karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

^^ no to podobnie i u mnie, dużo dają dopłaty(jeśli je się ma oczywiście a nie oddaje właścicielom pola) bo są nieopodatkowane więc z dopłat można przeżyć a cały dochód z gospodarstwa zainwestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MRC500    1

czyli nie ma problemów jak w każdym okresie rozliczeniowym robimy zwrot? czy lepiej dla spokoju czasami coś oddać do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

u mnie raz w życiu doplacilem 700zl a tak rocznie 30 tys na plus nie liczac nowego sprzetu nowego sprzetu

 

Kiedyś się przekonasz że nie można całe życie inwestować w gospodarstwo, dzieci, szkoła, spłaty.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniec    1

chce sprzedać traktor kupiłem go za 34 tys brutto i jestem vatowcem, i czy mogę go teraz dać darowizną np tacie i nie odprowadzić podatku od niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

jeśli odliczyłeś podatek przy zakupie to przy darowiznie musisz oddać podatek od wartości pojazdu w trakcie darowizny, jeśli ojciec nie ma zamiaru go sprzedawać to robisz dopiskę że silnik uszkodzony i wpisujesz wartość 5-10 tysięcy i od tej kwoty płacisz 23% vatu, jeśli chcesz w pełni legalnie to pisz kwotę ile jest wart

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniec    1

PATr Oki dzięki za odp, a jeszcze jedno jak bym np sprzedał tacie i wpisał że ten silnik popsuła to faktura mogła by być np na 8 tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

Kiedyś się przekonasz że nie można całe życie inwestować w gospodarstwo, dzieci, szkoła, spłaty.

Ale ja jakoś na siłę nie inwestuje powoli sie rozwijam żeby sie utrzymać na rynku kupuje warchlaka pasze nawozy paliwo części co sie da na fakturę i samo jakoś tak wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

PATr Oki dzięki za odp, a jeszcze jedno jak bym np sprzedał tacie i wpisał że ten silnik popsuła to faktura mogła by być np na 8 tys?

 

tak możesz sprzedać, wtedy jest najmniej papierologi bo zamiast pisać darowiznę to piszesz zwykłą fakturę vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Ta jeszcze odlicz d.....wki i koks

Z tym pewnie byłby problem bo ani dz...ki ani diler nie wystawią faktury vatowskiej ;)

 

A co do odliczania - oczywiście wszystko. art.biurowe, część ubrań, woda (pitna w butelkach), produkty spożywcze , paliwo, telefony,internet, zakupy adg/rtv. Absolutnie wszystko. Oczywiście mówię jako rolnik VATowiec bo przy działalności są jeszcze lepsze warunki.

 

Odkąd jestem na vat (długie lata) nigdy nie "dołożyłem". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

chce sprzedać traktor kupiłem go za 34 tys brutto i jestem vatowcem, i czy mogę go teraz dać darowizną np tacie i nie odprowadzić podatku od niego?

Najbliższej rodzinie od darowizny podatku sie nie płaci a jak dajesz darowizna to faktury nie wystawiasz bo nie bierzesz za ten ciagnik kasy miesiac temu dostalem w darowiźnie ciagnik i tak robiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

No to powodzenia przy pierwszej kontroli, jeśli odliczyłeś VAT przy zakupie to przy darowiznie musisz oddać ten VAT tak samo jakbyś sprzedawał, nie płacisz jedynie podatku od darowizn, zresztą można sobie pomyśleć jak to by prowadziło do wyłudzeń vatu, ja kupuje maszynę za pół miliona, odliczam sobie vat, przekazuję darowizne i ktoś sprzedaje na umowę ks bez płacenia vatu przy sprzedazy, przecież to nawet nielogiczne że tak by się dało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7212

Dokładnie podatek od darowizny nie, ale VAT to co innego


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

u mnie raz w życiu doplacilem 700zl a tak rocznie 30 tys na plus nie liczac nowego sprzetu nowego sprzetu

Dopłaca mało kto,ale policz jak byś był na RR,to wtedy już tak różowo nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nemezis    19

Dokładnie kolego, trzeba liczyć sprzedaż netto + 7% ryczałt - zwrot Vatu z US i w moim przypadku -1200zł księgowa . W którymś roku kupiłem przyczepę za 42 tyś brutto to wyszedłem na końcu roku na zero .Nie wiem jak robicie ale ja bym teraz musiał co roku inwestować w gospodarstwo min 60 tys rocznie . Co innego jak ktoś dopiero zaczyna i inwestuje na maxa .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

Dopłaca mało kto,ale policz jak byś był na RR,to wtedy już tak różowo nie jest

Tzn co masz na mysli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

To że na vat dostajesz wypłatę z vatem 5% a na rr 7%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madziik    0

Dokładnie, mając tylko produkcję roślinną "musisz" inwestować aby na Vacie wyjść na plus i to z nawiązką bo za np.2 tys rocznie z Vat-u nie ma sensu na nim siedzieć i czekać na kontrolę US..będą na RR jest się bardziej "chronionym" tzn. US nie ma tak duzo do gadania a przechodząc na Vat wpuszcza się ich szerokimi drzwiami do domu :)

ja przez 5 lat miałam takie 3 większe zakupy na 23%, MR i maszyny na jakieś 90tyś brutto, potem ciągnik na 150 tyś brutto (zwrot vat-u był bo facet na vacie i tylko dlatego go kupiliśmy bo gdybym była na rr byłby dla mnie za drogi) no i remont na 90 tyś brutto a teraz będzie MGR i zakupy na ponad 440 tyś brutto.

 

Na prawdę wg mnie trzeba mieć kasy aby tak inwestować bo jak się ma np.20-30 ha i rodzinę to skąd wziąć co roku 50-100 tyś aby inwestować w maszyny? nie mówiąc o kupnie pola ale z tego vat-u nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nemezis    19

Tzn co masz na mysli?

Znaczy kolego ,że sprzedając jako RR masz do ceny dodany podatek 7% a będąc na vacie liczysz tylko cenę netto bo podatek 5 albo 8 % oddajesz do US . I chodzi o to, żeby wyjść na plus to ewentualny zwrot vat-u za zakupy musi być większy niż byś dostał 7 % ryczałtu. Np : sprzedajesz za 100tys netto to jako RR masz 107 tys w kieszeni , będąc na Vat musisz mieć zwrot za zakupy conajmniej 7 tys aby wyjść na zero. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AS2    199

A w zasadzie 8200, bo 7 tys. +1200 rocznie na biuro rachunkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Bo niektórzy patrzą tylko na zwrot Vat w przeciągu roku i mówią że są na plusie bo nic do US nie płacą.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Jak Ci wystawi fakturę to tak :)


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pogromca200    8

Witam, jestem przed podjęciem decyzji w sprawie przejścia na VAT, wiem na jakiej zasadzie działa tylko nie jestem pewien ewentualności wyjścia (na wszelki wypadek). O ile dobrze wiem najwcześniej można wystąpić po 3 latach, ale tutaj moje pytanie czy będę musiał się rozliczyć jeżeli przez ten okres będę miał większy zwrot od US? Na jakiej zasadzie to działa? A księgowość mogę prowadzić sam czy musi robić to księgowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj