karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

Rachunki musisz jakoś płacic, szukać towarów, usług, wysyłać maile z zapytaniem o produkt, więc przejdzie. Przecież do zabawy Ci nie służy w tym wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

ja odliczałem nawet 2 laptopy i przeszło

 

Co to znaczy "przeszło"? Miałeś kontrolę i przeszło, czy wpisałeś w deklarację i przeszło.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A dlaczego miało by  nie przejść. Ja w tym roku kupiłem nowy, a kilka lat wstecz pierwszy.

Mam w  nim wszelką dokumentację, program księgowy internet itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ja tel i internet mam na firmę i idzie w 100%. Prąd teraz jak przypisuje to ciężko aby nip wpisali bo babka nawet rubryki nie znalazła ale mówiła że jak da radę to dopiszę, dowiem się z pierwszym rachunkiem już na mnie. W US babki mówiły aby % wpisać ile prądu idzie ok 70% mówiły przejdzie. Pytałem też czy jak nipu nie będzie to czy da radę to mówiły że nie będzie problemu tylko trzeba jakieś wyjaśnienie dołożyć że teraz nie wpisują i tyle. Paliwo do auta diesel normalnie odliczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrugolek    14

Witam.

Ile litrów na hektar rozliczacie rocznie w VAT. Np. gospodarstwo bez produkcji zwierzęcej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Sadek tak a co w tym dziwnego, że na fv jest nip?

 

Nic dziwnego ale właśnie się spotkałem z taką opinią że nie chcą wpisać, jeżeli z NIP to chcą drożej.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale w przyszłym tygodniu podrożę temat w US jak i w ZE odnośnie bycia jak i nie bycia NIP.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

ok dzięki czyli media 50%, paliwo disel cały Vat jako kanister a czy wliczacie też telefon, internet? I odliczacie jakieś ,, inne'' zakupy np. spożywcze, karma dla psów, materialy remontowo-budowlane, gazety, opał, artykuły biurowe?

Ta jeszcze odlicz d.....wki i koks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

zgodnie z obowiązującymi taryfami na en. el. to gospodarstwo powinno "jechać" na tej droższej, firmowej. jak wiadomo większość gospodarstw ma ta najtańszą, czyli G, bo ma przyłącze do domu i później do budynków. pytanie po co brać droższą taryfę, skoro można być na tańszej i odliczyć odpowiedni %  zużycia z vatu? brak nip nie jest przeszkodą do takiego odliczenia. niemożność wpisania nip na fakturze, przynajmniej w pge, wynika z budowy systemu, tj. dla tych z taryfą g, czyli nie przedsiębiorców nie przewidziano takiej możliwości, czyli nie jest to złośliwość Pani na infolinii czy biurze obsługi, a warunkuje to budowa systemu. możnaby spekulować dlaczego, np. po to aby zmusić kogoś do przejścia na droższą taryfę jak chce odliczyć vat, jednak skoro można odliczać bez numeru nip to chyba nie ma o co kopii kruszyć.  


ktoś wcześniej pytał ile ON na ha odliczamy. mi wychodzi ok. 100l/ha przy samej produkcji roślinnej zbożowej (posiadam kombajn).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszczu90    1

Witam. Mam takie pytanie a mianowicie ojciec chce mi odpisać 15 ha pola na MR i czy mając na siebie tylko hektary mogę przejść na VAT ?A i jeszcze jedno jakbym mógł przejść to czy mógłbym robić zakupy do gospodarstwa (np kupno śruta) i robić z tego odpis mimo iż ojciec byłby ryczałtowcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli na potrzeby gospodarstwa to tak, ale jeżeli na potrzeby gospodarstwa ojca to już nie bardzo, a czemu każdy unika sprzedaży z VAT?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Czy powinienem wystawić fakturę jeżeli zawiozę świnkę do ubojni na ubój na własne potrzeby którą potem będę wyrejestrowywał ARiMR czy US skarbowy może za rządać od ARiMR księgi rejestru stada w celu sprawdzenia danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7214

Sama roślinna i kupno sruty to aż się prosi żeby za przeproszeniem dopier... Bez przesady, jeśli nawet przejdzie dostaniesz zwrot to nawet za 5lat mogą Cię przy okazji kontroli uwalić. Tam kontrolerzy to nie głąby, którym można wcisnąć ciemnotę w oczy. Ciotka była kontrolerem w us w Białymstoku, zajmowała się grubszymi przekretami i mimo iż już 15 lat na emeryturze charakter policjanta pozostał.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Znajomy mówił że podczas kontroli pytali czy piją w domu mleko od własnych krów bo powinien to zliczyć i na liczyć VAT. On powiedział że syn ma skaze bialkową i mleka w domu nie używają. Więc mogą się czepiać wszystkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Pat to Ty jesteś na firmowej taryfie jak ja. Trzeba pilnować godzin, żeby wyszło tanio. U mnie jest drożej od 8:00-11:00 i 17:00-21:00, ale to też się zmienia zależnie od pory roku

 

Więc zapewne masz zwykłą taryfę G12 a nie żadna przemysłową C11/12.

Na fakturze jest napisane jaką masz taryfę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jestem w Energa, mam taryfę c12a i jest jak napisałem. Chciałem odliczać vat i taką mi zaproponowali. Była jeszcze inna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ja mam w PGE G12w i bez problemu wpisali nip na fakturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Teraz spojrzałem i też mam G12 od PGE, nip jest wpisywany od ponad 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nemezis    19

Ktoś wcześniej pytał czy warto przechodzić na Vat więc pokrótce o moim przypadku. 38 ha (rzepak 12, burak 4, pszenica 8 ha reszta paszowe) , średnio rocznie 30 szt bydła w tym 12 krów . Rozliczam się 8 rok , w 1 roku sprzęt ze zwrotem 40tys - pasuje.Przyznam się , że po 8 latach mimo  "kreatywności" prawie to oddałem do US. W międzyczasie remonty budynków (dachy 800m2,okna, tynkowania i elewacje 1600m2, wrota) no i bieżące  sprzętu rolniczego . Z usług nie korzystam mam wszystko swoje.Na tą chwile jeśli znowu nie zainwestuję w gospodarstwo to będę na minusie względem statusu RR. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak jeżeli nie ma jakiś tam dużych inwestycji to jest się na zero, ale dostałeś od państwa kredyt 40 tyś na 8 lat bez procentu.

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MRC500    1

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. od marca przeszedłem i zobaczymy jak będzie u mnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

u mnie raz w życiu doplacilem 700zl a tak rocznie 30 tys na plus nie liczac nowego sprzetu nowego sprzetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj