac on nie ale przy kupnie paszy i warchlaka ja odliczam vat a on nie i wychodzimy praktycznie na to samo, tyle że ja dodatkowo mam zwroty za cześci za paliwo za maszyny 23% i zawsze te dodatkowe pieniadze mam czyli przynosi to zysk jak by to nie liczyc. Wole za maszyne zaplacic 100tys niż ponad 120tys z vatem, w tamtym roku za sama ładowarke było 26tys i nie wiem jak innym ja narazie nie mysle o powrocie do RR

Źle liczysz. Możesz mieć zwroty co kwartał z US i będąc na Vacie będziesz stratny względem RR.


Nie wiem może źle licze ale mam na koncie te same pieniadze za swinie co ojciec RR i do tego ja mam 8% a on ma 7% zawsze pare groszy wiecej na 100 świniakach i ten zwrot wiec nie wiem jak inaczej na to patrzec. Jeśli bym musial oddawac ten Vat to bym tracił do RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Ty masz na koncie kwotę netto + ewentualny zwrot vatu a ojciec ma kwotę netto + 7% vatu. Zależy jak duży masz ten zwrot vatu to tak opłaca Ci się być na vacie. Lub nie opłaca jak zwrot jest mniejszy niż kwota 7% vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

mój ojciec jest na rr ma za sprzedaż świń 7%vatu ja mam 8% ja teoretycznie musze go oddac on nie ale przy kupnie paszy i warchlaka ja odliczam vat a on nie i wychodzimy praktycznie na to samo, tyle że ja dodatkowo mam zwroty za cześci za paliwo za maszyny 23% i zawsze te dodatkowe pieniadze mam czyli przynosi to zysk jak by to nie liczyc. Wole za maszyne zaplacic 100tys niż ponad 120tys z vatem, w tamtym roku za sama ładowarke było 26tys i nie wiem jak innym ja narazie nie mysle o powrocie do RR

 

Nie wiem może źle licze ale mam na koncie te same pieniadze za swinie co ojciec RR i do tego ja mam 8% a on ma 7% zawsze pare groszy wiecej na 100 świniakach i ten zwrot wiec nie wiem jak inaczej na to patrzec. Jeśli bym musial oddawac ten Vat to bym tracił do RR

 

w przypadku gdy tylko masz opasy lub trzodę to rzeczywiście masz większy vat, natomiast jak sprzedajesz mleko lub zboże to dostajesz tylko 5% a rr 7% dlatego każdy ci tu mówi że od zwrotu trzeba odjąć jeszcze 2%, ale jak ty masz świnie to to cię nie obowiązuje przy liczeniu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Ja przy hodowli nie narzekam, na pasze sporo idzie, paliwo, zawsze coś z budowlanki w ciągu roku się trafi nie biorąc pod uwagę maszyn i budowy jest sporo na + nie zamierzam rezygnować. z samej roślinnej może i faktycznie nie da się zarobić.
U nas niektórzy już uciekli z vatu, całe litanie recytowali ile to dokladki itd. Teraz pierdolamento ile to za paliwo straty, przychodzi i piszczy czy może wziąć na mnie fakturę jeden mieszalnik kupował, drugi opony do ciągnika "bo szkoda tyle piniędzy"
taki już nasz naród z której strony by nie usiadł to z każdej mu niewygodnie.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Dokładnie, znam jego Pana który przez 3 lata miał ładne zwroty co miesiąc a jak przyszedł kryzys w mleczarstwie i przez 3 miesiące musiał dopłacić do US to już chciał z vatu rezygnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madziik    0

a podali jakąś podstawę prawną?

Mam 2 konta, 2 zgłoszone do US (oba użytkuję do gospodarstwa rolnego a jedno do przelewu wypłaty oraz opłat za dom, jedno na gosp. drugie na osobę prywatną).

 

A czy gdybyś założył konto na gospodarstwo byłoby ono darmowe czy za opłatą i wtedy bank miałby zysk?

 

Dla księgowych 2 konta oznacza że muszą przeglądać wydruki z 2 kont ;)

 

To trzeba wszystkie konta podawać do US? Jak np. jedno mam tylko do zwrotów z US (w kocu i tak chcę się wybrac do US i podać do zwrotów to konto z którego wszystko opłacam) i przychodzą tam czasami jakieś pieniądze z agencji a drugie jest prywatne (rolnicze) na nim robię wszystkie operację związane z płatnościami za faktury, przychodzą mi pieniądze jak coś sprzedam, czasem z tego konta zapłacę za co do domu. Do tego mam ze 2 konta całkowicie prywatne gdzie nie robię przelewów związanych z rolnictwem (chyba że  z nich przelewam pieniądze na konto rolnicze gdy mam duże zakupy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Po zmianach od 01.01.2017 pozmieniali trochę w VAT. Ja stwierdziłem że podam im 3 konta które mam bo kasa z pensji idzie na zakupy do gospodarstwa i opłaty rachunków, drugie konto to typowe konto w BS czyli pod kredyty i dopłaty. 3 konto będzie robić za awaryjne bo coś BGŻ mnie czasem irytuje lub jak dobrze będzie się spisywać to jako konto do wpływu za sprzedane płody rolne. Podałem wszystkie 3 bo z każdego wygeneruje sobie wpływy i wydatki za okres rozliczeniowy + to samo dla karty kredytowej i dam całość księgowej. Łatwo będzie ogarnąć ile mam kasy do wydania (gosp+pensja) i ile wydaję na zakupy związane z VAT. Po prostu widać będzie czy nie wydaję więcej niż mogę ;)

 

Jak składałem druk aktualizacyjny to kobitka coś marudziła że płatności za faktury z których odliczam VAT mają iść z kont które są zgłoszone w US, marudziła coś jeszcze że zakupy/zapłata powyżej 15tys ma iść z konta gospodarczego (tylko tu szło chyba o typową działalność gospodarczą a nie o VAT w rolnictwie). Nie ukrywam że nie chciałem się z nią kłócić ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

mój ojciec jest na rr ma za sprzedaż świń 7%vatu ja mam 8% ja teoretycznie musze go oddac on nie ale przy kupnie paszy i warchlaka ja odliczam vat a on nie i wychodzimy praktycznie na to samo, tyle że ja dodatkowo mam zwroty za cześci za paliwo za maszyny 23% i zawsze te dodatkowe pieniadze mam czyli przynosi to zysk jak by to nie liczyc. Wole za maszyne zaplacic 100tys niż ponad 120tys z vatem, w tamtym roku za sama ładowarke było 26tys i nie wiem jak innym ja narazie nie mysle o powrocie do RR

 

Nie wiem może źle licze ale mam na koncie te same pieniadze za swinie co ojciec RR i do tego ja mam 8% a on ma 7% zawsze pare groszy wiecej na 100 świniakach i ten zwrot wiec nie wiem jak inaczej na to patrzec. Jeśli bym musial oddawac ten Vat to bym tracił do RR

Tak tylko jak jesteś na vacie to ze sprzedaży vatu nie licz ,bo go i tak oddajesz do skarbówki,tylko policz ile możesz odliczyć od zakupionych produktów do gospodarstwa i odejmnij ile byś miał vatu ze sprzedaży jak byś był na RR,czyli 7 %,jeśli wyjdzie ci plus to tyle jesteś do przodu,jeśli minus to tyle tracisz będąc vatowcem,i bez inwestycji,każdemu wyjdzie minus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Nie zgodzę się nie mierz wszystkich swoją miarą, ale mniejsza o to. Kto przechodzi na VAT nie planując większych inwestycji?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Oj wielu rolników przechodzi ,bo ma do odliczenia 30 tyś vatu ,a potem kilka lat zero inwestycji,mam dosyć duże jak na nasze warunki gospodarstwo,tylko produkcja roślinna i bardzo wysokie plony (dobre gleby) i bez inwestycji bym dokladał ,ale duzo sie zmienia sprzetu na nowy zagraniczny więc jest OK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

witam, czy moge sobie odliczyc 7% przy zakupie ciagnika od rolnika ryczaltowego? mozna na takie cos wystawic fakture vat RR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Skąd wgl pomysł 7% na ciągnik? Na maszyny obowiązuje 23% stawka vat. Od ryczałtowca nie odliczysz bo ten nie wystawi faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

ale jest cos takiego jak faktura RR kolego poczytaj troche potem sie udzielaj to bd wiedzial skad 7% a nie 23 %

a wczesniej pytałem dlatego ze wiem ze FV RR obowiązuje przy płodach rolnych ale nie mam pojecia jak jest z maszynami

Edytowano przez Kamilek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Tylko płody rolne i zwierzęta można wystawić na fakturę RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Kolego kamilek1 własnie jak byś trochę poczytał to byś wiedział ze na maszyny nikt faktury RR nie wystawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Pytanie do inteligentnych. Ile % rolników będących na VAT zrezygnowało a ilu zostało wiedząc że to się opłaca. Będąc 6 lat na vat zawsze byłem na + względem ryczałtu w każdym roku. Nie wiem co bym musiał zrobić żeby oddać do US 60tys które zyskalem odkąd jestem na vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

mój ojciec jest na rr ma za sprzedaż świń 7%vatu ja mam 8% ja teoretycznie musze go oddac on nie ale przy kupnie paszy i warchlaka ja odliczam vat a on nie i wychodzimy praktycznie na to samo, tyle że ja dodatkowo mam zwroty za cześci za paliwo za maszyny 23% i zawsze te dodatkowe pieniadze mam czyli przynosi to zysk jak by to nie liczyc. Wole za maszyne zaplacic 100tys niż ponad 120tys z vatem, w tamtym roku za sama ładowarke było 26tys i nie wiem jak innym ja narazie nie mysle o powrocie do RR

 

Nie wiem może źle licze ale mam na koncie te same pieniadze za swinie co ojciec RR i do tego ja mam 8% a on ma 7% zawsze pare groszy wiecej na 100 świniakach i ten zwrot wiec nie wiem jak inaczej na to patrzec. Jeśli bym musial oddawac ten Vat to bym tracił do RR

 

ty masz to 8% tylko teoretycznie oddajesz to do US a skoro tak dobrze wychodzisz na VAT a twój ojciec będąc RR dużo gorzej to dlaczego on nie przejdzie na VAT, będziecie mieli dwa gospodarstwa  VATowskie i wtedy  teoretycznie będziecie mieli jeszcze więcej kasy,  a w praktyce przekonasz się że już nie będzie tak różowo,  domyślam się że teraz jak szykuje się większa sprzedaż to na ojca a jak większe zakupy to na mnie i można wtedy chwalić VAT

 

ja też byłem vatowcem kilka lat i jak koledzy piszą jak się dużo inwestuje to jest pięknie duże zwroty ciągle myślisz co by tu kupić najlepiej z 23% stawką by jak najwięcej zyskać, ale jak się przestaje inwestować w gospodarstwo  a przychody ze sprzedaży są nadal duże wtedy niestety trzeba VAT zwracać 

 

Pytanie do inteligentnych. Ile % rolników będących na VAT zrezygnowało a ilu zostało wiedząc że to się opłaca. Będąc 6 lat na vat zawsze byłem na + względem ryczałtu w każdym roku. Nie wiem co bym musiał zrobić żeby oddać do US 60tys które zyskalem odkąd jestem na vat.

jeśli masz duże gospodarstwo duże obroty przy inwestowaniu w nie to zawsze będziesz na plusie i głupotą byłoby rezygnować, 

a przykład mogę podać taki, kupiłeś już wszystkie maszyny nie kupujesz części do nich,masz  nowe budynki w które nie trzeba inwestować, nie masz na co wydawać pieniędzy zaczynasz kupować ziemię lub jakieś inne nieruchomości z których nie odliczysz VAT i co wtedy?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

zwrot vatu to jest vat ze sprzedaży minus vat z zakupów i vatu z zakupów wychodzi zawsze wiecej skoro mam zwroty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Zaczynałem mając 23ha kupiłem narazie tylko ciągnik i garaż blaszak, dokupilem prawie 20ha teraz będę brał maszyny na modernizację więc można zawsze iść do przodu.

jeśli masz duże gospodarstwo duże obroty przy inwestowaniu w nie to zawsze będziesz na plusie i głupotą byłoby rezygnować,
a przykład mogę podać taki, kupiłeś już wszystkie maszyny nie kupujesz części do nich,masz nowe budynki w które nie trzeba inwestować, nie masz na co wydawać pieniędzy zaczynasz kupować ziemię lub jakieś inne nieruchomości z których nie odliczysz VAT i co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj